Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Репетиторство vs загальноосвітня школа

Н. В. Батченко, студентка V курсу відділення журналістики філологічного факультету ХНУ ім. В. Н. Каразіна, м. Харків
 
Останні роки заняття з репетитором стають дедалі популярнішими. І якщо раніше додаткові заняття з тих чи інших предметів брали переважно учні старших класів, то зараз батьки наймають не з першого класу. Винна в цьому шкільна система, яка дедалі дає більше загального та менше конкретного. з цим не погоджується Міністерство освіти та науки. Про протистояння між загальноосвітніми та «індивідуальними» школами далі в матеріалі.

РЕПЕТИТОРСТВО ЯК ЯВИЩЕ "ШВИДКОЇ ДОПОМОГИ"
Хто такий репетитор? Це в першу чергу висококваліфікований педагог, який має на меті навчити дитину свого предмета. Така форма освіти з’явилася вже дуже давно, ще до Радянського Союзу. Батьки звертаються за допомогою до репетиторів, якщо бачать, що дитина не встигає з того чи іншого предмета, або мають на меті приділяти додаткову увагу певним урокам.
 
«Кожна дитина навчається по-своєму, у кожного своя психологія, свої здібності до навчання. У школі в класі індивідуальність кожного учня не може бути врахована навіть фізично», — розповідає репетитор з 30-річним досвідом Тамара Гранкіна. — Значна кількість репетиторів з усіх предметів обумовлена якістю шкільних знань сьогодні. Освіта тут стає дедалі гіршою і гіршою. Діти плутаються навіть у загальних
знаннях».
Оскільки кількість учнів у класах варіюється по Україні від 15 (а то й 10 у сільських школах) до 30, то з останнім числом виникають проблеми. Дітей багато, а вчитель всього один. Він не може простежити за якістю засвоєння матеріалу кожним учнем, бо йому бракує на це часу.
 
Так хтось встигає краще, хтось гірше, і на останнього майже не звертають увагу. І навіть якщо новий закон про освіту передбачає усунення цих проблем, ситуація в невеликих містечках по всій Україні ще довго може залишатися незмінною.
На допомогу таким дітям приходить репетитор, який знаходить індивідуальний підхід для учня, підбирає індивідуальну програму й уважно ставиться до всіх побажань батьків та дітей. «Краще розпочати раніше», — говорять батьки молодших школярів і починають шукати «домашнього вчителя».
 
Найпопулярніші предмети додаткових занять
«Сьогодні репетиторство розвинулося до такого стану, що вже замінює школу. І це сигнал про те, що в школі щось не так», — вважає Тамара Гранкіна.
Лідерами предметів, з яких винаймають репетитора, вже багато років залишається математика та англійська мова. У початкових класах домашніми вчителями з математики виступають батьки, адже кожен пам’ятає таблицю множення. З англійським справи дедалі складніші. Тому батьки й звертаються за допомогою до фахівців.
 
Як знайти хорошого репетитора?
Знайти гарного репетитора сьогодні справа не з легких, адже висококваліфіковані вчителі оцінюють себе занадто дорого, а приємна ціна ставить під сумніви педагогічні можливості людини.
Батьки намагаються взяти репетитора «з рук», тобто за рекомендаціями знайомих. Проте навіть у цьому випадку немає стовідсоткової гарантії, що він знайде точний підхід до вашої дитини й зможе дати їй гарну освіту. Корисна порада в таких випадках — обов’язково бути присутніми на першому занятті, щоб зрозуміти як поводиться репетитор, наскільки він уважний до дитини, як подає матеріал.
 
«Репетитор повинен любити свого учня. Під час першого знайомства шукаю в ньому позитивні сторони. Потім з часом починаю переживати за нього, як за рідного. Якщо «не відчувати» дитину, то ефективність від занять буде значно гірша», — говорить Тамара Михайлівна.
 
«Варто обирати індивідуальну освіту» — говорять батьки
Репетитор допомагає усунути всі «пробіли» в шкільній освіті, адже сьогодні багато хто з учнів не встигає за стрімкою та доволі складною програмою. Іноді трапляється «не найкращий» учитель, у результаті чого дитина починає ненавидіти предмет. А від екзаменів нікуди сховатися.
 
«Краще розпочати раніше, ніж пізніше. Ми беремо додаткові заняття з англійської ще з першого класу. На носі ДПА й ми маємо зустріти її гідно. Хочемо потрапити до лінгвістичного класу. З учителем нам не дуже пощастило в школі, на жаль», — розповідає мама 4-класниці Ірини.
 
«За англійською майбутнє! Я сама мало що пам’ятаю зі школи, тому не можу допомогти дитині навіть з домашнім завданням. З появою репетитора я почуваюся спокійніше за сина», — сказала мама 3-класника Сергія.
«У 5 класі, коли побачили програму, з батьком були в шоці. Як дитина зможе це все засвоювати? Звернулися до індивідуальних занять, аби «не запустити» предмет. Усі в класі займаються з репетиторами або з математики, або з англійської. Ну з алгебри та геометрії ще нормально встигаємо. Що буде далі, покаже час», — ділиться враженнями про школу мама 6-класниці Аліни.
Таке явище, як репетиторство, залишається непоганим підробітком для шкільного вчителя та студента. Для батьків це «лікування» після шкільних «захворювань». Висококваліфікований репетитор схожий на лікаря, який одразу ставить діагноз дитині після тестування, назначає курс лікування й бере активну участь у покращенні стану.
 
Міністерство освіти та науки вважає, що необхідно знищити репетиторство. Лілія Гриневич, міністр освіти, говорить, що якщо вчитель став репетитором, то виникає конфлікт інтересів. Педагог набагато завзятіше ставиться до позакласних занять, ніж до шкільних. Влада вважає, що підвищення заробітної плати вчителеві змінить ситуацію, проте навряд чи це водночас вирішить ряд проблем, розглянутих вище в матеріалі.
 
Але якщо подивитися на ситуацію з іншого боку? Учителі вже багато років скаржаться на те, що не вистачає часу в шкільній програмі для викладання всього необхідного матеріалу. На додаткових заняттях учень має можливість засвоїти інформацію, яка в школі подавалася як другорядна. «Зникне репетиторство, то як тоді діти зможуть здобувати знання, яких у школі не дають? Ніяк! Якщо в навчальних закладах не дають достатньо знань, то десь учні мають їх здобувати», — вважає Тамара Михайлівна. Зважуючи це все, висновок цілком очевидний: таке вище, як репетиторство, допомагає підтримувати освіту в Україні на достойному рівні.
 

Сподобалась тема?
Бажаєте отримувати сучасні педагогічні матеріали вчасно та легко?

Найкращий спосіб бути поінформованим про освітні новини та мати завжди поряд актуальні та сучасні розробки уроків — передплатити журнал!

Інструкція, як оформити передплату на http://osnova.com.ua/help/8/

Dounload PDF

Відгуки читачів