Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Жіноча особистість на життєвих перехрестях

О. М. Ланько, О. О. Гавриленко, Чернігівський професіно-будівельний ліцей

 

Обладнання:

Слайди: Жіноча особистість на життєвих перехрестях. Древня Греція. Гетера Аспазія. Поетеса Сапфо. Красуня Лаіса. Свята інквізиція. Чарівні дами хоробрих лицарів. Елеонора Аквитанська. Цариця Тамара. Папеса Іоанна. Жанна д`Арк. Музей «Берегиня». Ольгавелика княгиня Київська. Пам`ятник княгині Ользі до 1100-річного ювілею міста Пскова. Пам`ятник княгині Ользі у Києві. Орден святої рівноапостольної княгині Ольги. Анна Ярославнакоролева Франції. Пам`ятник Анні Ярославні у Франції. Роксолана. Марія Заньковецька. Леся Українка. Ліна Костенко. Ніна Матвієнко. Соціологічне опитування. Психолого-педагогічний практикум. Фотографії дівчат групи. Акція «Подаруй радість ближньому».


Книжкова виставка.

«Зіркове небо» (кожна зірка присвячена певній жінці).

Макети: «Сонечкочоловіча особистість», «квіткажіноча особистість».

Бібліотекар. Сьогодні ми з вами продовжуємо ряд зустрічей, присвячених людській особистості, індивідуальності. Нагадаю, що минуле засідання було присвячене Дню захисника Вітчизни, де ми обговорювали з вами питання чоловічої особистості, яка сяє нам «яскравим сонцем». Отжесучасний чоловік повинен бути всебічно розвинутим, мужнім, благородним, захисником своєї Батьківщини та родини. А сьогодні, як і домовлялися, поговоримо про наших дівчатмайбутніх жінок. Адже скоро наше свято. Жінкаособистість, яскрава індивідуальність чи тільки продовження чоловіка, його фон?

Учитель. Кожна особистість є творцем власної історії, «головним режисером» тієї величної та унікальної вистави, якою є життя. Людина залежить від власного минулого, що безпосередньо впливає на сьогодення; вона залежить і від ставлення до майбутнього: від сподівань, бажань, мрій, очікувань.

Коли починається весна, то Природа, подібно до великої чарівної квітки, розпускає свої пелюстки назустріч сонцю. Як хочеться вірити в те, що і людина, подібно до Природи, відкриє своє серце назустріч істині, почує ту мелодію, яку чує Природа, і підкориться їй, даруючи всьому живому і світло, і тепло.

Сьогодні ми з вами звернемося до цієї одвiчної загадки природидо жінки. Яка вонажiнка-iдеал, яке її мiсце в рiзнi часи та епохи. На що здатна жiнка?

Бібліотекар. Розібратися в цьому нам допоможуть наші шановні спеціалісти-гуртківці: члени бібліотечного гуртка «Співрозмовник», члени етнографічного гуртка «Берегиня» та учні компютерного гуртка.

 Для того щоб підготувати матеріал до нашого засідання, членам бібліотечного гуртка «Співрозмовник» довелося опрацювати велику кількість літератури.

Учень. З деякими книгами ми хочемо познайомити і вас:

Олесь Козуля «Жінка в історії України». — К.,1993.

Героїні нарисів у цій книзікнягині, козачки, селянки, вчені, митціславетні українські жінки, справжні особистості, які самі створили свою долю.

В їхніх долях віддзеркалюється доля всіх наших жінок упродовж славної історії України. Якщо вам цікаво дізнатися про національних героїньця книга для вас.

Михайло Дубинський «Жінка в житті великих і знаменитих людей». — К., 1995.

Про чарівних жінок, які оточували великих людей різних часів і народів, були їх музами, коханими і залишили свій слід в історії, розповідає ця ілюстрована книга.

І. І. Семашко «100 великих женщин». — М., 2004.

Героїні цієї книгивеликі жінки, творці свого життяКлеопатра, Нефертіті, Ванга, М. Тетчер.

О. Обойміна «100 відомих муз». — Х., 2004.

За знайомою з дитинства піснею, романом, віршем завжди ховається образ конкретної жінки. Її обожествляли, її кохали без пам`яті, перед нею схилялися як перед богинею і слугували як Музі. Це жінки, які змогли зацікавити Пушкіна, Бетховена, Шопена, Рафаеля.

1-й учень. Тисячолiттями жінка була лише супутницею. Але на ранньому етапi розвитку людського суспiльства її роль була керiвною. Саме вона берегла домашнє вогнище, шила одяг, виховувала дітей. Була вона на чолi сiмї та роду. Спорiдненiсть визначалась за материнською лiнiєю. Мабуть, з тієї далекої епохи матрiархату i йде уявлення про головний обовязок жiнкибути берегинею домашнього вогнища.

2-й учень. Цікавим було життя жінок у Древній Греції. Грецький мудрець Фалес Мілетський кожного ранку тричі дякував богам за те, що вони створили його людиною, а не твариною, греком, а не варваром, чоловіком, а не жінкою. Ще один філософ Паллад говорив: «Жінказло…». На жінку дивилися зверхньо. Продавцями, вчителями, лікарями були тільки чоловіки, але в мистецтві жінки брали реванш: гетери, поетеси. І все ж таки без жінок, без їх краси неможливо уявити Древню Грецію. Недарма в Спарті був закон про три кариза безшлюбність, за пізній шлюб та за дурний шлюб, і врешті-решт правитель Афін Фемистокль сказав: «Головна людина в Греціїмій крихітка син. Грецією в усьому командують Афіни, Афінамия, мноюдружина, і від неї залежить лад у хазяйстві».

3-й учень. А скільки жінокяскравих особистостейподарували нам античні часи: гетера Аспазія, яка заснувала школу риторики, салон для освічених жінок і яку сам Сократ назвав своєю «незрівняною вчителькою»; поетеса Сапфо, яка писала такі чудові вірші, що греки навіть викарбували її зображення на монетах; красуня Лаїса, яка підкорила собі філософа Діогена, скульптора Мірона, олімпіоніка Ебата. Її особистість була настільки яскравою, що на могилі викарбували епітафію «Славна і непереможна Греція була підкорена Лаїсою».

4-й учень. Середнi вiки увiйшли в iсторiю як жахлива епоха святої iнквiзиції. Сотнi жiнок звинувачувалися тодi в чаклунствi та змовi з дияволом i спалювалися на вогнищі. Македонський собор у 1585 р. обговорював питання: чи можна жінку вважати людиною? А в 1785 р. в Лейпцигу було надруковано трактат «Цiкавий доказ, що жiнка не належить до роду людського».

Але в той самий час зявляється лицарство, жiночий iдеал набуває нового тлумачення. Почали вважати, що крiм умiння працювати, доглядати за дiтьми й чоловiком знатнiй жiнцi мають бути притаманнi якостi галантної дами: вона повинна вишукано одягатися, пiдтримувати бесiди, грацiозно танцювати, бути тендiтною, величною, надихати чоловiка-лицаря. Саме Прекрасній Дамі присвячені найкращі зразки середньовікової поезії: сонети Петрарки, вірші трубадурів.

5-й учень. І незважаючи ні на що жінки в середні віки були не тільки фоном для чоловіків, а й самостійними яскравими особистостями. Згадаємо хоча б Елеонору Аквітанську. Саме ця жінка в ХІІ ст. стала королевою Франції, потім королевою Англії, ходила в хрестовий похід, де гарцювала перед лицарями голою, без одягу для підвищення їх бойового духу та виховала найвідомішого з англійських королівРичарда Левове Серце.

Грузинська цариця Тамара у ХІІ ст. вивела Грузію на новий щабель розвитку і надихнула Шота Руставелі на створення поеми «Витязь у тигровій шкурі». Вона зробила величезний внесок у розвиток Грузії, грузинський народ називав її святою.

Іоанна у ІХ ст. стала Папою Римськимпершою і єдиною папесою-жінкою за всю історію католицької церкви.

Жанна д`Аркпроста селянська дівчина, яка в ХV ст. очолила боротьбу французького народу проти англійських загарбників і стала національною героїнею.

І ще багато-багато жіночих імен

6-й учень. Уперше про необхiднiсть рiвноправностi чоловiкiв та жiнок заговорили лише у ХVIII столiттi. Але ще тривалий час жiнка вiдчувала на собi подвiйне гноблення хазяїна, на якого працювала, i власного чоловiка.

Минув час, здiйснилися мрiї жiнок про рiвноправнiсть з чоловiком, емапсипація вiдкрила перед жiнками необмежені можливостi для самовдосконалення? Чи можемо ми зараз сказати, що жiнкаце особистість, яка є творцем своєї долі. Зясувати це питання нам допоможуть члени музею «Берегиня» на прикладах життя українських жінок.

Члени етнографічного гуртка «Берегиня»

1-й учень. Декілька попередніх наших занять ми проводили з вами в музеї «Берегиня» (слайди).

Роль жінки в українській історії надзвичайно велика. Пригадаємо імена деяких жінок, яких ми з упевненістю можемо назвати особистостями, творцями свого майбутнього.

Ольгавелика княгиня Київська

Княгиня Ольгадержавна діячка, керівник, воїн і просто вродлива, енергійна, хитра й передусім мудра жінка.

Прибула вона до Києва 903 р. «Літопис руський» свідчить: «Коли Ігор виріс, він ходив у походи вслід за Олегом, і кожен слухався його. І привели йому жону із Пскова, на імя Ольга». І стала вона не лише дружиною, а й мудрою помічницею Ігоря. Дослідники по-різному відповідають на питання: де й коли народилася Ольга, з якої родини походила, чи була князівського роду. Найпоширенішою є думка, що дитинство княгині минуло в селі Вибути поблизу Пскова, де, мабуть, вона і зустрілася зі своїм майбутнім чоловіком, який покохав її за красу та незвичайний розум.

За час її володарювання руська держава ступила на новий щабель розвитку, вийшла на міжнародну арену і стала добре відомою в тогочасному світі. Саме Ольга першою з князів Київської Русі прийняла християнство. Під час ії володарювання Київська Русь не воювала із жодною із сусідніх держав. Церковні книги, без яких у Київській Русі не було б розвиненої писемності, стали надходити до Києва під час правління княгині Ольги. Церква почитає її як рівноапостольну й іменує у своїх співах богомудрою.

Ця жіноча постать відіграла настільки велику роль у нашій історії, що їй збудовано памятник у Пскові. Не залишили без уваги її і в Києві (слайди).

У грудні 1988 р. в ознаменування 1000-річчя Хрещення Русі створено орден святої рівноапостольної княгині Ольги, яким нагороджуються жінки за заслуги на різних теренах церковного, державного і громадського служіння, а також за працю на користь ближніх. У 2006 р. ухвалено рішення про присудження Ордена святої рівноапостольної княгині Ольги виключно жінкам, що посідають вищі державні посади.

Анна Ярославнакоролева Франції

Аннадочка Ярослава Мудрого. Саме ця жінка посідає визначне місце в історії Франції ХІ століття. До французького короля Генріха І дійшла слава про красу й освіченість Анни, і він декілька разів сватався до неї, аж поки князь Ярослав Мудрий погодився на цей шлюб. Анна стала королевою Франції. Під час вінчання з Генріхом Анна присягалася на Євангелії, яке привезла із собою з Києваця найдавніша пам`ятка київського походження збереглася до наших днів, на цій книзі французькі королі протягом багатьох років присягалися під час коронації та вступу на престол. Король Генріх покохав Анну не тільки за вроду, але і за її непересічну особистість: розум, освіченістьвона знала грамоту, історію, іноземну мову, в той час як сам Генріх на королівських указах ставив хрестик, бо був неграмотний. Про авторитет Анни говорить той факт, що їй було надано право ставити свій підпис на державних документах. І Анна це робила рідною мовою, хоча знала і латинь.

Зображення українського символутризубає і на гербі Анни Ярославни, королеви Франції. Після смерті короля її подальше життя склалося досить романтичнояк у лицарських романах. В Анну закохався один з наймогутніших людей Франціїграф Рауль, викрав її під час полювання, одружився і прожили вони разом 12 років аж до смерті графа, незважаючи на те, що Папа Римський визнав цей шлюб недійсним і відлучив графа від церкви, в той час це вважалося найстрашнішою кароюАнну і зараз настільки поважають у Франції, що посол Франції в Україні в 1992 ро­-
ці наголосив, що початок відносинам України з Францією поклала королева Анна Ярославна.

Роксолана

У 1520 році під час нападу на місто Рогатин (тепер Івано-Франківська область) була захоплена в полон і продана в султанський гарем 15-річна Настя Лісовськадочка священика. Це ж якою непересіченою особистістю була ця дівчина, що стала улюбленою дружиною Сулеймана Іодного з наймогутніших султанів грізної Османської імперії. Літературні джерела нам говорять: «Сулейман розпустив свій гарем і віддав своїх жінок іншим, він нікого не хотів знати, крім своєї Роксолани». «Такого ще не було ні з ким з його попередників, — дивувався один з іноземних послів, — оскільки турки мають звичай брати багато жінок. Ніколи за всю історію Турції жінка не займала такого почесного місця, як Роксолана, що отримала титул великої султани. Султантиран, повелитель 30 держав слухняно схиляв голову перед мудрою Роксоланою. Тільки їй дозволялося робити те, що суперечило мусульманським законам: зявлятися перед чужоземцями без паранджі та ще й позувати художнику, супроводжувати султана на всі прийоми. Це їй, Роксолані, Султан, поклавши руку до грудей, дав слово не нападати на Україну. Це для неї було збудовано мавзолей, рівний за величністю султановому. Неподалік від АгіяСофії стоять збудовані на кошти Роксолани турецькі лазні, храммечеть, притулок для бідних і лікарня. Освіченість, мудрість, мужність, незалежний характер дали можливість простій українській дівчині Насті стати володаркою світуРоксоланою.

Член компютерного гуртка. А ще про скількох наших видатних жінок можуть розповісти історія, мистецтво.

(Показ слайдів:

Марія Заньковецька (1854–1934), українська народна артистка.

Леся Українка (1871–1913), українська поетеса.

Ліна Костенко (1930 р. н.), українська поетеса.

Ніна Матвієнко (1948 р. н.) народна артистка України, володарка ордена княгині Ольги, професор Державного університету культури і мистецтв…)

Учитель. Якщо ви хочете стати неповторною особистістю, якщо ви мрієте залишити після себе глибокий слід на земліне обовязково бути видатним письменником або вченим, творцем космічного корабля або відкривачем нового елементу періодичної системи. Ви можете утвердити себе в суспільстві, засяяти красивою зіркою неповторної індивідуальності

Учень. Для нас такою особистістю, такою зіркою є Любов Кузьмінічна Онопрієнко, майстер виробничого навчання нашого ліцею. Цю жінку поважають і люблять усі: колеги, учні, друзі. Давайте простежимо її життєвий шлях. Народилася Любов Кузьмінічна в сімї колгоспників, закінчила будівельне ПТУ з відзнакою за спеціальністю «маляр» і зразу почала працювати на Ладинському заводі пожежного обладнання. А потім вирішила навчати дітей і прийшла до будівельного училища майстром виробничого навчання. Своїм головним завданням Любов Кузьмінічна ставила сумлінне ставлення до будь-якої роботи та доброзичливе ставлення до оточуючих. І саме тому вона досягла таких високих успіхів

Своєю другою матірю та наставницею Любов Кузьмінічну вважають близько 300 учнівсаме стільки вона випустила за майже 40-річну працю на педагогічній ниві.

Бібліотекар. Тільки-но перед вами поставали образи видатних жінок минулого і сучасності. А тепер давайте спробуємо збудувати образ сучасної жінки. Якою вона, на ваш погляд, має бути?

Наші учні в мережі Інтернет провели соціологічне опитування: на Молодіжному форумі розмістили такі питання:

   Яка риса найбільш притаманна виразній яскравій жіночій особистості?

   Хто із сучасних жінок є яскравою особистістю?

   Кого з літературних героїнь ви назвете яскравою особистістю?

На питання в мережі on-line відповідали не тільки учні та працівники ліцею, але і всі бажаючі з України та Росії. Цікаво дізнатись про результат.

Член компютерного гуртка. Ми уважно опрацювали та підрахували всі відповіді, і в нас вимальовується така картина:

На І питання «Яка риса найбільш притаманна виразній яскравій особистості

60 % респондентів назвали наявність життєвої мети та вміння досягати її, не принижуючи при цьому інших;

20 % респондентів уважають такою рисою освіченість та розум;

15 % респондентів назвали вміння бути справжньою хранителькою домашнього вогнища;

5 % респондентів уважають, що особистість обовязково повинна бути популярною (зірка кіно, спортивна зірка, зірка політики тощо).

На питання «Хто із сучасних жінок є яскравою особистістю

55 % респондентів назвали своїх близьких людей (матерів, подруг, коханих, учителів тощо);

30 % назвали Юлію Тимошенко;

10 % назвали Руслану;

5 % назвали дружину першого й останнього президента Радянського Союзу Раїсу Горбачову.

На питання «Кого з літературних героїнь ви назвете яскравою особистістю

70 % визнали Роксолану П. Загребельного;

10 % визнали Т. Ларіну О. Пушкіна;

10 % назвали Джейн Ейр Ш. Бронте;

6 % назвали Євлампію Романову Д. Донцової;

4  % назвали Лаки Джекі Колінз.

Бібліотекар. Отже, в ході інтернет-опитування на молодіжному форумі визначилась думка нашої молоді. Цікаво, що думають про сучасну жінку деякі наші відомі співвітчизники, які багато чого досягли в житті і вміють відрізняти зерна від плевел?

Учениця. Було опрацьовано підбірку газет «Комсомольськая правда», «Аргументы и факты», «Факти» за 2007 рік, прочитано інтервю багатьох відомих людей і відібрано їх відповіді на такі питання: «Якою, на ваш погляд, має бути сучасна жінка?», «Ваш жіночій ідеал?». Ось яка картина вимальовується.

Олександр Пономарьов, співак: «Ідеальна жінкаце моя дружина Вікторія: розумна, вихована і надійна. Я знаю, що можу покластися на неї в будь-якій ситуації».

Віктор Янукович, політик: «Жінкаце мати, дру­жина, дитина і найкраще і найдорожче у світі. З жінкою повязані щастя й радість, надія й любов, ніжність і милосердя. Без жінки життя було б порожнім і холодним…».

Володимир Кличко, чемпіон світу з боксу: «Мені подобаються інтелігентні і розумні жінки, які самі, не розраховуючи на чиюсь підтримку, намагаються чогось домогтися в житті», — ставить барєр боксер в інтервю газеті «Комсомольська правда». Він мріє про справжнє кохання і впевнений, що дівчину, яка полюбить його «як людину, а не як відомого боксера і щасливого спортсмена», він упізнає.

Олег Лісогор, чемпіон світу і Європи з плавання: «Мені подобаються красиві жінки, розумні, комунікабельні, мудрі».

Бібліотекар. А тепер наш психолог проведе психолого-педагогічний практикум.

Психолого-педагогiчний практикум

Справжня жінка ніколи не

Сучасна жінка може проявити себе як

У жінці я ціную не тільки зовнішню красу, а й

(Як висновок учні виконують вправу «Мозковий штурм»: на пелюстках квітки учні пишуть якості, які притаманні яскравій жіночій особистості.)

Учитель. А зараз я пропоную остаточно визначитись: яка ж вонаяскрава жінка? Заповнюємо пелюстки квітки якостями, які притаманні яскравій жіночій особистості:

 

Учитель. І якщо ви думаєте, що такий образ сучасної жінки далекий від реальності, то ви помиляєтесь. Огляніться довкола: можливо, дівчина вашої мрії сидить поруч.

Фото дівчат групи представляють члени комп’ютерного гуртка.

Бібліотекар. Наші учні організували акцію «Подаруй радість ближньому». Ці прекрасні слайди  для вас!

Учитель. Давня приказка говорить про три основні цінності на світі: хліб, що дає життєву силу та здоровя, мудрість, що міститься в книжках і забезпечує звязок  із часом, і жінка, яка не дозволяє обірватися нитці життя.

Сьогодні ми з вами згадували багато жінок. Кожне жіноче життя, кожна жіноча доляце зірочка на небі. Погляньте, про скількох жінок ми поговорили з вами. Вони осяюють і зігрівають теплом наші серцяматері, кохані, сестри... Подивіться у темряві на небо, знайдіть свою зірочку, подумки покладіть її собі на долоню і зрозумійте, що ваша доля у ваших руках, що саме від вас залежить ваше життя, ваше майбутнє.

Читець

Яжiнка! Ви чуєте, люди, ясвiчка,

Запалена Господом на вiки.

Неправда, що яребро чоловiче.

Цю казку придумали чоловiки.

Яжiнка. Ярiчка бурхлива

й неспинна,

Що в повінь зриває верхи берегiв.

Хто каже, що я пiдкорятись повинна?

Це ще одна вигадка чоловiкiв.

Яжiнка. Природою створена пiсня,

Яку чоловiк заспiвать не зумiв.

Ямрія i спогад. Майбутнє й колишнє.

Ящось незбагненне для чоловiкiв.

Яжiнка. Я вiльна, як думка одвiчна.

На думку не можна надiть кайдани.

Це ти мене в рабство продав, чоловiче!

І грiшна я стала з твоєї вини.

Та ялише жiнка. Я прагну кохання

I все пробачаю тобі наперед.

З твоєї криниці якрапля остання.

Для вуст твоїх згiрклих ялиповий мед.

Яжiнка. Я враз перекинусь на зiлля

І гоїти рани вiзьмуся тобi.

Янепередбачена, незрозуміла,

Я плачу вiд щастя, смiюся в журбi.

Я жiнка. Я, дiйсно, слабка половина.

Нехай переможцям лавровi вiнки!

Iсторiю творять, звичайно, мужчини.

Але лише так, як захочуть жiнки.

(К. Сенченко)

 

Відгуки читачів