Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Скандинавія. Доба вікінгів, або про що розповіли ісландські саги

Царьова Т. А., ЗОШ № 6, м. Чернігів

Інтегрований урок: Всесвітня історія. Світова література. 7 клас

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

 • показувати на карті напрями походів вікінгів;
 • застосовувати та пояснювати поняття «конунг», «дракар», «сага»;
 • аналізувати історичні та літературні джерела; робити висновки.

У розмові беруть участь: вчитель історії, вчитель світової літератури, «хроніст» часів короля Альфреда Великого», «вікінг» — учасник експедиції Лейва Щасливого, «король Альфред».


Розповідь вчителя:

Хто ж такі «північні люди»? Далеко на півночі Європи лежить гористий Скандинавський півострів. Багато лісів та озер, багато річок з крутими порогами, тундри та болота покривають його землі. Ні клімат, ні природні умови не сприяють землеробству. Землі, яка здібна народити хліб, тут небагато. З тих причин з давніх-давен займалися скандинави морським промислом, а також розбоєм. Тим й торгували з сусідами. Нормани, вікінги, варяги — так називали морських розбійників — вікінгів жителі європейського узбережжя.

Суворі умови життя виробили у скандинавських племен суворі звичаї. Господарство батька успадковував найстарший з синів. Молодші брати опинялися у скрутній ситуації і повинні були самі здобувати собі хліба насущного. Для більшості з них це означало тільки піти в море, але й море не спроможне було повністю прогодувати знедолених.

Поступово у довгих скелястих фіордах збиралося стільки вигнанців, що з них збивалися буйні ватаги. З дитячою допитливістю слухали люди із залізними характерами розповіді бувалих товаришів — моряків: про багаті та безпечні міста на теплому півдні, про вдалі походи та славну здобич. Усі скандинави вміли будувати кораблі — дракари і носити зброю.

Буревій, страшенний вітер, всі кораблі ховаються у захищених бухтах, а нормани тільки піднімають на своїх дракарах смугасті вітрила. «Буря, — співали вони, — допомагає рукам наших гребців, нам служить вітер, він несе нас, куди ми хочемо…».

Бесіда

 1. Хто такі «північні люди»?
 2. Про які заняття вікінгів ви дізналися?
 3. Чим були викликані їх морські походи?

Доба вікінгів

Повідомлення «хроніста». Як вихор, налетіли «морські вовки» на чужі береги. «Нормани, нормани!!!» — галасували місцеві жителі, й ховалися, хто куди міг. Містяни закривали ворота міста, захлопували вікна, двері. Кожен озброювався, чим міг…

А злодії вже в гавані. За командою конунга воїни лавиною котяться з палуб та нестримно несуться на вулиці міста. Починається розбій. Кожен, хто став на шляху вікінга — вже мертвий. «Північні люди» забирають все, що являє собою хоч яку-небудь цінність. Місцевих жителів, які залишилися живими, тягнуть на кораблі. Через декілька днів на невільничих ринках буде гарна торгівля.

Злодійські дружини варягів наводили жах на місцевих жителів прибережних країн. Вони здійснювали набіги на Британські острови, ходили до берегів Германії та Франції.

Обійшовши на швидкохідних дракарах Піренейський півострів, вони заходили у Середземне море та грабували міста. Їх піратські експедиції нагадували ціле нашестя. Тому цей час в історії Європи так і називається: «доба вікінгів». В мій час, — згадує хроніст, — молитви розпочиналися такими словами: «Боже! Збав нас від гніву норманів!»

Бесіда

 1. Якими методами діяли вікінги ?
 2. Що означає вираз: «Доба вікінгів» ?

Король Альфред та боротьба англосаксів з норманами

Коротку історію свого правління розповідає «король Альфред»(учень). Він зупиняється на організації оборони англосаксів у боротьбі з норманами.

«Хроніст» доповнює: «А Великим назвав я короля Альфреда у своїй хроніці тому…

Робота з підручником

— Опрацювавши відповідний матеріал у підручнику , подумайте, за які дії, направлені на укріплення оборони Англії та за які звитяги хроніст називає короля Альфреда Великим?

Робота з історичною картою

Учитель розповідає учням про те, що у X–X ????? ст. у вікінгів утворилися королівства: Данія, Швеція, Норвегія. Показує їх на карті.

Відкриття вікінгів або про що розповіли ісландські саги.

Учитель світової літератури. Християнські письменники малюють норманів кривавими дикунами, які зовсім не знають ні Бога, ні законів. А між тим, у добу вікінгів скандинавські скальди (поети) склали багато чудових пісень. А які казки — міфи розповідали увечері біля вогню старики, побувавши у військових походах. У норманів була писемність, серед них було чимало художників.

А тепер послухайте...

Учень — «сучасник подій»: «…Жив чоловік на ім’я Торвальд, Він був сином Асвальда, сина Ульва, сина Бичого Торіра. Торвальд та його син Ерік Рудий втекли з Ядру через вбивства, які зчинили вони у міжусобній боротьбі. Потім втекли до Ісландії. Там Торвальд вмер. Ейрік одружився на Тьйохільд… Сина Ейріка та Тьйохільд звали Лейв». Так починається відома «Сага про гренландців». Розповідає вчитель світової літератури:

Слово «сага» у ісландській мові походить від слова «сказати» або «розповідати». У більшості випадків мова йде про тих, хто жив в «час саг» у якій-небудь місцевості Ісландії. Звичайно, у кожній сазі дуже багато домислів. Але у кожній середньовічній розповіді є й історичні факти. Одна з саг розповідає про Ейріка Рудого, який відкрив «Зелену країну», Гренландію.

В іншому середньовічному творі розповідається про те, як Лейв, син Ейріка Рудого, набрав людей і вирішив шукати землі, про які чув у дитинстві з розповідей дідусів. Зібравши ватагу, він на дракарі вирушив у похід.

Учитель історії. Учасник експедиції — серед нас. Послухаємо його розповідь.

«Учасник експедиції». Спочатку морський король — конунг Флокі та я, пливучи на захід, знайшли країну Снєєландію. Дуже важкою була наша зимівля на знелюдненому березі. Зима була дуже лютою. Скот, який ми привезли з Норвегії, був не взмозі пробити товщу льоду та знайти собі корму з-під снігу. Рибальство на врятовувало тому, що лід забивав фіорди. Не сподобалася нам нова земля. «Це — проклята земля, вона вся вкрита снігом та льодом, — сказав нам конунг Флокі, — назвемо ж її країною — льодовиком — Ісландією!».

Потім Лейв, син Ейріка Рудого, наказав нам підняти наші смугасті вітрила та вийти у море. Довго — довго блукали ми серед островів та острівків, вкритих скелями, поки не зустріли острів, увесь вкритий зеленою травою, на якій лежала солодка роса.

Лейв направив корабель у річку, потім у озеро. Там ми кинули якір, побудували собі землянки, а потім і великі будинки. Ми прийняли рішення провести тут зиму. І в річці, і в озері було дуже багато лосося, да такого великого, якого ми раніше не бачили. Край цей був таким родючим, що робити запаси кормів для тварин не було необхідності. Якось раз,увечері, одна наша людина зникла. Потім моряк повернувся і приніс виноградну лозу. Лейв назвав цю країну Виноградною країною або Винландом. Було це приблизно 1 000 року. І почали ми називати Лейва Щасливим…

Учитель. Де ж знаходилась країна Вінланд? Чимало гіпотез висунуто вченими. Вважають, що саме Лейв Щасливий відкрив Америку, набагато раніше Христофора Колумба. Тому, що дикий виноград — не диво на Атлантичному узбережжі Північної Америки, та й лосось північніше є в її річках. Але зі сказань «Саги про гренландців» точне місце Вінланда знайти не вдалося.

Бесіда

 1. Куди були спрямовані мандрівки вікінгів?
 2. Що таке саги?
 3. До якого виду історичних джерел ми їх віднесемо?

УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

 1. Поясніть вислів: «Доба вікінгів»?
 2. Що ви дізналися про духовний світ «північних людей»?
 3. Які відкриття зробили норманами?
 4. Хто очолив боротьбу англосаксів з норманами?

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати відповідний матеріал підручника, підготувати повідомлення про звичаї та духовний світ вікінгів.

 

Сподобалась тема?
Бажаєте отримувати сучасні педагогічні матеріали вчасно та легко?

Найкращий спосіб бути поінформованим про освітні новини та мати завжди поряд актуальні та сучасні розробки уроків — передплатити журнал!

Інструкція, як оформити передплату на http://osnova.com.ua/help/8/

Dounload PDF

Відгуки читачів

 • Тетяна Руда

  29 серпня 2019

  Цікавий урок