Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Спирти. Негативний вплив алкоголю на здоров’я людини. Позакласний захід

Л. В. Довга, учитель хімії Дерезуватської ЗОШ, Синельниківський р-н, Дніпропетровська обл.


Цілі: розкрити шкідливий фізіологічний вплив спиртів на організм людини; розвивати особисту та громадянську відповідальність підлітків; виховувати негативне ставлення до вживання алкоголю; навчити робити вільний вибір за умови повної обізнаності.

 

Хід уроку

 

Учитель. Сьогоднішній наш захід хочу розпочати з історичних даних про виготовлення і поширення хмільних напоїв. Історія алкоголю сягає корінням углиб тисячоліть. Алкогольні напої одержували з різних рослин — пальмового соку, ячменя, рису, проса.

 

Найбільш поширеним у стародавності було виноградне вино. У Греції виноград почали обробляти за 4000 років до н. е. Греки вважали вино даром богів.

 

«Вино надає кожному, хто його п’є, якості чотирьох тварин: спочатку людина стає подібною до павича, бо її рухи плавні й величні; потім вона набуває характеру мавпи — починає з усіма жартувати, загравати, а потім нагадує лева й стає гордою та самовпевненою; урешті-решт людина перетворюється на звичайнісіньку свиню й, подібно до неї, валяється у багнюці».

 

Чистий спирт уперше одержали араби в IV–VIIст. і назвали його аль коголь.

 

«Викрадач розуму» — так іменують алкоголь з давніх часів. Про п’янкі властивості спиртних напоїв люди довідалися близько 8 тис. років до н. е. — з появою керамічного посуду, що дав можливість виготовляти алкогольні напої з меду, плодових соків і дикого винограду. Можливо, виноробство виникло ще до початку культурного землеробства. Відомий мандрівник М. Миклухо-Маклай спостерігав папуасів Нової Гвінеї, які не вміли добувати вогонь, але вже знали прийоми приготування хмільних напоїв. Перегонка вина для одержання спирту різко підвищила рівень пияцтва. Вірогідно, саме це стало приводом для заборони вживання спиртних напоїв основоположником ісламу пророком Мухаммедом. Ця заборона увійшла згодом і до зведення мусульманських законів — Корану (VIIст.). З тих часів протягом дванадцяти століть у мусульманських країнах алкоголь не вживали, а відступників цього закону (п’яниць) жорстоко карали. Але навіть у країнах Азії, де споживання вина забороняв Коран, культ вина процвітав і оспівувався у віршах.

У Західній Європі в Середньовіччя також освоїли одержання міцних спиртних напоїв. Вони швидко почали поширюватися по всьому світу, насамперед, за рахунок постійно зростаючого промислового виробництва спирту з дешевої сировини — картоплі, буряка. За легендою, вперше в Європі шляхом перегонки етанол одержав італійський чернець, алхімік Валентіус. Скуштувавши отриманий продукт і прийшовши в стан сильного сп’яніння, алхімік заявив, що він відкрив чудодійний еліксир, який робить старця молодим, стомленого — бадьорим, зажуреного — веселим.

 

У Росію горілку спочатку привозили з-за кордону, а пізніше з’явилося власне виробництво — винокурні заводи. Царський уряд, починаючи з Іоанна III, установив монополію на продаж вина й горілки в «царських шинках», що приносили величезні доходи.

 

Протягом століть про жодні заходи для захисту здоров’я народу від алкоголю не могло бути й мови. Усе це призвело до того, що в Росії сформувалася «питна процедура». Вкоренилася міцна традиція — будь-яку знаменну подію святкувати спиртним.

 

Послухайте розповідь учня нашого класу про безпросвітне життя та пияцтво трудящих, яке описано в романі М. Горького «Мати».

 

1-й учень. «Одинокие искры неумелой, бессильной мысли едва мерцали в скучном многообразии дней. Молодежь сидела в трактирах или устраивала вечеринки друг у друга, пела похабные песни, танцевала, сквернословничала и пила. Истомленные трудом люди пьянели быстро, во всех грудях пробудилось непонятное болезненное раздражение. Оно требовало выхода, и, цепко хватаясь за каждую возможность разрядить тревожное чувство, люди из-за пустяков бросаються друг на друга с озлоблением зверей. Возникали кровавые драки. Порой они кончались тяжелыми увечьями— изредка убийством.

 

По праздникам молодежь являлась домой поздно ночью в разодранной одежде, в грязи, в пыли, с разбитыми лицами, злорадно хвастаясь нанесенными товарищам ударами, или оскорбленная, в гневе и слезах обид, пьяная и жалкая, несчастная и противная».

Учитель. Чому люди п’ють? Які причини пияцтва?

 

2-й учень. З убивчим сарказмом англійський поет Роберт Бернс наводить приводи для пияцтва. Його слова є актуальними й сьогодні.

Для пьянства есть такие поводы:

Поминки, праздник, встречи, проводы,

Крестины, свадьба и развод,

Мороз, охота, Новый год,

Выздоровленье, новоселье,

Успех, награда,

Новый чин

И просто пьянство без причин.

 

3-й учень. Алкоголь уживають для підвищення настрою, зігрівання організму, запобігання й лікування хвороб, зокрема як дезінфікуючий засіб, а також як засіб підвищення апетиту й енергетично цінний продукт. Де ж тут правда, а де помилка? Один зі з’їздів російських лікарів ухвалив резолюцію про шкоду алкоголю: «У людському тілі немає жодного органа, який би не зазнавав руйнівної дії алкоголю. Не існує такого хворобливого стану, за якого необхідно призначати алкоголь на скільки-небудь тривалий час. Отже, міркування про користь алкоголю — це досить поширена помилка».

 

Учитель. Ми ще раз переконалися, що алкоголь — надзвичайно шкідлива для організму людини речовина. Навіть нечасте вживання спиртних напоїв негативно впливає на психічний і фізичний стан людини, а системне вживання призводить до розвитку алкоголізму, що незмінно спричиняє серйозні порушення психіки та здоров’я людини.

 

Однією з темних плям минулого, сліди якого збереглися в наш час, є пияцтво й алкоголізм. Чи треба говорити, що Росія й Україна за вживанням спиртного — країни більш ніж особливі. Тут свої, на жаль, сумні традиції, свої стандарти. У нас переважає вживання алкоголю у вигляді «ударних доз»: велика кількість випитого в стислий термін, частіше вдень. Інакше кажучи, у нас домінує найбільш несприятливий, так званий «північний» тип пиття. І п’ємо ми історично дедалі більше.

 

Учень. Ми часто чуємо в побуті вислів «алкоголізм». Як він розвивається?

 

Учитель. Алкоголізм — це хвороба, яка виникає внаслідок тривалого вживання спиртних напоїв і супроводжується зниженням працездатності, деградацією особистості. Алкоголізм не дає людині можливості мати міцну життєву позицію. Він веде до паразитичного способу життя, постійного пошуку грошей, злочинів.

 

Установлено, що близько 55 % крадіжок, 79 % пограбувань, 69 % нападів здійснюють у стані сп’яніння. Умовно розрізняють три стадії алкоголізму: початкову, середню, кінцеву.

 

1. Початкова, або неврастенічна, стадія характеризується потягом до алкоголю й станом сп’яніння, підвищенням стійкості до сприятливих доз алкоголю й астенічним синдромом, що супроводжується підвищеною стомлюваністю, дратівливістю, безсонням. Наслідком цього є зниження контролю за кількістю випитого. Спостерігається перехід від епізодичного до систематичного вживання алкоголю. Життєві інтереси, наприклад навчання, робота, сімейне життя, відступають на другий план.

 

2. Друга, або наркоманічна, стадія характеризується втратою контролю після першого ковтка горілки. У людини розвивається зверхність, агресивність. Вона звинувачує оточуючих у своїх бідах. У неї починаються запої, її друзями стають ті, хто п’є разом із нею. Вона змушена піти з постійної роботи, втрачає інтерес до всього, що не стосується вина й горілки.

 

3. Хронічна, або кінцева, фаза характеризується деградацією особистості й повним руйнуванням здоров’я. Щоденне похмілля, помутніння пам’яті, плутаність думок. Людина п’є сурогати алкоголю, технічні рідини, одеколон. У неї розвиваються безпідставні страхи, біла гарячка та інші психози. Настає алкогольне недоумство.

 

Біла гарячка — найчастіший алкогольний психоз. Він зазвичай виникає у стані похмілля, коли у п’яниці з’являється підсвідомий страх, безсоння, тремтіння рук, кошмари, слухові й зорові обмани у формі шумів, дзвону, руху тіней. Її симптоми особливо виражені вночі. У хворого з’являються яскраві переживання застрашливого характеру. Він бурхливо реагує на свої галюцинації, обороняється чи біжить, рятуючись від переслідування.

 

Учитель. Чи існують якісь інші форми психозу?

 

5-й учень. Іншою формою психозу є алкогольне марення. Воно виникає внаслідок короткочасного пияцтва, але, на відміну від білої гарячки, не супроводжується галюцинаціями. Однак таких хворих переслідують нав’язливі думки, найчастіше підозрілість, переслідування, ревнощі. П’яниці може здаватися, що проти нього влаштовано «змову». Не бачачи виходу, він намагається покінчити життя самогубством.

 

Додаток 1

Проблеми здоров’я, пов’язані зі зловживанням алкоголю:

- Ожиріння печінки.

- Цироз печінки.

- Рак печінки.

- Гастрит.

- Рак ротової порожнини, горлянки, стравоходу.

- Порушення обміну речовин.

- Діабет.

- Підвищений кров’яний тиск.

- Гостре порушення мозкового кровообігу.

- Захворювання нервової системи.

- Сексуальні дисфункції.

- Внутрішньоутробні порушення плоду.

- Токсичне порушення кровотворення.

- Безпліддя.

 

Учитель. Давайте з’ясуємо які зміни у внутрішніх органах може спричинити алкоголь (додаток 1).

 

6-й учень. Алкоголь дуже добре розчиняється в жирах і жироподібних речовинах. Тканина головного мозку складається переважно з таких речовин, тому спирт діє головним чином на нервову систему, руйнуючи її основу — клітини головного мозку. Загиблі клітини не відновлюються. Уживання 100 г горілки призводить до знищення близько 7,5 тис. клітин головного мозку.

 

Цей процес може тривати довго, і колись настане момент, коли загиблих клітин буде більше, ніж уцілілих. У цій ситуації головний мозок не в змозі виконувати свої функції. Порушується діяльність мозочка, у результаті чого втрачається точність і спрямованість рухів, порушується узгоджена й координована робота багатьох м’язів і органів рівноваги. Мова стає уповільненою, втрачає свою пластичність, почерк вирізняється нерівними великими літерами.

 

Учитель. А які зміни спричиняє алкоголь у серцево-судинній системі?

 

7-й учень. Алкоголь впливає на діяльність серця. Паузи між скороченнями серцевого м’яза, необхідні для відпочинку, зменшуються. Це призводить до дистрофічних змін м’язових волокон, між якими з’являється прошарок жиру, серце розширюється, стає в’ялим. Розширене, мляве, ожиріле серце алкоголіка працює погано, не забезпечуючи нормального кровообігу.

 

Алкоголь впливає на судини, руйнуючи внутрішню оболонку. При цьому на їхніх стінках унаслідок порушення жирового обміну відкладаються жироподібні речовини й солі Кальцію, тобто розвивається атеросклероз. Особливо глибокі зміни відбуваються в капілярах. Судини стають крихкими, можливі внутрішні крововиливи. Алкоголь підвищує здатність крові зсідатися, внаслідок чого в коронарних артеріях може утворитися тромб, який закупорює їхній просвіт, що призводить до інфаркту міокарда.

 

Учитель. А що відбувається зі шлунково-кишковим трактом?

 

8-й учень. Зазнаючи частого впливу алкоголю, слизова оболонка шлунково-кишкового тракту поступово атрофується і не бере участі у процесі травлення. Тому в алкоголіків поганий апетит, вони мало їдять, часто зовсім не закушують. Слизова оболонка в них схильна до виникнення поліпів, гастритів, виразок, злоякісних пухлин. Такі явища розвиваються і в тонкому, і в товстому кишечнику.

 

Учитель. А як реагують на алкоголь нирки?

 

9-й учень. Первинне запалення, спричинене алкоголем, надалі призводить до зморщування нирок. Їхні функції порушуються, у результаті чого розвивається інтоксикація організму. Вплив алкоголю на нирки призводить до виснаження їхніх клітин, розвитку гострої недостатності. Частішають хвороби сечовивідних шляхів. У більшості хворих на алкоголізм порушується видільна функція нирок, що проявляється набряками кінцівок та обличчя.

 

Учитель. Які ж зміни відбуваються в органах дихання?

 

10-й учень. Хронічні й гострі захворювання органів дихання в осіб, які вживають спиртне, трапляються значно частіше, ніж у непитущих. Наприклад, запалення легень, хронічні бронхіти, емфізема легень у хворих на алкоголізм трапляються у два-чотири рази частіше. Гострі пневмонії перебігають особливо важко. Часто спостерігаються ускладнення у вигляді нагноєнь, поява рідини у плевральній порожнині, виключення ділянки легень з акту дихання.

 

Учитель. Наступне питання, про яке ми поговоримо, буде для вас корисним і пізнавальним. Який впливає алкоголь на дитячий організм?

 

11-й учень. Алкоголь, потрапляючи в організм людини, швидко розноситься кров’ю та концентрується в мозку. Унаслідок підвищення рефлекторної збудливості навіть незначні дози алкоголю спричиняють у дітей бурхливу реакцію, важкі симптоми отруєння. У разі систематичного надходження алкоголю в дитячий організм страждає не лише нервова система, але й травний тракт, зір, серце. Печінка не справляється з алкогольним навантаженням, і відбувається її переродження. Страждають також органи внутрішньої секреції, насамперед щитовидна залоза, гіпофіз, надниркові залози. У результаті на тлі алкогольної інтоксикації в підлітків, що пристрастилися до спиртних напоїв, розвивається цукровий діабет, порушується статева функція (додаток 2)

 

Додаток 2

Наслідки зловживання алкоголем:

- Агресивна нераціональна поведінка.

- Нервовість.

- Депресія.

- Насильство.

- Цироз печінки.

- Кровотечі, виразка шлунка, недоїдання.

- Тремтіння кінцівок рук, погіршення тактильних відчуттів.

- Болі в стопах, віднімаються пальці на ногах.

- Серйозна втрата пам’яті.

- Передчасне старіння.

- Послаблення серцевих м’язів.

- Зменшення захисних реакцій.

- Авітаміноз.

- У жінок: ризик розвитку деформованого плоду, недорозвиненість дитини, низька вага новонародженого.

- Безсоння.

 

Учитель. Сьогодні ми поглибили знання про спирти, довідалися багато корисної інформації про вплив спиртів на організм людини, на самосвідомість кожної людини й суспільства в цілому.

 

Пам’ятаймо, що нам, майбутньому поколінню, вирішувати власну долю, нам визначати роль спиртів у нашому житті: чи лишатимуться вони головним ворогом людства, чи стануть помічником хімії, медицини, промисловості.

 

Сьогодні ми також говорили про те, що утримання дорослих від алкоголю має велике значення для формування особистості дитини, її нормального розвитку й морального здоров’я.

 

Кожен із нас рано чи пізно стане батьком, а отже, і першим учителем своєї дитини. Давайте ж не будемо допускати, щоби наші діти перетворювалися на розумово чи фізично відсталих особистостей.

 

Пам’ятайте, що тверезе майбутнє — щасливе й світле майбутнє.

Dounload PDF

Відгуки читачів