Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Тематична виховна година для батьків та учнів 4 класу «Профілактика насильства у сім’ї»

 

З. І. Цвинда, учитель вищої категорії, Криворізька ЗОШ I–III ст. 94, Дніпропетровська обл.


 

Тема. «Я навчаюся життя від тебе...»

Мета: запобігати насильству в сімї; розяснювати права дитини та обовязки батьків.

Хід виховної години

1. Бесіда

Учитель. Кожна людина, особ­ливо в дитинстві, потребує любові та піклування, доброзичливого ставлення до себе, відчуття своєї необхідності. Ці чинники впливають на здоровий розвиток дитини, формування її особистості, моральних та етичних норм. Головне, що завжди повинен памятати дорослий,— це те, що перед ним людина, особистість зі своїми потребами та бажаннями, до яких необхідно ставитися з повагою. Дорослий може тільки вміло «повернути» їх у потрібному напрямку. Удосконалення правового забезпечення захисту дітей і молоді в нашій державі є нині дуже актуальним.

Проблема правового захисту сімї та дитинства уже тривалий час перебуває у центрі уваги міжнародної спільноти. Особливого значення надається забезпеченню прав дітей як частини населення, а внаслідок своєї вразливості, фізичної та розумової незрілості, потребує особливої охорони і піклування з боку батьків і суспільства.

Найважливіший міжнародно-право-вий акт у цій галузіце Конвенція про права дитини, схвалена на 44-й сесії Генеральної асамблеї ООН 20 листопада 1989 року (вона набула чинності для України з 27 вересня 1991 року).

Головним завданням Конвенції є забезпечення дітей особливим піклуванням та допомогою, надання необхідного захисту, сприяння сімї, як основному осередку суспільства, та природному середовищу для зростання і благополуччя всіх її членів та особливо дітей.

Сьогодні ми ознайомимось із основними правами дитини, які пропонує Конвенція ООН.

Виступ спеціаліста центру соціальних служб для молоді.

Учитель. Ще 10 грудня 1948 року в Нью-Йорку (США) на Генеральній асамблеї ООН було прийнято Загальну декларацію прав людини, де як найголовнішу цінність на Землі було визначено людину. У 1924 році у м. Женеві було прийнято Декларацію прав дитини. 1989 року всі прогресивні країни світу підписались під Конвенцією прав дитини.

Конвенціяце міжнародний договір. Згідно із цим договоромКонвенцієюУкраїна у квітні 2001 року прийняла Закон про дитинство. Це угода, міжнародний договір із певних питань, у нашому випадкуз питань прав дитини. Є в Декларації стаття, що не дозволяє розлучати дітей із батьками. Давайте перевіримо себе, що ми знаємо про свої права й обовязки щодо сімї.

Виступ спеціаліста відділу у справах сімї та молоді.

Учитель. Діти повинні бути захищені від економічної та соціальної експлуатації, а застосування праці дітей у галузях, шкідливих для здоровя чи небезпечних для життя останніх або таких, що можуть завдати шкоди їх нормальному розвитку, повинно каратися за законом.

У цілому ситуація щодо дотримання прав дітей поза школою і сімєю є дуже складною і суперечливою. Більшість експертів уважає, що спроби дитини встановити справедливість у будь-яких закладах чи установах без допомоги дорослих приречені на невдачу.

Найчастіше порушують права так званих дітей вулиці. У них чимало проблем як з однолітками, так і з незнайомими та знайомими дорослими, представниками правоохоронних органів.

Виступ представника центру соціальної реабілітації.

Учитель. Незважаючи на ратифікацію Конвенції ООН про права дитини українською державою, національне законодавство повною мірою не забезпечує поширення норм на всі рівні та сфери життя країни. Наша держава і суспільство приділяють недостатню увагу захисту прав дитини. Багато існуючих правових актів «не спрацьовують», не гарантуючи тим самим реалізації тих чи інших прав дітей і молоді.

2. Поради батькам

Учитель. Більшість батьків замислюється, чи правильно вони поводяться з дитиною. Звісно, немає ідеальних батьків. Усі вони мають труднощі й іноді не впевнені, чи добре виховують своїх дітей. Однією з проблем, що найбільше непокоїть батьків, є питання поведінки: що потрібно зробити, аби діти поводились добре? Скористайтесь такими порадами.

Діти (по черзі)

1. Подавайте дітям приклад хорошої поведінки.

Діти вчаться, наслідуючи поведінку дорослих. Ваша поведінкаприклад для наслідування.

2. Змінюйте оточення, а не дитину.

Краще тримати цінні, крихкі та небезпечні предмети у недоступних для дітей місцях, аніж потім карати дітей за їхню природну цікавість.

3. Висловлюйте свої бажання позитивно.

Кажіть дітям, чого ви від них очікуєте, замість того, чого не бажаєте.

4. Висувайте реальні вимоги.

Запитуйте себе, чи відповідають ваші вимоги віку дитини, ситуації, в якій вона опинилася. Ви маєте бути більш терпимими до маленьких та хворих дітей.

5. Не надавайте надто великого значення заохоченням і пока­ранням.

У міру дорослішання дитини покарання і заохочення стають усе менш результативними. Пояснюйте причину, яка впливає на ваше рішення. Прагніть до компромісу у спілкуванні зі старшими дітьми, а з меншими використовуйте тактику переведення уваги.

6. Обирайте виховання без побиття та крику.

На початку це може здаватися результативним, однак незабаром виявиться, що кожного разу ви змушені бити все з більшою силою для того, щоб досягти бажаного результату. Крик або постійні докори є також шкідливими та можуть призвести до тривалих проблем емоційного характеру.

Покарання не допомагають дитині виробити навички самоконтролю і поваги до інших.

Памятайте: коли дитина дістала ляпас, вона стає надто сердитою, знервованою та збудженою, тому не може зрозуміти, за що і чому її покарано.

7. Допомагайте дітям поводитися краще, даючи їм вибір.

Не сперечайтеся з дітьми про справи, що не мають істотного значення. Дозволяйте їм зробити вибір: нехай вони самі вирішують, у що одягатися або що їсти.

Це попередить прояви образи та непокори з боку дитини. Вона не дорікатиме, що ви її постійно конт­ролюєте.

8. Прислуховуйтесь до того, що говорить дитина.

Цікавтеся тим, що вона робить і відчуває.

9. Десять заповідей для батьків.

  Поважай!

  Довіряй!

  Не принижуй!

  Розмовляй!

  Вибачай!

  Допомагай!

  Не насміхайся!

  Не ігноруй!

  Почуй дитину, щоб вона це від­чула!

  Люби дитину, щоб і вона вміла...

10.     І головнепамятайте, що любов є найважливішою потребою усіх дітей та однією з основних передумов позитивної поведінки дитини.

3. Підсумок

Учитель. На жаль, тисячі українських дітей страждають від жорстокого поводження.

Діти мають право на захист від приниження та насильства, порушення якого карається законом.

4. Корисна інформація

Про факти жорстокого поводження з дітьми або реальну загрозу їх вчинення повідомте службу у справах неповнолітніх чи соціальну службу або зателефонуйте на Всеукраїнську дитячу лінію «Телефон довіри»:

8 800 500 21 80

Дзвінки безкоштовні.

Відгуки читачів

  • Цимбалюк Валентина

    26 лютого 2010

    Дуже оригінально