Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Реактивний рух

В. Й. Крамар, Грусятицька ЗОШ, Чемеровецький р-н, Хмельницька обл.


Продемонструвати реактивний рух на уроках фізики вчителеві допоможуть прості пристрої, виготовлені власноруч. Придивіться, повітряна кулька, з якої витікає повітря, поводиться, як ракета. Розглянемо найпростіші пристрої, побудовані на її основі.
 
Одну з них зображено на рис. 1. Повітряна кулька під дією реактивної сили злітає вгору, а потім починає падати. І тут розкривається парашут. Щоб підняття було максимальним, потрібно підібрати розміри окремих деталей. У горловину кульки вставлена пінопластова втулка — сопло. Діаметр отвору в ній повинен бути не малий і не великий. Розрахувати його потрібно експериментально. Можливо, під час запуску кульки з парашутом парашут відкриється вже за злету й не дозволить піднятися досить високо. Для цього потрібно змінити довжину строп, діаметр купола парашута й отвір у ньому. Потрібно зробити таке відношення розмірів, щоб струмінь повітря, який витікає із сопла, здавлював купол. Тоді не буде великого опору за злету.
 
 
Пристрій, зображений на рис. 2, також діє на реактивній тязі кульки. Він складається з нитяної рамки з ручкою, у центральній частині якої на гумових джгутах підвішена котушка з намотаною ниткою. Один її кінець закріплений на котушці, а другий — на втулці повітряної кульки. Під час лету вона тягне за собою нитку. Котушка обертається, закручуючи гумку. Коли підйом закінчиться, котушка почне крутиться у зворотному напрямку. Кулька повернеться на місце. Щоб на розкручення котушки витрачалося менше енергії, її потрібно зробити якомога легшою — з пінопласту чи паперу.
 
З пневматичною ракетою учні знайомі. Якщо такої немає у фізичному кабінеті, то її можна виготовити власноруч (рис. 3). Вона використовує енергію стиснутого повітря тільки в момент запуску. Подальший її політ відбувається за рахунок інерції. Корпус слід зробити з кальки або клейонки, у яку загортають подарункові квіти. Боєголовка пінопластова, стабілізатори паперові. Під час запуску ракета надівається на трубку із зазором. Через нього повітря виходить назад, утворюючи реактивну тягу. У зазорі до того ж утворюється повітряна змазка, яка зменшить тертя.
 
 
Останній пристрій — це реактивна карусель з одним або двома літаками (рис. 4). Джерелом палива для такої каруселі є повітряна кулька. Реактивна сила виникає під час витікання повітря з кінця зігнутої трубки. Найскладніше — зробити мінімальним тертя. Для цього трубку й кульку треба закріпити на втулці, яка надівається на кінець товстої шпильки.
 
Усі ці пристрої можна створити з підручних матеріалів. Успіхів!
Dounload PDF

Відгуки читачів