Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

VІІІ Всеукраїнська учнівська олімпіада з астрономії (м. Київ, 2–6 квітня 2018 р.)

Упоряд. Б. С. Новосядлий, директор Астрономічної обсерваторії Львівського національного університету імені Івана Франка, м. Львів

Презентацію до цієї статті розміщено на нашому сайті http://journal.osnova.com.ua, в архіві журналу «Фізика в школах України» № 11–12 (351–352), під назвою «VІІІ Всеукраїнська учнівська олімпіада з астрономії (м. Київ, 2–6 квітня 2018 р.)».


Теоретичний тутур
10 клас
 
1. Окультація зорі
18 грудня 2011 року троянський астероїд Юпітера Аякс (1404 Αιαξ) на 6,44 секунди закрив собою від земних спостерігачів у деякому пункті на центральній лінії затемнення світло зорі TYC 2479–1106. Зоря розташована практично на екліптиці. Таке явище астрономи називають окультацією зорі. Фазовий кут астероїда в момент окультації дорівнював 1052176°′′′,. Фазовий кут у поданому випадку — це кут Сонце — Аякс — спостерігач. При цьому астероїд перебував на невеликій зенітній відстані. Знайдіть діаметр астероїда, припускаючи, що орбіта Аякса колова з радіусом 5,302 а. о. і розташована в одній площині з орбітою Землі, а сам астероїд має сферичну форму. Напрямок орбітального руху Аякса — прямий. Орбіту Землі прийняти за колову радіусом 149,6 млн км. Сидеричний період орбітального руху Землі — 365,2422 середньої сонячної доби.
 
2. Пірнання в чорну діру
Відомо, що під час наближення до чорної діри на тіло діють припливні гравітаційні сили, які намагаються розтягнути тіло вздовж напрямку на центр діри. Вважати, що людина може витримати розтягуючу силу, що дорівнює її вазі на Землі. Оцінити масу чорної діри, в яку космонавт може «пірнути» та витримати припливні сили до моменту досягнення радіуса сфери Шварцшильда чорної діри.
 
3. Білосніжна Еріда
У момент відкриття транснептунового об’єкта Еріди та його супутника Дисномії 2005 року, Еріда була віддалена від Землі на 97 а. о. Дослідження, проведені за допомогою телескопа «Габбл», встановили аномально високе значення альбедо 0,87.
 
Приймаючи, що карликова планета вкрита шаром водяного льоду з середньою температурою поверхні −°218C, а тепло з її глибин підводиться лише завдяки теплопровідності льоду, оцініть максимально можливе значення товщини шару льоду на Еріді. Вважайте, що теплота плавлення льоду та коефіцієнт його теплопровідності  За відомими значеннями часу повного оберту Дисномії (16 земних діб) та відстані до супутника (37 000 км) оцініть масу Еріди.
 
4. Планета X
Уявімо собі, що точно по орбіті Землі рухається невелика планета X таким чином, що, коли Земля в афелії — планета X — у перигелії (та навпаки). Чи зможемо ми спостерігати цю планету з Землі? У який час та на якій кутовій відстані від Сонця?
 
5. Відоме кульове скупчення
Південної півкулі
Визначте відстань до кульового скупчення зір, якщо різниця блиску між видимою та абсолютною зоряними величинами для кількох короткоперіодичних цефеїд становить 135,.m Який лінійний розмір цього скупчення, якщо його кутовий діаметр дорівнює 142,?′ Укажіть назву цього зоряного скупчення. Чи зможе астроном, який перебуває в скупченні, спостерігати Сонце в телескоп Гершеля, якщо властивості його ока такі ж, як у людини?
 
Вільям Гершель у телескоп з діаметром дзеркала 46 см спостерігав зорі 145,.m
Абсолютна видима зоряна величина Сонця дорівнює 48,.
 

Сподобалась тема?
Бажаєте отримувати сучасні педагогічні матеріали вчасно та легко?

Найкращий спосіб бути поінформованим про освітні новини та мати завжди поряд актуальні та сучасні розробки уроків — передплатити журнал!

Інструкція, як оформити передплату на http://osnova.com.ua/help/8/

Dounload PDF

Відгуки читачів