Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Збережімо клімат за допомогою простих енергетичних рішень. 11 клас

А. Є. Бєлєнькова, Соледарська ЗОШ № 13, м. Соледар, Донецька обл.


Цілі: ознайомити учнів із соціально-економічними способами розв’язання екологічних проблем, пов’язаних зі споживанням електроенергії; виховувати зацікавленість питаннями енергозбереження й екологічними проблемами держави.

 

Тип уроку: нестандартний,  прес-конференція.

 

Обладнання: таблиця «Споживачі електроенергії»; люмінесцентна лампа, лампа розжарювання.

 

План уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Виступи учнів — «спеціалістів» із питань енергозбереження й екології.

ІІІ. Запитання учнів-«журналістів».

IV. Підсумок уроку.

 

Клас оформлено як прес-центр. У конференції беруть участь учитель — «прес-секретар», учень — «інспектор Артемівської дільниці енергонагляду», учень — «інженер  тепломережі», учень — «фахівець-еколог», учень — «фахівець із питань енергозбереження», учні класу — «журналісти», які представляють різні українські видання.

 

Хід уроку

 

Прес-секретар.Простота і зрозумілість електроенергії породили в багатьох людей уявлення про невичерпність наших енергетичних ресурсів, притупили відчуття необхідності  їх заощадження. А, між іншим, електроенергія сьогодні стає дорожчою. Тому давній заклик «Заощаджуйте електроенергію!» зробився іще більше актуальним.

 

Будь-які енергетичні витрати супроводжуються безперервним використанням природних ресурсів: води, нафти, газу,— а це призводить до їхнього дефіциту та економічних проблем. Тому мета нашої прес-конференції — виявити, як та за рахунок чого можна заощадити електроенергію у квартирах та на підприємствах нашої країни.

 

(Прес-секретар знайомить «журналістів» із запрошеними «фахівцями» і  регламентом виступів та відповідей на запитання.)

 

Запитання(до інспектора Артемівської дільниці енергонагляду).  Яка ситуація в місті з оплатою за використану електроенергію? Який метод боротьби зі злісними боржниками?

 

Відповідь.Заборгованість за використану електроенергію у Донецькій області на 1 жовтня 2008 року склала 562 649 тис. грн. Найбільшу заборгованість в Артемівську мають ДПКП «Енергетик» — 649,5 тис. грн, РУ «Укрпромводчермет» — 117,5 тис. грн, БУ «Дорспецбуд» — 52 тис. грн, тролейбусне управління — 34,5 тис. грн, сільськогосподарські організації — 4 млн 500 тис. грн. Національний диспетчерський центр України з врахуванням оплати за електроенергію виділив для Донецької області ліміт електроспоживання на жовтень в обсязі 1466,9 млн кВтгод, що на 27 % нижче від очікуваного. У ситуації, що склалася, з метою уникнення аварій в енергосистемі України  обласна енергопостачальна організація буде вимушена вжити регулювальних заходів, до  яких належать дуже непопулярні графіки аварійного відключення в промисловості та житлових будівлях, передусім на підприємствах-неплатниках.

 

Запитання(до фахівця з енергозбереження). У чому ви вбачаєте причини дуже високої витрати електроенергії? Як, на вашу думку, її краще використовувати?

 

Відповідь.Найбільшими споживачами електроенергії в комунально-побутовому господарстві є приватні будинки. Вони щороку використовують у середньому 400 кВт на людину. З цієї кількості приблизно 280 кВт використовується зовні квартири на освітлення та побутові прилади будь-якого призначення, а 120 кВт — на інженерних установах та для освітлення загальних приміщень. Внутрішньоквартирне споживання електроенергії становить приблизно 900 кВт на рік на «середню» міську квартиру з газовою плитою і 2000 кВт — з електроплитою.

 

Середнє використання електроенергії побутовими приладами (із розрахунку на родину з 4 людей) наведено в таблиці.

 

Використання електроенергії

Прилад

Установлена потужність, кВт

Річне споживання, кВтгод

Середня кількість годин роботи за рік

Електроплита

5,8

1100

1400

Холодильник

0,15

450

3000

Телевізор

0,2

300

1500

Праска

1

100

200

Пилосос

0,6

60

100

Пральна машина

0,35

45

120

 

Отже, потреба в енергії постійно зростає. Електростанції працюють на всю потужність, особливо восени та взимку. Споживання енергії зростає з 8 до 10 год, з 17 до 21 год. І в цей напружений час десь необхідні для підприємств кіловат-години витрачають марно. У порожніх приміщеннях горять електролампи, працюють електроплитки, мерехтить екран телевізорів. Встановлено, що 15–20 % використаної в побуті електроенергії через необережність та недбалість споживачів не зберігаються.

 

У приміщення, де вікна виходять на північ та частково на захід і схід, потрапляє розсіяне світло. Щоб покращити природне освітлення кімнат, фарбувати стіни та стелі рекомендовано у світлі тони. Природне освітлення залежить також від втрат світла через віконні шибки. Шибки, які покрив пил, можуть забирати до 30 % світла. Наявність різних хімічних препаратів для очищування шибок дозволяє без фізичних зусиль утримувати їх чистими.

 

Значна кількість електроенергії марно витрачається вдень у квартирах першого поверху, а деяких будинків — другим та третім поверхом. Причина — хаотичне насадження зелені перед вікнами, що не дає проникати до квартир природного денного світла. Згідно з наявними нормами дерева треба насаджувати на відстані не ближче 5 м від стіни житлового будинку, кущ — 1,5 м.

 

Штучне освітлення створюється електричними світловими приладами. У сучасних квартирах розповсюджено три системи освітлення: загальне, місцеве, комбіноване.

 

За загального освітлення можна працювати, не напружуючи зір. Світильники загального освітлення зазвичай є найпотужнішими в приміщенні, їхня основна мета — освітити все рівномірно. Для цього зазвичай використовують стельові та підвісні світильники, які встановлюють у центрі стелі. Загальне освітлення можна вважати достатнім, якщо на 1м2 площі припадає 15–25 Вт потужності ламп розжарювання.

 

В одному чи кількох місцях приміщення треба забезпечити місцеве освітлення з урахування конкретних умов. Таке освітлення потребує спецсвітильників, які встановлені дуже близько до письмового столу, крісла та ін. Так, наприклад, достатнє освітлення листа ватману під час креслення забезпечує світильник із лампою розжарювання потужністю 150 Вт на відстані 0,8–1 м. Штопання чорними нитками (що вимагає дуже високої освітленості) можна виконувати при лампі потужністю в 100 Вт на відстані 20–30 см. Для тривалого читання рекомендуються світильники з лампою розжарювання 60 Вт.

 

Комбіноване освітлення досягається одночасним використанням світильників загального та місцевого призначення, а також за допомогою світильників комбінованого освітлення. До них належать багатолампові світильники (наприклад, люстри), які мають 2 групи ламп, одна з яких забезпечує місцеве, а друга — загальне освітлення. Місцеве створюється світовими потоками, що спрямовані вниз (одна лампа розжарювання на 100, 150, 200 Вт), а загальне — світовим потоком, який розсіяний у всіх напрямках (декілька ламп на 15–40 Вт).

 

Найбільш раціональним є принцип зонального освітлення, заснований на використанні загального, комбінованого та місцевого освітлення окремих функціональних зон. Якщо за освітлення цих зон використовувати лампи спрямованого світла, настільні лампи, торшери, бра, то у квартирі стане темніше, а отже, і комфортніше. Для такого зонального освітлення підходять лампи, у 1,5–2 рази менш потужні, ніж у підвісних світильниках. У результаті на кімнату 18–20 м2 заощаджують до 200 кВтгод на рік.

 

Більш досконалими джерелами світла є люмінесцентні лампи. Це різновид газорозрядного джерела світла, у котрому використовують здатність деяких речових (люмінофорів) світитися під дією ультрафіолетового випромінювання електричного розряду. Люмінесцентні лампи виготовляють у вигляді скляних трубок із двома металевими цоколями, наповненими парами ртуті під низьким тиском. Така лампа має порівняно з лампою розжарювання в 4–5 разів вищу світлову віддачу і в 5–8 разів більший термін служби. Наприклад, світловіддача люмінесцентної лампи 20 Вт дорівнює світловій віддачі лампи розжарювання 150 Вт.

 

Існує думка про шкідливість люмінесцентного освітлення. Вона безпідставна. Навпаки, це освітлення дозволяє отримати м’яке розсіяне світло, яке менше сліпить очі та спричиняє меншу їх утому.

 

Запитання(до фахівця з енергозабезпечення). В основному ви розповіли про світлові споживачі. Яке значення в споживанні електроенергії мають інші прилади, які часто працюють: холодильник, пральна машина, пилососи?

 

Відповідь. Холодильник — енергоємний прилад. Оскільки холодильники постійно ввімкнуті в мережу, вони споживають стільки ж, а то й більше енергії, скільки електроплити: компресорний холодильник — 250–450 кВт*год, абсорбційний — 500–1400 кВтгод на рік.

 

Холодильник треба ставити в найхолодніше місце кухні (ні в якому разі не до батареї, плити), бажано біля зовнішньої стіни, але не впритул до неї. Чим нижчою стає температура теплообмінника (від 21 до 20 °С), холодильник починає витрачати електроенергії на 6 % менше. Льодова «шуба», наростаючи на випаровувачі, ізолює його від внутрішнього об’єму холодильника, примушуючи вмикатися частіше й працювати щоразу більше. Щоб волога з продуктів не намерзала на випаровувачі, слід зберігати їх у коробках, банках та каструлях, які щільно закриті кришками, чи завернутими у фольгу. А якщо регулярно відтаювати та просушувати холодильник, можна зробити його більш ощадливим.

 

Пральні машини — найбільш економічні з точки зору споживання електроенергії автоматичні машини, вимкнення та ввімкнення яких відбувається строго за програмою. Вони розраховані на одночасне завантаження визначеної маси сухої білизни. Перевантажувати машину не варто: її двигуну буде важко працювати, а білизна погано відпереться. Не слід думати, що, завантаживши бак машини тільки наполовину, можна досягти заощадження прання. Половина потужності машини піде на те, щоб вхолосту ганяти воду в баку, а білизна чистіше все одно не стане.

 

Потужність праски досить велика — близько кіловата. Щоб досягти певної економії, білизна має бути трохи вологою: пересушену чи дуже вологу доведеться прасувати більше, витрачаючи зайву енергію. Масивну праску можна вимикати за кілька хвилин перед завершенням роботи: її тепла вистачить на цей час.

 

Для ефективної роботи пилососа велике значення має гарна очистка пилозбирача. Забиті пилом фільтри утруднюють роботу пилососа, зменшують тягу повітря. Для їхньої очистки треба мати щітки двох типів: пласку широку та вузьку довгу. Такими щітками легко видаляти пил як із пилозбірника, так і з тканевих фільтрів.

 

Запитання(до інженера тепломережі). Що ви можете рекомендувати з питань збереження тепла в житлових приміщеннях?

 

Відповідь.Підвищення витрат електроенергії спричиняє застосування електроопалювальних приладів (камінів, радіаторів, конверторів та ін.) додатково до системи центрального опалення, у котрому часто немає потреби, якщо вжити найпростіших заходів, а саме: своєчасно готувати вікна до зими, привести до ладу до приходу холодів віконні засуви; застелити підлогу товстими килимами; розставити меблі так, щоб не заважати циркуляції теплого повітря від радіаторів, гардини мають бути не дуже довгими, щоб не затуляти батареї центрального опалення, прибрати зайву фарбу з батарей.

 

Якщо розглянути тепловий баланс житла, стане зрозуміло, що більша частина теплової енергії опалювальної системи йде на те, щоб перекрити витрати тепла. Вони в житлі з центральним опаленням та водозбереженням виглядають так:

  • втрати через неутеплені вікна та двері — 40 %;
  • втрати через віконне скло — 15 %;
  • втрати через стіни — 15 %;
  • втрати через стелю та підлогу — 7 %;
  • втрати через користування гарячою водою — 23 %.

 

Запитання(до фахівця з енергозбереження). Багато людей вважають, що заощадження води — це інша проблема, яка не стосується електроенергії. Чи справді це так?

 

Відповідь.Насправді, заощаджуючи воду, ми зберігаємо електроенергію. Вода не сама потрапляє до наших будинків. Потужні насоси (помпи), які працюють за допомогою електромоторів, піднімають воду до потрібної висоти. Ця витрата енергії не відображається на наших електролічильниках. Але величина витрати велика.

 

У деяких країнах Європи водоміри — невід’ємний пристрій у будинку. Поради для заощадження води нескладні:

  • непошкоджені крани у ванних кімнатах, умивальниках та мийках;
  • відремонтовані унітази;
  • зменшення користування ванною за рахунок використання душу.

 

Запитання(до фахівця-еколога). Який виробник електроенергії є найбільш поширеним у нашій країні? У чому його проблеми?

 

Відповідь.У майбутньому електрична енергія буде вироблятися в основному тепловими електростанціями. Зараз вони виробляють понад 80 % енергії. Перевага ТЕС полягає в тому, що їх можна розташувати на будь-якій території, вони працюють практично на всіх видах мінерального палива й виробляють не тільки електричну енергію, але й внутрішню (гарячу воду для опалення й водопостачання, пару для технічних потреб). Таке комплексне виробництво електричної та внутрішньої енергії сприяє підвищенню коефіцієнта споживання енергії палива до 60–70 %.

 

Подальший розвиток теплоенергетики стримується тим, що ТЕС є одним з основних забруднювачів довкілля продуктами згоряння.

 

Висновок  

Прес-секретар.Підбиваючи підсумки, хотілося б звернути увагу на таке. Заощадження електроенергії необхідне будь-якої пори року, будь-якого місяця чи дня. Але особливо вона вагома під час найбільш напруженого режиму роботи наших електростанцій, так званих ранкових і вечірніх годин — максимуму навантаження енергосистем. А найголовніше — бережливе ставлення до споживання електроенергії вдома, на виробництві збереже нашу Землю від дефіциту води, газу, нафти,  радикальних змін клімату й  екологічних катастроф.

Dounload PDF

Відгуки читачів