Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Загальні тенденції освітніх бюджетів у Європі

Інвестиції в освіту у стратегії «Європа 2020» є незаперечним пріоритетом. Однак недостатня наявність актуальних даних про державні інвестиції в освіту в Європі ускладнює відстеження й обговорення цієї теми для виявлення факторів, які пояснюють зміну тенденцій освітніх інвестицій, для аналізу нещодавніх реформ, які країни розпочали впроваджувати в рамках своєї бюджетної політики.

Інвестиції в освіту у стратегії «Європа 2020» є незаперечним пріоритетом. Однак недостатня наявність актуальних даних про державні інвестиції в освіту в Європі ускладнює відстеження й обговорення цієї теми для виявлення факторів, які пояснюють зміну тенденцій освітніх інвестицій, для аналізу нещодавніх реформ, які країни розпочали впроваджувати в рамках своєї бюджетної політики.
 
У зв’язку з цим мережа Eurydice нещодавно опублікувала новий звіт про бюджети освіти в Європі 2014 року, в якому зібрані дані про заплановані витрати у сфері освіти в європейських країнах.
 
У звіті мережі Eurydice проведено аналіз 34 освітніх систем у 29-ти європейських країнах, більшість із яких є країнами-членами ЄС. У національних таблицях наведено огляд освітніх бюджетів із розбивкою за типами витрачання коштів та освітніми рівнями. У звіті також представлені пояснювальна інформація та ілюстрації причин змін освітніх бюджетів у 2013–2014 роках.
 
Загалом, у двох третинах розглянутих країн/регіонів бюджет освіти 2014 року (станом на червень 2014 р.) збільшився на більш ніж 1 % у поточних цінах порівняно із 2013 роком (станом на червень 2013 р). І навпаки, зменшення на більш ніж 1 % спостерігається в семи країнах/регіонах (Австрія, німецькомовна спільнота Бельгії, Хорватія, Чехія, Фінляндія, Греція та Ірландія). Бюджет освіти 2014 року порівняно із 2013 роком у поточних цінах залишився майже незмінним (збільшення або зменшення на менш ніж 1 %) у трьох країнах/регіонах (французька спільнота Бельгії, Словаччина та Іспанія).
 
Для точнішої оцінки змін у фінансуванні освіти необхідно порівняти національні бюджети освіти у фіксованих цінах 2013 року, тобто з урахуванням зростання цін, яке мало місце 2014 року.
 
Якщо взяти до уваги фіксовані ціни, шістнадцять країн/регіонів збільшили бюджет освіти у фіксованих цінах на більш ніж 1 %.
 
У десяти країнах/регіонах (Данія, Франція, Ісландія, Нідерланди, Литва, Норвегія, Польща, Румунія, Словенія і Швеція) збільшення становить від 1 до 5 %. Ще в шести країнах/регіонах (Естонія, Угорщина, Латвія, Мальта, Туреччина й Велика Британія) зростання склало понад 5 %.
 
В Угорщині це зростання (9 %) є наслідком уведення «Схеми просування вчителя по службі», яка включає в себе значне підвищення заробітної плати для вчителів і започаткування діяльності Фонду структурних реформ вищої освіти.
 
На Мальті збільшення на 5 % зумовлене, з одного боку, більшими капітальними витратами, ніж 2013 року. Значні інвестиції наразі здійснюють у кампусі університету Мальти, де, окрім запровадження інших проектів, проводять роботи зі зведення будівлі факультету інформаційно-комунікаційних технологій. З іншого боку, загальне збільшення частково зумовлене підвищенням заробітної плати всіх працівників бюджетної сфери відповідно до Колективного договору бюджетного сектора на 2011–2016 рр.
 
У Туреччині збільшення бюджету освіти на 7 % відбулось у результаті інвестицій у нові школи, а також у ті, що перебувають на стадії будівництва, збільшення кількості студентів і викладачів, підвищення зарплати працівників освіти й, нарешті, збільшення фінансування послуг у системі спеціальної освіти та керівництва.
 
2014 року порівняно із 2013 роком бюджет освіти залишився стабільним у фіксованих цінах (збільшення або зменшення на менш ніж 1 %) у семи країнах/регіонах (французька та фламандська спільноти Бельгії, Італія, Люксембург, Словаччина, Іспанія та Сполучене Королівство (Англія)).
 
З іншого боку, у семи країнах/регіонах, дані про які є доступними, бюджет освіти був скорочений з 1 до 5 % (Австрія, Хорватія, Чехія, Фінляндія, Ірландія, Греція та Велика Британія (Уельс)).
 
Тільки в одному регіоні скорочення бюджету освіти склало понад 5 % — у німецькомовній спільноті Бельгії. Значне зниження на 18 % відбулося, в основному, за рахунок зниження капітальних витрат. Завершується будівництво восьми навчальних закладів, що належать міністерству освіти, тому відповідний бюджет менше, ніж у попередні роки. 
 
http://osvita.ua/news/
Dounload PDF

Відгуки читачів