Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Таємниці Кам’яної Могили

Штогрін Ірина

Що таке Кам’яна Могила? Як цей об’єкт визначають науковці, а як знавці «місць сили»? Який вік наскельних зображень, що їх залишили у гротах стародавні люди? Та чому люди з усього світу їздять доторкнутися до каменів The Stone Tomb? Про це Радіо «Свобода» розпитало Ірину Лобанову, головного зберігача фондів музею Національного історико-археологічного заповідника «Кам’яна Могила».


— Кам’яна Могила,абоThe Stone Tomb, — унікальна пам’ятка геології та археології світового значення, розташована у Запорізькій області неподалік Мелітополя. Ти їдеш українським степом і раптом бачиш пагорб, схожий на могилу, обкладену велетенськими каменями. Наблизившись, ви бачите, що ці камені химерної форми і що лежать вони на «подушці» із золотого піску.

Перед вами височенний пісковиковий пагорб, за яким ледь видно верхівки дерев. У гротах і печерах цього пагорба є тисячі петрогліфів — наскельних малюнків стародавніх людей, які жили й кочували в приазовських степах багато тисячоліть тому.

Це єдине місце у світі, де на невеликій площі зосереджені малюнки, датовані настільки широким історичним діапазоном: від епохи пізнього палеоліту до Середньовіччя (ХХ–ХVІ ст. до н. е. — ХІ–ХІІІ ст. н. е.).

Наскельні малюнки стародавніх людей на каменях Кам’яної Могили

Люди, які жили тут, назвали пагорб Кам’яною Могилою.

Чому могилою? Бо, вочевидь, для давніх мисливців, скотарів та землеробів високі насипи у степу — це могили пращурів. Учені вважають Кам’яну Могилу природним утворенням. Вони кажуть, що, коли 14–12 млн років тому тут було Сарматське море, яке займало територію біля сучасних Чорного, Азовського та Каспійського морів, це була пісковикова мілина. Море пішло, запанувала пустеля. Так поступово виник на цьому місці пісковиковий моноліт. Під дією води та вітру первинний щит піщаника розколовся, а його уламки сповзли по піску — виник своєрідний кам’яний пагорб.

Однак це не хаотичне нагромадження плит, а кам’яний панцир, у якому утворилися гроти та печери, які виявилися дуже зручними для давніх людей  для здійснення ними обрядів своїх давніх культів.

Кор.Окрім наукової, є й інші точки зору на Кам’яну Могилу. Як знавці «місць сили» визначають The Stone Tomb?

—Так, справді, багато людей вважають Кам’яну Могилу «місцем сили» і відчувають її потужну енергетику. Сюди приїжджають отримати зцілення, загадати бажання, зарядитися позитивними емоціями. Ще 20 тисяч років тому люди почали проводити тут релігійні обряди, пов’язані з природою. Кам’яна Могила була святилищем для древніх жителів приазовських і причорноморських степів, а кожен грот пам’ятки відігравав роль своєрідного вівтаря, де проводилися обрядові дії і жертвопринесення.

Кор.Із якими відомими у світі місцями можна порівняти Кам’яну Могилу?

—Якщо говорити про наскельний живопис, то багато аналогій малюнкам Кам’яної Могили з різних епох можна знайти у таких відомих об’єктах культурної спадщини, як Тамгали (Казахстан), Валь-Камоніка (Італія), Леванто, Альтаміра, Сьєга-Верде (Іспанія), Гобустан (Азербайджан), Богуслен (Швеція), Альта (Норвегія) та інші.

Кам’яна Могила виконувала функції «світової гори», як Олімп у Стародавній Греції. Вона (як природний утвір, на відміну від значно пізніших культових об’єктів, створених людьми — ред.) давніша за Стоунхендж, єгипетські піраміди та всі зікурати Сходу.

Кам’яна Могила, Запорізька область, Україна

Кор. Щоцікавого камені Кам’яної Могили можуть розповісти нам людям ХХІ ст.?

—О, багато чого. Тільки треба уміти слухати. Кам’яна Могила — храм нашої загальнолюдської культури й духовності, який зберігся на півдні України, де зосереджені не тільки петрогліфи й живописні рисунки — міфологемні твори, а й збережені перші зразки писемності, які свідчать про високу культуру наших пращурів. Все, чим ми сьогодні володіємо, чого ми досягли у добу технічного прогресу, було закладено у ту глибоку давнину.

Кор. Хто з учених визначає написи Кам’яної могли як підтвердження зв’язку з індоаріями? Що пов’язує Кам’яну Могилу з Ведами?

—Наприкінці 4–3-го тис. до н. е. на землях Південно-Східної Європи — від Дунаю до Уралу — розселились індоіранці, які належали до групи індоєвропейських народів і називали себе аріями. У Північному Приазов’ї представники ямної культури були носіями індоарійських мов.

У гротах і печерах Кам’яної Могили відображено складний комплекс вірувань та звичаїв ямних племен. Серед численних лінійно-геометричних петрогліфів трапляються і найдавніші писемні знаки.

Один із дослідників The Stone Tomb, засновник і перший директор заповідника Борис Михайлов під час вивчення та інтерпретації малюнків побачив багато аналогій різноманітних сюжетів та персонажів із всесвітньо відомою Ріґведою: дракон Врітра, зображення людських рук і стоп, коні й собаки, Древо Життя та інше.

Кор.Які унікальні речі є у Музеї первісного мистецтва Національного історико-археологічного заповідника «Кам’яна Могила»?

—Музей «Первісного мистецтва Кам’яної Могили» має унікальну колекцію експонатів з історії жителів південних степів від епохи пізнього палеоліту до часів бронзи і Середньовіччя. Якщо захочете, то через цю колекцію можна простежити історію людства — від появи перших малюнків і розвитку наскельного живопису. Адже ми маємо чимало зразків давнього мистецтва і матеріальної культури, що характеризують господарство і побут наших предків: знаряддя праці, керамічний посуд, зброю, чуринги-скульптури, антропоморфні стели, а також наскельні малюнки.

Особливе місце у колекції посідають петрогліфи Кам’яної Могили. Кожен у них бачить своє, але науковий факт, що образи тварин, які залишили для нас давні мисливці, скотарі і землероби — це не лише свідчення про те, яким був світ кілька тисячоліть тому, а й підтвердження здатності давньої людини до творчості і передання інформації.

 

Сподобалась тема?
Бажаєте отримувати сучасні педагогічні матеріали вчасно та легко?

Найкращий спосіб бути поінформованим про освітні новини та мати завжди поряд актуальні та сучасні розробки уроків — передплатити журнал!

Інструкція, як оформити передплату на http://osnova.com.ua/help/8/

Dounload PDF

Відгуки читачів