Закриття доступу до електронного архіву статей!

З 01.12 до 15.12
встигніть зберегти
всі матеріали
абсолютно безкоштовно!

Каталог журналів

Самостійно прокидаюсь

Ведуча рубрики Анна Гресь


Дорогі батьки! Ви, звичайно, можете будити дитину щоранку, по десять разів заходячи до дитячої кімнати і вимовляючи традиційне: «Марійко (Петрусю), вставай! Час іти до дитсадка (до школи)! Скільки ще тебе будити?» Можна будити і п’ятирічного малюка, і десятирічного підлітка, і сімнадцятирічного юнака. Однак ми вважаємо, що дитина може самостійно прокидатись уранці. І чим раніше ви почнете привчати малюка до самостійності, тим швидше дістанете результат. Між іншим, коли члени сім’ї намагаються розбудити одне одного вранці, вони часто сваряться через це: дитина встає важко, батьки нервують, підвищують голос. Настрій псується у всіх домашніх.

 

Подаруйте малюкові маленький будильник

 
Вибирайте будильник з таким дзвінком, який звучатиме досить голосно, але при цьому не злякає дитину. Навчіть малюка самостійно заводити будильник ввечері. Продемонструйте, як звучатиме будильник, щоб дитина знала, який сигнал розбудить її вранці.
 

Попередьте дитину

— Коли вранці задзвонить будильник, не чекай, що я прийду тебе будити. Відразу вставай і йди вмиватися, робити зарядку і снідати. Так дитина напевно знатиме, що їй робити вранці.
 

Виробляйте мотивацію

Дитина має розуміти, навіщо їй вставати вранці. Наприклад, якщо малюк встав вчасно, але потім ви довго збиралися і в результаті запізнилися до дитсадка, то наступного ранку ви навряд чи піднімете дитину не лише за допомогою будильника, а й навіть за допомогою умовлянь.
 
— Уранці важливо вчасно прокинутися, щоб не запізнитись до школи (дитсадка)! — говорите ви. — Я знаю, що ти зможеш встати вчасно і швидко зібратися.
 

Змінюйте свої звички

Якщо ви звикли щоранку грати зі своїм будильником у гру «ще п’ять хвилин», переводячи стрілки годинника, щоб полежати ще трохи, то знайте: навряд чи вам удасться привчити дитину швидко прокидатися вранці. Починайте виробляти силу волі в себе і діліться досвідом із малюком: «Сьогодні я встав одразу після того, як задзвонив будильник! Почуваюсь бадьорим і сповненим сил!» Між іншим, саме зі швидкого пробудження розпочинається активний день малюка.
 

Не чекайте результатів першого ж дня

Можливо, ваша дитина і прокинеться спершу за сигналом будильника. Але, швидше за все, малюк, який звик до того, що його будять батьки, ще не готовий прокидатися самостійно.
 
У нього просто не виробилася звичка. Тому якщо раптом першого ранку дитина не почула будильник або почула, але перекинулася на інший бік і продовжує спати, не засмучуйтеся і не сваріть малюка. Зайдіть до дитячої кімнати, знову заведіть будильник і дайте йому задзвеніти. Малюк усе одно не прокидається? Скажіть спокійно: «Прокидайся, будь ласка, час іти до дитсадка». Якщо і це не допомагає, легенько торкніть малюка за плече і ласкаво погладьте. Таке погладжування спрацює обов’язково. Важливо, щоб дзвін будильника супроводжувався вашим голосом і дотиком. Якщо ви робитимете так деякий час (приблизно тиждень або десять днів), то поступово ви можете замінити свій голос і дотик на один дзвінок будильника.
 

Дотримуйте режиму дня

Якщо ви хочете, щоб дитина без проблем прокидалася вранці без вашого втручання, обов’язково стежте за дотриманням дитиною режиму дня. Адже якщо малюк пізно засинає, йому буде дуже складно прокинутися вранці. Легким пробудження буде тоді, коли малюк добре виспався. Саме тому дитина має засинати не пізніше дев’ятої години вечора. Тоді ваш малюк зможе без проблем почути звук будильника і спокійно встати.
 

Робіть винятки

Кожній дитині інколи важко виконати те, що вчора давалося легко. Наприклад, коли малюк захворів, сильно втомився від навантаження, чимось засмучений або переживає наслідки стресу. У такому разі корисно не покладатися на дитячу самостійність.
 
Чуєте, що будильник задзвонив, але малюк не прокинувся? Зайдіть до кімнати і почніть щось робити. Швидше за все, почувши сторонні звуки, дитина прокинеться.
 

Хваліть дитину

Навіть якщо малюк не завжди чує будильник і не прокидається вчасно, хваліть його за ті моменти, коли все виходить так, як треба.
 
— Дуже добре! Сьогодні ти молодець — сам почув будильник і швидко піднявся. Ти вже дорослий і самостійний!
 
Таке схвалення стимулюватиме дитину і наступного разу вставати самостійно, почувши будильник.
Dounload PDF

Відгуки читачів