Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Ліки від горя. Робота з дітьми у складних життєвих ситуаціях

Л. М. Новоселецька, агропромисловий коледж, Полтавська обл., м. Хорол

Вкотре, приходячи на роботу, бачу під дверима одну і ту саму дівчину, студентку новогонабору: зовсім юну, беззахисну з припухлимиповіками (мабуть, плакала).


Вітаюсь першою, запрошую в кабінет. Дівчина ніяковіє, поспіхом відходить вбік, щось намагається говорити обривками фраз.
— Зачекай! Ти з якої групи?
Розмова не клеїться, дитина замикається в собі, концентрує увагу на ґудзику, який щойно відірвався від куртки. Спостерігаю, як затремтіли руки, а великі карі очі наповнились слізьми.
— У мене мама померла... Два місяці щоночі сниться. Я з нею напередодні дуже посварилась, зібрала речі і поїхала в коледж, навіть не попрощавшись. Я не можу з цим жити далі! Що мені робити?
Я обережно беру її тремтливу долоню у свої руки, сідаю навпроти і зосереджено дивлюсь в її безпорадні очі.
 
— __________! (ім’я дівчини) Поглянь! Перед тобою той, хто знає багато подібних історій, довірся мені, і ми разом щось придумаєм, ти не залишишся сама у своїй біді.
Мої руки міцно притиснули до себе це тендітне самотнє створіння, бажаючи хоч на мить звільнити його від душевних мук.
Не чекаючи у відповідь ні слова, пропоную подивитись на плакат, де написана красива притча «Кільце Соломона». Читаю вголос акцентую увагу на останніх словах: «Все минає, і це мине теж!». Потім недокучливо,
по-дружньому пропоную написати мамі листа, у якому вона скаже все, про що не встигла і що хотіла б їй сказати. Зручно всаджую дівчинку в крісло, вмикаю повільну мелодію, даю чистий аркуш і ручку.
 
Такий метод, «Ліки від горя», передбачає два етапи. Перший служить для відображення відчуття втрати, а другий — це реорганізація і реорієнтація з метою пошуку інших можливостей та нових напрямків у житті. Це відкритий лист. Його не відправляють поштою, він є методом пошуку можливих варіантів рішень у складних ситуаціях, методом вираження «дій горя». Ці листи є ефективним засобом психологічної корекції. Вони допомагають торкнутися тієї струни душі, яка вуглиною запеклась на серці, яка міцно скувала думки, світосприйняття, яка не піддавалась ніякому переконанню.
 
На перший погляд, дещо здається незрозумілим і неможливим. Але коли душевний біль виливається на аркуш паперу, ситуація стає зрозумілішою і менш загрозливою. Подібні письмові сповіді здатні розсіяти страх, який вербально не піддається ніякому формулюванню. Вони знижують напруження і значною мірою поглинають «вину» людини, яка продовжує нести гіркий тягар втрати. Метод відкритих листів дає можливість певною мірою матеріалізувати думки, надолужити те, що здавалось безнадійно втраченим, поспілкуватись, поставити запитання, попросити поради, виразити приховану любов, найніжніші й найщиріші почуття, які лишились нереалізованими.
Обов’язково психолог має вчасно стати учасником діалогу і в певний момент зіграти роль втраченої людини, перепроектувати бесіду так, щоб у ній переплітались бажане з повноцінною реальністю: спогади про щасливе дитинство, природність материнської любові і всепрощення.
 
Така форма роботи копітка й наполеглива, але вона дає великий результат — психологічне звільнення, розкріпачення від почуття власної провини. Так сталось і з нашою героїнею. Море емоцій, переживань, сліз вилилось у незвичайному діалозі. Дитина постійно чула слова любові від імені дорогої людини, вдячності за щасливі миті, пережиті разом, а також не раз сама попросила у мами пробачення. У кінці дівчинка пообіцяла, що назавжди відпустить маму у власних думках, снах, переживаннях в інший світ, де живим немає місця.
 

Сподобалась тема?
Бажаєте отримувати сучасні педагогічні матеріали вчасно та легко?

Найкращий спосіб бути поінформованим про освітні новини та мати завжди поряд актуальні та сучасні розробки уроків — передплатити журнал!

Інструкція, як оформити передплату на http://osnova.com.ua/help/8/

 
Dounload PDF

Відгуки читачів