Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Павукоподібні

Н. С. Онищук, учитель біології та хімії вищої категорії ЗОШ с. Грицеволя, Радехівський р-н, Львівська обл.

Цілі заняття: ознайомити учнів зі способом життя, особливостями будови павукоподібних, їх різноманітністю та значенням у природі й житті людини; розвивати навички роботи учнів з різноманітними джерелами інформації; сприяти підвищенню інтересу учнів до вивчення біології, виховувати любов до природи, бажання дізнатися про її таємниці.

Тип уроку: формування нових знань.


Хід уроку

І. Повідомлення теми, мети уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів за запитаннями
 • Яку групу тварин ми вивчаємо?
 • Звідки пішла назва «членистоногі»?
 • Які представники членистоногих вам відомі?
 • Де вони поширені?
 • Яких тварин групи Членистоногі ми розглянули на попередньому уроці?
 
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
А чи знаєте ви, що розділ зоології, який вивчає павуків, має назву «арахнологія»? Звідки така дивна назва, подумаєте ви? За давньогрецькою міфологією, Арахна — донька ремісника, яку батько віддав навчатися мистецтву ткалі до богині Афродіти. Дівчина дуже швидко освоїла це ремесло і загордилася, запишалася настільки, що на змагання викликала саму Афродіту. Розгнівалася богиня за це на свою ученицю і перетворила її на павука.
 
З давніх-давен образ павука непокоїв уяву людини. Павуків боялися, їх наділяли магічними властивостями, використовували з лікувальною метою. Життя павуків сповнене чудесними, неймовірними, як сама легенда, але водночас достовірними фактами. Придивіться до життя павуків уважніше, і ви змушені будете визнати, що неприязні нашої вони не заслуговують. Павук — перший поселенець суші, він перший без крил полетів, перший тенета сплів, винайшов бездротовий телеграф, водолазний ковпак. Він приніс на Землю звичай підносити весільні подарунки, танцювати шлюбні танці. Про все це та багато чого іншого ви дізнаєтеся сьогодні на уроці.
 
ІV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
 • Спосіб життя павука-хрестовика.
 • Особливості процесів життєдіяльності.
 • Розмноження і розвиток павукоподібних.
 • Різноманітність павукоподібних, їхнє значення у природі та житті людини (презентування слайдів, які підготували учні).
 

Водяний павук-сріблянка

А чи знаєте ви, що є павуки, які добре пристосувалися до життя у воді? Сюди належить водяний павук сріблянка, який поширений у стоячих чи повільно текучих водах, що багаті рослинністю. Його схованка — підводний повітряний дзвін. Самець водяного павука має розмір близько 15 мм, самка дещо менша. Цікаво, що головогруди у них майже голі, а черевце вкрите ніжними непромокаючими волосинками. Під водою на волосках утримується шар повітря, і черевце дуже блискуче, як капля ртуті. Цим повітрям павук дихає. Піднімаючись до поверхні, він виставляє з води кінчик черевця і поповнює запаси повітря. Павук чудово плаває з допомогою ніг, покритих волосками. Підводний дзвін він будує серед рослин, приносячи повітря з поверхні у вигляді пухирців на кінці черевця. Повітря у дзвоні утримується густим сплетінням із павутини. Дзвін буває розміром з наперсток. Від дзвона тягнуться ловильні нитки, але сріблянка частіше переслідує здобич, ніж ловить її сіткою. А полює він на личинки комах, рачки. Здобич поїдається у дзвоні. Тут же розміщується яйцевий кокон, тримається молодь, проходить линяння і зимівля дорослих павуків.
 

Тарантул

Тарантул — найбільший з павуків, що трапляються на території України. Він досить отруйний, хоч його отрута в 50 разів слабша за отруту каракурта. Живе в степу, полі, іноді проникає в будинки. Його укус своєю болючістю нагадує ужалення оси і викликає невеликий набряк. Тарантул не снує павутини і живе в глибоких нірках. Уночі він зазвичай сидить і чатує на комах, навіть ящірок. Під час небезпеки він приймає погрозливу позу: витягується на задніх ногах, а передні піднімає вгору, блискучі чорні кігтики його щелеп, у яких міститься отрута, розчепірюються в сторони, і на їхніх кінцях з’являються краплинки отруйної рідини.
 
У середні віки тарантулів вважали надзвичайно отруйними. Побутувала навіть думка, що укус цих павуків спричиняє хворобу «тарантизм», яку можна лікувати тільки музикою. Тому лікар з’являвся до хворого з музикантами, а якщо вмів, то сам брав гітару, тамбурин, скрипку. Хворий, у якому б стані він не був, уставав з ліжка й починав танцювати. Логіка тут була така: отрута тарантула виділялася з потом під час танцю. Так з’явився італійський танок — тарантелла, тому що вперше таке музичне лікування набуло поширення в Італії.
 
Пізніше, відклавши музичні інструменти, лікарі й аптекарі почали виготовляти різні ліки з павуків. Так, в одному стародавньому пораднику був рецепт: «павука легенько придуши й поклади в ізюминку
або шматок м’яса чи хлібного м’якуша». Вважали, що такі ліки допомагають від багатьох хвороб, особливо від малярії.
 

Каракурт

Іншим представником отруйних павукоподібних є каракурт. Живе він у степах і пустелях, поширений на півдні України. Проте на павутинках-парашутиках маленькі павучки можуть потрапляти і в інші зони. Цей павук трохи більший за наших хрестовиків, діаметр його кулястого тіла: у самців — 1 см, у самок — 1,5 см. Проте сита самка каракурта може бути завбільшки з горіх ліщини. Забарвлення павуків — бархатисто-чорне, а самка ще й помічена червоними цяточками. Живуть каракурти в нірках, оточених ловчими сітками. Самка зазвичай двічі за літо вирушає вночі шукати зручнішого житла. Може вона заповзти і в людське житло і навіть залізти в ліжко. Якщо людина наступить на каракурта босою ногою або придавить його тілом у ліжку, павук укусить. Сам укус сильного болю не завдає, але незабаром з’являється біль у всьому тілі, особливо в попереку і ногах. Укушена людина непритомніє, а іноді, якщо невчасно надається допомога, помирає, адже отрута цього павука у 15 разів сильніша за отруту гримучої змії. У разі укусу потерпіломунеобхідно ввести протикаракуртову сироватку.
 
Досить часто від укусу цього павука гинуть коні й верблюди. А от свині й вівці не хворіють від його укусів. Отари овець або стада свиней часто випускають на пасовища спеціально для того, щоб вони витоптали каракуртів та їхні гнізда.
 

Скорпіон

Сьогодні в природі вчені нараховують понад 700 видів скорпіонів. Всі вони живуть у жарких країнах. Чимало видів водиться в пустелях, оскільки легко переносять високі температури, не потребуючи води. Розміри — від 2 до 20 см.
 
Скорпіон не схожий на павука, але належить до класу Павукоподібних. Його широкий тулуб переходить у вузьке й довге задньочерев’я, яке часто неправильно називають хвостом із загнутим шпичкою жалом, а всередині останнього роздутого членика знаходиться пара отруйних залоз. Через таке озброєння немає жодного членистоногого, який вселяв би такий забобонний страх, як скорпіон.
 
Малята скорпіона кілька днів після народження живуть на спині у матері. Задньочерев’я самки в цей час вигнуте вперед, і жало висить над малятами, готове вдарити будь-якого ворога.
 
Вдень скорпіони ховаються під каменями й корою, а також у норах, або закопуються в ґрунт. Вночі вони виходять на полювання. Клешнями, що є на першій парі ходильних ніг, вони схоплюють здобич, і якщо жертва виривається, ударяє її жалом. Скорпіони полюють на комах, павуків, ящірок і навіть дрібних пташок. На людину він не нападає. Та якщо його випадково придавити або зачепити, неминуче станеться удар жалом. Ужалене місце розпухає і дуже болить. Іноді у людини з’являються судороги, сльозоточивість і занепад сил. Ужалення деяких тропічних скорпіонів може спричинити й смерть. Отрута товстохвостого скорпіона, який живе на півночі Африки та Близькому Сході, вбиває людину за 6–7 годин.
 

Павук-птахоїд

Павуки-птахоїди — найбільші за розмірами представники павукоподібних, окремі екземпляри яких завбільшки з долоню людини. Вдень ці павуки ховаються у нірках, а вночі виходять на полювання. Здобиччю їм служать переважно комахи, але великі види можуть вбивати і поїдати ящірок, змій, жаб, а також невеликих пташок і пташенят.
 
Птахоїди — це екзотичні членистоногі, яких дуже часто утримують у тераріумах. У неволі вони можуть жити і до 20 років. Годують їх різною тваринною їжею, мишами і навіть шматочками будь-якого м’яса. Наситившись, павук витягує ноги, притискається до дна свого житла і декілька днів залишається нерухомим, перетравлюючи їжу. Деякі види п’ють воду і навіть люблять купатися. Птахоїди теплолюбні, вони охоче сидять на долоні, зігріваючись теплом людського тіла, і знаходяться любителі, які дозволяють таке своїм підопічним. Правда, багато таких павуків не отруйні для людини. Але є серед них і дуже небезпечні, укус яких може бути смертельним. Такі види поширені в Південній Америці та Східній Африці.
 
Цікавим є те, що деякі птахоїди як зброю використовують довгі волоски, що вкривають їхнє черевце. Відчуваючи небезпеку, він починає чесати себе лапками, здіймаючи в повітря цілий стовп
щетинок. Утикаючись у тіло людини, вони спричиняють запалення. Потрапляючи в горло або ніс — печію і страшний кашель.
 
 
Рубрика «Це цікаво знати…»
Павуки-спринтери
Якби людина могла бігати так швидко, як хатній павук, то пробігла б 100 м за 1 секунду. Павуки-стрибуни стрибають на висоту 10 см. Якби так могла стрибнути людина, то перестрибнула б триповерховий будинок.
 
Павуки — майстерні ткачі
Ще в середньовіччі китайці демонстрували дивний матеріал — тканину з павутини. Такі тканини набагато красивіші за шовкові. Навіть збереглися картини, зроблені на тонких полотнах з павутини. Проте виготовляти таку тканину невигідно, бо для отримання 1 кг нитки треба мати 30 тисяч павуків. А щоб їх прогодувати, треба розвести незліченну кількість мух.
 
Павуки-метеорологи
Павуки не люблять вологи. Вранці, коли роса, перед дощем, не полюють, не тчуть сітки, а сидять у своєму сховку. А ось перед морозами, навпаки, активно тчуть павутину.
 
Павуки-космонавти
Павучиха Арабелла провела на борту американської станції «Скайбл» 59 діб. Швидко звикла до умов існування, але замість мух їй довелося давати біфштекс.
 
Павуки-криміналісти
Під дією різних препаратів і отрут павуки плетуть особливі візерунки. Від кофеїну в павуків невроз, і їхня павутина дуже заплутана. А лізергінова кислота змушує ткати чудову візерунчасту павутину. Коли не можуть визначити від якої отрути померла людина, допомагає павук. Спеціалісти мають альбоми з візерунками павутини після прийняття отрути павуком, її співставляють і одержують відповідь.
 
Павуки-конструктори
Відомому інженеру Семюелю Брауну доручили побудувати міст через бурхливу річку Твід у Шотландії. Береги і течія заважали ставити опори. Браун не міг знайти рішення. Одного разу він
стомлений заснув на березі річки, а коли прокинувся, побачив тонку павутину між гілками дерев. «Це ж справжній висячий міст», — вигукнув він. Так павук допоміг Брауну сконструювати міст.
 
V. Етап закріп лення нових знань. Рефлексія
 • Знайдіть і виправте неточності в розповіді
Одного разу павук-хрестовик, утомлений після роботи, сидів на листячку і грівся на сонечку. Чи легка це справа — виткати ловчу сітку хеліцерами? Двома складними очима він милувався результатами своєї праці й від задоволення ворушив вусиками. Та раптом його увагу привернув лемент мухи, що потрапила в павутину. Він уявляв, як своїми гострими хеліцерами буде відривати шматочки смачної страви і не поспішаючи жуватиме її. Але на нього чекало розчарування: доки він долав усі перешкоди на своєму шляху, муха вирвалась і втекла. Від злості він клацнув хвостом, від гніву його гемолімфа почала швидше рухатися замкненою кровоносною системою. Вдихнувши на повні груди свіжого повітря через зябра, він вирішив заспокоїтися і почекати на нову жертву.
 
Кросворд-головоломка «Р по діагоналі»
Завдання до кросворда
1. Павук, що живе під водою.
2. Отруйний волохатий павук.
3. Павукоподібний із жалом.
4. Павук, якого ще називають довгоніжка.
5. Найотруйніший із павукоподібних.
 
Відповіді: сріблянка, тарантул, скорпіон, косарик, каракурт.
 
VI. Підбиття пі дсумків уроку
Гра «Мікрофон»
 • Що ж цікавого ви дізналися із сьогоднішнього уроку?
VII. Домашнє завдання
 

Сподобалась тема?
Бажаєте отримувати сучасні педагогічні матеріали вчасно та легко?

Найкращий спосіб бути поінформованим про освітні новини та мати завжди поряд актуальні та сучасні розробки уроків — передплатити журнал!

Інструкція, як оформити передплату на http://osnova.com.ua/help/8/

 
Dounload PDF

Відгуки читачів