Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Органічні сполуки в побуті

О. Л. Лазарєва, учитель хімії ЗОШ смт Чорноморське, Комінтернівський р-н, Одеська обл.


Цілі: розширити та поглибити знання учнів про хімічні речовини, які використовують у побуті, сфери їх застосування, акцентувати увагу на необхідності дотримуватися правил безпеки під час користування ними; дати поняття про будову та властивості деяких речовин, які використовують у товарах побутової хімії; продовжувати роботу над формуванням взаємозв’язку між використанням речовин та їхніх властивостей. 

 

Очікувані результати: учні повинні з’ясувати причинно-наслідкові зв’язки між складом, властивостями й використанням органічних речовин, уміти пояснювати значення органічної хімії у створенні нових матеріалів у побуті, оцінювати вплив побутової хімії на довкілля, знати про необхідність дотримання правил безпеки під час користування товарами побутової хімії.

 

Обладнання: примірники побутових хімікатів, етикетки деяких товарів побутової хімії, піктограми на етикетках ТИХ та їх інтерпретація, фізико-хімічні властивості хімікатів, їхній вплив на навколишнє середовище, знак екологічного маркування України, презентація, схема класифікації ТПХ, правила користування побутовими хімікатами.

 

Хімічні реактиви: арґентум нітрат, білок, фенолфталеїн, натрій гідроксид, купрум(II) сульфат.

 

Тип уроку: комбінований.

 

Форма уроку: гра «Засідання презентаційної комісії».

 

Хід уроку

 

I. Організаційний етап

 

II. Актуалізація опорних знань

Учитель. Тема сьогоднішнього уроку — «Органічні сполуки в побуті. Поняття про хімікати, загальні правила поведінки з ними». Ми не можемо уявити свого життя без комфорту, чистоти, необхідних ліків, гарних речей, але більшість досягнень сучасного життя мають відношення до науки хімії. Дуже влучно про це сказав М. В. Ломоносов: «Широко простирает химия руки свои в дела человеческие». Сучасна людина не уявляє свого життя без товарів побутової хімії, а ми знаємо, що не завжди їхній вплив є позитивним. До складу цих товарів входять як неорганічні, так і органічні речовини: природні, синтетичні, штучні. Отже, хімія, хімічна технологія та її продукти важливі й необхідні кожному, вони стали невід’ємною складовою життя сучасної людини. Тому ми повинні орієнтуватися в такій різноманітності й не нашкодити собі.

Перевіримо, як ви підготувалися до уроку. Ви мали принести один із видів товарів побутової хімії. Необхідно обрати, до яких із запропонованих засобів належить кожен товар. (Учні ставлять на стіл зразки товарів побутової хімії.)

 

III. Засвоєння нового матеріалу

Засідання презентаційної комісії

Учень. Ми з вами є учасниками презентаційної комісії щодо впровадження товарів побутової хімії в наше повсякденне життя.

До складу комісії входять хімік, медичний працівник, екологи.

Слово має представник фірми з виготовлення мийних засобів.

 

Перша презентація

Представник фірми з виготовлення мийних засобів. Наша фірма виготовляє різноманітні мийні засоби: для прання, миття посуду, машин, чищення килимів та інших поверхонь. Жодне мило не може зрівнятися з мийними властивостями наших засобів. Ми випускаємо їх у вигляді розчинів, порошків, гелів, сипучих сумішей. Наші МЗ містять ПАР, які підвищують властивості води за рахунок зменшення сили поверхневого натягу, через що відмивання бруду відбувається більш якісно та швидко. Деякі пральні порошки містять ферменти, які розщеплюють білок та допомагають позбавлятися плям на білковій основі (наприклад, плями крові чи яйця). Рідкі синтетичні мийні речовини отримують, додаючи до розчиненої суміші гідротропи — речовини, які попереджують розшарування через відмінну щільність компонентів. Синтетичні мийні речовини входять також до складу необхідних у домашньому господарстві порошків і паст. Зазвичай порошки містять аніонні ПАР, дрібнозмелений мінерал (наприклад, польовий шпат) та хлорний вибілювач.

Для пом’якшення води використовуємо лужні солі слабких неорганічних кислот (фосфати різного складу, натрій бікарбонат, натрій силікат), солі перекисних кислот, які мають вибілювальні та дезінфікуючі властивості.

Деякі речовини для миття посуду містять ферменти, які забезпечують видалення білкових забруднень, що важко вимиваються. Наші речовини діють навіть у холодній воді. До складу мийного засобу обов’язково входять речовини, які надають йому запаху, — для того, щоби посуд, який ви вимили, речі, які випрали, мали приємний аромат.

Фірма випускає цілу низку речовин для чищення пластику, керамічних поверхонь чи плити. До їхнього складу входять різні феноли, які вбивають бактерії та сприяють очищенню поверхонь, містять каустичну соду, яка реагує із жирами, перетворюючи їх на мильну суміш, яка легко змивається у воді.

Ми виготовляємо різноманітні речовини для чищення каналізаційних труб, до складу яких входить також каустична сода — чудовий розчинник жиру.

Хімік. У вашій презентації був представлений різноманітний асортимент товарів побутової хімії. Ви назвали цілу низку хімічних речовин, які використовують у виробництві. До складу пральних порошків входять фосфати, які допомагають підвищити мийну дію порошку й одночасно негативно впливають на довкілля. Проведемо експерименти й перевіримо наявність фосфатів.

 

Експеримент 1 (проводять учні)

Отже, розчиняємо порошок у воді, чекаємо, поки відстоїться, і додаємо аргентум нітрат. За насиченістю кольору осаду робимо висновок про наявність великої кількості фосфатів.

Хімік. У презентації було представлено фенол. Фенол (карболова кислота) — це перший представник класу фенолів (похідних ароматичних вуглеводнів, у молекулі яких гідроксильні групи пов’язані з бензольним кільцем).

Перевіримо антисептичну дію фенолу. Проведемо експеримент.

 

Експеримент 2 (проводять учні)

До білка додаємо 1–2 мл насиченого водного розчину фенолу й бачимо, що випав осад — відбувається денатурація білка живих клітин і, як наслідок, їх загибель.

Учитель. Що таке денатурація білка? (Денатурація білка — руйнування будь-якої структури до первинної.)

А давайте перевіримо, яка основна речовина входить до складу засобу «Кріт» для чищення каналізаційних труб.

 

Експеримент 3 (проводять учні)

Учень проводить експеримент: бере розчин і додає фенолфталеїн. Чому колір індикатора став малинового кольору? Висновок: основний компонент засобу — луг (натрій або калій гідроксид). А ми всі добре знаємо з правил техніки безпеки, що ця речовина отруйна!

Медичний працівник. Майже всі сучасні мийні засоби містять ПАР, фосфати.

Отже, основні діючі речовини всіх пральних порошків і мийних засобів — це так звані поверхнево активні речовини (ПАР), що являють собою надзвичайно активні хімічні сполуки. Маючи деяку хімічну спорідненість із компонентами мембран клітин людини та тварини, ПАР, потрапляючи до організму, зосереджується на клітинних мембранах і вкриває їхню поверхню тонким шаром. За відповідної концентрації вони здатні призводити до порушення важливих біохімічних процесів, які відбуваються в них, а також функцій і цілісності клітини. У дослідах над тваринами вчені встановили, що ПАР істотно змінюють інтенсивність окисно-відновних реакцій, впливають на активність ряду важливих ферментів, порушують білковий, вуглеводний і жировий обміни. Особливо агресивні у своїх діях аніонні ПАР. Вони здатні спричиняти грубі порушення імунітету, розвиток алергії, ураження мозку, печінки, нирок, легень. Це одна з причин, через яку в країнах Західної Європи діють суворі обмеження на використання а-ПАР (аніонні ПАР) у складі пральних порошків. ПАР проникають до мікросудин шкіри, всотуються у кров і поширюються по організму. Це призводить до змін фізико-хімічного властивості самої крові й руйнування імунітету.

В а-ПАР є здатність накопичуватися в органах. Наприклад, у мозку осідає 1,9 % загальної кількості а-ПАР, які потрапили на незахищену шкіру, у печінці — 0,6 % і т. д. Вони діють як отрута: у легенях виникає гіперемія, емфізема, у печінці порушується функція клітин, що призводить до збільшення холестерину й посилює явище атеросклерозу в судинах серця і мозку, порушує передачу нервових імпульсів до центральної та периферичної нервової системи. Кажуть, що одна крапля нікотину здатна вбити коня. Не знаю, наскільки це правда, але наведу такий науковий факт: 100 г ПАР вбивають коня вагою 300 кг протягом 24 годин.

Однак повернемося до фосфатних домішок. Вони не тільки посилюють проникнення а-ПАР через шкіру, але й збільшують накопичення цих речовин на волокнах тканин, які перуть. Вони здатні до міцного зчеплення а-ПАР з тканиною, що навіть 10-разовое полоскання у гарячій воді не допомагає позбутися одягу від а-ПАР. Наявність фосфатних домішок у порошках призводить до значного посилення токсичних властивостей а-ПАР.

Загалом, небезпечна концентрація ПАР зберігається у тканинах до чотирьох діб. Таким чином виникає осередок постійної інтоксикації всередині самого організму. Після декількох разів прання фосфатними порошками в багатьох випадках виникають запалення шкіри — дерматити. Запускається конвеєр патологічних імунних реакцій. Варто звернути увагу й на те, що існує безпосередній зв’язок між використанням фосфатних CMC та зниженням народжуваності.

Одним із небезпечних видів побутової хімії є засоби для миття посуду. Вони не є надто токсичними, але постійно потрапляють у їжу з «чистих» тарілок. Після миття посуду на його поверхні залишається від 20 до 40 % мийного засобу, який є небезпечним для здоров’я людини. Як довели багаторазові досліди, за кордоном під час постійного використання таких засобів людина набуває різних серйозних захворювань.

Засоби для чищення кераміки, пластику, плити містять різноманітні шкідливі феноли, які мають бактерицидні засоби спричиняють в організмі людини порушення роботи внутрішніх органів, впливають на зниження імунітету, провокують розвиток астми й алергічних захворювань.

Хто може додати інформацію про шкідливий вплив деяких компонентів ТХБ?

 

Доповнення учнів з місця

 

1. Пом’якшувачі для тканин

Чи задумувалися ви, що відбувається з вашим одягом після обробки таким засобом? Ці засоби залишають тонку масляну плівку на всій його поверхні. Так було задумано виробником, щоби знизити статичне прилипання часток. Тобто ця плівка не змивається. Коли ви використовуєте цей засіб, ви безпосередньо переносите на вашу шкіру амоній, компоненти нафти та дуже сильні синтетичні ароматичні речовини. Вони всотуються через шкіру й можуть стати причиною закладеного носу чи виділень з очей. Варто звернути увагу й на те, що це робить ваш одяг легкозаймистим.

 

2. Вплив фенолу

Всотується непошкодженою шкірою, слизовими оболонками, пораненими та виразковими поверхнями. Якщо фенол потрапляє на шкіру, це може призвести до запалення, лущення, опіку, висипання. Якщо фенол потрапляє всередину організму, то це може стати причиною втрати свідомості, конвульсій, холодного поту, коми чи смерті.

Небажані побічні явища можуть розвинутися навіть після медичних доз фенолу, а саме: часто спостерігається легкий головний біль, іноді — запаморочення, відчуття сп’яніння чи оглушення, відчуття мурашок по шкірі, збільшення потовиділення і загальна втома. Насправді на вулиці повітря в чотири рази чистіше, ніж у помешканні. Варто нам прибрати у квартирі, як повітря стає в сім разів брудніше, ніж на вулиці.

1-й еколог. За словами хіміків, стародавні методи, які народ використовував у домашньому господарстві, завдають чималих проблем, але зберігають молодість та здоров’я. Більша частина раку (80–90 %), нервових розладів спричинені шкідливим впливом навколишнього середовища. Найбільш сильне забруднення повітря — у нашій квартирі, ніж за її межами. Як це впливає на наше здоров’я? Сьогодні кожна третя людина страждає на алергію, одна із семи страждає на мігрень чи високий кров’яний тиск. Одна з десяти сімей має члена родини, який є розумово відсталими. Вроджені дефекти збільшуються. Одна людина з п’яти може захворіти на рак протягом життя — за останні двадцять років це на 26 % більше, ніж раніше. Через домашні засоби для чищення господині мають на 55 % більший ризик захворіти на рак, ніж жінки, які працюють за межами будинку.

А як же діти? Вони також опинились у небезпечній ситуації. Оскільки їхня імунна система ще не до кінця сформована, вони не можуть відфільтрувати токсичні речовини так, як це роблять дорослі. Синдром раптової смерті було виявлено лише після того, як синтетичні хімікати почали широко використовувати в нашому повсякденному житті.

Інші проблеми зі здоров’ям дітей, причиною яких є хімікати в наших будинках, — це кашель, закладений ніс, головний біль, роздратованість та гіперактивність. Але не тільки повільне отруєння організму загрожує нашим дітям у будинку. Випадки отруєння у домашніх умовах відбувається постійно. Більшість із них є фатальними, і, на жаль, жертвами багатьох із них є діти.

Я не знаю таких людей, які не використовують мийні засоби для посуду під час ручного миття тарілок чи в посудомийній машині. Звичайно, на етикетці можна прочитати: «Не вживати в їжу», але немає жодної інформації про небезпечність впливу на ваші руки цієї речовини, коли ви використовуєте її тричі на день, про її шкідливі випаровування. Більша частина засобів для миття посуду містить депресанти для центральної нервової системи. Діетаноламін може стати причиною отруєння печінки. Хлор використовують майже в усіх засобах для миття посуду.

Жоден науковець не стане працювати з хлором без захисних рукавичок, без маски на обличчі чи без відповідної вентиляції. Ми ж використовуємо його кожен день на кухні, і лише етикетка говорить про те, що ми повинні бути обережними! Засоби для миття посуду є частою причиною отруєнь, якщо вони потрапляють у організм. Ці засоби є дуже отруйними, але ми часто забуваємо тримати їх якнайдалі від дітей.

2-й еколог. Засоби для чищення духовки — одні з найнебезпечніших на нашій кухні. Ці засоби ніколи не повинні потрапляти в очі, на шкіру чи слизову оболонку. Вони дуже токсичні навіть для поверхні вашої духової шафи, зробленої з алюмінію, хрому, пофарбованих поверхонь чи пластику! Більш того, вони є легкозаймистими. Чому ж тоді багато хто використовує їх? Відповідь проста — люди не знають про їхню небезпеку. Найбільша небезпека від засобів для чищення духовки відбувається через лужний розчин, який потрапляє в наш організм через шкіру, і від розчину амоній гідроксиду, який надзвичайно подразнює очі й легені. Випаровування залишаються в будинку, і ваша родина вдихає їх знову і знову. А наступного разу ви увімкнете духовку й будете готувати в ній здорову їжу?

Засоби для чищення ванни та кахлю містять розчин амоній гідроксиду, етиловий спирт і ароматичні речовини. На етикетках засобів для чищення каналізаційних труб намальовано череп або кістки! Це означає, що вони вб’ють нас, якщо раптово потраплять усередину організму, або зроблять сліпими, якщо потраплять у очі. Якщо ці засоби здатні прочистити каналізаційні труби, вони з легкістю можуть потрапити в організм через шкіру.

Переважна більшість пральних порошків, які є на нашому ринку, містять як основу сполуки Фосфору, поверхнево-активні речовини, оптичні вибілювачі, синтетичні ароматизатори, які під час прання пом’якшують воду й покращують мийну дію порошку. Проте, під час прання всі вони осідають на тканину й часто залишаються на ній. Як результат, ці речовини під час контакту зі шкірою можуть спричиняти подразнення, алергічні реакції, а можливо, і більші ускладнення. Крім того, що ми псуємо своє здоров’я, ми також шкодимо навколишньому середовищу. Хімічні компоненти — ПАР, хлор, вибілювачі, консерванти, дезінфектори — не розщеплюються. Потрапляючи у стічні води, вони знищують життя водоймищ.

Пральні порошки, які мають фосфатну основу, не лише негативно впливають на здоров’я людини, але й забруднюють навколишнє середовище.

Триполіфосфати Натрію, які входять до складу більшості пральних порошків, мають здатність проникати через найсучасніші очищувальні споруди й потрапляти у відкриті водойми. Осідаючи на дно, вони стають добривом для синьо-зелених водоростей, які починають активно розмножуватися, виділяти у воду метан, сірководень, амоніак та інші токсичні речовини. Вода починає цвісти.

Наслідки контактів із синьо-зеленими водоростями можуть бути набагато серйознішими. Кожного року у світі фіксують близько 150 000 повідомлень про отруєння людей, які вживали в їжу рибу чи інші морепродукти. Більшість із них були спричинені алкалоїдними токсинами паралітичної дії, які накопичуються молюсками з отруєної водоростями води. Що можуть додати глядачі?

 

Доповнення 1

Засоби, що виводять плями, та засоби для чищення килимових поверхонь містять розчини перхлоретилену чи 1-1 трихлоретану. Потрапляючи до організму людини через органи травлення, вони призводять до дисфункції нирок і печінки. Доведено, що перхлоретилен є канцерогеном для тварин. Є підозри, що він має такий самий вплив і на організм людини.

 

Доповнення 2

Засоби для чищення сантехніки містять хлоридну кислоту чи сірчанокислий натрій. Можуть спричиняти хімічні опіки та, у разі потрапляння в організм людини через органи травлення, опіки внутрішніх органів, а також діарею чи блювання. Потрапляння в очі може призвести до часткової чи повної втрати зору.

2-й еколог. Майже вся побутова хімія, яку ми використовуємо сьогодні, не розщеплюється у природі. Це значить, що пральний порошок, який ми змиваємо в каналізаційну трубу, чи засіб для миття посуду будуть потрапляти в річки, моря чи океани й залишатися там багато років. Наслідком цього є погіршення якості питної води, від чогостраждають водні жителі нашої планети, зменшується кількість безпечних для купання пляжів, морепродукти стають небезпечними для вживання.

Заради свого здоров’я, здоров’я своїх близьких і всієї нашої планети варто по можливості замінювати побутову хімію менш безпечними аналогами — господарським милом, содою, оцтом, водою і т. п. Існує безліч альтернатив побутової хімії.

 

Чистимо килим сіллю

 

Це дієвий спосіб чищення килимів. Потрібно розсипати сіль на килим, а потім змести її щіткою, змоченою в розчині мийного засобу чи гарячій мильній воді. Брудну сіль потрібно декілька разів заміняти чистою. Залишки солі можна прибрати пилососом або просто вибити килим. Сіль можна замінити сухою тирсою.

Позбавляємося плям на килимі

Щоби вибілити непофарбовані частини килима, потрібно протерти їх таким розчином: на 1 л води розчинити 2 г нашатирного спирту та 5 г водню. Жирні плями протерти ганчіркою, змоченою в бензині.

Старих плям можна позбутися з допомогою суміші мила й бензину. Розчиніть мило в невеликій кількості води й додайте туди крапельку бензину. Просочіть отриманою сумішшю тирсу та протріть нею плями на килимі.

Учитель. Вашим домашнім завданням було знайти альтернативні побутовій хімії засоби. Учні пропонують свої варіанти.

Мильний розчин — добре відмиває плями від жиру на посуді.

Розчин лимонної кислоти — позбавляє накипу, іржі на емальованій поверхні.

Оцет — можна використовувати як дезінфікуючий засіб для миття сантехніки.

Сода — проти окиснення металічних предметів і т. п.

Гірчиця — для прання речей. Її не потрібно засипати в «автомат» в кювету, а одразу класти до речей. Температура — не вище 40 °С (вище не потрібно, бо гірчиця заварюється). У випадку сильного забруднення спочатку треба нанести гірчичну кашу на плями, а потім у машинку. Речі мають аромат свіжості.

 

Мильний корінь

 

У мильному корені добре прати шовкові та бавовняні тканини. Він містить ніжну речовину — сапонін, яка не псує тканину.

Квасоля

У квасолевому відварі дуже добре прати бавовняні тканини. На літр води беруть 200 г квасолі, варять у закритому посуді. Після варки відціджують відвар через чисту марлю, вливають у миску з гарячою водою та збивають піну. Після прання тканину декілька разів полощуть у теплій воді, додаючи під час останнього полоскання 1 столову ложку оцту.

 

Миття скла та дзеркала

 

Можна використовувати народні методи: суміш 4 ст. л. оцту та 4 ст. л. води, або 2 ст. л. соди та 0,5 л води.

 

Оцет має широке використання:

  • позбавляє воскових плям, смоли;
  • чудово дезінфікує (чистий оцет можна використовувати для дезінфекції туалету);
  • очищує плитку, кахель (після обробки потрібно провітрити приміщення) та вікна (2 чайні ложки оцту на 1 л води);
  • позбавляє накипу;
  • освіжає колір килимів (використовують оцет, розбавлений у воді, чистять щіткою);
  • оцет позбавляє вапняного нальоту (якщо використовувати одразу після його появи).

Учитель. Отже, як бачимо, оцет — справжній диво-очисник, який, до того ж, дешевий.

Учитель. Ми розглянули лише певну частину товарів побутової техніки, але сьогодні присутній представник іншої фірми, яка спеціалізується на випуску дезодорантів, паліролей, косметичних препаратів. Надаємо йому слово.

 

Друга презентація

Представник фірми, яка випускає побутові хімічні та косметичні засоби. Наша фірма займається виробництвом освіжувачів повітря, антиперспірантів, паліролей, косметики.

Освіжувачі повітря — це невід’ємна частина кожного сучасного будинку. Ми хочемо, щоб у квартирі пахло чистотою та свіжістю, і, звичайно, найпростіше взяти будь-який чудовий синтетичний освіжувач, який містить аромат квітів, щоби позбутися поганого запаху. До речі, наша фірма випускає їх із різними ароматами, які мають довготривалий ефект.

Паліролі для меблів, машин мають антистатичну дію й надовго зберігають зовнішній вигляд виробу.

Косметичні засоби допомагають жінці залишатися красивою й молодою.

До складу багатьох косметичних засобів входять вітаміни, органічні кислоти. Наприклад, вітамін А сприяє росту та відновленню клітин шкіри, вітамін C — антиоксидант, який впливає на глибокі шари шкіри та забезпечує відтворення колагену, гіалуронова кислота допомагає утримувати воду, маса якої набагато більше від самої кислоти. Креми для рук містять пом’якшуючий шкіру гліцерин, що є корисним для клітин шкіри. Його фрагменти входять до складу великої кількості клітинних та інших біологічних сполук, як, наприклад, клітинні мембрани та позаклітинна рідина, що впливає на обмін речовин у мікроструктурі шкіри.

Тональний крем чи пудра допомагають вирівнювати поверхню шкіри, маскують дефекти й роблять жінку більш привабливою.

Медичний працівник. Освіжувачі повітря позбавляють нас можливості відчувати неприємний запах, тому що вони випускають агент, який притуплює нервові імпульси або вкриває ваш носовий канал тонкою масляною плівкою. Дезодоранти можуть містити токсичні хімікати, такі як метоксихлор, пестицид хлоргідридкарбонат, який накопичується в жирових відкладеннях і збуджує центральну нервову систему, а також пара-дихлорбензен, нафталін та формальдегід. Усі вищезазначені речовини — депресанти центральної нервової системи, усі вони можуть бути наявні в деяких освіжувачах для повітря.

Фенол, який може спричиняти рак, використовують у більшості паліролей для меблів та підлоги. Інші шкідливі складові в паліролях можуть містити амоній, діетиленгліколь, гас, нітробензен (небезпечну для здоров’я речовину), формальдегід. Випадкове потрапляння всередину та вдихання випарів цих речовин небезпечні для здоров’я та життя людини. Більшість токсичних інгредієнтів можуть потрапляти до організму через шкіру, більше того, паліроль, який використовували для меблів, буде випаровуватися! Губна помада часто містить свинець — важкий метал, здатний накопичуватися в організмі.

Гліцерин не завжди пом’якшує шкіру, його гігроскопічні якості залежать від концентрації, і чим вона більша, тим імовірніше, що гліцерин буде забирати вологу зі шкіри, а не з повітря, і висушувати її.

У рідкій тональній основі є мінеральне масло та силікон, а також пропіленгліколь, що використовують як ароматизатор. Він є сильним подразником очей. У косметиці його може бути близько 50 %. Ця речовина може спричиняти контактний дерматит. У великих дозах токсична для органів дихання, негативно впливає на імунну та нервову системи.

Хімік. У ваших виступах ми почули про різні органічні речовини, які входять до складу продукції.

Формальдегід — безбарвний газ із різким запахом, добре розчиняється у воді, спиртах та полярних розчинниках, токсичний. Перший представник альдегідів, 40%-й розчин, називають формаліном.

Пропіленгліколь — за хімічною структурою являє собою двохатомний спирт. Як і всі спирти, має властивість добре утримувати вологу, тому його широко використовують виробники косметичної продукції як гігроскопічний зволожуючий інгредієнт. Доведено, що у великих кількостях він може спричинити звикання і мати побічні дії. У промисловості його використовують як антифриз у системі водного охолоджування та як гальмівну речовину.

Гліцерин — трьохатомний спирт, з яким ми ознайомилися під час вивчення курсу органічної хімії.

Давайте проведемо експеримент і дослідимо наявність гліцерину в кремі для рук.

 

Експеримент 4 (проводять учні)

Проводимо дослід — якісну реакцію на багатоатомні спирти.

Еколог. А давайте спробуємо запропонувати щось альтернативне цим товарам. У кого є пропозиції?

Замість освіжувача повітря

Від стійкого запаху кішок, тютюну, риби добре допоможе аромат цитрусових. Зробіть ароматичний медальйон: збирайте пелюстки троянд, які вам подарували на свята.

Підсушіть їх і складіть у полотняний мішечок. Розкладіть мішечки у приміщенні біля батареї.

Восени збирайте каштани й розкидайте їх по кімнаті — вони вбирають неприємний запах.

 

IV. Узагальнення отриманих знань

Учитель. Таким чином, ми з вами були присутні на засіданні презентаційної комісії й можемо зробити висновки, що важко розібратися у різноманітності товарів побутової техніки та зрозуміти, що шкідливо, а що — ні. У цьому нам допоможе маркування токсичності (на дошці) та типові піктограми на етикетках. Мабуть, потрібно уважно читати склад і правила техніки безпеки під час придбання таких товарів.

Для закріплення набутих знань проведемо лабораторну роботу «Ознайомлення зі змістом інструкції товарів побутової хімії».

Розглянемо етикетки, ознайомимося з інформацією і зробимо власні висновки про взаємозв’язок складу товарів та пропозицій, які є в інструкції.

Лабораторна робота 8

Обладнання: етикетки, піктограми, правила поводження з побутовими хімічними речовинами.

Учні аналізують, готують відповідні піктограми й пояснюють свої рішення.

 

V. Підсумки уроку

Учитель. Давайте підіб’ємо підсумки сьогоднішнього уроку. Яких правил потрібно дотримуватися, користуючись засобами побутової хімії? (Учні роблять висновки, згадують правила. Після цього вчитель виводить на екран наступні правила.)

А які висновки зробили ви? Спробуйте записати одне речення, яке складається з одного іменника, двох прикметників, трьох дієслів і одного прислівника, наприклад:

доступна, небезпечна хімія пере, тре, прибирає.

Сьогодні ми добре попрацювали, кожен зробив певний внесок, і тому я вважаю, що кожен із вас зможе оцінити себе сам. Оцінку поставте у своїх зошитах.

 

VI. Домашнє завдання

Класу: § 19 «Органічні сполуки в побуті».

Індивідуальне: знайти й запропонувати альтернативні способи заміни ТПХ.

Творче: проаналізувати вдома ТПХ і зробити висновки про правила їх використання та зберігання.

 

Література

1. Безпечна побутова хімія для Вас і Природи. [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.eco.lviv.ua

2.Вся правда про звичайну побутову хімію. [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.ecotrend.com.ua/ukrain/statti/index.php

3.Вред стиральных порошков на здоровье и окружающую среду Iи II ч. [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.youtube.com/watch?v=UeDsNJhlT80

4.Лашевська Г. А., Лашевська А. А. Хімія. 11 клас. Рівень стандарту. – К.:Генеза, 2009.

5. Малышева А. Г. Органические соединения в жилище // Гигиена и санитария. — 1999. — №1.

6.Обираємо безпечні мийні засоби в Україні [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://ecoclubua.com/2010/07/safe-cleaning/

7. Чистота — без ризику для здоров’я [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.kosmonews.com.ua/279

8.Фримантл М. Химия в действии: В 2-х ч.: Пер. с англ. — М.: Мир, 1998.

9.Шкідливу для здоров’я побутову хімію можна легко замінити [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://paralleli.if.ua/news/12962.html

10.Юдин А. М. Быт и экология. — М.: Знание, 1990.

Dounload PDF

Відгуки читачів