Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Пізнавальні задачі від запорозьких козаків

О. І. Косенко, учитель початкових класів, спеціаліст вищої категорії, старший учитель, Новопокровська СЗШ І–ІІІ ст. Солонянський р-н, Дніпропетровська обл.


До вашої уваги — пізнавальний та навчальний матеріал для учнів 2-го класу, спрямований на формування в школярів почуття патріотизму, любові до свого народу, його історії та героїчного минулого; закріплення навичок розв’язування простих і складених задач, з урахуванням вікових особливостей учнів, формування інтересу до читання творів про Українське Козацтво.

 

Інформація
 
Багато років тому, на півдні нашої держави почали селитися перші селяни — втікачі. Почали люди втікати від панів, від тяжкої долі. Цих мисливців називали «козаками», що означає «вільні, незалежні люди із зброєю».
 
Небезпечно було жити в полі: то татарське військо нападе, то звір дикий, а то й просто їжі не знайти. Вороги часто нападали на козаків і грабували їх.
 
З дерев’яних колод козаки спорудили укріплення, що перетворилося на велике поселення і дістало назву Запорізька Січ. На Січі перебувало до 5 тисяч козаків. Керував запорожцями гетьман Дмитро Вишневецький.
 
 • Задача 1
Січ — це фортеця. Козаки навколо неї викопали глибокі рови. В одному місці рів завглибшки 10 м, а біля входу у фортецю — на 3 м глибший. Дізнайтеся, якою є глибина рову біля входу в фортецю?
 
Посеред Січі був просторий майдан. На ньому козаки збиралися на раду й розв’язували свої питання: почати бій або укласти мир, обирали гетьмана.
 
Навколо церкви стояли великі, довгі будівлі — курені (з хмизу і глини, побілені), де мешкали козаки. Всього на Січі було 38 куренів, кожен запорожець приписувався до куреня. На чолі кожного куреня стояв курінний отаман. Назви куренів — Полтавський, Уманський, Канівський, Корсунський — свідчили про те, що Січ приймала охочих з усієї України.
 
 • Задача 2
У трьох куренях перебувало 100 козаків. У першому курені — 20, у другому — 40. Скільки козаків розмістилося у третьому курені?
 
Інформація
Трохи далі від церкви розміщувалися склади зі зброєю, майстерні, торгові лавки. Козаки вартували свої поселення.
 
 • Задача 3
Склади охороняли 12 козаків, майстерні — на 4 козаки менше. Скільки козаків брало участь в охороні складів і майстерень?
 
Інформація
У козаків була сторожова служба. Для спостереження вони використовували давні кургани або насипали свої. Винаходом козацтва була система димових сигналів, що сповіщала їх про наближення ворогів.
 
 • Задача 4
Козак Сміливий приготував 12 димових сигналів. Після того як він запалив кілька сигналів, залишилося використати ще 7. Скільки сигналів запалив козак Сміливий, щоб попередити запорожців про наближення ворогів?
 
Інформація
Козаки влучно стріляли з пістолів, рушниць, гармат. Особливою шаною користувалися спис і шабля.
 
Один з бойових прийомів, який любили використовувати козаки, називався «табір». З’єднають козаки ланцюгами вози, поставлять їх у декілька рядів і замкнуть возами у квадрат. Вийдуть козаки в бій, а в потрібний момент повернуться у вже готове укриття — і можуть просуватися далі. Таким «табором» проходили козаки голі степи, у яких ніде було сховатися від ворога. Називали ще «табори» «рухомими фортецями».
 
 • Задача 5
З’єднали козаки ланцюгами вози і розмістили їх у вигляді прямокутника. З однієї сторони поставили 15 возів, з іншої — 11 возів. Скільки всього потрібно козакам возів для рухомої фортеці? Розв’яжіть задачу виразом.
 
Інформація
Воювали козаки не тільки на суші, але й на морі. У походах застосовували бойові човни «чайки». На одному такому човні вміщувалося до 60 козаків і кілька легких гармат. «Чайки» рухалися за допомогою весел чи вітрил. Їх перевагою було те, що вони могли підпливти до будь-якого берега.
 
 • Задача 6
Біля берега стояло 12 «чайок», спочатку на бій відпливло 4 човни, а потім — ще 3. Скільки «чайок» не взяло участь у бою?
 
Інформація
Якщо не щастило у бою і козаки потрапляли в неволю, то саджали їх турки на галери (неповороткі та великі кораблі). Аби корабель рухався, безліч полонених веслярів сиділи на бортах і вручну гребли веслами. Не всім удавалося вижити на галерах.
 
 • Задача 7
На одній галері було 40 полонених козаків, а на другій — на 20 більше. З другої галери перевели на першу 15 козаків. Скільки веслярів залишилося на другій галері?
 
Інформація
Зимували козаки понад берегами річки Дніпро. На островах козаки облаштовували свої поселення, що називали зимівниками. Зимівник складався з 2–3 хат для людей, комори, клуні, стайні, курника, льоху, бджоляників. Часом козаки мали кузню, млин.
 
Тут козаки рибалили, полювали, розводили бджіл. Вирощували козаки коней, велику та дрібну худобу.
 
 • Задача 8
Троє козаків уполювали 12 зайців. Перший — 3 зайці, другий — 5. Скільки зайців уполював третій козак?
 
 • Задача 9
До вечері козаки наловили 9 кг линів, і стільки ж кілограмів сомів. Скільки кілограмів риби приготували козаки на вечерю?
 
 • Задача 10
Маса двох діжок з медом 98 кг. Маса кожної діжки 8 кг. Якою є маса меду в обох діжках?
 
 • Задача 11
В одній стайні стояло 40 коней, а в другій — 36 коней. Під час переможного бою козаки забрали у ворогів 16 породистих коней. Скільки коней стало в обох стайнях?
 
 • Задача 12
Маса ягняти — 8 кг, поросяти — 12 кг, а маса теляти — на 10 кг більша, ніж ягняти й поросяти разом. Якою є маса теляти?
 
Інформація
Серед козаків були теслі, ковалі, швеці, зброярі, кожум’яки, бондарі. Кожен козак був і торгівцем, адже продавав чи міняв не лише зроблене власноруч, але й те, що здобув під час бою. Вироби запорізьких майстрів можна було побачити в усіх куточках України, в Криму, Польщі.
 
 • Задача 13
Козак Кішка у бою здобув 13 шабель, Байда — на 12 більше, ніж козак Кішка, а козак Наливайко — на 9 шабель менше, ніж Байда. Скільки шабель здобув у бою козак Наливайко?
 
 • Задача 14
У бондаря було 27 бочок, він обміняв на зброю 12 бочок. На скільки більше бочок бондар обміняв, ніж у нього залишилося?
 
Інформація
Уміли козаки гуляти й веселитися, адже відомий на весь світ козацький гопак — не просто молодецький танець. У ньому козак повторював рухи вершника на коні. Не могли козаки жити без доброї пісні, без музики. Уміли грати на бубні й трубах. А особливо любили бандуру, або кобзу.
Тому було багато кобзарів — народних співців, які
грали на кобзі, оспівували козацьку славу.
 
 • Задача 15
Захотіли козаки відпочити. На трубах заграли 6 козаків, у бубни вдарили — на 4 козаки менше, а на бандурі заграли — на 2 менше, ніж ударили в бубни. Скільки козаків грало на бандурі? (Розв’яжіть задачу виразом.)
 
Інформація
На Січі було чимало хлопчиків — підлітків років від 7 і старших. Інколи їх приводили на Січ батьки, щоб віддати в козацьку науку. Кожен хлопчик обирав собі наставника серед досвідчених козаків, наставник навчав козачка звичаїв та військового мистецтва. Хлопчики вчилися в січовій школі. Їх навчали писати, читати, грати на музичних інструментах і співати в хорі. Коли хлопчик доростав до 15 років, то ставав джурою (зброєносцем) біля бувалого козака.
 
 • Задача 16
У січовій школі навчаються 35 хлопчиків. На музичних інструментах грають 8 хлопчиків, співають в хорі 12, а решта вчить гопак. Скільки хлопчиків учить гопак?
 
Інформація
Імператриця Катерина ІІ знищила Запорозьку Січ. Величезне військо оточило козацький стан. Хто знає, скільки крові могло б пролитися в цій битві, та тільки ватажок козаків не допустив битви.
 
Козаки залишили Січ, забравши із собою козацькі святині.
Dounload PDF

Відгуки читачів