Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Li-fi — передача інформації з допомогою видимого світла

Мерехтіння світла іноді дратує, але й у нього є світла сторона. Зв’язок із допомогою видимого світла (Visible Light Communication — VLC) використовує світлові імпульси для бездротової передачі інформації. Тепер ця технологія вже може змагатися зі звичайним Wi-Fi.


 

Мерехтіння світла іноді дратує, але й у нього є світла сторона. Зв’язок із допомогою видимого світла (Visible Light Communication — VLC) використовує світлові імпульси для бездротової передачі інформації. Тепер ця технологія вже може змагатися зі звичайним Wi-Fi.

 

«У серці цієї технології нове покоління світлодіодних ламп (LED), що випромінюють світло високої яскравості, — повідомляє Харальд Хаас із Единбурзького університету, Великобританія. — Усе дуже просто: якщо світлодіодна лампа увімкнена, передається цифрова одиниця, якщо вона вимкнута — це нуль. Вони можуть вмикатися та вимикатися надзвичайно швидко, що дає непогані можливості для передачі даних».

 

Так з’являється найпростіша можливість кодувати дані з допомогою зміни швидкості, з якою мерехтять лампи, вмикаючись і вимикаючись, щоби передавати різні потоки одиниць і нулів. Інтенсивність мерехтіння світлодіодних ламп змінюється настільки швидко, що цього не помічає людське око; у такий спосіб їхнє світіння для нас залишається постійним.

 

Більш складні технології можуть суттєво збільшити швидкість передачі даних із допомогою VLC. Команди Оксфордського та Единбурзького університетів сконцентровані на паралельній передачі даних із використанням масивів світлодіодних ламп, у яких кожна лампа передає власний потік. Інші групи використовують набори червоних, зелених і блакитних ламп для зміни частоти світла, оскільки кожна частота кодує свій канал передачі даних.

 

Li-Fi, як його називають, уже досяг надзвичайно високих швидкостей у лабораторних умовах. Дослідники з інституту Генріха Герца в Берліні досягли швидкості передачі даних у більш ніж 500 мегабайт за секунду, користуючись стандартними лампами білого світла. Хаас створив дочірню фірму для продажу споживчих VLC-передавачів, які збираються поставляти на ринок у наступному році. Ці передавачі можуть надсилати дані зі швидкістю 100 МБ/с — швидше, ніж більшість британських широкосмугових з’єднань.

 

Після запуску VLC зможе розв’язати деякі з головних комунікаційних проблем. 2009 року Федеральна Комісія з Комунікацій у США попередила про майбутню кризу: внаслідок того, що наші мобільні пристрої споживають настільки велику кількість даних, нам незабаром не вистачатиме пропускної здатності радіочастот. Li-Fi дозволить звільнити смуги, тим більше, що значна частина необхідної інфраструктури існує вже сьогодні.

 

«У світі зараз налічують 14 мільярдів освітлювальних ламп, які просто потрібно замінити світлодіодними лампами, що можуть передавати дані, — говорить Хаас. — Ми вважаємо, що VLC виявиться у десять разів дешевшою, ніж Wi-Fi». Оскільки VLC використовує світло, а не радіосигнали, ця технологія може бути використана в авіації, вбудована в медичні прилади та лікарні, де використання Wi-Fi заборонено. Її можна використовувати навіть під водою, де Wi-Fi узагалі не працює. Спеціальне обладнання в усіх приміщеннях синхронізує освітлення на єдину частоту коливань, але при цьому кількість користувачів анітрішки не обмежується.

 

«Настав час для VLC, я твердо вірю в це», — заявляє Хаас, який презентував свою роботу на конференції Ted Global, що проходила в Единбурзі минулого тижня.

 

Але дехто висловлює побоювання з приводу перспектив розвитку VLC. Наприклад, ця технологія працює лише у прямому полі зору, хоча цей факт також робить перехоплення переданих їй відомостей більш складним, ніж перехоплення інформації, переданої з допомогою Wi-Fi. «Було багато галасу на ранній стадії, і є кілька дуже гарних рішень, — вважає Марк Лісон з Університету Ворвіка у Великобританії. — Та я сумніваюся в тому, що ця технологія є панацеєю. У ній є здоровий глузд, але я не вважаю, що вона зможе розв’язати всі існуючі до неї проблеми».

Dounload PDF

Відгуки читачів