Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Клуб допитливих математиків

Автор ідеї Н. В. Мазур, м. Кременчук, Полтавська обл.


Один раз на місяць засідання гуртка ми проводимо у формі запитань і відповідей.
 
Мета такого заняття: формувати вміння користуватися додатковою літературою, самостійно знаходити необхідну інформацію, виділяти головне в досліджуваному матеріалі; вміння лаконічно висловлювати власні думки, виступати перед аудиторією; формувати потребу в набутті нових знань, в отриманні нової інформації, бажання поділитися інформацією з товаришами; сприяти розширенню кругозору учнів.
 
Напередодні керівник гуртка роздає учням картки із запитаннями, відповіді на які вони знаходять самостійно. Бажано, щоб запитання були об’єднані однієї темою. На засіданні гуртка учні відповідають на свої запитання, доповнюють відповіді товаришів, обговорюють незрозумілі питання з учителем. Таке заняття можна провести у формі змагання. Перемагає учень, який дав найбільш повну відповідь на запитання.
 
Наводимо приклади запитань, присвячених одиницям вимірювання, і коротких відповідей.
 
Учитель на власний розсуд визначає вік учнів, яким будуть цікаві запропоновані запитання.
 
  • Чому величина розгорнуто-го кута дорівнює 180°?
Градусне вимірювання кутів виникло в Стародавньому Вавилоні. Жерці вважали, що сонце здійснює свій денний шлях за 180 кроків, отже, один крок — це 1/180 частина розгорнутого кута, а величина всього розгорнутого кута дорівнює 180°.
 
 
  • Яку масу має карат?
Карат (від грецької “кератіон”) — одиниця маси, яку використовують для коштовних каменів. Маса карата дорівнює 200 мг, або 0,2 г. Історично назва походить від назви рослини — дерева кароб, або рожкового дерева. Насінини цієї рослини мають на диво сталу масу, тому їх використовують як стандарт для зважування коштовного каміння.
 
  • Що вимірюють у дюймах?
Дюйм (від нідерл. Duim — великий палець) — одиниця вимірювання довжини в деяких неметричних системах мір. В українській традиції раніше застосовували слово «цаль» (від нім. Zoll).
 
З 1958 року 1 дюйм = 2,54 см (точно); до 1958 року
1 дюйм = 2,540000508 см. 12 дюймів = 1 фут = 30,48 см.
36 дюймів = 1 ярд = 91,44 см.
 
Сьогодні в дюймах вимірюють діаметр водогазопровідних труб.
 
  • Що означає вираз «косий сажень у плечах»?
Косий сажень — це одиниця вимірювання, яка дорівнює 2,48 м. Слово «сажень» походить від кореня слов’янських мов «сяг», наприклад у слові «досягати». Косий сажень — це відстань від кінчиків пальців витягнутої вгору однієї руки до пальців другої ноги. Існували й інші сажні (маховий, простий, народний, казенний тощо), але косий сажень був найбільшим. Звідси й виник вираз «косий сажень у плечах», який підкреслює багатирську силу і постать.
 
За іншою версією, косий сажень — це гіпотенуза прямокутного трикутника зі стороною в один сажень — народний (1,76 м) або простий
(1,52 м).
 
  • Чому дорівнює відстань, яку проходить у вакуумі світло за 1/299792458 с?
Відстань, яку проходить у вакуумі світло за 1/299792458 с, дорівнює 1 м.
 
Таке означення метра було прийняте резолюцією XVII Генеральної конференції з мір і ваг 1983 року. Означення було прийняте, виходячи з тих міркувань, що швидкість світла є фундаментальною фізичною константою, яка повинна бути визначеною точно, без похибки.
 
До Великої французької революції майже кожна країна мала свої одиниці вимірювання довжини. Французька Академія наук прийняла означення метра як довжини однієї десятимільйонної частини від чверті паризького меридіана, що, на думку вчених, робило цю одиницю довжини «природною», тобто взятою безпосередньо
з природи мірою.
 
Світловий еталон метра не втратив характер природної міри та, як показали дослідження, підвищив точність його відтворення в 100 разів.
 
  • Чому в 1 годині 60 хвилин?
Історично основною одиницею для вимірювання коротких інтервалів часу була доба. У результаті ділення доби на менші часові інтервали однакової довжини виникли години, хвилини і секунди. Походження поділу, ймовірно, пов’язане з дванадцятирічною системою числення, яка виникла в Стародавньому Шумері. (Деякі народи Нігерії і Тибету використовують дванадцятирічну систему числення й дотепер). Добу ділили на два рівних послідовних інтервали: умовно день і ніч. Кожен з них ділили на 12 годин. Подальший поділ години пов’язаний з шістдесятковою системою числення, яку використовували в стародавні часи на Близькому Сході. Кожну годину ділили на 60 хвилин. Кожну хвилину — на 60 секунд.
 
  • Чи завжди 1 т = 1000 кг?
Тонна (від латинського tunna — бочка) — назва деяких одиниць вимірювання ваги, маси й об’єму. Як одиниця маси тонна дорівнює 1000 кг.
 
В англомовних країнах використовують також близькі за значенням, але не абсолютно точні одиниці вимірювання, які називають тоннами. Імперська англійська тонна, або довга тонна дорівнює 2240 фунтів, або 1016,0469088 кг. У США використовують американську, або коротку тонну, яка дорівнює 907,18474 кг.
 
  • Скільки вузлів в 1 км/год?
Вузол — позасистемна одиниця швидкості, яку використовують в усьому світі для цілей навігації й авіації.
 
1 міжнародний вузол = 1 морська миля/година = 1,852 км/год (точно).
 
Вузол іноді помилково використовують замість терміна «морська миля» у фразах на зразок «вузлів за годину», але таке використання неправильне: вузол — це одиниця швидкості, а не відстані.
 
Отже, 1 км/год приблизно дорівнює 0,54 вузлів.
 
  • Хто такий Літр?
Один літр дорівнює об’єму куба, кожна сторона якого — 10 см. 1 літр води = 1 кг (за температури 4°C).
 
Історично назва одиниці «літр» походить від давньофранцузької одиниці об’єму літрон, а назва «літрон», у свою чергу, виникла як похідна від спільного грецько-латинського кореня «litra». Літрою називали срібну монету і відповідну їй масу.
 
З огляду на те, що латинську літеру «l» можна легко сплутати з цифрою «1», деякі національні метрологічні організації свого часу вимагали затвердити як символ літра винятково велику літеру («L»). Задля цього навіть було вигадано начебто неіснуючу персону — Клода Еміля Жан-Батіста Літра, від прізвища якого виникла назва одиниці об’єму. За іншими джерелами, Клод Еміль Жан-Батіст Літр — це реальна особа. Він жив у ХVІІІ ст. і займався виготовленням винних пляшок. Вважають, що Літр першим почав виготовляти лабораторний посуд.
 
Відповідно до міжнародних правил, одиниці вимірювання, утворені від власних імен, позначають винятково великими літерами.
Сьогодні у світі визнають обидва позначення літра.
Dounload PDF

Відгуки читачів