Передплатна кампанія з січня 2019 закінчино! Що робити далі?

Подробиці...

Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Інтегрований урок рідної мови у 3 класі «Змінювання іменників за числами»

Тема. Змінювання іменників за числами. Спостереження за іменниками, які вживаються тільки в однині або у множині. Порівняння форм творення іменників у множині в англійській та українській мовах

Мета:

  формувати нові мовні знання, вміння, навички; ввести нові поняття «число іменників», «однина», «множина»;

  навчати практично утворювати форми однини, множини в українській мові, зіставляти з творенням форм множини в англійській мові;

  розвивати образне мислення, креативне мовлення, память, уміння робити висновки, порівнювати;

  виховувати любов до природи, навколишнього світу, вміння слухати товариша, толерантно вести діалог.

Обладнання: предметні малюнки; картки: «Іменник», «Один багато», «Однина множина»; роздатковий матеріал (картки); демонстраційний матеріал (малюнки).

Зінтегрований зміст: творення форм однини та множини в українській та англійській мовах, спостереження за формою слова.


Хід уроку

I. Організація класу. Вступ

Учитель початкових класів

Закружляла віхола.

Горобці під стріхою

Тихо повсідалися:

Де зернят дістать?

А в саду на яблуні

Ще осінні яблука,

Найсмачніші ласощі,

На гіллі висять.

Стихла раптом віхола.

Горобці під стріхою

Мить лише, хвилиночку

Злякано сидять.

Тільки враз горобчики,

Мов веселі хлопчики,

У садок до яблуньки

На бенкет летять.

(О.Кулик)

Надворі іще зима. Сутужно птахам узимку. За вікном у нас є годівничка, яку змайстрував Вадим Полюга. Частенько до неї прилітають пташки. Яких пташок ви бачили біля годівнички? (Прогнозована відповідь дітей: горобчиків, синичок.)

II. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя.

Сьогодні на уроці ми будемо порівнювати кількість предметів: одинбагато.

Ви дізнаєтеся багато нового про число іменників. Наш урок відбудеться під знаком оцих маленьких пташок: горобчиків і синичок. Вони ніколи не залишають своєї Батьківщини навіть у найлютіші морози. Висловимо ж цим пташечкам нашу любов і присвятимо їм наш урок.

Клас працюватиме за групами:

  дівчатка — «синички»,

  хлопчики — «горобчики».

(На дошці прикріплюються малюнки пташок.)

Отож, дружно промовимо девіз нашого уроку:

Ну-мо до праці всі разом, гуртом!

Звучить рідна мова над містом, селом.

Сьогодні незвичайний урок. Ми говоритимемо двома мовами: українською та англійською.

Давайте привітаємося рідною мовою.

Діти. Доброго ранку!

А тепер англійською.

Діти. Good morning!

III. Організаційно-пропедевтична мовленнєва діяльність (учитель початкових класів)

1. Робота над скоромовкою

(Демонстрація малюнка до змісту скоромовки.)

На річці Роман спіймав руками рака.

Рак ущипнув Романа за руку.

  Вправляння у швидкісному мовленні.

  Спостереження за частотністю звука [р], вправляння у вимові звука.

2. Введення в іншомовну атмосферу (учитель англійської мови)

Мовна розминка (англійською). Колективне промовляння.

One. Two. Three. Four.

Kate is sitting on the floor.

She is playing with a ball and a pretty little doll.

One. Two. Three. Four.

Tom is sitting on the floor.

He is playing with a car and a pretty little star.

IV. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок

1. Спостереження за словом

Учительпочаткових класів

Позлітались до криниці горобці
й синиці.

Зразу бійку влаштували
 
куряву кругом підняли:

Визначали рід в словах цвіріньчали просто жах!

Прошу, їм допоможіть,
рід іменників вкажіть.

На дошці записано слова:

Земля, сонце, тротуар, Петро, зерно, людина, журнал, день, веселка, кит, озеро, хата, Олеся.

Завдання:

  «горобчики» виписують слова чоловічого роду;

  «синички» жіночого роду;

  троє учнів (за вибором учителя) слова середнього роду.

Перевірка виконання завдання. Висновки.

Які слова допомогли вам визначити рід іменника? (Мій, моя, моє, він, вона, воно)

Які закінчення мають іменники жіночого роду, чоловічого, середнього?

2. Навчально-дидактична гра «Попелюшка»

Учитель початкових класів

Наші синички й горобчики

За зернятка бились,

Та раптом зупинились.

Стали думати-гадати:

Зернят одне, а чи багато?

На дошці записано слова:

Зайці, ялина, чашка, заєць, чашки, ялини, листок, крапка, листки, крапки.

Завдання: утворити логічні пари «один багато».

Перевірка виконання завдання. Висновки про число предметів.

Назвіть закінчення слів I колонки, II колонки.

Що ви помітили? (У множині іменники мають закінчення -і, -и.)

3. Спостереження за творенням форм множини в англійській мові

Учитель англійської мови демонструє предметні малюнки, учні називають слова, утворюють форми множини.

Cap — caps

Apple — apples

Bird — birds

Elephant
elephants

cat — cats

tree — trees

snake — snakes

banana
bananas

 
Висновки
: в англійській мові форма множини іменників утворюється за допомогою закінчення -s.

4. Робота в парах

Завдання на картках: утворити логічні пари «один багато» за допомогою стрілочок.

Room

Boy

Pig

Dog

Cat

Orange

pigs

cats

rooms

oranges

boys

dogs

 
Висновки
про творення форм однини і множини в українській та анг­лійській мовах.

V. Перцептивно-навчальна мовленнєва діяльність

1. Робота з картками «Іменник»

Постановка проблемного запитання (учитель початкових класів).

Ознайомтесь із пунктами картки. Скажіть, що ви знаєте про іменник. Що вам здалося невідомим?

2. Спостереження за формою слова

Вправа 57 (усно). Колективна робота.

Учитель початкових класів

Ви, горобчики, здружіться,

Із синичками помиріться.

Станем дружно працювати

Число предметів визначати.

Назвіть іменники, що означають один предмет. (Тиса, велетень, міст)

Назвіть іменники, що означають багато предметів. (Угорці, чехи, руки)

Чи можна від цих іменників утворити протилежні форми числа? Від якого слова не можна? Чому? (Іменник Тиса власна назва.)

Учитель англійської мови. Утворіть форми кількох предметів від слів.

Band — hands (рука руки)

bridge — bridges (міст мости)

Висновки. Перше правило творення множини іменників в англійській мові: множина будь-яких іменників твориться за допомогою закінчення -s.

3. Робота над текстом

Вправа 58 (усно).

Про що згадує автор у даному тексті? (Про дитинство)

Які враження дитинства чарують його і досі?

Назвіть іменники, що називають один предмет, багато предметів.

Учитель англійської мови. Скажіть англійською мовою риба, пташка.

Утворіть форму множини.

Fish — fishes

Bird — birds

Робота над таблицею, читання слів.

Dish — dishes

Bus — buses

Fox — foxes

dress — dresses

box — boxes

bench — benches

 
Висновки
. Друге правило утворення множини іменників в англійській мові: деякі слова утворюють множину за допомогою закінчення -es.

Динамічна пауза.

Музична фізкультхвилинка: виконуючи різні рухи, діти співають чеську народну пісню «Горобець і синиця».

4. Робота над правилом (С. 27 підручника)

  Самостійне опрацювання правила.

  Бесіда за запитаннями:

Що ми називатимемо одниною?

Що таке множина іменників?

VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота в групах «горобці синиці» (вчитель початкових класів)

Вправа 59 (самостійно).

Завдання: прочитати слова у колонках, визначити число іменників.

I колонка слів опрацьовують «горобчики».

II колонка слів опрацьовують «синички».

Перевірка виконання вправи.

Висновки: у множині іменники мають закінчення -а, -и, -і, -я.

Учитель англійської мови. Утворіть множину слів: дерево, гриб.

Tree — trees

mushroom — mushrooms

2. Вправа 60 (робота з групами слів)

Завдання: за власним вибором учні опрацьовують одну із колонок слів, визначають число іменників.

Гра «Мікрофон».

Висновки:

  У I колонці іменники ч. р., множина, закінчення -и, -і.

  У II колонці іменники ж. р., множина, закінчення -и, -і. Зайве слово тиждень.

  У III колонці с. р. із закінченням -а, -я.

Учитель англійської мови. В якій колонці повинно бути слово тиждень? Назвіть англійською мовою дні тижня. (Діти по черзі називають.)

Давайте згадаємо англійську пісеньку про дні тижня. Молодці!

3. Робота над карткою

Читання слів

Man — men

Woman — women

Tooth — teeth

child — children

foot — feet

goose — gesse

Деякі іменники утворюють множину не за відомими вам правилами. Множину цих іменників необхідно запамятати. Це так зване трете правило утворення множини іменників в англійській мові.

4. Робота над таблицею «Правильно вимовляй і пиши» (учитель початкових класів)

Дидактична гра «Паровоз»

Учитель вимовляє слова, учні повторюють.

Записують у зошит 3 слова за власним вибором.

VII. Підсумок уроку. Висновки. Оцінювання роботи учнів

Фронтальне опитування (вчитель початкових класів).

Що ви дізналися про форму числа іменників?

Які закінчення мають іменники у множині в рідній мові?

Як творяться форми множини іменників в англійській мові?

VIII. Домашнє завдання

Повторити вивчені правила, вправа 61.

 

О. І. Кулик, учитель початкових класів вищої категорії; Г. І. Бурдейна, учитель англійської мови, Тульчинська школа-інтернат I–III ст. для дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків, Вінницька обл.

 

Відгуки читачів