Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Природознавчі цікавинки на уроках української мови в початкових класах

Л. І. Сидоренко, учитель початкових класів, спеціаліст вищої категорії, учитель-методист, Піщанська ЗОШ І–ІІІ ст., Золотоніський р-н, Черкаська обл.


Реалізація компетентнісного підходу в навчанні молодших школярів української мови передбачає не лише оновлення змісту початкової мовної освіти, але й добирання ефективних методів, прийомів, засобів навчання, пошук раціональних форм організації навчальної діяльності.

 

Важливими етапами уроку української мови є мотивація та сама навчально-пізнавальна діяльність. Учитель має створювати проблемні ситуації, ставити запитання, добирати такі прийоми і такий навчальний матеріал, що інтригував бі учнів, викликав подив, здивування, стурбованість, спонукав до навчально-пізнавальної діяльності.

 

Сучасний урок — це урок, на якому вчитель вміло використовує всі можливості для розвитку особистості учня, його активного розумового зростання, глибокого й осмисленого засвоєння знань, для формування його моральних основ.

Ю. А. Корженевський

 

Запропонований матеріал можна використовувати на будь-якому етапі уроку української мови. Він містить нову і цікаву для інформацію для дітей, базується на знаннях про навколишній світ, які вже мають учні, може стати предметом для проблемного запитання, побудови діалогу чи монологу щодо змісту записаного чи почутого. Цей матеріал можна за бажанням учителя, скорочувати, поширювати; пропонувати дітям для сприймання на слух, написання диктантів, вибіркового списування, можна творчо опрацювати чи доповнити. Він розвиває мислення учнів, їх усне і писемне мовлення, адже діти пояснюють лексичне значення слів, зміст записаних речень, висловлюють свої судження, обґрунтовують їх. Цей матеріал несе і певний виховний потенціал.

 

На основі запропонованих речень і текстів можна закріплювати здобуті знання з граматики української мови, виконуючи різноманітні завдання:

 • визначення головних членів речення, встановлення зв’язків між словами в реченні;
 • визначення частин мови;
 • аналіз слова (звуко-буквенний, за будовою, як частини мови);
 • зміна слова, добирання спільнокореневих слів, антонімів чи синонімів;
 • утворення слів з букв певного слова;
 • пояснення правопису даного слова;
 • визначення теми і мети тексту;
 • запис слів за абеткою, постановка наголосу;
 • перебудова розповідних речень у питальні чи спонукальні;
 • добирання прикметників чи дієслів до іменників і т. ін.

 

Але найбільш важливо те, що запропонований матеріал універсальний (може використовуватись протягом навчального року в будь-якому початковому класі), дає простір для творчої роботи вчителя, може змінюватись і доповнюватись.

 

Нежива природа

 • Водойма — це місце скупчення або зберігання води. Водойми бувають штучними (водосховище, ставок, канал) і природними (океан, море, річка, озеро, струмок). Озеро — це водойма, що утворилася в природній западині на поверхні землі. Річка — постійний потік води від витоку до гирла. Струмок — невеличка річечка. Джерело — це вихід на поверхню землі підземної води. Канал — штучне русло, наповнене водою. Водосховище — штучна водойма, утворена для накопичення і зберігання води з метою використання її в народному господарстві.
 • Без води й борщу не звариш.
 • Без води і не туди, і не сюди.
 • Де вода, там і верба.
 • Без води немає життя на землі, вода є в кожній живій істоті.
 • Без їжі можна прожити набагато довше, ніж без води.
 • Людина і більшість тварин майже на 2/3 складаються з води, а деякі рослини — на 4/5. Вода займає 2/3 поверхні земної кулі. І тільки 1/3 припадає на сушу.
 • Сонце — це величезна розжарена куля, що знаходиться від Землі дуже далеко. Щоб до нього доїхати потягом, забране життя. А маленькому сонячному промінчику потрібно всього вісім хвилин, щоб спуститися на Землю. Учені спостерігають за Сонцем крізь спеціальні сонячні телескопи. Учені, що вивчають Сонце, уважають, що його поверхня нагадує кашу, що кипить. Каша кипить, булькає, фиркає. Тільки це інша каша, газова і дуже гаряча. Сонце — це найтепліша і найяскравіша зірка. Сонце — це джерело життя на Землі.
 • Астрономія — наука про небесні світила. Планети — це холодні космічні тіла, що обертаються навколо Сонця по своїх орбітах.
 • Зорі — це величезні кулі з гарячого газу. На зоряному небі вони маленькі, адже знаходяться дуже далеко від Землі. Чому світяться? Бо зірка — це суцільний клубок вогню. За розміром і кольором зорі різняться.
 • У космосі предмети не можуть упасти і розбитися. Разом з космонавтами вони вільно «плавають» усередині космічного корабля. Для них немає ані верху, ані низу. Злегка зіштовхнувшись, вони пересуваються в протилежний бік.
 • У невагомості крихти або краплі їжі залишати не можна, бо вони можуть потрапити в прилади й зіпсувати їх. Тому всі страви вміщують у баночки або тюбики.
 • Вода — це рідина, прозора, безколірна, без запаху. Близько 70 % Землі вкрито водою. І тільки 1 % з цієї води придатний до вживання. Людина на 70 % складається з води. Без води людина може прожити лише 5 днів. Вода — провідник енергії думки, почуттів. Вода — це наш безцінний скарб. Жива природа не може жити без неї. Воду потрібно берегти, економно використовувати. Зовсім чистої води в природі немає. Її вдається одержати тільки в лабораторії. Така вода несмачна, у ній немає солей, потрібних живому організму. Ще слід пам’ятати, що у води є свої закони, і людина на них повинна зважати. Адже вода може бути стрімкою, бурхливою, грізною і надзвичайно небезпечною.
 • Хмари в небі схожі на величезні грудки вати. А з чого вони складаються насправді? З мільярдів дрібних крапельок води і крижаних кристалів. Вони дуже крихітні та легкі, тому не падають униз, а линуть у небі.
 • Що таке дощ? Крапельки водяної пари в хмарах збираються разом. Попервах дрібні та невагомі, вони дедалі більшають і важчають. Дуже великі краплі вже не здатні утримуватися в повітрі. Вони падають униз і проливаються на землю дощем.
 • Цілющі властивості має тала вода. Вона має омолоджувальний вплив на організм. Пити талу воду потрібно, коли вона досягне кімнатної температури.
 • Сніжинки здебільшого мають форму пластинок-шестикутників, зірочок, пірамідок, голочок. У морозну погоду чути рипіння снігу під ногами. Це спричинене тертям і руйнуванням маленьких кришталиків, з яких складаються сніжинки. Поверхня сніжинок, порівняно з їх масою, досить велика, тому навіть незначні повітряні течії змінюють напрямок падіння. Падаючи, вони кружляють навіть у тиху погоду.
 • Айсберг — льодові гори чи острови, що плавають. Вони бувають настільки великими, що сягають завдовжки і завширшки багатьох кілометрів, а завширшки — 40–60 м. Айсберги дуже красиві, але милуватися ними краще здалеку.
 • Вода є скрізь, але найбільше її в океанах. Між ними немає меж і кордонів. Вода вільно перетікає з одного океану в інший. І тому вони нероздільні, ніби рідні брати. Тихий океан — найбільший за площею і найглибший. Але він зовсім не тихий, а навпаки — бурхливий, грізний і дуже небезпечний. Атлантичний океан теж великий і глибокий. Він отримав свою назву на честь героя грецької міфології, сильного і мужнього Атланта, який тримав небо на своїх плечах. Індійський океан найтепліший. Є в ньому місця, де влітку вода нагрівається до 35 °С. Найспокійнішим і найменшим є Північний Льодовитий океан. Він надзвичайно холодний. Там живуть білі ведмеді та моржі.
 • Крім океанів наша планета має моря. Їх аж 75. Вони мають свої особливості та свої імена. Море — це частинка океану, що заходить у сушу. Вода в морях солона. Чому? Всі річки впадають у моря та океани. Вони стрімко біжать до них звивистими шляхами і приносять морю «подарунки» — маленькі частинки різних солей, що вода вимиває з гірських порід, з ґрунту. Із прогрітої сонцем морської поверхні постійно йде випаровування. Але частинки води, випаровуючись, залишають морю солі, що принесли з собою. Таким чином у морі накопичується сіль.
 • Гроза зароджується в темних хмарах або в хмарах, що іноді збираються в небі наприкінці спекотного літнього дня сильні вітри в середині грозових хмар зіштовхують водяні краплі одну з одною, і через це утворюються електричні заряди. Вони розряджаються сліпучим електричним спалахом — блискавкою. Під час грози найбезпечніше залишатися вдома. Надворі ніколи не ховайтеся під самотнім деревом.
 • Буря — це пориви сильного вітру, що можуть супроводжуватися дощем і блискавками.
 • Пустелі — найпосушливіші місця на Землі. У деяких пустелях дощу не буває взагалі, а в деяких дощ буває, але раз на кілька місяців або навіть років. А ще в пустелях дуже вітряно. Вітер нагортає пісок у високі купи-горби, що називаються дюнами. У найспекотніших пустелях температура вдень досягає 50 °С і сховатися ніде. Натомість вночі в пустелі по-справжньому холодно.

 

 

Рослинний світ (флора)

 

 • Серед усіх представників нашої флори найбільші листки — в лопуха. Тривалість життя листків різна. У листяних дерев — менше року. У сосни хвоя живе 2–3 роки, ялини — 5–7 років і опадає неодночасно. Тому всі хвойні дерева і кущі цілий рік зелені. Наприкінці серпня в основі черешка листка починає утворюватися корковий шар, що ізолює його від гілки. З часом цей процес пришвидшується. А коли подме вітер, листочок надає на землю.
 • Найвищі стебла в Україні мають сосни, ялини (до 50 м). А найкоротші стебла у водяних плаваючих рослин — у ряски малої (2–4 мм).
 • Найбільша квітка в рафлезії, що росте в Індонезії та на Філіпінських островах. Ця рослина не має ані стебла, ані листя, ані коріння, це — квітка-паразит. Її бутон схожий на капустину, розтулена червона квітка складається з 5 пелюсток, має в діаметрі 1 м, а важить до 6 кг. В одному плоді рафлезії міститься 2–4 млн насінин. Найменша квітка у вольфії або ряски безкореневої, що вкриває стоячі водойми.
 • Цінні для людини плоди має хлібне дерево, що росте в Південно-Східній Азії. Якби воно могло рости скрізь, то людство ніколи б не знало голоду. Трьох таких дерев вистачить, щоб прогодувати одну людину протягом року. Одне хлібне дерево дає щорічно до 800 плодів. Вони дозрівають поступово і важать до 300 грамів (як невеликий батон). За смаком плоди хлібного дерева схожі на хлібний м’якуш. Їх вживають сирими, вареними чи печеними, очищаючи від шкурок.
 • Кактуси ростуть переважно в пустелі, де обмаль води. Розміри їх різні: від маленьких, що можуть вміститися на долоні, — до двадцятиметрових гігантів. Кактуси можуть обходитися без води 2 роки, бо мають довге коріння, заглиблюється в пісок на кілька метрів у пошуках води. Гострі колючки зберігають воду і відлякують тварин. Зі стовбурів добувають сік, готують напої та ліки.
 • На Аравійському півострові є рослина, що називається квіткою сміху. Її насіння розміром з горошину здатне викликати у людини сміх протягом 30–35 хвилин, після чого вона засинає. Місцеве населення використовує «зерна сміху» для втамування зубного болю.
 • На нашій планеті є рослини, що полюють на комах. В Україні на Поліссі та в Карпатах росте росичка круглолиста. На її листках є залози, що виділяють липку блискучу рідину. Листок здається вкритим росою. Сівши напитися такої роси, комаха відразу прилипає до листа. Росичка ловить її та з’їдає.
 • На півдні нашої країни росте дуже цікава рослина — огірок-порскач. Якщо торкнутися його стиглого плода, він ніби випльовує своє насіння з коробочки. Потрібно бути обережним, коли знаходишся біля такої рослини.
 • В Індії росте рослина калір-канда. З’ївши 1–2 листочки, людина відчуває ситість протягом тижня, незважаючи на те, що в них не міститься жодних поживних речовин. Цю рослину можна рекомендувати людям, які бажають позбутися зайвої ваги.
 • Є така трава, яка вища й міцніша деяких дерев. З її стебел роблять вудки, лижні палиці. Це — бамбук. Він є найвищою у світі травою. За кожен день молоденький бамбук виростає на півметра. Росте він у теплих країнах.
 • Величезне дерево секвойя росте в Америці. В одній такій рослині індійці прорубали отвір — дев’ятиметровий тунель, яким могла проїхати вантажівка. А пеньок іншої секвойї підійшов для танцювального майданчика. У центрі його на свята грав оркестр, кружляло до 15 пар. А по краях незвичайного майданчика вистачило місця для 20 глядачів.
 • Гектар лісу протягом року очищує 18 млн м3 повітря. 20 кг макулатури зберігають від вирубування одне дерево. 1 т макулатури рятує пів гектара лісу середнього віку.
 • У природі все взаємопов’язане. Зникнення тільки одного виду рослин може спричинити зникнення від 10 до 30 видів комах.
 • Одна велика береза, пошкоджена сокирою, може втратити за весну до 200 л соку.
 • У країнах Центральної та Південної Америки можна натрапити на цілі ліси невисоких дерев з блискучим товстошкірим листям. Їх плоди неїстівні, але коли надрізати кору, витікає сік, що за смаком нагадує вершки з цукром, а за складом близький до коров’ячого молока.
 • Існують рослини, які не тільки ростуть, але й квітнуть під землею. Живуть вони лише в Австралії. Це орхідея, різантела та кріптантеміс. А листя в них узагалі немає.
 • Про те, що березовий сік цілющий, знають усі. А кленовий сік ви куштували? Він додає організмові енергії та сприяє роботі мозку. А ще чудово загоює рани, знеболює забиті місця, лікує серце, печінку.
 • Банан — це велетенська трава. Плоди, що виростають на ній, зривають зеленими — щоб не зіпсувалися під час транспортування.

 

Тваринний світ (фауна)

 

 • Муха живе десять тижнів.
 • Шкіра акули покрита колючою лускою.
 • Павук має вісім ніг і вісім очей. Його вважають першим повітреплавцем, бо він долає величезні відстані завдяки надлегкому павутинню.
 • Висота слона 5метрів.
 • Риба спить з розплющеними очима.
 • Пара синиць за сезон оберігає від комах 40 плодових дерев.
 • Пара солов’їв протягом дня приносить своїм пташенятам 400 комах.
 • Сова за добу знищує 5 мишей, зберігаючи за літо 1 т зерна.
 • Свійські кішки мають велику родину. У дикій природі в кішок залишилися грізні й могутні родичі, зокрема лев, тигр, леопард, пантера, пума, ягуар, рись. Це хижаки, які вміють гарно полювати. Міцні зуби, гарний слух і нюх, добрий зір, швидкий біг допомагають їм вистежувати і наздоганяти здобич. Кішки — чемпіони світу зі сну. Вони сплять удвічі більше, ніж більшість інших тварин. Близько шести годин на день кішка витрачає на вмивання та ігри. У повній темряві кішка погано бачить, а орієнтується за допомогою слуху і дотику. За поведінкою кішки можна прогнозувати погоду. Вони передбачають землетрус, виверження вулкану. Кішки краще, ніж людина, бачать у темряві. Але вони не розрізняють кольори так, як люди. Наприклад, трава здається кішкам червоною. Кішка повинна в засідці сидіти нерухомо, довго. Від неї не повинен іти будь-який запах, тому вона часто і ретельно миється. Вусами (їх у неї 24) кішка розпізнає предмети «на дотик», як людина обмацує щось руками. Так кішки дізнаються все про предмети, які їх оточують.
 • Найбільша у світі тварина — синій кит. Один синій кит може важити, як 150 легкових автомобілів. Він такий довгий, що на його спині може поміститися в ряд вісім слонів. Його довжина 30 метрів. На язиці кита, що важить 4 тонни, може поміститися близько 50 людей. Серце кита важить, як невеликий автомобіль. Синій кит беззубий. Він харчується дрібними тваринами — планктоном. За добу з’їдає 2–4 тонни їжі. Кити можуть не спати 3 дні, не їсти 8, не дихати до 2 годин і водночас долати великі відстані в океані. Кити дуже страждають від шуму, що створюють люди. У китів немає нюху і дуже поганий зір. Усе, що потрібно, китам повідомляють звуки. Кити — гарні співаки. Найкоротша пісня кита триває 6 хвилин, найдовша — близько півгодини.
 • Інша група китів — це зубаті кити, які мають до 240 зубів. Зуби необхідні для захоплення здобичі. До зубатих китів належать дельфіни і кашалоти. Кашалот — найбільша тварина серед зубатих китів (завдовжки до 20 метрів). Він може пірнати на глибину понад 1000 метрів, полюючи на гігантських кальмарів. Кашалот — чемпіон серед морських звірів із пірнання. Під водою він може перебувати 2–3 години. А ще кашалоти вміють «розмовляти»: вони рохкають, хриплять, цокотять, спілкуючись між собою. Дельфіни — також кити. Вони не відчувають запаху, натомість добре бачать і чують. Дихають дельфіни повітрям, час від часу піднімаючись на поверхню. А довго перебувати можуть під водою, адже вміють затримувати дихання. Касатки — це невеликі кити. Живуть зграями, полюють на рибу, пінгвінів, тюленів і моржів, а інколи — навіть на дельфінів і китів. У неволі касатки поводяться миролюбно і швидко звикають до людей.
 • Найдовша тварина — черв’як-паразит, що живе в шлунку китів. Він може мати довжину до 40 метрів.
 • Найменша з пташок — колібрі (довжина 6 см, маса 15 г), найбільша — африканський страус (довжина 2, 7 м, маса — 90 кг).
 • Найвища тварина — жирафа. Її ріст сягає майже 5 метрів.
 • Ногами «чує» коник-стрибунець. Органи слуху в нього розміщені на гомілках передніх ніг.
 • Найповільніша тварина — лінивець, який живе в Південній Америці. Ця невелика тварина вкрита густою шерстю, має невелику голову і чимось схожа на мавпу. Прогулюється, їсть і навіть спить як тварина, повиснувши на дереві вниз головою на довгих лапах з гачкоподібними кігтями. Рухається лінивець у 4–5 разів повільніше від черепахи.
 • Слон — найбільша сухопутна тварина. Вона травоїдна. За день може з’їсти до 450 кг трави, листя та плодів рослин і випити багато води. Хобот — це подовження носа і верхньої губи слона. Він буває до 2 метрів завдовжки та може утримувати всередині майже відро води. Хоботом слон, наче рукою, кладе до рота їжу, п’є, обливається водою. Кінчик слонячого носа настільки чутливий, що може відшукати в траві горошину.
 • Звичайна жаба за три дні з’їдає стільки комах, скільки важить сама. Жаб’ячий язик довгий і липкий. Жаба швидко викидає язик з рота, наче вистрілює ним, і збиває комаху в польоті. Здобич прилипає до язика і заштовхується ним до рота. Заковтнути їжу їй допомагають булькаті очі. Вони відділяються від ротової порожнини лише тонкою шкіркою. Заплющуючись, очі випинаються у рот і проштовхують їжу в горло.
 • Змії — найнебезпечніші з плазунів. Їхнє забарвлення зливається з навколишнім середовищем, рухи безшумні, а укуси смертельні. На голові вони мають теплові сенсори і знаходять здобич, вловлюючи тепло її тіла. Зростаючи, змії знімають свою лускату шкіру, бо вона не здатна рости разом з ними. Це відбувається кілька разів на рік. Стара шкіра тріскається біля рота, і змія вилазить з неї як із панчохи. Показуючи свого довгого роздвоєного язика, вона таким чином нюхає повітря. Потім змія торкається язиком чутливого піднебіння в роті, що допомагає їй розпізнавати запахи.
 • У кожної бджілки на передніх лапках є щіточки, на які вони збирають пилок. А на задніх лапках — спеціальний кошик для його перенесення. Коли пилок та нектар змішуються разом — утворюється в’язка рідина, яку бджоли складають у стільники. Там формується мед. Зі стільників утворюється їх будиночок — вулик. Тобто весь будинок бджілки — суцільні цеглинки з меду.
 • Рятуючись від голоду і холоду, птахи з Європи на зиму відлітають до Африки, долаючи відстань понад 10 тисяч кілометрів. Людина пройшла б цей шлях за 83 доби, не зупиняючись ані на хвилину. А ластівки здатні долати цей шлях за 4 доби. Усі птахи безпомилково знаходять дорогу і повертаються у місця, де народилися. Вони добре орієнтуються за сонцем, місяцем, зірками. А ще вчені вважають, що орієнтиром для птахів можуть бути магнітні поля, які оточують Землю. Під їхнім впливом птахи, наче стрілка компаса безпомилково обирають потрібний напрямок і ніколи не збиваються зі шляху.
 • Білі ведмеді живуть біля берегів Північного Льодовитого океану навколо Північного полюса. А ось в Антарктиді білих ведмедів немає, хоча там точнісінько такі самі льоди й сніги, їжі теж вистачає. Білі ведмеді ніколи не сковзаються на льоду, бо на подушечках лап у них шорстка шкіра й волоски.
 • Мурашник — це дім мурашиної родини. Якщо поглянути на мурашок, які бігають, то може здатися, що вони просто метушаться. Але насправді кожен сумлінно виконує свої обов’язки. Головні в мурашнику — цариці, вони народжують нащадків. Охороняють їх мурахи-трутні. Інші — робітники. Жоден мурашка не може прожити самотнім.
 • Тіло крота вкрито короткою, але густою шерстю. Кріт може прорити в землі ходи завдовжки в кілька кілометрів. У таких підземних палацах у кротів є спальні, їдальні й комори більшу частину свого життя кріт проводить під землею. Полюють кроти на черв’яків і комашок, які заповзають у кротові нори.
 • Вовк — розумний і сильний хижак. Вовки часто полюють на звірів, які значно більші за них. Вовки дуже витривалі й можуть тривалий час переслідувати здобич. Вовки дуже хитрі та обережні. Вони вміло оминають пастки та мисливські облави. Біжить зграя вовків одне за одним, лапи ставлять точно в сліди ватажка. Здається, що пройшов один вовк.

 

 

Людина

 

 • Людина живе у світі, де на неї чатує багато небезпек. Для того щоб вижити і не завдати собі шкоди, людина мусить знати, як діяти у надзвичайній ситуації. А діяти потрібно швидко і рішуче. Надзвичайні ситуації — це небезпечні ситуації, що можуть призвести до загибелі людей або великих руйнувань.
 • Організм людини — найцінніший скарб, який неможливо обміняти чи відремонтувати. Він дається нам природою один раз і на все життя. І від того, як ми дбаємо про свій організм, залежить, наскільки щасливим і довгим буде наше життя. Здоровий спосіб життя, правильне харчування, дотримання режиму, заняття спортом — це все допоможе тобі жити довго і щасливо.
 • Письменник — той, хто пише художні твори; особа, для якої літературна діяльність є професією.
 • Байка — коротке, переважно віршоване алегоричне оповідання повчального змісту, що складається з розповідної частини та висновку — повчання, яке називається мораллю. У вчинках персонажів байок — звірів, птахів, рослин — зображуються і висміюються людські вади. Засновником цього жанру був Езоп, який жив понад дві з половиною тисяч років тому в Давній Греції. Леонід Глібов — український байкар.
 • Кобзарі — то мандрівні музики-співці. Вони були маленькою, але особливою часточкою нашого народу. Кобзарі не мали ласки від долі — майже всі були невидющі. Їх водили білим світом хлопчики-поводирі. Тихою ходою йшов кобзар від міста до міста, від села і до села, слухав, як живуть прості люди, оспівував у своїх думах-піснях їхні жалі та радощі.
 • Інтернет — інформаційна система, що стала важливим винаходом людства. Вона не може існувати без комп’ютерів, програм і ліній зв’язку. Інтернет — це всесвітня електронна мережа, що об’єднує всіх власників комп’ютерів, підключених до цієї мережі. Отримавши доступ до неї, можна багато чого навчитися. В інтернеті зібрано інформацію з усього світу. Тут можна відшукати словники, енциклопедії, журнали, твори письменників, музику, можна переглянути теле- і радіопередачі, знайти навчальні ігри.
 • Комп’ютер — це електронна обчислювальна машина. Усі програми комп’ютера записуються з допомогою цифр. Він, як і людина, може захворіти. Відбувається це тоді, коли в нього проникає «вірус» — написана недобрим програмістом програма-шкідник. Потрапивши в комп’ютер, вона ховається в якомусь файлі або папці та починає заважати працювати комп’ютеру. Якщо вчасно не знищити вірус, машина може поламатися.
 • Любов нас зігріває від народження. Мамина любов найсвятіша; це оберіг, здатний захищати протягом усього життя. Ти, маленький, ще не вмів говорити, а мама розуміла тебе без слів. Вгадувала, що ти хочеш, що в тебе болить. Мама вчила тебе говорити, ходити. Мама прочитала тобі першу книгу. У мами найдобріше серце, ніжні та лагідні руки у її чуйному серці ніколи не гасне любов. І тобі завжди потрібна мама: її турбота, ласка і увага. Бережіть матерів!
 • Бабуся — це мама нашої мами чи татка. Вона заслуговує на подвійну шану та низький уклін. Бабуся — невтомна трудівниця, скарбниця мудрості нашого народу, хранителька звичаїв та обрядів, цікавих казок, що теплим вогником зігріватимуть нас усе життя.
 • Дружба — велика сила. Окраса людини — її друзі. Важко жити одному у світі без любові, без ласки, без турботи. Недаремно кажуть: дружба дорожча за золото. Дружній череді й вовк не страшний. З ким поведешся, того й наберешся. Яку дружбу заведеш, таке й життя поведеш. Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже. Робиш добро — не кайся, робиш зло — зла сподівайся. Добро карбуй на камені, а зло пиши на снігу. Хто людям добра бажає, той і собі має. Добрим словом мур проб’єш, а лихим і в двері не ввійдеш. Перший крок до доброти — це добре або чарівне слово. Їх сила залежить від того, як саме вони сказані.
 • Дружба — це особливі стосунки між людьми. Вона може бути між хлопцями, дівчатами, між хлопцями та дівчатами. Для дружби важливим є вміння зрозуміти пробачити, допомагати у важку хвилину й довіряти одне одному. Дружба неможлива без взаємної симпатії.
 • Милосердя — це вміння співчувати, готовність робити добро будь-кому. Милосердна людина безкорислива. Вона не чекає від інших нічого, але сама віддає людям усе, що може. Поспішайте творити добро!
 • Багато воєнних лихоліть витримав наш народ. Найбільш страшною була друга світова війна. Вона завдала Україні величезних втрат. Кожний шостий українець загинув у ній. Та український народ не здався підступним завойовникам. Батьківщина — це мати, вмій за неї постояти. Людина без Батьківщини, як соловей без пісні. Нема героя без народу. Мир будує, війна руйнує.
 • Прийнято вважати, що герой — це той, хто врятував людину, що тонула, або той хто виніс дитину із палаючого будинку. Але насправді героєм можна вважати і того, хто здатний здобути перемогу над самим собою.
 • Патріоти — це люди, які поважають свою державу, прагнуть змінити свою країну на краще, бережуть і цінують рідну землю.
 • Волонтери — українці, які допомагають забезпечувати воїнів-захисників Батьківщини спорядженням, ліками, продовольством. Вони роблять це безкорисливо.
 • Відомо, що сміх подовжує життя. А усмішка допомагає боротися із труднощами та власними недоліками.
 • Усі люди мають різні характери, можуть мати різний настрій. Щоб уникнути сварки, потрібно навчитися володіти своїми емоціями. Емоції — це стан хвилювання, збудження, який може бути поштовхом до певної форми поведінки.
 • Слово — найтонше доторкання до серця людини. Воно може стати і ніжною запашною квіткою, і живучою водою, що повертає віру в добро, і гострим ножем, і розжареним залізом, і брудом. Мудре слово дає радість. А нерозумне і зле, необдумане і нетактовне — завдає біди.
 • Творчість — це діяльність людини, спрямована на створення якісно нових, невідомих раніше духовних або матеріальних цінностей (нові твори мистецтва, наукові відкриття, інженерно-технологічні чи управлінські інновації). Необхідними компонентами творчості є уява, фантазія, що сприяють створенню кінцевого продукту, результату творчості. Творчість — це створення чогось нового, цінного не тільки для певної людини, а й для інших.
 • Юннат — юний натураліст, дослідник рослинного і тваринного світу.

 

 

Література

 1. Вихрущ В. Щ. Природознавство в цифрах і фактах.— Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 1998.— 96 с.
 2. Гуріна В. В., Біляєв В. Г. Тварини і рослини.— Х : Белкар-книга, 2013.— 64 с.
 3. Конаржевський Ю. А. Анализ урока — М. : Педагогический поиск, 2000.— 126 с.
 4. Курганова Н. В. Українська мова. Збірник диктантів.— Х. : Торсінг Плюс, 2013.— 320 с.
 5. Левандович О. Країна дитячої творчості // Початкова школа.— 2015.— № 3.
 6. Мечник Л. А., Волошин О. М., Мечник І. І. Дітям про тварин.— Тернопіль : Посібники і підручники, 1996.— 80 с.
 7. Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням українською мовою. 1–4 класи.— К. : Видавничий дім «Освіта», 2013.— 392 с.
 8. Пашкова В. Урок мужності // Початкова школа.— 2015.— № 3
 9. Пономарьова К. Сучасний урок української мови: компетентнісно орієнтовані цілі та структура // Початкова школа.— 2015.— № 1.
 10. Савченко О. Я. Дидактика початкової освіти.— К. : Грамота, 2012.— 84 с.
Dounload PDF

Відгуки читачів