Передплатну кампанію на 2019 рік розпочато!

Оформити передплату за пільговими цінами

Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Фразеологізми в нашому мовленні урок-гра. 6 клас

Т. В. Посилаєва, учитель української мови та літератури вищої категорії ЗОШ І–ІІІ ст. № 64, м. Харків

Мета:

  • з’ясувати роль фразеологізмів у мовленні;
  • поповнювати активний словниковий запас учнів;
  • удосконалювати орфографічні та пунктуаційні навички;
  • розвивати творчі здібності і зв’язне мовлення шестикласників.

Тип уроку: урок закріплення знань.


ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Повідомлення про порядок проведення уроку
Учні — це дві команди гравців, які поділяються на підгрупи залежно від складності чи накопичення завдань.
 
IІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ОЧІКУВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ, ПРОЕКТІВ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
 
III. ЗАСТОСУВАННЯ УЧНЯМИ ЗНАНЬ І ВМІНЬ У НЕСТАНДАРТНИХ УМОВАХ
 
1 тур. Розминка
  1. Що вивчає фразеологія?
  2. Що таке фразеологізм?
  3. Чим фразеологізми відрізняються від однозвучногого з ним вільного сполучення?
  4. Які за походженням фразеологізми наявні в українській мові?
  5. Яка роль фразеологізмів у мовленні?
  6. Якими членами речення можуть бути фразеологізми?
2 тур. «Латка» на фразеологізм
Доповнити поданими «латками» слова, щоб дістати фразеологізм (завдання для двох груп на швидкість).
1. «Латки»: ніс, язик, око, вухо, губа, зуб. Фразеологізми: тримати … за вітром; на … нічого покласти; і за … не свербить; робити з … халяву; хоч в … стрель.
2. «Латки»: кіт, кінь, курка, свиня, собака, коза. Фразеологізми: гарна як … в дощ; носиться як … з яйцем; нагадати … смерть; як … наплакав; пише як … лапою.
 
3 тур. «Розумній голові досить два слова» (для двох груп)
Дібрати фразеологічне порівняння.
1. Бити як (Сидорову козу);
Упав як (сніг на голову);
Жити як (кішка з собакою)
2. Гризе як (іржа залізо);
Зник як (корова язиком злизала);
Це буде тоді як (рак свисне).
 
4 тур. «Маєш голову — май же й розум» (для двох груп)
Розкрити значення фразеологізмів.
1. Росте як на дріжджах (швидко);
обценьками слова не витягнеш (не доб’єшся нічого);
схрестити мечі (вступити в бій);
його мати моїй матері двоюрідна Параска (чужа).
2. Вискочив, як Пилип з конопель (зненацька бовкнув);
мало каші з’їв (недосвідчений);
не наламати дров (не припускатися помилок);
сім п’ятниць на тижні (непостійний).
 
5 тур. «Слово — не горобець, вилетить — не впіймаєш»
Указати, які словосполучення мають вільне значення, а які — стійкі.
1. Байки правити, писати байки; без п’яти хвилин дев’ята година, без п’яти хвилин студент, трава в’яне, вуха в’януть; варити борщ, варити воду.
2. Дитя водити, водити за ніс; витрішки купувати, зошити купувати; годувати кашею, годувати жданиками; горить у руках, горить на плиті.
 
6 тур. «Не пером пишуть, а умом»
Пояснити значення фразеологізмів, скласти з ними кілька речень, визначити, яким членом речення виступає фразеологізм.
1. Палати з цікавості, перетворитися на слух, душа співає, кирпу гнути.
2. Підбитий вітром, заговорила совість, низько слатися, пасти задніх.
 
7 тур. «Страшне перо не в гусака, а в дурня»
Пояснити значення фразеологізмів, дібрати із довідки до них по кілька синонімічних.
1. Ні риба ні м’ясо, узяти у свої руки, байдики бити.
(Довідка: ні рак, ні риба, за холодну воду не братися, узяти в шори, зробити шовковим, ні пава ні ґава, собак дражнити, ні те ні се, вкрутити хвоста, посиденьки справляти, ні грач ні помагач.)
2. Кинутися навтікача, точити ляси, верзти дурниці.
(Довідка: накивати п’ятами, теревені правити, дати ходу, язик свербить, молоти дурниці, дати тягу, дати ногам знати, чесати язика, наговорити сім мішків гречаної вовни, плести нісенітниці, взяти ноги на плечі.)
 
8 тур. «У голову, як у торбу, що знайдеш, те й сховаєш»
До поданих слів дібрати фразеологізми-синоніми.
1. Мало — (як кіт наплакав, крапля в морі).
Мовчати — (ні пари з вуст).
Дуже давно — (за царя Гороха, за царя Панька, як земля була тонка).
 
2. Тісно — (як оселедців у бочці).
Багато — (як зірок на небі, і на воза не вбереш).
Близько — (під самим носом).
 
9 тур. «Де грамотні люди, там біди не буде»
Розкрити значення фразеологізмів, до кожного дібрати протилежне значення — антоніми.
1. Води в рот набрати, з відкритою душею, бути на сьомому небі.
(Довідка: держати камінь за пазухою, розпускати язика, мов у воду опущений).
2. Видимо-невидимо, спустивши рукава, різати правду-матінку.
(Довідка: висмоктати з пальця, закачавши рукава, один як палець).
 
10 тур. «Пташка красна своїм пір’ям, а людина своїм знанням»
Прочитати вправи 528 і 530, стор. 248, 249 (підручник: Глазова О. П. Українська мова. 6 клас. — В. Д. «Освіта», 2014), за поданими фразеологізмами скласти й розіграти діалог.
 
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
  • порівняння результатів з очікуваними;
  • проаналізувати, зробити висновки;
  • оцінювання результатів уроку.
 
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти висловлювання про походження фразеологізмів, з ілюстраціями.
 
ЛІТЕРАТУРА
1. Великий шкільний фразеологічний словник української мови. — Х. : Торсінг Плюс, 2010. — 640 с.
2. Коломієць М. П. Словник фразеологічних синонімів. — К., 1988. — 264 с.
3. Удовиченко Г. М. Фразеологічний словник української мови. — К., 1984. — 480 с.
 

Сподобалась тема?
Бажаєте отримувати сучасні педагогічні матеріали вчасно та легко?

Найкращий спосіб бути поінформованим про освітні новини та мати завжди поряд актуальні та сучасні розробки уроків — передплатити журнал!

Інструкція, як оформити передплату на http://osnova.com.ua/help/8/

Dounload PDF

Відгуки читачів