Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Проект «Енергетичні напої. Вигадки та реальність»

 

К. П. Самойлова, учитель хімії КУ Сумської ЗОШ № 12 ім. Б. Берестовського, м. Суми


 

Цілі: ознайомити учнів із проблемою вживання енергетичних напоїв молодцю, шкідливим впливом на організм речовин, що містять енергетичні напої; розвівати вміння працювати з науково-популярною літературою, шукати матеріали з використанням Інтернету, систематизувати й обробляти їх засобами ІКТ з допомогою програм MicrosoftWord, PowerPoint.

 

Обладнання: мультимедійний проектор, комп’ютер.

 

Хід заходу

 

Учитель. Усім відомо, що головною цінністю кожної людини є здоров’я. Більшість людей народжуються здоровими. Медики довели, що здоров’я насамперед залежність від поведінки людини, від її способу життя. На нього впливають різні чинники: стреси, шкідливі звички, нераціональне харчування. Усе це знижує рівень здоров’я людей. Сучасна людина живе в дуже напруженому ритмі, і тому молодь починає шукати допінгові речовини для підтримки свого організму. Сьогодні в наше життя стрімко увірвалися різні енергетичні напої, що, як дехто вважає, є джерелом бадьорості та додаткової енергії, необхідної сучасній людині.

 

Останнім часом у молодих людей часто можна побачити пляшечку з енергетиком. Енергетики учні вживають безконтрольно й під час занять у навчальних закладах. Багато батьків не звертають уваги на те, що вживають їхні діти. Усе це відбувається тому, що діти та дорослі мало знають про дію енергетичних напоїв на організм людини.

 

Протягом двох тижнів учні 11 класу працювали над проектом «Енергетичні напої — за чи проти». Виконуючи проект, вони з’ясували склад напоїв, провели анкетування своїх однолітків, виявили популярні серед своїх знайомих енергетики, їхню дію на організм. За результатами дослідження вони зробили висновки, з якими й ознайомлять нас у формі презентації.

 

1-й учень. Назва проекту — «Енергетичні напої — за чи проти». (Слайд 1)

2-й учень. Мета й завдання проекту: ... (Слайд 2)

1-й учень. Енергетичні напої — це безалкогольні напої, здатні стимулювати центральну нервову систему людини та підвищувати працездатність. (Слайд 3)

2-й учень. Перша людина, яка отримала дозвіл на поширення енергетичних напоїв, був Дітріх Матешиц, австрійський бізнесмен, засновник і власник 49 % акцій компанії RedBullGmbH. Виробники енергетичних напоїв стверджують, що їхня продукція має лише корисні властивості. Вони обігрують це в назвах і рекламних образах, обіцяючи веселощі та неймовірні фізичні можливості. Через це енергетики набувають дедалі більшої популярності. (Слайд 4)

1-й учень. Незважаючи на те що на світовому ринку продають десятки енергетичних напоїв, їхні основні інгредієнти однакові. Це:

 

Сахароза — звичайний цукор. Висококалорійний компонент багатьох харчових продуктів. Його використовують у чистому вигляді для підсолоджування напоїв, кондитерських виробів і т. п.

 

Глюкоза — найпоширеніший цукор у реакціях метаболізму людини, основна поживна речовина, що надходить через кров до органів і тканин (усім відомий аналіз крові на цукор — це не що інше, як визначення концентрації глюкози). Потрапляє в організм із їжею як продукт перетравлення сахарози, крохмалю, глікогену та інших вуглеводів. Може синтезуватися з інших органічних речовин.

 

2-й учень. Кофеїн — поширений психостимулятор, міститься у чаї, каві, мате, гуарані, горіхах коли й деяких інших рослинах. Зменшує відчуття втоми й сонливості, підвищує розумову працездатність, прискорює пульс, має легкий сечогінний ефект. Період активності змінюється втомою, що вимагає адекватного відпочинку. Дія середньої дози кофеїну триває близько 3 годин, проте виводиться він набагато повільніше, тому в разі повторного вживання можливе передозування. Його основні симптоми: збудження, безсоння, нервозність, дратівливість, судоми, біль у животі, прискорений і нерегулярний сердечний ритм, а в разі дуже високих доз — психоз, пошкодження м’язів, аритмія і смерть (смертельна доза для людини — 10–15 г кофеїну, або 100–150 чашок кави). Систематичне вживання великих кількостей кофеїну призводить до розвитку наркотичної залежності — кофеїнізму.

 

Теобромін — речовина, схожа на кофеїн за будовою та дією, але має приблизно в 10 разів менший психостимулюючий ефект. Міститься в какао і какао-продуктах, наприклад у шоколаді.

 

1-й учень. Таурін — похідне амінокислоти цистеїну (всупереч поширеній точці зору, сам він не є амінокислотою). Один з основних компонентів жовчі, у невеликих кількостях міститься в різних тканинах тварин і людини, в основному, у м’язах. Необхідний для нормального функціонування нервової, імунної та деяких інших систем, бере участь у регуляції обміну жирів і кальцію. У достатній кількості синтезується в організмі (за винятком деяких вроджених захворювань). Досліди на мишах показали, що таурін може зменшувати м’язову втому за тривалих навантажень; на людях подібні дослідження вчені не проводили. Ефекти великих доз цієї речовини, що містяться в енергетичних напоях, ще не вивчено.

 

Глюкуронолактон — один із природних метаболітів глюкози в людському організмі. Міститься також у крупах, червоному вині, деяких рослинних смолах. Важливий компонент сполучної тканини. Жодних «енергетичних» властивостей не має, покращує виведення з організму токсичних продуктів обміну речовин. У енергетичних напоях він міститься в кількості, що перевищує природне добове утворенняу 250–500 разів. Ефект таких доз, так само як і взаємодія з іншими компонентами напоїв, не вивчено.

 

2-й учень. L-карнітин — речовина, що синтезується в організмі з амінокислот лізину або метіоніну. Міститься у м’ясних і молочних продуктах, горіхах, деяких фруктах і овочах. Необхідний для нормального засвоєння і розпаду жирів. Організм людини не потребує додаткового джерела L-карнітину, окрім власного утворення і надходження з їжею. Дія високих доз цієї речовини невідома.

 

D-рибоза — цукор, що входить до складу РНК, АТФ і деяких інших важливих біологічних молекул. Виробляється в організмі людини. Його здатність стимулювати енергетичний обмін перебільшена.

 

Вітаміни групи В — необхідні організму речовини для багатьох біохімічних реакцій. У звичайному раціоні сучасної людини містяться у достатніх кількостях. Не мають «енергетичних» властивостей. Підвищена доза вітаміну В призводить до почастішання серцебиття та тремтіння в руках і ногах.

 

1-й учень. Гуарана — тропічна рослина, поширена у Бразилії. Її використовують як природний психостимулятор. Містить безліч органічних речовин, основною з яких є кофеїн, що й обумовлює стимулюючу дію.

 

Женьшень — природний стимулятор різноманітної дії. У звичайних дозах знижує відчуття втоми, підвищує психічну й фізичну активність. Надмірне вживання призводить до виникнення відчуття тривожності, безсоння, підвищення артеріального тиску.

 

Даміана — афродизіак, відомий завдяки здатності підвищувати лібідо (посилює потенцію, статеве бажання та ін.). Покращує настрій і надає відчуття благополуччя. За великих доз може виникнути відчуття ейфорії, послаблюючий ефект. (Слайд 5)

2-й учень. Поширення енергетичних напоїв (результати опитування). (Слайд 6)

1-й учень. Найчастіше споживають енергетичні напої працівники торгівлі — майже 25 %, освітяни — 1,36 %. (Слайд 7)

2-й учень. Чому люди вживають енергетичні напої? Бо ці напої «окриляють». (Слайд 8)

1-й учень. Чи дійсно все так добре з уживанням енергетичних напоїв? Фахівці у сфері медицини стверджують, що тоніки — це не більш ніж вітамінізовані замінники кави, тільки більш небезпечні для здоров’я. А от фруктові соки та глюкоза, що міститься в багатьох продуктах, здатні покращити наш настрій так само, як і енергетики. Заява, що енергетичний напій забезпечує організм енергією, є досить голослівним і порожнім.

 

Коля, хочется как-то віделить следующее:

Уміст банки тільки допомагає відкрити шлях до —внутрішніх резервів організму, тобто виконує роль ключа. Іншими словами, сам напій ніякої енергії не містить, а тільки допомагає використати нашу власну.

 

  • Як і будь-який інший стимулятор, кофеїн, що міститься в енергетиках, призводить до виснаження нервової системи. Його дія триває в середньому 3–5 годин, після чого організму потрібен відпочинок, крім того, кофеїн у великих дозах призводить до звикання.
  • Багато енергетичних напоїв містять велику кількість вітаміну В, який викликає прискорене серцебиття та тремтіння у кінцівках.
  • Мікс глюкози та кофеїну дуже шкідливий для молодого організму.
  • нергетичні напої містять таурин та глюкуроноклатон. Вміст першого в декілька разів перевищує допустиму норму, а кількість другого у двох банках напою перевищує добову норму в 500 разів. Навіть учені не знають, як ці інгредієнти взаємодіють із кофеїном. Дію цих напоїв на організм ще недостатньо вивчено, тому експериментувати з енергетиками не варто.

 

Іншими словами, енергетичні напої — це вітамінні замінники кави, але набагато шкідливіші для підліткового організму та нервової системи, яка дуже важко переносить такі виснаження. Вітаміни, що містяться в енерготоніках, не можуть замінити мультивітамінний комплекс. (Слайд 9)

2-й учень. У жовтні 2009 року зафіксовано смертельний випадок — студентка одного з вишів м. Пензи (Росія) померла від крововиливу в печінку, спричиненого передозуванням енергетичним напоєм, який був у вільному продажу. У Швеції три людини померли на дискотеці після випитої суміші енергетичного напою з міцним алкоголем, а 18-річний ірландський баскетболіст Росс Куні після трьох банок напою помер прямо на майданчику. (Слайд 10)

 

1-й учень. Лікарі говорять, що енергетичні напої підвищують тиск і рівень цукру в крові. Також вони шкідливі, оскільки сприяють зношенню серцево-судинної системи. Кофеїн має наркотичні властивості, крім відчуття бадьорості він спричиняє звикання та залежність. (Слайд 11)

 

2-й учень. Увага! Думка, що тонік насичує енергією, абсолютно помилкова. Вміст банки, як ключ, відкриває двері до внутрішніх резервів організму. Іншими словами, банка не дає енергії, вона висмоктує її з тебе. Людина використовує власні ресурси, а простіше кажучи, бере їх у себе в борг. Борг, зрозуміло, рано чи пізно доводиться повертати, розплачуючись утомою, безсонням, дратівливістю й депресією. Енергетичні напої не містять своєї енергії, а лише висмоктують її в того, хто їх п’є, і за кількагодинне збудження людина може поплатитися власним здоров’ям і навіть життям. Людям, які страждають на серцево-судинні захворювання, гіпо- або гіпертонію, не слід уживати енергетичні напої. Енергетичний напій дуже шкідливий для молодого організму. (Слайд 12)

 

1-й учень. Заборони: після кількох смертельних випадків, що трапилися внаслідок уживання енергетичних напоїв, багато країн увели обмежувальні санкції на їхній продаж. У Франції, Данії, Туреччині, Уругваї, Ісландії та Норвегії напої з високою концентрацією кофеїну взагалі заборонені. (Слайди 13, 14)

 

2-й учень. Перед уживанням енергетичного напою подумайте, чи варте це вашого здоров’я.

 

1-й учень. Уживаючи енергетичний напій, людина, окрім гарантованої стимуляції кофеїном (тій же, що й під час уживання, наприклад, кави), «проковтує» великий знак питання, оскільки про ефекти поєднання таких речовин просто немає даних. (Слайд 15)

 

2-й учень. Тому ми вам радимо: краще для бадьорості випити чашку чаю (рецепт на екрані) — і смачніше, і організм у нормі. А за «енергію», яку ви отримаєте від енергетиків, будете змушені платити сповна. Пам’ятайте, що, вживаючи енергетичні напої, ви обманюєте свій організм. Вони дійсно бадьорять, але ця бадьорість штучна. І якщо все ж таки ви вживаєте енергетичні напої, то в розумних дозах.

 

Завершальне слово вчителя

У народі кажуть: «Обізнаний — значить захищений!» Думаю, кожен зробить свої висновки й сам вирішить, пити йому енергетичні напої чи ні. Обирайте самі, на чиїх помилках ви будете вчитися: на своїх чи чужих. А головне, пам’ятайте: «Твоє здоров’я — у твоїх руках!» Вибір за вами.

 

Література

1. Грищенко В., Грищенко Т. Молодь і «Смачна отрута» // Виховна робота в школі. — 2010. — № 12. — С. 22–24.

2. Загнибіда Н. М. Метод проектів на уроках хімії. — Тернопіль; Харків: Ранок, 2011. — 128 с.

3. Сучасні форми та методи навчання хімії / Уклад. К. М. Задорожний. — X.: ВГ «Основа», 2010.

4. http://takcikavo.org.ua/hello-world.html

Dounload PDF

Відгуки читачів