Закриття доступу до електронного архіву статей!

З 01.12 до 15.12
встигніть зберегти
всі матеріали
абсолютно безкоштовно!

Каталог журналів

ІЗ СВІТОВОЇ СКАРБНИЦІ МУДРОСТІ

В. Ф. Калошин,

м. Київ

Роздуми про емоції

Багато років тому людина жила у згоді зі своєю природою і, скажімо, флегматик за темпераментом повільно, але якісно робив свою справу. Людині могли загрожувати стихія, голод, холод, хижі тварини і ворог, але впродовж тисячоліть були відпрацьовані дієві механізми захисту від цих напастей. І людина природно, у злагоді зі своєю натурою, переборювала труднощі та відбивала загрози.


ІЗ СВІТОВОЇ СКАРБНИЦІ МУДРОСТІ

В. Ф. Калошин,

м. Київ

Роздуми про емоції

«Наш душевний спокій і радість буття залежать не від того, де ми перебуваємо, що маємо, який статус здобули в суспільстві, а лише від нашого настрою». (У. Джеймс)

«Страждання і задоволення йдуть одне за одним, як ніч за днем, і тільки той розуміє життя, хто вміє пристосовуватися до їх періодичної зміни і розумно добувати добро із зла». (Л. Стерн)

«Якщо я ненавиджу — я забираю у себе щось, якщо я кохаю — я збагачую себе тим, що я кохаю. Людоненависництво — повільне самогубство, себелюбство — найбільша злиденність живого створіння». (Ф. Шиллер)

«Як міль — одягу, хробак — дереву, так шкодить серцю людини сум». (Соломон)

«В житті інколи бувають хвилини, коли найменші неприємності набувають у наших очах розміру катастроф». (Є. Сувестр)

«Страх небезпеки у десять разів сильніший за саму небезпеку». (Д. Дефо)

«Я надто заклопотаний, щоб хвилюватися».

(Черчілль)

«Нічого не починай у гніві! Дурень той, хто під час бурі сідає на корабель». (І. Гаус)

«Не слід боятися припуститися помилок; найбільша помилка майже всіх людей — позбавляти себе досвідченості». (Л. Вовенарг)

Гармонія душі і тіла

Причина психосоматичних захворювань — дезадаптація

Багато років тому людина жила у згоді зі своєю природою і, скажімо, флегматик за темпераментом повільно, але якісно робив свою справу. Людині могли загрожувати стихія, голод, холод, хижі тварини і ворог, але впродовж тисячоліть були відпрацьовані дієві механізми захисту від цих напастей. І людина природно, у злагоді зі своєю натурою, переборювала труднощі та відбивала загрози.

За останні 50 тисяч років спосіб життя людини повністю змінився, проте основні фізіологічні реакції організму залишилися тими, якими були раніше.

Тому в наш час людина хворіє і страждає переважно від хвороб, спричинених неправильним способом життя, важкими переживаннями, глибоким і невідступним відчуттям незадоволеності, страхами, психічними травмами.

Ваша улюблена фраза

«Я хочу…», «мені хочеться…»

Ви створили культ із власних бажань. Щоправда, бажань у вас багато, до того ж суперечливих — у них можна легко заплутатися, особливо щодо справ сердечних. Вас дивує до глибини душі, якщо вам раптом кажуть: «Не хочу!». Адже ваші почуття завзято наполягають на протилежному Аби ви частіше зважали на бажання інших, то не були б настільки самотніми. I зазнали б набагато менше образ і розчарувань.

«Я повинен…», «я зобов’язаний…»

Завдяки цим словам ви можете переконати себе в чому завгодно, пустопорожні турботи для вас — справа звичайна. Фраза «Ви нікому нічого не повинні» викликає у вас шоковий стан. Обов’язок ви використовуєте як допінг. Підганяючи себе неабиякими дозами гіпервідповідальності, ви хапаєтеся за все, що бачите. Хворобливе відчуття провини охоплює вас щоразу коли ви дозволяєте собі хоча б трохи розслабитися. Бути справжнім тираном для самого себе — ваше покликання.

Фактори ризику

Чому б не розслабитися перед екраном телевізора? У вас може нічого не вийти. Особливо в наш час, коли ефір просто переповнений нав’язливою рекламою. Вистава, фільм переривається кожні двадцять хвилин набридливими рекламними паузами. У той час, коли наша увага сконцентрована на програмі, матчі, нам нав’язують черговий «найкращий» товар, скажімо, новий засіб для миття унітазів або ж відомий «Снікерс». Ці кадри декого просто дратують (який «Снікерс», якщо на хліб грошей бракує), в інших можуть викликати несвідому тривогу, яку важко виявити. Навіть якщо реклама — частина повсякденного життя, то вона стала такою без нашої згоди. Бона цілком безкарно втручається в наше буття, забруднює частину нашої пам’яті і є явним чинником стресу Реклама, вставлена у фільм, фальсифікує витвір, заважає нам мріяти та розслабитися.

Телевізор починає руйнувати сім’ю, позбавляє нормального людського спілкування, теплоти та сердечності людських почуттів, відсторонює батьків від дітей, перетворює наше життя з нормального (яким людина жила століттями) на «телевізійне», робить нас надмірно пасивними. Все це в цілому негативно позначається і на нашому житті, і, звісно ж, на нашому здоров’ї.

Ще гострішою є ситуація, що склалася сьогодні з черговим шедевром технологічного й інформаційного прогресу — комп’ютером. Діти сидять перед монітором комп’ютера ледве не з дитячого садка.

Зараз 80 % школярів уже мають порушені нормальні фізіологічні функції систем та органів свого організму — серце, дихання, травлення, у тому числі й через комп’ютери, через безконтрольні навантаження, що постійно накопичуються.

Виникла нова хвороба — кіберофобія, що виражається в страху перед комп’ютером. На неї страждають оператори, програмісти. У США на кіберофобію вже хворіє 30 % спеціалістів, які працюють з комп’ютерами. Машина незмінно відзначає всі помилки людини і повідомляє про це з безжалісною «нелюдською щирістю», що викликає формування комплексу меншовартості.

Як бачимо, люди майже не захищені від досягнень науково-технічного прогресу.

 

Відгуки читачів