Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Станіслав Лем. Цикл фантастичних оповідань «Зоряні щоденники Йони Тихого». 8-й клас

В. В. Паращич, учитель-методист, відмінник народної освіти, учитель української та зарубіжної літератур Куп’янської ЗОШ І–ІІІ ст. № 1, Харківська обл.


Мета:

-навчальна: зацікавити учнів життям і творчістю С. Лема; спонукати до читання його творів;

-розвивальна: розвивати навички самостійної роботи з книгою, пошуку додаткової інформації з теми, аналізу, узагальнення набутих знань, висловлення власних думок та вражень; розширювати кругозір учнів;

-виховна: пробуджувати інтерес до читання, виховувати прагнення високої духовності, почуття доброти, чуйності, товариськості, шанобливого ставлення до загальнолюдських цінностей, прагнення їх сповідувати.

Тип уроку: урок — віртуальна космічна подорож.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього.

 

Хід уроку
 
І. Організаційний момент
 
 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку
 
 
ІІІ. Бесіда з позакласного читання
 
1. Біографічна довідка (повідомлення вчителя або заздалегідь підготовленого учня
 
— Станіслав Лем (1921–2006) — польський письменник, сатирик, філософ, фантаст і футуролог. Його книги перекладені 40 мовами світу, продано більше 30 млн примірників.
 
Станіслав Лем народився 12 вересня 1921 року в місті Львів у Польщі (тепер Львів перебуває у складі України) в єврейській родині лікаря-отоларинголога Самуїла Лема і Сабіни Воллер. Вивчав медицину у Львівському університеті. У воєнні роки родині вдалося уникнути депортації в гетто завдяки підробленим документам (усі інші родичі Лема загинули).
 
Під час фашистської окупації Лем працював автомеханіком і зварником, беручи участь у групі опору нацистам. 1946 року Лем репатріювався з території, що стала частиною СРСР, до Кракова, де почав вивчати медицину в Ягеллонському університеті.
 
Після закінчення навчання Станіслав Лем відмовився складати випускні іспити, не бажаючи ставати військовим лікарем, і отримав усього лише сертифікат про закінчення курсу навчання. Він працював асистентом професора Мечислава Хойновського в «Наукознавчому гуртку» (це був колектор зарубіжної наукової літератури). Щоби мати додаткові кошти на прожиток, почав у вільний час писати оповідання. Уперше його твори було опубліковано 1946 року.
 
Перший літературний успіх прийшов до Лема після публікації роману «Астронавти» 1951 року. Роман не раз видавали за кордоном. 1981 року Лем здобув почесний науковий ступінь Вроцлавського технологічного університету, а пізніше — Опольського, Львівського і Ягеллонського університетів.
 
1997 року Станіслав Лем став почесним жителем Кракова.
 
Помер 27 березня 2006 року в Кракові у віці 84 років.
 
Докладніше про історію життя і творчий шлях Станіслава Лема можна прочитати в його автобіографічному творі «Моє життя», у романі про львівське дитинство «Високий замок», а також у серії інтерв’ю, опублікованих під назвою «Так говорив… Лем».
 
Станіслав Лем писав про труднощі спілкування людства з далекими позаземними цивілізаціями, про технологічне майбутнє земної цивілізації. Пізніші його роботи були присвячені ідеалістичному й утопічному суспільству і проблемам існування людини у світі, у якому нема чого робити через технологічний розвиток.
 
Його спільноти позаземних світів утворюють рої механічних комах («Непереможний»), розумний океан («Соляріс») та інші. Проблеми технологічної утопії розглянуто в «Поверненні з зірок», «Світі на Землі», «Огляді на місці» і трохи в «Кіберіаді».
 
Твори Лема рясніють інтелектуальним гумором, грою слів, усілякими алюзіями.
 
За мотивами творів письменника знято близько тридцяти фільмів.
 
 
2. Повідомлення про твір С. Лема «Зоряні щоденники Йони Тихого» (учителем або заздалегідь підготовленим учнем)
 
— Йона Тихий — «знаменитий зорепроходець, капітан далекого галактичного плавання, мисливець за метеорами і кометами, невтомний дослідник, що відкрив вісімдесят три тисячі світи, почесний доктор університетів Обох Ведмедиць». Його подорожі рясніють неймовірними пригодами. Наприклад, у подорожі сьомій Йона потрапляє до петлі часу й множиться на очах, зустрічаючись із самим собою понеділковим, четверговим, недільним, п’ятничним, торішнім та іншими — з минулого та майбутнього. Рятують мандрівника два хлопчики (ними Йона був так давно!), виправивши регулятор потужності й полагодивши кермо. Так у ракеті знову запанував спокій. У чотирнадцятій подорожі Йоні Тихому довелося виправдовуватися перед Генеральною Асамблеєю Об’єднаних Планет за дії землян, зокрема за атомні вибухи. Частина делегатів узагалі сумнівається в розумності мешканців Землі.
 
Тихий збирається на планету Ентропію. Він вивчає її спочатку за «Космічною енциклопедією », дізнаючись про курдлів, осьміолів та сепульок. Прибувши на Ентеропію, Йона зустрічається зі службовцем космопорту, прозорим, як кришталь. Той зеленіє (зміна кольору на зелений означає нашу усмішку) і, поставивши кілька запитань, відправляє новоприбулого в «резервну майстерню». Там мандрівника обмірюють і кажуть загадкові слова: «Якщо під час смега з вами щось станеться, ви можете бути абсолютно спокійними… ми негайно доправимо резерв».
 
Йона насолоджується екзотичним виглядом міста, у якому немає освітлення, а світяться самі жителі. Мандрівник збирається полювати на курдлів. Провідник інструктує його. Тварина у процесі еволюції пристосувалася до метеоритних дощів і має непробивний панцир. Тому «на курдля полюють зсередини» — намащуються особливою пастою, приправляють себе грибним соусом, цибулею та перцем й чекають, поки курдль не проковтне приманку. Опинившись усередині звіра, мисливець налаштовує бомбу з годинниковим механізмом і швиденько тікає у протилежний від входу бік.
 
Кілька днів Йона Тихий був зайнятий культурною програмою — відвідував музеї, виставки, офіційні прийоми… Якось уранці він прокинувся від страшного гуркоту. Це був той самий метеоритний град, від якого не було захисту.
 
Ось метеорит влучив в оперний театр, куди прямував Йона. Тут-таки прибуває цистерна, із якої викачують якесь місиво, схоже на смолу, надувають, і за хвилину на місці розбитого театру постає точна його копія. Ще через п’ять хвилин будівля твердне, глядачі заповнюють її. Тихий теж сидить на виставі, нетерпляче чекає виходу таємничих «сепульок», але раптом відчуває удар… Опритомніє він уже у вигляді «копії», яку негайно привезли з «резервної майстерні»… 
 
 
3. Переказ та аналіз кількох подорожей Йони Тихого (робота в групах)
 
 
4. Робота за «Подорожжю сьомою: 147 вихорів»
Наведіть приклади гумору та іронії (як герой потрапляв то в один день тижня, то в інший).
 
 
5. Складання психологічного портрету Йони Тихого
Складіть психологічний портрет Йони Тихого (відважний, прагне пізнання, зі швидкою реакцією, уміє знаходити вихід зі складних ситуацій, розвинуте логічне, аналітичне мислення, має почуття гумору та ін.).
 
 
6. Створення порівняльної характеристики Йони Тихого та Лероя Кліві
Порівняйте Йону Тихого з героєм твору Р. Шеклі «Запах думок» Лероєм Кліві, знайдіть спільне та відмінне (мета героя, спосіб авторського викладу та ін.).
 
Спільне
Живуть у майбутньому, відважні, сміливі, допитливі, уміють виходити зі скрутних становищ, прагнуть пізнання й удосконалення світу
Відмінне
  Йона Тихий Лерой Кліві
Мета героя
Займатися дослідницькою діяльністю, пізнавати нові світи, налагоджувати стосунки між цивілізованими мешканцями Всесвіту
Приносити реальну користь
Риси характеру
 
Жага пізнання, не боїться ризикувати, певною мірою авантюрист; має почуття гумору
Займається конкретною діяльністю — міжзоряний поштар, відповідальний, дуже кмітливий
 
 
7. «Власна думка»
Прокоментуйте висловлювання Станіслава Лема: «Зрештою, я пишу для сучасників і про сучасні проблеми…». Підтвердьте цю думку або спростуйте, посилаючись на текст художнього твору.
 
 
8. Розгадування чайнворда
 
 
 
1. Ім’я головного героя. (Йона)
2. Прізвище головного героя. (Тихий)
3. Головний герой веде його під час подорожей. (Щоденник)
4. Мандрівникові довелося виправдовуватися перед Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Планет за цю планету. (Земля)
5. Перед польотом на цю планету герой вивчав «Космічну енциклопедію». (Ентропія)
6. Вони були найтаємничішими істотами на Ентропії. (Сепульки)
7. Космічний мандрівник пішов полювати на цього звіра. (Курдль)
8. У своєму творі С. Лем часто використовує це як художній прийом. (Почуття гумору)
9. У записі про подорож сьому герой засуджує використання цього землянами. (Атомний реактор)
 
 
ІV. Рефлексія
 
 
V. Підбиття підсумків уроку
 
Інтерактивна вправа «Займи позицію»
Фантастика — це просто твір для розваги, а не для роздумів. Оберіть відповідь: так, можливо, ні. Аргументуйте її.
 
 
VI. Домашнє завдання
Dounload PDF

Відгуки читачів