Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Cвято рідної мови

Н. М. Юницька, Деребчинська ЗОШ, Шаргородський р-н, Вінницька обл.


 

Перебіг заходу

 

Звучить пісня «Живи українська мова, мова колискова!». На інтерактивній дошці напис «22 лютого — Міжнародний день рідної мови».
 
Ведучий. Багато є таємниць у світі. Найбільша з-поміж них — мова. З раннього дитинства і до глибокої старості людина невіддільно пов’язана з нею. Це єдине знаряддя, що вивищує людину над світом, робить її нездо-
ланною в пошуках істини.
Ведуча. Кожен день дає нам урок пізнання. І завжди, і скрізь наш учитель — мова.
Ведучий. Починають прилучати дитину до краси рідної мови з милих бабусиних казок і колискової пісні матусі.
Ведуча. До вашої уваги — звучання колискового вірша-пісні.
Звучить колискова пісня.
 
Ведучий. Світ мови оточує нас від народження і супроводжує все життя.
Ведуча. До найкоштовніших надбань кожного народу належить мова. Тому й називаємо це надбання рідною мовою! Рідною, як мати, як Україна, як усе найдорожче серцю.
Ведучий. Мова — найбільший духовнийскарб, у якому народ виявляється творцем, передає нащадкам свій досвід і мудрість, перемоги і славу, культуру і традиції, думи і сподівання.
Ведуча. Послухайте поезію про мову у виконанні автора.
Декламування віршів про мову.
 
Ведучий. Український народ творив свою мову впродовж років, заносячи до мовної скарбниці добірний нектар слова, невтомно запалював у слові незгасний вогонь думки і почуття, вічність праці та мрії.
Ведуча. Мова — це дивосвіт, духовна планета, на якій живе виплекана людиною безліч слів. Неповторно звучить мелодія поетичного слова.
Відеопрезентація «Мова — безцінний скарб».
 
Ведучий. Людина багата і нездоланна, коли вирощує хліб на щастя людям, коли вічною працею береже світ, коли плекає мову.
Ведуча. Мова споріднена з музикою. Живе в рідному слові вічний вогонь пісні. Збагачуймося від роду і до роду піснею та українським танцем.
Звучання пісні. Виконання таночка.
 
Ведучий. Мова — це наш найкращий друг, наставник, постійний порадник і найдосконаліше знаряддя.
Ведуча. Рідна мова — це безкінечний лан, на якому вічно квітують найкращі квіти-слова. Ведучий. «Чистіша від сльози хай буде мова», — заповідав нам видатний поет українського народу і знавець рідного слова Максим Рильський.
Ведуча. Людина, яка не любить мови рідної матері, якій нічого не промовляє рідне слово, — це людина без роду й племені.
Ведучий. Рідна мова, як і все дорогоцінне у світі, потребує дбайливого догляду і вірної любові.
Ведуча. У видатних письменників необхідно вчитися дбайливого ставлення до мовних скарбів народу, учитися майстерного володіння мовою.
Ведучий. У мовну скарбницю нашого народу великий внесок краси душі та пломінь рідного слова зробив також нас земляк-письменник М. М. Коцюбинський.
Відеопрезентація «Життя і творчість М. М. Коцюбинського». Розповідь про письменника.
 
Ведуча. Безперечно, становленню його як письменника сприяла краса довкілля рідного краю.
Ведучий. Цю неповторну казковість матінки-природи перелив наш сонцелюб у музику своїх творів.
Відеопрезентація «Краса української землі». Художнє читання уривків з творів, присвячених різним порам року на фоні слайдового показу.
 
1-й учень. Весняний краєвид. «Раніше почало вставати сонце, щиріше доглядати землю. Поринули весняні води, задзюрчали струмочки, заклекотали в ярках, розіллялося широкою повіддю. З-під снігу зазеленіла
травиця і звеселила жайворонка. Звився жайворонок високо під чисте, неначе нове, небо і заспівав… Жайворонок співав, аж луна йшла під блакитне небо, а в лісі слухав того співу первоцвіт і, здійнявши догори, мов руки, два зелені листочки, та схиливши білу голівку, неначе дякував золотому сонечку, що воно йому першому дало спроможність побачити веселе свято весни…» (Повість «На віру», 15 листопада 1891 р., с. Лопатинці)
2-й учень. Літній краєвид. «Погідне блакитне небо дихало на землю теплом. Половіли жита й вилискували на сонці. Червоніло ціле море колосків пшениці. Долиною повилась річечка, наче хто кинув нову синю стрічку на зелену траву. А за річкою, під кучерявим зеленим лісом, вся гора вкрита розкішними килимами ярини…»(Оповідання «Харитя», 1891 р. с. Лопатинці)
3-й учень. «Була тепла ясна осінь. Настя йшла садками до Мотрі. Осіннє повітря було прозоре, тихе. На заході, під безхмарним небом, стояло здорове золоте сонце. Під його скісним промінням золотом сяло жовте листя лип та беріз. Здавалось, що якийсь чарівник, як у казці, убрав дерева в щиро-золоті шати. Падало жовте листя, а здавалося, що то золото капає на землю з дорогих шат…» (Повість «На віру», 15 листопада 1891 р., с. Лопатинці)
4-й учень. Зимовий краєвид. «На обидва боки від дороги, скільки скинеш оком, розстелилося поле, вкрите снігом, мов білою скатеркою. Твердий синявий сніг грав на сонці самоцвітами. Чорне вороння сідало громадами на сніг і знов здіймалося з місця. Вітер дужчав. Насунулись снігові хмари і оповили небо. Сонце сховалось за хмари. Посипав сніжок…» (Оповідання «Ялинка», 1892 р., с. Лопатинці).
Ведучий. Зачарування мовою, її силою знаходимо також у безсмертних творах Тараса Шевченка — найгеніальнішого українського поета.
Ведуча. Геніальність поета виявляється у вічності поезій, у незмірних глибинах думки й почуття.
Декламування учнями віршів Т. Г. Шевченка.
 
Ведучий
Мова — то чиста криниця,
Де б’є, мов сльоза, джерело,
Мова — це наша світлиця,
Мова — добірне зерно.
Ведуча
Мова — державна перлина,
Нею завжди дорожіть:
Без мови немає країни.
Мову, як матір любіть!
Звучить пісня про мову.
Ведучий
Україно, соборна державо,
Сонцесяйна колиска моя,
Ні, не вмерла й не вмре твоя слава
Завойована у боях.
Ведуча
Ми віримо в твоє майбутнє, Україно —
Говорять дорослі й малі, —
Бо ти у нас єдина,
Нема такої, як ти на землі.
Звучить пісня про Україну на фоні слайдової
презентації.
Ведучий
Ми, українці, ми народ, ми сила!
І хоч війна коріння підкосила,
Ми молимося за тебе, Україно,
За спокій нашого народу,
За вільне небо, за життя.
Ведуча
Благаємо в неба єдину лише нагороду —
Вільну країну поміж щасливих людей.
 

Сподобалась тема?
Бажаєте отримувати сучасні педагогічні матеріали вчасно та легко?

Найкращий спосіб бути поінформованим про освітні новини та мати завжди поряд актуальні та сучасні розробки уроків — передплатити журнал!

Інструкція, як оформити передплату на http://osnova.com.ua/help/8/

Dounload PDF

Відгуки читачів