Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою!

Оформити передплату

Our favourite animals (5 клас, урок-гра)

Гончарова М. В., Слобідська ЗОШ, Краснокутський р-н, Харківська обл.

Мета: повторити лексичні одиниці за темою «Тварини»; удосконалювати навички читання, письма, декламування віршів; закріпити знання, уміння та навички, сформовані на уроках; розвивати пізнавальний інтерес, пам’ять, увагу, чуття мови; знайомити учнів з навколишнім світом; сприяти розвиткові самостійності мислення і вміння працювати в групі; виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської мови; прищеплювати любов до англомовної поезії.


Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

Привітання
T. Good day, dear children!
(Діти вітаються з учителем.)
Ps. Good day, dear teacher!
 
Бесіда з дітьми
  • Do you like to go to the zoo?
  • What animals can you see there?
  • What is your favourite animal?
Повідомлення теми та мети уроку
T. Today we are going to speak about your favourite animals.
Фонетична розминка
(Учитель показує слайди, учні називають тварин.)
  • What is this?

ІІ. Основна частина уроку

(Учні розповідають вірші про тварин.)
T. Have you got a pet? Tell the poem about it.
 
Повторення лексичних одиниць
T. Look at the pictures. Say what it is and write your answers.
  • This is a…

Фонетична розминка
A black cat sat on a mat
And ate a fat rat.
T. Draw a picture to the poem.
(The pupils draw and present their works.)
 
Декламування вірша
JAZZ CHANT
— I found a cow!
— How?
— I found a bear!
— Where?
— I found a hen!
— When?
— I found a bear! I found a hen! I found a cow!
— Wow!
Розгадування загадок
1. It has got small eyes and a small nose. It has got a long pink tail and short legs. It can be white and grey. What is it? (A mouse)
2. This is a bird. It can swim but it cannot fly or climb the trees. (A penguin)
3. It has got a long tail and a small ears. It has got big eyes and a small pink nose. It can be white or grey, brown or black. What is it? (A cat)
8. This is a long, green animal. (A crocodile)
9. This animal has got four legs. It can climb the trees and it likes to eat bananas. (A monkey)
10. This animal sleeps in winter. (A bear)
 
Аудіювання
T. Listen to the text about animals and fill in the gaps.
 
For teacher: Elephants are the biggest animals. They are grey and have no hair. They are from Africa. Monkeys are much smaller than elephants. They can be brown or black. Tigers also live in Africa. They are big and very strong. They are orange and black. Crocodiles are very long and green. They live in the water and can swim very well. Penguins live in the Arctic. They are small and black and white. Pandas are also black and white. And they are rather big.
 
Читання
T. Read the text and fill in the gaps.
Words: Australia, brown, high, big, strong, bags, babies.
1. Kangaroos live in … .
2. They are … and … .
3. They have got very … legs.
4. They can jump very … .
5. Kangaroos have got … .
6. They carry their … there.
 
Говоріння
T. Tell about your favourite animal and describe it. Use the plan.
1. Name.
2. Size.
3. Colour.
4. Where does it live?
5. What can it do?
 
Письмо
T. Write the prepositions to the pictures.
 
1. The parrot is … the table.
2. The mouse is … the elephant.
3. The cat is … the box.
4. The bear is … the chair.
5. The dog is … the table.
6. The rabbit is … the snake.
 
Пісня
T. Let’s sing our song.
If you are happy and you know it
Clap your hands.
If you are happy and you know it
Clap your hands.
If you are happy and you know it
And you really want to show it
If you are happy and you know it
Clap your hands.
If you are happy and you know it
Snap your fingers.
If you are happy and you know it
Snap your fingers.
If you are happy and you know it
And you really want to show it
If you are happy and you know it
Snap your fingers.
 

III. Заключна частина уроку

Підбиття підсумків уроку
T. Do you like our lesson? (Pupils answer the question.) Children, do you think we have to protect animals? And how? (Pupils’ answers) And now your assessment and your mistakes. See you later. Good-bye, dear children! 
 
Домашнє завдання
Повторити слова за темою «Тварини».
 
 
 

Сподобалась тема?
Бажаєте отримувати сучасні педагогічні матеріали вчасно та легко?

Найкращий спосіб бути поінформованим про освітні новини та мати завжди поряд актуальні та сучасні розробки уроків — передплатити журнал!

Інструкція, як оформити передплату на http://osnova.com.ua/help/8/

Dounload PDF

Відгуки читачів