Передплатна кампанія з січня 2019 закінчилася! Що робити далі?

Подробиці...

Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Здрастуй, зимонько-зима!

Н. А. Бурдільна, Черкаська обл.

Лексико-граматичне заняття

Мета:удосконалювати вміння складати описові розповіді за опорними картинками;продовжувати вчити будувати прості та складні речення; збагачувати активний словник синонімами; удосконалювати граматичну правильність мовлення; розвивати мовленнєве дихання (правильний вдих та видих), моторику артикуляційного апарату, уміння працювати в колективі й індивідуально; виховувати зацікавленість, посидючість, любов і дбайливе ставлення до рідної природи.

Матеріал:предметні малюнки; дидактичні ігри («Добери різні слова», «Склади речення»,«Сніговий ланцюжок», «Приказки про зиму», «Звуки зими»); дзвіночки; сніжинки; металофон; пінопласт; папір.


Хід заняття

І. Організаційний момент

Логопед

Ой, ти, зимонька-зима,

В тебе жалощів нема:

Снігом вкрила наш садок,

Розігнала всіх пташок.

Вітер твій гуде-шумить,

За вікном мороз тріщить,

А та віхола не раз

Заганяла в хату нас.

Дзвенять дзвіночки.

Що за звуки чарівні?

Звуки Зимоньки-зими.

Це сніжиноньки бриніли,

На столи до нас присіли.

Кожен з ними грати рад,

Зробимо ми снігопад.

ІІ. Основна частина

— А що таке снігопад? (Відповіді дітей.)

— Як назвати явище, коли падає листя? (Листопад.)

— А коли падають зорі? (Зорепад.)

— А коли падають смішинки? (Сміхопад.)

Розвиток мовленнєвого дихання «Вітер-вітерець»

(Діти дмухають на сніжинки з різною силою видиху.)

— Як ви вважаєте, зима — це добре чи погано? (Добре, бо багато снігу, можна ліпити сніжки; сніг укриває рослини від морозу; дерева відпочивають; можна кататися на санчатах, лижах, ковзанах тощо. Погано, бо сніг засипав усе: тварини, птахи без їжі; слизько, можна впасти; холодно, морозно, слід турбуватися про тепло; слід одягатися, бо можна захворіти.)

Вправа на розвиток артикуляційної моторики «Зимові розваги язика»

Ти послухай, ось яка

Сталася пригода в язика:

Вийшов ранком на поріг,

А навколо — білий сніг,

Треба сніг повідкидати,

Швидко він узяв лопату («Лопатка».)

Став язик прудким, мов зайчик,

Переплигнув він парканчик, («Парканчик».)

На конячці прокатнувся («Конячка».)

І на сніжку обернувся.

Бачить — гірка снігова, («Гірка».)

Вітер з неї повіва (с-с-с),

З гірки з’їхав на санчатах,

Трішки змерз, вернувся в хату. («Голочка».)

Гарно, тепло у хатині,

Зараз я перепочину.

Самовар його чекає, («Самовар».)

В чашку чаю наливає,

Щоб гарячий чай попити, («Чашечка».)

Треба його остудити.

— Ой, яке смачне варення! («Смачне варення».)

Є й цукерочки у мене. («Цукерка».)

Дуже гарно язичкові:

Він веселий і здоровий.

Пісеньку свою чудову

Заспівати він готовий:

Пя-пя-пя, пя-пя-пя!

Дидактична гра «Добери різні слова»

Діти добирають слова, що описують зиму.

  • Настала зима. Яким словом можна замінити слово настала? (Завітала, прилетіла.)
  • Яка зима? (Холодна, сніжна, біла, морозяна, чарівна, чудова, ніжна, гарна, срібна.)
  • Ще як можна сказати про зиму? (Зимонька-зима, красуня-зима, чарівниця-зима.)
  • Падає сніг. Яким словом можна замінити слово падає? (Сипле, йде.)
  • Що робить сніг? (Кружляє, летить, стелиться, лягає.)
  • Що робить мороз? (Холодить людей, морозить, змушує рятуватись від холоду.)

Дидактична гра «Склади речення»

Діти складають речення з протиставленням, використовуючи запропонований словесний матеріал.

— День, ніч, короткий, довга. (Узимку день короткий, а ніч довга.)

Сходить, сідає, рано, пізно. (Сонечко сходить пізно, а сідає рано.)

День, ніч, прибуває, убуває. (Зараз ніч прибуває, а день убуває.)

Фізкультхвилинка

Білий сніг, білий сніг

Заміта стежинки, (Колові рухи руками.)

Цілий день, цілий день.

Падають сніжинки, (Нахили тулуба вперед.)

Вітерець-жартівник

Віхолу здіймає, (Повороти навколо себе.)

А мороз-чарівник

З діточками грає. (Підстрибування.)

— А зараз ми складемо ланцюжки зі слів-сніжинок.

Дидактична гра «Сніговий ланцюжок»

Кожна дитина отримує картку із зображенням певного зимового явища. Потрібно придумати спільнокореневі слова і позначити кожне слово сніжинкою. Виграє та дитина, в якої ланцюжок є довшим.

  • Зима — зимка, зимонька, зимно, зимовий.
  • Вітер — вітерець, вітрище, вітрюган.
  • Мороз — морозенко, морозно, морозець.
  • Сніг — сніжинка, сніжка, сніжок, сніговий, снігур, сніговій.

Дидактична гра «Приказки про зиму»

Пригадайте та поясніть зміст народних приказок про зиму.

  • Сонце блищить, а мороз тріщить. (Хоча сонце дуже яскраво світить, але саме за такої погоди дошкуляє сильний мороз.)
  • Січень січе, аж у вуха пече. (У середині зими дуже сильний мороз.)

Дидактична гра «Звуки зими»

Логопед за допомогою різноманітного матеріалу створює звуки. Діти визначають, чи можуть ці звуки бути звуками зими.

  • Дзвенять дзвіночки — бринять сніжинки.
  • «Кроки» по металофону — плачуть бурульки.
  • Рипіння пінопластом — хтось іде по снігу.

ІІІ. Підсумок заняття

  • Про яку пору року ми сьогодні говорили?
  • Що вам сподобалося?
  • Що найбільше запам’яталося?

Сподобалась тема?
Бажаєте отримувати сучасні педагогічні матеріали вчасно та легко?

Найкращий спосіб бути поінформованим про освітні новини та мати завжди поряд актуальні та сучасні розробки уроків — передплатити журнал!

Інструкція, як оформити передплату на http://osnova.com.ua/help/8/

Dounload PDF

Відгуки читачів