Транспорт речовин. 8 клас

Н. І. Максимчук, учитель біології вищої категорії НВК «ЗОШ І–ІІІ ступенів № 2 — ДНЗ», м. Хоростків, Гусятинський р-н, Тернопільська обл.

Цілі уроку:
  • освітня: узагальнити, систематизувати і закріпити знання з теми «Транспорт речовин»;
  • розвивальна: розвивати вміння аналізувати, робити висновки, логічно мислити;
  • виховна: виховувати в учнів гордість за вітчизняних учених-кардіологів, їх світову славу; виховувати прагнення вести здоровий спосіб життя, піклуватися про своє здоров’я, формувати відповідальність за наслідки своєї діяльності.
Тип уроку: узагальнення.
Обладнання: таблиці, малюнок дерева, карточки для конкурсів, аптечка з джгутом.

Хід уроку

І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. Вивчаючи тему «Транспорт речовин», ми дізналися про роль внутрішнього середовища в життєдіяльності організму, ознайомилися з форменими елементами крові, значенням в організмі людини, а також дізналися про будову, властивості й функції серця, зрозуміли рух крові по колах кровообігу. Ми вміємо визначати пульс і артеріальний тиск та надавати першу допомогу
в разі кровотечі.
Мабуть, вам відомі імена наших славних українських учених-кардіологів.
 
Повідомлення учнів
Микола Гамалея (1859–1949)
Видатний український лікар, мікробіолог і епідеміолог, Почесний член Академії Наук, академік, теоретик і практик. Зробив значний внесок у вирішення проблем імунітету.
 
Микола Амосов (1913–2002)
Український торакальний хірург, учений-медик, кібернетик, літератор. Він автор новаторських методик у кардіології і торакальній хірургії, автор системного підходу до здоров’я, дискусійних робіт з геронтології, робив перші операції на серці.
Кожен учень має по три картки: червоного, зеленого і жовтого кольору, що, відповідно, означають «так», «ні», «сумніваюся».
На запитання вчителя учні відповідають підніманням відповідної карточки.
 
Питання
  1. Кисень переносять еритроцити. («Так»)
  2. Тромбоцити мають ядро. («Ні»)
  3. Крові в організмі людини є 4–6 л. («Так»)
  4. Універсальний донор — ІV група крові. («Ні»)
  5. Реципієнт приймає кров. («Так»)
  6. Велике коло кровообігу починається з лівого шлуночка. («Так»)
  7. Водій ритму міститься у правому передсерді. («Так»)
  8. Серцевий цикл триває 0,4 с. («Ні»)
  9. Пульс у стані спокою становить 60–80 уд./хв. («Так»)
  10. Найнебезпечнішою є венозна кровотеча. («Ні»)

 

ІІІ. Узагальнення та систематизація знань учнів
1. Перевірка знань термінології
Два учні на дошці записують терміни, а потім перевіряють один одного, пояснюючи значення термінів.
 
2. Гра «Біологічне лото»
Одна група учнів одержує аркуші, де записані початки речень, а друга група учнів — аркуші із закінченням речень. Учні повинні знайти собі «пару».
 
Початок речення Кінець речення
Найвищий тиск крові в…. артеріях
Кисень переносять… еритроцити
Засновником клітинного
імунітету є…
І. І. Мечников
До складу гемоглобіну вхо-
дять атоми…
Феруму
У нормі в 1 мл крові лейко-
цитів є…
…6–8 тисяч
Кров належить до… сполучних тканин
По легеневій артерії тече кров… венозна
У серці є… чотири камери

3. «Упізнай мене з підказок»
Завдання: назвіть клітину крові.
Вчитель дітям «підказує», щоби швидше впізнали об’єкт.
 
Підказки
1. Містяться в крові.
2. Є форменими елементами.
3. Утворюється зі стовбурових клітин.
4. Не мають ядра.
5. Виконують захисну функцію.
6. Здатні до фагоцитозу.
Відповідь: лейкоцити.
4. Рольова гра-інсценізація «Рух крові по судинах»
 
Учні одержують картки із записами: «Праве передсердя», «Ліве передсердя», «Правий шлуночок», «Лівий шлуночок», «Аорта», «Легенева артерія», «Легенева вени», «Капіляри легень», «Верхня порожниста вена», «Нижня порожниста вена», «Капіляри тканин», «Артерія», «Артеріола», «Венула».
 
Завдання
Зобразити живим ланцюжком рух крові по великому і малому колу кровообігу.
 
5. Метод «Асоціативний кущ»
Завдання: згадати всі можливі причини захворювань серцево-судинної системи, записати їх на картках і прикріпити на плакат.
Коментування записів.
6. Імітування надання першої медичної допомоги в разі артеріальної, венозної та капілярної кровотеч
 
ІV. Підбиття пі дсумків уроку
Оцінювання відповідей.
 
V. Домашнє завдання
Повторити терміни теми, скласти кросворд до вивченої теми.
 

Сподобалась тема?
Бажаєте отримувати сучасні педагогічні матеріали вчасно та легко?

Найкращий спосіб бути поінформованим про освітні новини та мати завжди поряд актуальні та сучасні розробки уроків — передплатити журнал!

Інструкція, як оформити передплату на http://osnova.com.ua/help/8/

Dounload PDF

Відгуки читачів