Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Сюжетно-композиційні особливості драми П . Кальдерона «Життя — це сон». 9-й клас

А. А. Висоцький, доцент кафедри світової літератури та культури імені проф. О. Мішукова Херсонського державного університету, м. Херсон

Дія драми «Життя — це сон» (1635) відбувається у державі, яку П. Кальдерон назвав Полонією і якою править король Басиліо.


Знатна дама Росаура у супроводі блазня Кларіна прибула до Полонії, щоби помститися своєму кривдникові Астольфо. Вони наближаються до відлюдної фортеці. Крізь її відчинену браму прибулі чують монолог — нарікання в’язня на свою долю. Це принц Сехисмундо, якого одразу після народження замкнув у фортеці його батько, король Басиліо, заборонивши будь-кому наближатися до споруди. Про причину заточення свого сина король Басиліо розповідає герцогові Астольфо й інфанті Естрельї. Ми дізнаємося про те, що народження Сехисмундо супроводжувалося затемненням Сонця, землетрусом та смертю породіллі. У всьому цьому астролог короля вгледів
…Те, що буде Сехисмундо
Чоловіком вкрай зухвалим,
Принцем-кривдником жорстоким
І монархом нечестивим,
За якого королівство
Стане розбратом злостивим,
Школою хвальби й пороків,
Академією зради…*
До того ж Сехисмундо мав позбавити трона й самого Басиліо. Ось чому король, оголосивши, що принц народився мертвим, ув’язнив його й призначив до нього відповідальним охоронцем і вихователем старого Клотальдо.
 
Басиліо дуже переймається через свій учинок, і, коли Сехисмундо досягає повноліття, король хоче впевнитися, чи не помилковим було давнє пророцтво й ув’язнення сина. Для цього Басиліо наказує Клотальдо напоїти Сехисмундо зіллям, яке
…Відбирає у людини,
Мову і рухомість тіла,
Що на труп живий поволі
Перетворює людину,
Почуття віднявши в неї,
Як і розум, в ту ж хвилину…
 
Напівживого і напівсонного Сехисмундо доправили до королівського палацу. Прийшовши до тями, юнак поводиться зухвало, загрожує вбити Клотальдо, потім Астольфо, викидає з балкона слугу, хоче судити батька. На правдиві зауваження слуги Сехисмундо відповідає, що
Правда тільки та підходить, Що моїй натурі годить…
Побачивши, як поводиться принц, король знову відправляє його у вежу, де юнака заковують у кайдани. Принцеві здається, що все пережите в палаці було сном і що взагалі людське життя — це сон.
 
Король Басиліо, упевнившись, що Сехисмундо поводиться саме так, як віщувало небо, готовий передати владу принцеві Астольфо й інфанті Естрельї, одруживши їх. Адже Астольфо й Естрелья — діти сестер покійної дружини монарха та мають права на трон.
 
Однак народ, дізнавшись, що Сехисмундо живий, повстає і звільняє принца з темниці. Принц очолює повстанців і перемагає прихильників Басиліо. Тож Басиліо та Клотальдо чекають на розправу над собою. Але принц перероджується, долає себе, свої поривання до помсти. Це завдає йому великих страждань, проте він пробачає і батька, і Клотальдо. За дружину Сехисмундо бере Естрелью, а Росауру примирює з Астольфо.
 
Дія п’єси відбувається протягом трьох днів і має три хорнади (від іспанського jornado — шлях, пройдений людиною за день).
 
У першій хорнаді (дії) спостерігаємо зав’язку кількох сюжетних ліній. Перша з них — загадкова доля Сехисмундо, закутого в кайдани, який нарікає на свій тяжкий душевний і фізичний стан. Друга — поява Росаури та її повідомлення про помсту за кривду, заподіяну їй герцогом Астольфо. Третя лінія — Клотальдо впізнає у Росаурі свою доньку. Четверта — король Басиліо пояснює Астольфо й Естрельї свій намір тимчасово надати трон Сехисмундо, щоб перевірити справедливість небесного пророцтва.
 
Дія першої хорнади відбувається у вежі та королівському палаці.
 
У другій хорнаді, досить напруженій, розкрито звірину сутність людини, яка вирвалась на волю і, маючи необмежену владу, виявляє жорстокість, самодурство й пиху. Ці моменти можна
назвати провідними у другій хорнаді. Тут же драматург дає зрозуміти читачеві й глядачеві, що Астольфо, який скривдив Росауру, усе одно кохає її: він носить у себе на грудях портрет дівчини. Дія другої хорнади відбувається в королівському палаці, а завершується у вежі, куди за наказом короля знов кидають озвірілого Сехисмундо.
 
Нарешті, у третій хорнаді Кальдерон подає кульмінаційні сцени переродження Сехисмундо після його звільнення повстанцями із в’язниці. Як зовсім несподівані сприймаються його вибачення перед Клотальдо й королем. Розв’язка певним чином контрастує з очікуваним фіналом. Звісно, Кальдерон, як і всі митці бароко, уміє дивувати, вражати й зворушувати своїми творами.
 
Дія відбувається спочатку у вежі, а потім у королівському палаці. Тут, у палаці, мирно й щасливо вирішуються долі Росаури, Астольфо й Естрельї. Хоча дійових осіб у драмі небагато, композиція її досить складна: у творі чимало подій, які швидко змінюють одна одну. П. Кальдерон намагається порушувати паралельно кілька проблем морального й філософського плану.
 
У центрі авторської уваги перебувають такі поняття, як доля, честь, людина, добро, зло, свобода, Бог, світ. Читач або глядач перебувають у постійному напруженні, чекаючи на розв’язання конфліктів, які виникають майже між усіма дійовими особами. Композицію драми підпорядковано головній авторській меті: переконати, що людина має завжди залишатися людиною. Драматург упевнений, що «й уві сні слід робить добродіяння».
 

Контрольні запитання й завдання за змістом драми П. Кальдерона «Життя — це сон»

1. Де відбувається дія драми П. Кальдерона «Життя — це сон»?
2. Із чого починається розвиток подій у творі?
3. Перекажіть зміст монологу Сехисмундо у в’язниці.
4. Хто такий Клотальдо і якою є його роль при Сехисмундо?
5. Чому, на вашу думку, Клотальдо не тільки охороняє Сехисмундо, а й виховує його?
6. Хто така Росаура і для чого вона прибула до Полонії?
7. Яке таємне завдання та для чого отримав Клотальдо від короля?
8. Хто такі Астольфо й Естрелья? Що розповів їм король Басиліо про свого спадкоємця?
9. Як почав діяти Сехисмундо, зійшовши на трон?
10. Чому Астольфо вступив у конфлікт з принцом, щойно привітавшись із ним? Через що пізніше вони схрестили шпаги?
11. Чому Клотальдо хоче допомогти Росаурі розправитися з Астольфо?
12. Через що Басиліо розгнівався на принца після першої їхньої зустрічі в палаці?
13. Чому Басиліо повернув принца до темниці?
14. Як у в’язниці принц сприймає те, що відбулося з ним у палаці?
15. Хто такий Кларін і чому він ненадовго став принцом?
16. Чому Сехисмундо знову опиняється в королівському палаці?
17. Як поводиться принц щодо Клотальдо й Басиліо після повторного повернення до королівського палацу?
18. Як і чому саме так склалася доля Кларіна?
19. Як повівся Сехисмундо з Астольфо, Росаурою та Естрельєю?
20. Кого принц покарав наприкінці драми й чому?
21. Чи коштувало Сехисмундо якихось зусиль переродження? Як про це сказав він сам?
22. Чи має морально-етичне значення приклад переродження Сехисмундо для сучасної людини?
23. Чи були у вашому житті випадки важкого долання себе? Якщо можна, розкажіть про них.
 
Література
1. Андроник А. Победить в себе зверя (материал к урокам по изучению пьесы Педро Кальдерона «Жизнь есть сон») // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. — 1998. — № 11. — С. 21–26.
2. Із літератури барокко. Кальдерон. «Життя — це сон» // Тема. — 2000. — № 1. — 129 с. 3. Кальдерон П. Пьесы / П. Кальдерон. — В 2 т. — М. : Искусство, 1961. — Т. 1. — 702 с. ; Т. 2. — 687 с.
4. Наливайко Д. Бароко і драма Кальдерона «Життя — це сон» // Тема. — 2000. — № 1. — С. 5–17. 5. Плавскин З. Испанская литература ХVІІ — середины ХІХ века / З. Плавскин. — М. : Высшая школа, 1978. — 286 с.
6. Пронкевич О. Образ християнського правителя у Педро Кальдерона і Феофана Прокоповича // Вікно в світ. — 2000. — № 3 (12). — С. 27–31.
7. Секіріна В. Педро Кальдерон. Драма «Життя — це сон». Цикл уроків світової літератури. 9 клас // Всесвітня література в сучасній школі. — 2013. — № 9. — С. 24–30.
8. Томашевский Н. Театр Кальдерона // П. Кальдерон. Пьесы. — М. : Искусство, 1961. — Т. 1. — С. 5–46.
9. Штейн А. На вершинах мировой литературы / А. Штейн. — М. : Художественная литература, 1977. — С. 130–178.
 

Сподобалась тема?
Бажаєте отримувати сучасні педагогічні матеріали вчасно та легко?

Найкращий спосіб бути поінформованим про освітні новини та мати завжди поряд актуальні та сучасні розробки уроків — передплатити журнал!

Інструкція, як оформити передплату на http://osnova.com.ua/help/8/

 
Dounload PDF

Відгуки читачів