Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Про олімпіади з трудового навчання, технологічні родзинки колег і не тільки…

Г. М. Гаврилюк, кандидат педагогічних наук, завідувач навчально-методичної лабораторії технологій КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти», м. Херсон


Декілька років поспіль під час реалізації ІV етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з трудового навчання (технологій) керівникам команд усі оперативні матеріали з перебігу змагань замість традиційних папок складають у ексклюзивні «hand-made»-сумочки. Їх дизайн, підбір матеріалів, технології оздоблення розробляє заздалегідь сторона, яка приймає учасників.
 
Дозволю собі зауважити, що можливо, у майбутньому, це стане новою традицією наших олімпіад, так би мовити їхньою «візитною карткою». Для кожного керівника команди такий виріб має не тільки певну утилітарну функцію, а й слугує об’єктом-аналогом, який згодом можна реалізувати у власній професійній діяльності. Адже, на моє глибоке переконання, олімпіадний рух широкоформатно популяризує на теренах нашої країни технологічну освіту, збагачує професійний досвід колег-технологів новими знаннями, новими ідеями, новими знайомствами. А ще — захоплює, надихає та спонукає рухатися далі, до нових звершень, нових розпочинань!
 
У моєму особистому доробку є низка публікацій, присвячених олімпіадам з трудового навчання різних етапів. Й усі вони фокусують увагу читачів саме на тому, що цей вид змагань визначає напрям руху предмета, яскраво ілюструє сутність реалізації змісту чинних навчальних програм технологічного циклу, збагачує педагогічний інструментарій сучасного вчителя й т. ін.
 
Наші олімпіади не схожі ні на які інші, оскільки містять різні тури і не тільки надають можливість учасникам продемонструвати рівень теоретичної підготовки, а й виявити компетентнісний потенціал дітей. Тобто відобразити особистий життєвий досвід, смаки, уподобання. А ще випробувати власні зусилля в реальних виробничих умовах, познайомитися з іншими талановитими дітьми, досвідченими педагогами тощо. Майже 10 років я є керівником команди Херсонської області, тому впевнено можу констатувати, що діти, які крокували сходинками різних
етапів наших змагань, мають у своєму особистому арсеналі неоціненний багаж життєвого досвіду й несуть його надалі у своє доросле життя. І це прекрасно! Це знаково! Оскільки можна говорити про те, що олімпіада для більшості юних олімпійців стала відправним трампліном і допомогла надалі визначитись із сферою власної професійної діяльності. І прикладів таких успішних і згодом реалізованих дітей у нас є багато.
 
Разом із тим, хочу знову привернути увагу читачів саме доа презентованих нам на ІV етапі олімпіади з трудового навчання (технологій) «handmade »-сумочок. Така цікава форма подачі укомплектованих матеріалів уперше була представлена нам у минулому році на Полтавщині, а в цьому році набула ще більших обертів на Хмельниччині (див. рис. 1).
 
 
Визнаю, що мене як обласного методиста ідея виготовлення «hand-made»-сумочок цікавить уже давно. Нашою лабораторією розроблено та згодом опубліковано низку статей про виготовлення еко-сумок (номер 5 нашого журналу за 2018 р., с. 15–27). Тривалий час ми також займаємося створенням цікавих аксесуарів із джинсу. Думаю, незабаром читачі матимуть можливість ознайомитись із публікаціями про них.
 
Отож, саме тому ми не оминули увагою й ці оригінальні, а головне, не дуже дорогі й прості у виготовленні сумочки, які були подаровані на ІV етапі олімпіади в м. Полтава й м. Кам’янець-Подільському.
 
Під час проведення курсів підвищення кваліфікації вчителів обслуговуючої праці, технологій і креслення при КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти», що відбулись у період з 23.04 по 11.05.2018 р., було створено творчу групу (Л. В. Носенко, учитель технологій Гімназії № 3 Херсонської міської ради; Н. В. Ткач, учитель технологій Верхньорогачицької опорної загально-освітньої школи І–ІІІ ступенів Верхньорогачицького району Херсонської області; О. М. Субботіна, учитель технологій ОЗ НВК «Асканія-Нова — гімназія» Чаплинського району Херсонської області), яка повністю виконала творчий проект із виготовлення сумки, увзявши за аналог модель, привезену мною з Хмельниччини (рис. 2).
 
 
Завдання колег-педагогів полягало в тому, щоб не просто відшити за зразком подібні сумки, а навпаки — зробити їх несхожими на нього, застосувавши для цього цікаві техніки оздоблення та оздобивши відповідними аксесуарами. Групою було проведено всі етапи творчого проектування, зокрема підготовлено технологічну послідовність виготовлення сумки, створено та відфотографоно приклади цікавих аксесуарів до неї, узагальнено декілька порад із виготовлення, прораховано собівартість моделі й ін.
 
Широкоформатне представлення отриманих натуральних зразків серед колег-педагогів нашої області отримало виключно схвальні відгуки. Оригінальний зовнішній вигляд, простота виготовлення, невелика собівартість сумки просто підкорили всіх нас! Це прекрасний об’єкт проектно-технологічної діяльності для учнів 8–11 класів!
 
Отже, користуючись нагодою, ми дякуємо технологам Хмельниччини за дуже чудову ідею й цікавий виріб. До того ж маємо надію, що обґрунтований, практико-орієнтований та відповідним чином укомплектований і презентований досвід нашої області згодом знайде своє практичне відображення на технологічних уроках по всій країні. Адже осінь плавно набирає обертів, тому така сумочка дуже швидко може стати невід’ємним аксесуаром сучасних жінок та дівчат.
 
У 2019 році ІV (заключний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з трудового навчання (технологій) відбуватиметься в Чернівецькій області. То що, колеги, можливо й ви продовжите естафету й підтримаєте чудову ідею щодо виготовлення «hand-made»-сумочок для керівників команд? Тоді дійсно це можна буде вважати вже традицією…
 
 

Сподобалась тема?
Бажаєте отримувати сучасні педагогічні матеріали вчасно та легко?

Найкращий спосіб бути поінформованим про освітні новини та мати завжди поряд актуальні та сучасні розробки уроків — передплатити журнал!

Інструкція, як оформити передплату на http://osnova.com.ua/help/8/

Dounload PDF

Відгуки читачів