Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою!

Оформити передплату

Роль театру у корекційній роботі з дітьми

Н. В. Олексієнко, м. Чернігів


Одним із сучасних напрямів нової педагогічної технології у спеціальній освіті є арт-терапія (використання мистецтва у корекційній роботі). Сучасні спеціалісти в пошуках ефективних засобів корекції деалі більше орієнтуються на використання різних видів мистецтва. Інсценування творів мистецтва зацікавлює дошкільнят до національних і духовних цінностей, звичаїв та традицій українського народу, виховує любов до рідного краю, а вміло поставлені педагогом запитання спонукають дітей думати, аналізувати, робити висновки та узагальнення. Театральне мистецтво близьке й зрозуміле дітям, адже засноване на грі. Одна з головних цінностей використання театру в корекційній роботі є змога впевнено почуватися в різних видах діяльності. Під час роботи над виразністю слів персонажів активізується словник дитини, удосконалюються звукова культура мовлення, інтонаційний стрій. Виконуючи роль, малюк зрозуміло, чітко промовляє текст, опановує літературне мовлення. У дошкільнят поліпшуються діалогічне мовлення та граматична будова, адже, на думку Л. С. Виготського, проблеми в розвитку мовлення у дитини створюють умови для виникнення перешкод у спілкуванні з оточуючими, налагодженні соціальних зв’язків, коли порушене «нормальне вростання дитини в культуру». Емоційно-забарвлене мистецтво театру наповнює дитину, яка розвивається у складних умовах пригніченості дефектом, радістю, гарним настроєм, відволікає малюка, маючи моральне спрямування. Театралізована діяльність є джерелом розвитку почуттів та переживань, що вчить розпізнавати емоційний стан людини за жестами, мімікою, інтонацією.

Зміст театральної діяльності в логопедичній групі:

  • розігрування віршів, казок, міні-сценок;
  • володіння лялькою, іграшкою і всіма доступними видами театру;
  • ампліфікація;
  • виготовлення і добирання атрибутів, ляльок, іграшок, елементів костюмів та декорацій.

Театралізована діяльність допоможе розвинути культуру мовлення (артикуляція, фонематичне сприймання, мовленнєве дихання, правильну звуковимову); загальну та дрібну моторику (координацію рухів, формування правильної постави, позбавлення м’язового напруження); сценічну майстерність, мовленнєву діяльність (жести, міміка, пантоміміка, монолог, діалог, емоційне сприйняття, творчість); уміння розв’язати проблемну ситуацію від імені персонажа, що дає змогу побороти невпевненість у собі в правильності свого мовлення. Театралізовані ігри мають також психологічний вплив на формування психологічного стану малюка.

У логопедичній роботі театр використовують на будь-якому етапі роботи — від постановки звука до розвитку комунікативної функції мовлення. Виступаючи в ролі актора, дитина стежить за своєю дикцією, чіткістю, виразністю мовлення, набуває досвіду спілкування, розвиває комунікативну функцію, збагачує лексичний запас мовлення, долає комплекс неповноцінності, оскільки разом зі здоровими дітьми бере посильну участь у виставі.

Для збагачення та корекції мовлення можна використати вправи для мовленнєвої зарядки: складання словесного малюнку, інтерв’ю за сюжетом казки, добирання до казок прислів’їв та порівнянь, придумування нових назв відомих казок, знаходження у казці «добрих» та «поганих» слів, придумування нових слів за методом фокальних об’єктів, використовуючи казкових персонажів.

Використання театру у корекційній роботі є ефективним засобом впливу на дитину. Дошкільнята граються, не помічаючи, що вчаться, водночас коригуються недоліки розвитку. І це не нудний процес, а цікаве дійство. Тому засвоєння матеріалу просувається значно швидше, надовго запам’ятовується, а засвоєні навички легко застосовують у нових умовах.

У корекційній роботі з дітьми театр створює довільну атмосферу, сприяє установленню контакту з дитиною, позбавляє зайвого напруження, активізує творчі мовленнєві здібності, закладаючи на рівні підсвідомості.

У логопедичній роботі театр допомагає уникнути механічного заучування дітьми матеріалу, створює найкращі умови для закріплення мовленнєвої практики.

Сподобалась тема?
Бажаєте отримувати сучасні педагогічні матеріали вчасно та легко?

Найкращий спосіб бути поінформованим про освітні новини та мати завжди поряд актуальні та сучасні розробки уроків — передплатити журнал!

Інструкція, як оформити передплату на http://osnova.com.ua/help/8/

Dounload PDF

Відгуки читачів