Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою!

Оформити передплату

Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Урок української мови в 3 класі

Зв’язок прикметників
з іменниками. Вправи щодо встановлення зв’язку прикметників з іменниками

 

Мета: поглибити знання учнів про прикметник, його значення у мовленні; удосконалювати вміння учнів ставити питання від іменника до прикметника; продовжити роботу над введенням до активного словникового запасу учнів прикметників; розвивати усне та писемне мовлення учнів; вміння аналізувати, зіставляти і робити висновки; виховувати любов, повагу до народних традицій та звичаїв.


Обладнання: таблиця «Прикметникчастина мови»; плакати із записаними прислівями; картина «Зимовий пейзаж»; емблеми для обєднання дітей у групи; картки для роботи в групах; правила роботи в групі; малюнки листочків, сніжинок; гілочка для вправи очікування; звукозаписи заметілі, співу пташок.

 

Хід уроку

 

I. Організація класу

 

1. Вступне слово вчителя

 

Учитель. Привітайте гостей, що до нас завітали.

 

Хочу чути, чого б ви усім побажали?

 

Учні. Усім присутнім ми здоровя зичим повсякчас!

 

То ж до роботи братися час!

 

Для того, щоб гості познайомилися з вами, назвіть своє імя і на першу літеру імені доберіть характеристику себе (вправа «Криголам»).

 

2. Складання плану уроку

 

Розташуйте прислівя в порядку, що відобразити нашу роботу на уроці.

 

  Хто багато робить, той і багато вміє.

 

  Зробив ділогуляй сміло.

 

  Добрий початокполовина роботи.

 

Вправа «Очікування»

 

Учні оголошують свої очікування від уроку, починаючи фразою: «Я очікую…»

 

II. Актуалізація опорних знань

 

1. Відгадайте загадку.

 

Аж тріщить мороз, лютує,

Сніжна віхола танцює.

А ставок у лід закутий,

Що за місяць?

 

Діти. Лютий.

 

А чому його так називають?

 

А ще його називають сніжень, крутень, межень, криводоріг.

 

Як ви розумієте ці назви?

 

Які прислівя про лютий ви знаєте?

 

2. Каліграфічна хвилинка.

 

Який звук чуємо на початку слова лютий?

 

Якою буквою позначаємо цей звук на письмі?

 

Як позначається мякість приголосного на письмі?

 

Запишемо:

 

Лл лю юл

 

Зверніть увагу, що у першому зєднанні ю з верхнім зєднанням,
а у другомуз нижнім.

 

3. Словниковий диктант

 

Зима, весна, Стрітення, прислівя, закликати, змагається.

 

4. Складання речення. Розбір за членами речення і частинами мови

 

На Стрітення зима з весною змагається.

 

«Довідкове бюро». Розповідь учнів

 

У кожного місяця є свої найбільші свята. В січніце Різдво, Новий Рік та Водохреща. Лютий може похвалитися лише одним річним святомСтрітенням, яке відзначають 15 лютого. За народними уявленнями,
у цей день мають обовязково зустрітися зима і весна. В Україні це свято особливо шанувалося. Селяни намагалися не працювати, а стежити за погодою, адже в цей день зима з весною змагається.

 

Хто кого переборе, то такою й буде погода до кінця лютого.

 

У цей день починали закликати весну.

 

Зявляються Зима і Весна (дві дівчинки).

 

Зима

Насуплю я брови

І вітер холодний повіє.

Усе захолоне, рятунку нема.

Під снігом замре, заніміє.

 

Весна

А я засміюся

І сонце ласкаве засяє.

Прокинуться луки, ліси і поля.

Усе розцвіте, заспіває.

 

Учитель. Зимо, Весно! Не сперечайтеся, а краще позмагайтеся, а учні вам допоможуть. А щоб краще виконати завдання наших гостей, повторимо правила.

 

Як називається частина мови, яку ми вивчаємо? Наведіть приклади.

 

Дайте визначення прикметника.

 

Чому одразу після іменника ми вивчаємо прикметник, а не іншу частину мови?

 

Якими членами речення є прикметники?

 

Від якого слова у словосполученнях ставимо запитання?

 

Висновок

 

Щоб іменник гарним, яскравим зробити,

Треба з прикметником його подружити.

 

III. Мотивація навчальної діяльності

 

На сьогоднішньому уроці ми продовжимо вивчати прикметник, встановлюватимемо дружні взаємини між іменником і прикметником за допомогою питань; вчитимемося розрізняти прикметники серед інших частин мови.

 

IV. Закріплення знань, умінь, навичок учнів

 

Прочитайте мовчки.

Земляласкава, люба, рідна,

А сонцещире, золоте,

А неболагідне й блакитне,

Життяяскраве, дороге.

 

Назвіть іменники разом із прикметниками. Від яких слів у словосполученнях ставимо запитання?

 

Висновок. Прикметник у реченні повязаний з іменником. Питання необхідно ставити від іменника до прикметника.

 

Фізкультхвилинка

 

Морозець, морозець

Пощипав нам щічки.

Теплі валянки у нас,

Шубки й рукавички.

Морозець, морозець!

Плещемо в долоні.

У дівчаток і хлопят

Носики червоні.

 

V. Колективна робота

 

Робота з підручником. С. 42, вправа 93. Вибіркове списування.

 

До виділених прикметників доберіть антоніми.

 

Знайдіть іменник, ужитий у переносному значенні.

 

VI. Робота в групах

 

Учні виконують завдання Зими і Весни.

 

Правила роботи в групах

1. Уважно читати завдання.

2. Працювати так, щоб не заважати іншим.

3. Вислуховувати думки кожного члена групи.

4. Вкладатися у визначений час.

5. Давати можливість презентувати дослідження усім членам групи.

6. Дотримуватися правила піднятої руки.

 

Завдання 1

 

Гра «Гостре око»

 

1 і 2 групидібрати і записати влучні прикметники до іменника зима.

 

3 і 4 групидібрати і записати влучні прикметники до іменника весна.

 

Після виконання завдання представники груп звітують про виконану роботу.

 

Завдання 2

 

Поширити речення іншими словами. Прикметники підкреслити та поставити до них запитання.

 

1 група. Прилинула весна. Розбудила природу.

(Підкреслити основу.)

 

2 група. Дзвенять струмочки. Вкрились квітами.

(Підкреслити основу.)

 

3 група. Світить сонце. Повернулися птахи.

 

4 група. Прилетіли птахи. Зазеленіла трава.

 

Завдання 3

 

Робота з підручником.

 

1 група. Вправа 98. Виписати сполучення іменників із прикметниками, поставити у дужках питання до прикметників.

 

2 група. Вправа 98. Дібрати пропущені прикметники. Замінити, де потрібно, слово лелека словами птах, він, крилатий пасажир.

 

3 і 4 групи. Вправа 97. Виписати за зразком іменники із залежними від них прикметниками.

 

Підсумок роботи в групах. Оцінювання.

 

Чи всі працювали дружно?

 

Чи всім надавали можливість працювати?

 

Зима. Що ж, Весно, ти перемогла! Діти добре виконали всі мої складні завдання. Збиратимусь у путь. Та через рік знову до вас завітаю, снігом землю вкрию, морозу напущу. Чекайте на мене, готуйте лижі і санчата.

 

Весна. А я в Україні господарюватиму, рідну землю прикрашатиму зеленню і квітами, високими хлібами.

 

Учень. Дякуємо вам, шановні гості! На згадку про наш урок даруємо малюнки.

 

VII. Нагородження груп

 

VIII. Домашнє завдання

Вправа 95 (2), 99 (2) — за вибором. Інструктаж.

 

IX. Підсумок уроку

 

Якою була тема уроку?

 

Про що важливе дізналися?

 

Чого ви навчилися?

 

Який секрет прикметників ми відкрили?

 

X. Рефлексія

 

Якими є ваші враження від уроку?

 

Завдяки чому вдалося виконати всі завдання?

 

Що, на вашу думку, вдалося найкраще? Чому?

 

Для чого потрібні ці знання?

 

Чи справдилися ваші очікування?

(Учні продовжують фразу: «Сьогодні на уроці я…»)

 

В. І. Ткачова, учитель вищої категорії, ЗОШ I–III ст. № 57, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.

 

Відгуки читачів