Закриття доступу до електронного архіву статей!

З 01.12 до 15.12
встигніть зберегти
всі матеріали
абсолютно безкоштовно!

Каталог журналів

Те, чого не буває забагато

Анна Кутас, журналіст
Виходячи з усім відомої приказки, ніколи не буває багато грошей. Але ми, дорослі і розумні, безумовно, знаємо, як ними можна розпорядитися. А ось чи зможе розумно витратити їх наша дитина? Чи варто дарувати йому гроші? Чи прийнятні покарання і заохочення у фінансовому еквіваленті? Ці питання цікавлять багатьох батьків.
 


Зважаючи на відому приказку, ніколи не буває забагато грошей. Але ми, дорослі й розумні, поза сумнівом, знаємо, як ними можна розпорядитися. А чи зможе розумно витратити їх наша дитина? Чи слід дарувати їй гроші? Чи прийнятними є покарання й заохочення у фінансовому еквіваленті? Ці питання цікавлять багатьох батьків.

Олена, 24 роки

Заохочувати або карати дітей грішми однозначно не потрібно: подібні заохочення й покарання можуть стати звичкою. Тому зрештою дитина навчиться маніпулювати цим, тобто  робити щось гарне її стимулюватимуть винятково купюри. А на особисті витрати дитині потрібно давати гроші регулярно. Нехай краще вона одержує кишенькові гроші від батьків, а не намагається роздобути їх сама — вона може помилитися в засобах здобування. Поза сумнівом, і суми повинні бути адекватними — ґрунтуватися на потребах дитини. Наприклад, давати семирічному малюкові по 100 грн на день — це очевидний перебір, адже він їх витратить на щось непотрібне.

Звісно, можна іноді й просто так давати дитині певні суми або, наприклад, дарувати на якісь свята. Але зловживати цим не слід.

Роман, 29 років

Починати давати дитині гроші потрібно років із десяти, щоб вона вчилася розпоряджатися ними самостійно. Але давати їх потрібно з якоюсь конкретною метою: на обіди в школі, на морозиво або щось подібне. Основне харчування, одяг і розваги (цирк, театр, атракціони) у такому й більш ранньому віці своїй дитині повинні забезпечувати батьки, як і оплату секцій, які відвідує дитина. Залишати дітей зовсім без грошей не можна, адже тоді вони намагатимуться роздобути гроші в інший, не найкращий спосіб (украсти, наприклад). Саме тому карати дітей грішми не можна в жодному разі.

Олена, 45 років

Карати й заохочувати дітей грішми неправильно — є ризик виростити меркантильну людину, яка прагне будь-що отримати фінансову вигоду. А в нашому суспільстві, на жаль, таких занадто багато. Слід приділяти увагу моральній стороні життя, загальнолюдському вихованню дитини. Покарати або заохотити її можна задоволеннями, що купують за гроші: походом у цирк за допомогу прибрати у квартирі, поїздкою на море за гарне навчання протягом року або вилазкою на природу за спортивні досягнення.

Давати дітям просто кишенькові гроші можна винятково під розрахунок, щоб вона не витрачала їх на безглузді покупки. Малюків потрібно привчати до системи: одержуєш гроші — розпоряджаєшся, як уважаєш за потрібне, — розповідаєш про те, як витратив. Якщо малюк витратив гроші нерозумно, йому потрібно спокійно пояснити це, щоб наступного разу такого не повторилося.

Віктор, 37 років

Гроші дітям потрібно давати винятково на необхідні витрати, наприклад обід у школі. Карати їх грішми в такій ситуації, безумовно, нерозумно, адже тоді дитина просто голодуватиме. Але й фінансовий спосіб заохочення я не вважаю найкращим: ніхто ж не хоче побудувати зі своєю дитиною винятково ділові взаємини?!

Наталя, 29 років

На мою думку, щодня або щотижня дитині потрібно давати деяку суму на дрібні витрати. Вона повинна мати свої кишенькові гроші, наприклад, на морозиво! Якщо регулярно давати дитині гроші, зрештою вона навчиться розпоряджатися ними самостійно. Вона зможе навіть накопичити на щось, що батьки не вважають за необхідне, а дитина дуже хоче мати. А ось для покарань або заохочень гроші не найкращий спосіб: можна відмовити дитині в покупці чого-небудь (нового велосипеда, плеєра), але позбавляти особистих кишенькових грошей не слід.

Настасія, 34 роки

Карати й заохочувати дітей грішми не потрібно, адже вони тоді зростатимуть у комерційних взаєминах із батьками, а на першому місці повинне бути людське.

Давати дитині гроші необхідно, зважаючи на її потреби, проте стежити, щоб вона їх якнайменше витрачала на щось «шкідливе». Вона, незважаючи ні на що, купить собі чіпси або колу — справа тільки в кількості: більше грошей — більше чіпсів. Повністю відгородити дитину від цього практично неможливо. І можлива покупка чіпсів не повинна бути приводом не давати дитині грошей, наприклад, для походу в театр із класом. Адже їй буде дуже кривдно, коли всі собі щось купуватимуть, а вона теж захоче, але не зможе.

Сергій, 46 років

Карати й заохочувати дітей грішми не слід — це псує. Та й просто так давати їх потрібно винятково цілеспрямовано (на їжу в школі, на екскурсії з класом, на заняття в секціях, на морозиво), адже решту батьки самі куплять своїй дитині. У дітей немає турбот, їх забезпечують батьки, тому псувати подібну безтурботність грішми не потрібно.

Марія, 51 рік

У дитини обов’язково повинні бути власні кишенькові гроші (на обіди, на морозиво, на розваги), щоб вона вчилася розпоряджатися ними й накопичувати. При цьому суму потрібно визначити чітко: наприклад, 75 гривень на тиждень, щоб малюк сам розподіляв свої витрати щодня. На такі речі, як екскурсії, походи й секції, слід давати гроші додатково. Карати й заохочувати грішми теж можна, але в розумних межах. Так, наприклад, покарання не повинне бути у вигляді цілковитого позбавлення коштів. Якщо дитина провинилася, їй можна дати не 75 гривень, а 50, наприклад. Якщо ж вона порадувала оцінками, то тижневу суму можна збільшити до 100 гривень, щоб вона розуміла, що від її старань залежать її фінансові можливості.

Дарувати гроші дітям не слід, адже подарунок у вигляді грошей — знак неуважності. Можна подарувати дитині гроші, тільки попередньо домовившись про те, що за кілька днів ви разом поїдете до магазину й виберете їй книгу або іграшку, яку вона давно хотіла мати.

Сергій, 26 років

До подібних  питань потрібно ставитися індивідуально. Я вважаю, що в дітей обов’язково повинні бути власні кишенькові гроші, наприклад, на булочки й на проїзд. Але в такій кількості, щоб дитина не могла купувати на здачу жуйки й порножурнали.

А ось карати дітей грішми не слід, адже вони самі їх ще не заробляють і не зможуть повноцінно відчути як втрати, так і своєї провини. Заохочувати грішми можна, щоб дитина вчилася заробляти їх хоча б у такій формі. Але такий спосіб потрібно застосовувати нечасто, щоб дитина не була націлена винятково на це.

Отже, питання «гроші — діти» потрібно розв’язувати дуже обережно, адже саме від того, наскільки добре вихована дитина щодо цього, залежить її майбутнє фінансове благополуччя і ставлення до грошей.

Dounload PDF

Відгуки читачів