Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Бібліотечний вулик

Рудь О. В.

Цілі: дати визначення терміну «періодика»; поглибити знання учнів про структуру періодичного видання та навчити ним користуватися; визначити, видання якої тематики є найбажанішими для дитини; виховувати любов до читання дитячих газет і журналів.

Обладнання: зразки дитячої періодики, роздавальний наочний матеріал з текстом, скринька з білетами, іграшковий мікрофон.

Вікова група: учні 4-х класів.

ХІД УРОКУ
ВСТУПНЕ СЛОВО
Бібліотекар. Доброго дня, мої любі мандрівники! Сьогодні на нас чекає ще одна захоплива подорож. І цього разу ми з вами завітаємо до Чарівного Вулика. Хто мені розповість, що таке вулик та як він виглядає? Хто в ньому живе?
Діти розповідають.
 
Бібліотекар. Так, звичайно, вулик — це будиночок для бджіл, їхня маленька фортеця, місце, куди вони злітаються наприкінці дня з усіх-усюд, несучи із собою бурштиновий нектар, що згодом перетворюється на мед, яким ми з вами так любимо ласувати. У пошуках корисного нектару бджоли-трудівники мандрують далеко-далеко і бачать ой як багато! А чи хотілося вам коли-небудь навчитися літати наче бджола, щоб облетіти навколишній світ аж до самого обрію і побачити багато цікавого? 
Діти відповідають.
 
Бібліотекар. А чи поділилися би ви своїми враженнями і знаннями із друзями після повернення?
Діти відповідають.
 
Бібліотекар. Сьогодні я промовлю чарівні слова, і ми з вами перетворимося на бджілок-мандрівниць, полетимо далеко у пошуках нектару — знань — і принесемо його до нашого чарівного Бібліотечного вулика!
Книжку прочитаємо —
На крилах політаємо;
Щоб розумними були
І невтомні, як бджоли!
 
ОСНОВНА ЧАСТИНА
Бібліотекар. Ось так, тепер ми невгамовні та прудкі, полетіли з нашого вулика збирати нектар. А навколо нас так багато цікавинок! Ось, дивіться, яка чудова галявинка! (Бібліотекар вказує на журнальний стіл, де розташовані зразки дитячої періодики.) А на цій галявинці на нас чекає так багато квіточок. Зараз ми визначимо, як вони звуться, і почнемо збирати нектар знання. Бібліотекар демонструє дитячу газету та журнал. Хто мені скаже, як називаються такі видання?
Діти відповідають.
 

 

Бібліотекар. Так, правильно, це газета і журнал для дітей. А хто мені відповість, чим вони відрізняються від книжки? (На відміну від книжки, журнал та газета завжди складаються з певної кількості невеличких статей, в яких коротко розкривається та чи інша тема, виходять до друку періодично, наприклад раз на місяць протягом року, їх можна передплатити у найближчому поштовому відділенні, та вони, як правило, мають дуже багатий ілюстративний матеріал.)
 
А чим вони подібні до книжок? (Так само як і у книжці, у журналі присутній зміст — перелік статей, наявних у даному випуску, нумерація сторінок, обкладинка; газета не має змісту та обкладинки, проте нумерація сторінок зберігається.)
Бібліотекар демонструє схожості та відмінності структури книги та періодичного видання.
 
Бібліотекар. В усьому світі люди дізнаються новини з газет та журналів, розважаються, знаходять для себе та свого оточення корисну побутову інформацію. Саме тому, що журнали та газети — і для дорослих, і для дітей — з’являються у продажу періодично, щотижня або щомісяця, ці види друкованих видань ще називають одним цікавим словом: ПЕРІОДИКА.
 
Періодичні видання, тобто газети та журнали, як для дорослих так і для дітей, бувають різні. Деякі публікують статті найрізноманітнішого характеру, інші — спеціалізуються на одній з тем, наприклад мода, спорт та ін. Серед дитячої періодики можна вирізнити такі жанри: науково-природничі, комікси, розвивально-виховні тощо. У нашій бібліотеці також присутні, як ви знаєте, газети та журнали для дітей і молоді. Які з них вам сподобалися найбільше? Які журнали або газети ви хотіли би бачити в нашій бібліотеці?
Діти відповідають.
 
Бібліотекар. Для нас із вами журнал або газета — це звичне явище, проте так було не завжди. Багато століть людство існувало без журналів та газет у звичному розумінні цього слова. Вважається, що першу газету надрукували на шовкових сувоях стародавні китайці. А перший у світі журнал, дуже схожий на сучасні, з’явився у Франції 1665 року і мав назву «Журнал де саван». Новини та всілякі цікавини для майбутнього випуску будь-якого журналу збирають, мов бджілки-трудівниці, репортери. Їхнє завдання — відвідування різних суспільних заходів, отримання інтерв’ю у відомих людей та представників впливових організацій. Комікси, які ви всі так любите, стали першим кроком на великому шляху до створення мультиків. До речі, дитячі комікси з’явилися вперше у XIX ст. Першим був комікс американського походження «Ведмежата і тигр», що вийшов у журналі «The San Francisco Examiner» 1892 року. Ілюстрації користувалися великим успіхом, і цю ідею тут же підхопили інші видавництва. Ось із тих пір комікс і веде свою офіційну історію. А всесвітньо відомий комікс «Денді» почав видаватися з 1937 року.
 
ПРАКТИЧНА РОБОТА
Бібліотекар. Зараз ми з вами трошки чарівний нектар позбираємо. Нумо, давайте з’ясуємо, які бджілки сьогодні в нас найкмітливіші! Ті з вас, хто відгадають загадки Бібліотечного Вулика, стануть моїми помічниками сьогодні й отримають за кожну правильну відповідь чарівну квіточку.  І. Загадки Бібліотечного Вулика
 
1. Як одним словом називають газети і журнали? (Періодика)
2. Біла голубка в дім залетіла,
Що на світі бачила —
Про все розповіла. (Газета)
3. Серія малюнків у журналі з короткими текстами, що утворює цільну розповідь. (Комікси)
4. Як називаються малюнки, без яких неможливо уявити жодний журнал, газету або книгу? (Ілюстрація)
5. Коли вперше з’явилися дитячі комікси? (XIX ст.)
6. На чому було надруковано першу в історії людства газету? (На шовку)
7. В якій країні 1665 року було надруковано перший журнал, схожий на сучасний? (Франція)
8. Хто збирає для редакції журналу цікаву інформацію, мов бджола нектар? (Репортери)
 
Поради Чарівних Квіток
Бібліотекар. Звертаюся тепер до тих із вас, хто заробив сьогодні чарівну квіточку. Уважно роздивіться її. Там, у серединці кожної з них, написано пораду, як правильно користуватися періодичною літературою, щоб вона принесла вам найбільше користі. І зараз я прошу тих, хто отримав чарівні квітки, зачитати нам по черзі голосно, що ж вони нам радять.
 
Написи на чарівних квітках
  • Починай читання журналу з перегляду змісту. Це допоможе тобі вибрати найважливішу статтю в переліку.
  • Обов’язково уважно ознайомся з передовою статтею в газеті. Там подається стисло найважливіше в усьому номері.
  • Звертай увагу на незрозумілі слова, щоб запитати згодом їх пояснення.
  • Читай кожну статтю уважно, визначаючи найголовніше.
  • Роби вирізки із цікавих статей журналу, який виписуєш, складай до окремої папки.
  • Візьми книжку про те, що тебе особливо зацікавило у статті.
  • На останніх сторінках журналу ти можеш, зазвичай, знайти пропозиції взяти участь у різноманітних конкурсах, правила та результати.
  • Для того щоб правильно передплатити видання, дізнайся його особливий код — індекс. Він знаходиться на перших або останніх сторінках кожного журналу.
Чарівна лотерея
Бібліотекар. Зараз ми з вами зіграємо в чарівну лотерею. Переді мною — скринька з квитками. Той, хто витягне білет із сонечком, перетвориться на бджілку-репортера і буде брати експрес-інтерв’ю у кожного, в кого забажає на своєму ряду, на тему «Про що ти любиш читати?». Відповідати потрібно чітко та швидко. Діти тягнуть квитки. Обраний репортером отримує іграшковий мікрофон і, швидко пересуваючись у довільному напрямку, бере інтерв’ю у кожного, в кого забажає, на своєму ряду. Потім передає естафету наступному.
 
ЗАВЕРШАЛЬНЕ СЛОВО
Бібліотекар. Ось і закінчується наша сьогоднішня подорож. Ми з вами добре помандрували, перетворившись на бджілок-трудівниць, зібрали нектар корисних порад з чарівних квіточок, а потім — спробували себе у ролі репортерів та їхніх зіркових відповідачів. І тепер він стане у пригоді кожному з нас, хто захоче завітати до Бібліотечного Вулика, і для тих, хто читає книжки, газети та журнали вдома.
 

Сподобалась тема?
Бажаєте отримувати сучасні педагогічні матеріали вчасно та легко?

Найкращий спосіб бути поінформованим про освітні новини та мати завжди поряд актуальні та сучасні розробки уроків — передплатити журнал!

Інструкція, як оформити передплату на http://osnova.com.ua/help/8/

 
Dounload PDF

Відгуки читачів