Закриття доступу до електронного архіву статей!

З 01.12 до 15.12
встигніть зберегти
всі матеріали
абсолютно безкоштовно!

Каталог журналів

Паперові витівки

Олена Піддубна, педагог і мама
 


Не поспішайте викидати макулатуру. Вона може стати чудовим матеріалом для розвивальних ігор із малюком. Продовжуємо публікацію ігор із паперу.

Розвиваємо пам’ять

Для розвитку зорової пам’яті з парних картинок, наклеївши їх на лицьову сторону гральних карт, зробіть гру «Меморі». Грають у неї так: на початку гри всі картки лежать зображенням униз, потім кожен гравець по черзі перевертає дві картки. Якщо відкрилася пара, гравець здобуває право додаткового ходу, якщо ні — право ходу отримує інший. Виграє той, хто відкриє більше пар.

Із цією ж метою пограйте в гру «Що змінилося». Для цього кілька картинок викладають на стіл. Один гравець заплющує очі, а інший тим часом змінює їх місцями, забирає або додає. Гравець, розплющивши очі, повинен помітити зміни.

Граємо з літерами

Яскраві написи на впакуваннях, заголовки й тексти в журналах і газетах — відмінний матеріал для ознайомлення з літерами. З вирізаних літер різного кольору, розміру й шрифту створіть свій алфавіт, добираючи до кожної літери картинки. Ознайомлюючи малюка зі словами, що починаються на певну літеру, прикріпіть до паперової або картонної літери шматочок прозорого скотча і вирушайте в подорож квартирою. Наприклад, сьогодні пограйте з літерою М і прикріпіть її до машинки, м’ячика, мисочки, майки.

Улаштуйте веселу гру на холодильнику або магнітній дошці. Для цього до картинок і літер приклейте тонкі магнітні пластинки.

Поясніть малюкові, що літери бувають великими і маленькими, покажіть або напишіть їх для зразка, а потім запропонуйте знайти літери в тексті та обвести їх фломастером.

Зробіть свою першу книгу з читання. Наклейте на невеликі аркуші паперу поруч із картинками слова з вирізаних літер, складів і вставте їх у фотоальбом. Періодично для наочності діставайте аркуші й розвішуйте їх по всій квартирі.

Малюкові, який навчився працювати з ножицями, запропонуйте пошукати у великих заголовках і вирізати літери, з яких складається його ім’я, а потім наклеїти їх на чистий аркуш. Напевно, мама, тато, бабуся й дідусь називають дитину по-своєму, наклейте різні варіанти імені — вийде цікавий колаж.

Урізноманітніть гри з літерами, використовуючи улюблені іграшки малюка. Наприклад, дитина везе дорогою вантажівку, у яку збирає літери, а потім складає з них слово. Або влаштуйте школу, магазин. Виходячи на прогулянку, візьміть кілька карток із літерами. Виймаючи одну навмання, називайте її й шукайте предмети, у яких вона є на початку, усередині й кінці слова.

Використовуючи вирізані літери, складайте записки, листи, розпорядок дня, план занять і заходів на місяць та інші справи аж до списку покупок у магазині.

З літер, наклеєних на картки, у правильній послідовності викладайте алфавіт. Запам’ятати його допоможе гра. Для цього перетасуйте колоду карток і по черзі з дитиною виймайте по одній із них. Коли одна половина колоди буде у вас, а друга — у дитини, попросіть її розглянути всі свої літери й знайти ту, яка стоїть першою в алфавіті. Якщо потрібної літери в дитини немає, то вона називає її, а ви знаходите в себе й підставляєте. Спочатку користуйтеся підказкою — абеткою у вигляді плаката, який виготовте самі.

Простір для фантазії

Яскраві вирізані картинки й літери допоможуть поліпшити настрій і прикрасити приміщення напередодні свята, потрібно лише наклеїти їх на різнокольорові прапорці новорічної або іменинної гірлянди, а також саморобні листівки й стінгазету. Разом із вирізками можна поєднувати частини фотографій, наприклад, до фігурки принцеси додайте зображення вашого малюка, а до супергероя — малюка.

Якщо картинка, що сподобалася, одна, а їх хочеться мати пару або більше, улаштуйте саморобний ксерокс. Для цього під зразок покладіть копіювальний папір, а під нього –– папір, на якому повинен з’явитися малюнок, і ручкою наводьте його контури. Або зверху на зразок покладіть щільну прозору клейонку й ручкою повторіть його контури. Потім переверніть клейонку, покладіть її на папір і наведіть отриманий контур ще раз. Такі відбитки картинки залишається лише розфарбувати.

Із зображень людей, тварин, казкових персонажів зробіть акторів лялькового театру. Приклейте фігурки на картон і прикріпіть до трубочки для коктейлю, гумки для волосся або картонної підставки, а потім розіграйте справжній спектакль.

Розвиваючи просторову уяву, пограйте в розпізнавання картинки за деякими елементами. Для цього в аркуші паперу виріжте отвір у вигляді замкової шпарини й кладіть його поверх картинки. Пересуваючи отвір, можна бачити лише окремі її частини. Завдання гри: дізнатися, що зображено на картинці.

Шматки пакувального паперу або яскраві журнальні сторінки — чудовий матеріал для творчості. З них можна створити гарні прикраси для малюка, ялинки, приміщення. Якщо такий папір розрізати на невеликі трикутники й скачувати в трубочки, край яких підклеїти, утворяться незвичайні деталі для намиста. Потім їх потрібно лише нанизати на нитку або стрічку.

Непотрібні листівки або шматки тонкого кольорового картону використовуйте для плетених закладок, кошиків, фіранок на дверний проріз та інших прикрас. З цією метою розлінійте на них смужки завширшки 1 см і наріжте. Потім кожну смужку складіть навпіл і загніть їх кінці до середини. З’єднайте складені смужки, уставляючи кінці смужки праворуч в отвори смужки, що утворювалися ліворуч. Простягніть смужки, щоб вони закріпилися. З наступними смужками чиніть так само. В останній ланці склейте кінчики. Зрештою отримаєте плетений зиґзаґ, що використовуйте як закладку або складову складної конструкції.

З яскравого паперу за допомогою діркопробивача зробіть різнокольорове конфетті, що використовуйте для аплікацій, прикраси ялинки й просто веселої гри — салюту, що самостійно підкидається.

Купу старих газет і журналів використовуйте з метою позбавлення напруження як у дітей, так і в дорослих, роблячи з усією цією горою паперу все, що заманеться. Мніть, рвіть, топчіть ногами, кидайте на підлогу. Зім’явши, погравши в імпровізований футбол, баскетбол, кидайте паперові кульки, як сніжки. Подрібнивши папір, підкидайте його вверх, улаштувавши різнокольоровий салют. Така гра допоможе не лише весело провести час, а також позбутися накопичених негативних емоцій. Тільки не забудьте після веселощів разом із дитиною прибрати сміття.

Придумуйте нові оригінальні способи використання непотрібного, на перший погляд, паперу!

Гарного настрою й веселої гри!

Dounload PDF

Відгуки читачів