Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Перечитуючи улюблену казку (для учнів 5–6-х класів за казкою «Попелюшка»)

Тимченко Г. Ф.

Цілі: дати учням нові знання про казку «Попелюшка»; навчити знаходити додаткову інформаціюта аналізувати її.

Обладнання: казки Шарля Перро та братів Грімм «Попелюшка», телевізор з DVD-програвачем, ілюстрації.

ХІД ЗАХОДУ
Учням було запропоновано знайти цікаву інформацію, яка має відношення до казки «Попелюшка». Потім за допомогою бібліотекара знайдені матеріали були проаналізовані та систематизовані.
Форма представлення результатів проекту — позакласний захід.
 
Бібліотекар. Добрий день! Сьогодні ми з вами поговоримо про улюблену казку дівчат усіх країн, які мріють стати такою ж чарівною та щасливою, як Попелюшка, героїня казки Шарля Перро.
 
Певний час ви шукали щось нове та цікаве про казку «Попелюшка».
Ми попросили учнів театрального профілю знайти інформацію про сюжет казки, хорового профілю — про туфельку Попелюшки у різних казках про неї, хореографічного профілю — про танці, а художнього профілю — про костюми часів написання казки. Учні музичного профілю шукали матеріали щодо відтворення сюжету про Попелюшку в мистецтві.
 
І ось перед вами результати цієї пошукової діяльності.
Сьогодні ви дізнаєтеся більше про цю чудову казку, а саме:
1. Звідки Шарль Перро узяв сюжет?
2. Чи існують інші подібні казки?
3. Яка була туфелька у Попелюшки?
4. Який танець могли танцювати Попелюшка з принцем?
5. Яку сукню вона могла б носити?
 
Тож уперед, за новими знаннями про казку. Учні театрального профілю, слухаємо вас.
 
СЮЖЕТ КАЗКИ «ПОПЕЛЮШКА»
Найдавніша версія казки «Попелюшка»
1-й учень. «Попелюшка» — західноєвропейська казка, найвідоміша за редакціями Шарля Перро і братів Грімм. Це один із популярних сюжетів, який має понад тисячу втілень у фольклорі різних народів світу.
 
Найдавніша відома версія казки виявлена на єгипетському папірусі. Головна героїня казки, дівчина на ім’я Родопіс, народилася в Греції. Вона була викрадена піратами, які привезли її до Єгипту, де і продали в рабство. Господар купив їй витончені шкіряні сандалі, вкриті золотом. Поки Родопіс купалася в річці, сокіл, яким  ув бог Гор, вкрав її сандалю і поніс фараонові. Сандаля була такою маленькою і витонченою, що фараон відразу ж оголосив загальнонаціональний розшук.
Коли він знайшов Родопіс-Попелюшку, він тут же одружився з нею.
 
  • Сюжет казки «Попелюшка» Ш. Перро
2-й учень. Вдівець із дочкою від першого шлюбу одружився із зарозумілою і злою дамою. Мачуха змушує чарівну і добру дівчину виконувати найважчу і найбруднішу роботу. Після роботи дівчина зазвичай відпочиває, сидячи на ящику з попелом біля комина, тому її прозвали Попелюшкою.
 
Принц влаштовує бал, на який запрошені мачуха і сестри. Після їх від’їзду Попелюшку відвідує хрещена мати — фея. Вона дає дівчині карету, коней, розкішну сукню і дарує кришталеві черевички, але попереджає Попелюшку, що рівно опівночі чари зникнуть. Попелюшка їде на бал, де танцює з Принцем. Незадовго до півночі Попелюшка їде додому.
 
Наступного вечора Попелюшка знову їде на бал. Але цього разу вона забуває про час, і втікаючи додому після того, як годинник пробив дванадцять, по дорозі втрачає кришталеву туфельку. Принц оголошує по всьому королівству, що він одружиться з дівчиною, якій підійде крихітна туфелька. На подив сестер, Попелюшка вільно надягає туфельку і відразу після примірки дістає з кишені другу таку ж туфельку, а фея перетворює її лахміття на розкішну сукню. Сестри падають на коліна, просячи вибачення у Попелюшки, і вона прощає сестер від щирого серця.
 
Демонструється уривок з фільму «Попелюшка» 1947 року.
 
Бібліотекар. Так, саме цю казку знають і люблять багато поколінь дівчат, і я разом з ними. До речі, у Вікіпедії названо ім’я Принца — Мірліфлор. Я зовсім не пам’ятаю цього, тому ще раз перечитала казку «Попелюшка». Ім’я Мірліфлор там ніде не згадується. Принц так і залишається просто принцем.
 
Звідки ж узялося таке дивне ім’я? Після пошуків знайшла можливу відповідь: «Мірліфлором звали принца в одній з адаптацій «Попелюшки» — водевілі «Маленька Попелюшка, або Чудова кішечка» (1810 р.), що мав великий успіх у Франції в першій половині XIX століття».
 
Цікаво, а чим казка братів Грімм відрізняється від казки Шарля Перро?
 
  • Сюжет казки «Попелюшка» братів Грімм
3-й учень. У багатого чоловіка помирає дружина. Чоловік одружується з іншою жінкою. Тепер дівчина з ранку до вечора виконує найбруднішу й найважчу роботу, а спить у попелі, тому її називають Попелюшкою.
 
Король влаштовує бенкет, щоб його син міг вибрати собі наречену. Зведені сестри йдуть на бенкет, а Попелюшці мачуха навмисно дає таку складну роботу, щоб, виконуючи її, вона змушена була залишитися вдома. Але дівчина кличе на допомогу горлиць, які швидко справляються із завданням. Вона приходить до горіхового деревця на могилі матері, і воно скидає їй розкішний одяг. Попелюшка приходить на бал, і принц увесь вечір танцює тільки з нею. Потім дівчина тікає від нього. На другий день Попелюшка ще раз просить у деревця одяг, і повторюється все те саме, що і в перший день.
 
На третій день Попелюшка знову просить у деревця одяг і танцює на балу з принцом, але коли тікає, то до вкритих смолою сходів (хитрість принца) прилипає її туфелька з чистого золота. Принц говорить, що візьме в дружини тільки ту, на чию ніжку підійде ця золота туфелька. Вона підходить тільки Попелюшці. Принц упізнає дівчину й оголошує своєю нареченою, а її сестер жорстоко покарано.
 
Бібліотекар. Це ж із цієї казки взято історію про три горішки у моєму улюбленому чеському фільмі «Три горішки для Попелюшки»! 
Демонструється уривок із фільму «Три горішки для Попелюшки» 1973 року.
 
Бібліотекар. Але фільм не такий жорстокий, як казка братів Грімм. Він чудовий! Та все ж таки мені більш до вподоби звична історія про принца, кришталеву туфельку та добросердечну Попелюшку, яка не тримала зла на своїх сестер. А вам?
 
До речі, чи звернули ви увагу на те, що туфелька у Попелюшки в цій казці не кришталева, а золота?
Так які ж були туфельки у Попелюшки? Учні хорового профілю готові розповісти нам про це.
 
ТУФЕЛЬКА В КАЗЦІ «ПОПЕЛЮШКА»
4-й учень. У китайській версії казки героїня носить взуття, виткане із золотих ниток, з підошвами з чистого золота.
У бретонській казці «Груша із золотими грушами» згадуються три пари туфельок: сталеві, срібні й золоті.
В італійській казці Попелюшка взута в сріб- ні туфельки, а у венеціанському варіанті казки — в діамантові.
У данській казці туфельки шовкові.
У казці письменниці Мари-Катрин д’Онуа вони зроблені з червоного оксамиту і вишиті перлами.
А ось у шотландській казці чарівне чорне ягня дарувало дівчині скляні туфельки. Скляні туфельки згадуються й у ірландських казках.
Демонструють ілюстрації різних туфельок.
 
Бібліотекар. Як багато варіантів! Це дуже цікаво.
5-й учень. Починаючи з XIX століття стала поширеною версія про помилку перекладача казки, оскільки у французькій мові слово «скло» вимовляється так само, як і назва хутра особливого вироблення.
 
Але не всі були згодні з цим. Так, французький письменник Эмиль Дешанель припускав, що образ скляних туфельок був створений автором не помилково, а для посилення «чудовості» казки.
 
ТАНЕЦЬ У КАЗЦІ «ПОПЕЛЮШКА»
Бібліотекар. Ще одне питання завжди хвилювало мене. Який танець танцювали Попелюшка та її принц? У фільмі «Попелюшка» кіностудії «Walt Disney Pictures» 2015 р. принц і Попелюшка кружляють у чарівному вальсі.
Демонструється уривок із фільму «Попелюшка» 2015 року.
 
Бібліотекар. Але вальс виник значно пізніше, ніж була написана казка Шарля Перро. Його могла танцювати Попелюшка братів Грімм. А які ж танці були в ХVІІ ст.? Слово юним хореографам.
 
6-й учень. У ХVІІ ст. існувало багато танців, які танцювали на балах. Переважно всі вони були повільними, урочистими, зі складними рухами. Ось деякі з придворних танців: менует, алеманда, куранта, сарабанда, рігодон, гавот, мюзет.
Демонструються короткі відеороліки з танцями менует, алеманда, куранта, гавот.
 
Бібліотекар. Дякуємо вам. А зараз юні художники покажуть, як бачать художники-ілюстратори одяг, які мали б носити наші герої.
 
ОДЯГ ГЕРОЇВ КАЗКИ «ПОПЕЛЮШКА»
7-й учень. Подивіться на прекрасні сукні Попелюшки з різних видань казки.
Демонструють ілюстрації до казки із зображенням суконь різних художників ХVІІ–ХVІІІ ст.
 
8-й учень (розповідь супроводжується демонстрацією фото суконь різних століть). А зараз давайте подивимось, якою могла б бути сукня Попелюшки, якби вона була сучасницею Шарля Перро та братів Грімм, тим більше що в казках не вказано час, коли відбуваються події. Можливо, саме так виглядала б Попелюшка часів Шарля Перро (ХVІІ ст.). (Демонстрація фото.)
 
А в такі сукні могла б бути вдягнена Попелюшка часів братів Грімм наприкінці ХVІІІ або на початку ХІХ ст. Як бачите, вони зовсім різні. (Демонстрація фото.)
 
Бібліотекар. І звичайно, мистецтво не могло пройти повз такого чудового сюжету. Слухаємо юних музикантів.
 
ВІДТВОРЕННЯ СЮЖЕТУ ПРО ПОПЕЛЮШКУ В МИСТЕЦТВІ
9-й учень. За мотивами французької казки були створені численні ігрові й мультиплікаційні фільми.
 
1817 року італійський композитор Джоакіно Россіні написав п’єсу «Попелюшка» за французькою версією казки, а 1899 року відбулася прем’єра іншої версії опери французького композитора Жюля Массне.
 
1945 року відбулася прем’єра балету Сергія Прокоф`єва.
 
1946 року Євген Шварц за мотивами французької версії сюжету написав п’єсу.
 
1947 року вийшов фільм «Попелюшка» Н. Кошеверової і М. Шапіро за сценарієм Є. Шварца.
 
1950 року студією «Walt Disney Pictures» був випущений повнометражний мультфільм «Попелюшка» за мотивами казки Ш. Перро.
 
1979 року режисер «Союзмультфільму» Іван Аксенчук зняв короткометражний мультфильм за мотивами тієї ж казки. У ньому звучить чудова музика.
Демонструється уривок з мультфільму «Попелюшка» з головною музичною темою.
 
9-й учень. 2015 року вийшов фільм «Попелюшка» виробництва студії «Walt Disney Pictures» режисера Кенета Брани. Чи бачив хто-небудь з вас цей фільм?
Дискусія. Обмін думками та враженнями.
 
Бібліотекар. Шановні друзі! Щиро дякуємо всім нашим юним дослідникам та учасникам заходу. Я сподіваюся, що ви дізналися щось нове про нашу улюблену казку, зрозуміли, що сюжет про бідну дівчину та закоханого в неї принца дуже старий і є у казках багатьох народів. Тож бажаємо вам щастя, добра й успіхів у житті!
 

Сподобалась тема?
Бажаєте отримувати сучасні педагогічні матеріали вчасно та легко?

Найкращий спосіб бути поінформованим про освітні новини та мати завжди поряд актуальні та сучасні розробки уроків — передплатити журнал!

Інструкція, як оформити передплату на http://osnova.com.ua/help/8/

Dounload PDF

Відгуки читачів