Слова, що відповідають на питання який? яка? яке? які? (прикметники)

Л. М. Шрамко, учитель початкових класів, спеціаліст, старший учитель, Енергодарський НВК № 9, Запорізька обл.


Урок української мови у 2-му класі

Мета: формувати поняття про слова, що називають ознаки предметів, уміння ставити запитання до означених слів в однині та множині (без уживання термінів); учити розпізнавати предмети за їх ознаками; збагачувати лексичний запас учнів; виховувати старанність, уважність.

Обладнання: мультимедійна презентація, ПК, інтерактивна дошка.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку
 
I. Організаційний момент
 
Вже пролунав шкільний дзвінок.
Покликав всіх він на урок.
Все. Вже працювати час.
Роботу починає клас.
 
— Готові? (Так!)
— Тож успіх всіх чекає вас!
 
>>>Вправа «Очікування»
— Чого ви очікуєте від уроку?
— Яких результатів ви хотіли б досягти наприкінці уроку?
 
ІІ . Актуалізація опорних знань
 
1. Каліграфічна хвилина
 
Слайд 2
— До вас завітала гостя. Зараз ви її впізнаєте. Послухайте.
 
 Наша матінка завія
Нас із сита всюди сіє.
А як сонце припече —
Ми струмочком потечемо.
 
— Ви здогадалися? До нас завітала Сніжинка.
— Визначте перший звук у цьому слові.
— Охарактеризуйте його.
— Позначте буквою.
— Згадайте, як пишуться букви Сс.
 
Слайди 3, 4
Зошит свій ви розгортайте
Та під нахилом кладіть.
Сядьте рівно, не зігніться.
За роботу враз візьміться.
 
— Напишіть.
С с Сс сс Сн іж инк сніжинка
 
2. О знайомлення з планом уроку
 
Слайд 5
— Вона принесла вам план уроку.
— Від хвилини каліграфії, що вже минула, сніговою стежиною ми дійдемо до палацу «Частини мови», де на нас чекає чарівник; через місток потрапимо до Комп’ютерного містечка; попрацюємо з підручником; через сквер Творчості дістанемося двору Розваг.
 
3. Повторення вивченого про іменник
Метод «Кубування»
 
Завітав сьогодні в клас
На урок знов до нас
Кубик, діти, не простий —
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,
Знання наші перевіряє.
 
— Увага! Аналізуємо завдання «Чарівного кубика».
 
Той, хто отримує кубик, читає наступне за порядком завдання на стороні куба, відповідає і передає кубик іншому учневі. Якщо не знаєте відповідь, передаєте кубик іншому.
 
Завдання:
1. Слова, що вивчили. (Іменники)
2. Що вони означають? (Назви предметів)
3. На які питання відповідають? (Хто? Що?)
4. Питання хто? ставлять... Питання що? ставлять...
5. Слова, що пишуться з великої букви.
6. Я знаю 5 назв... (меблів, посуду, рослин, тварин, професій).
 
— Молодці, діти, ви чудово впоралися з цим завданням.
 
ІІІ . Мотивація навчальної діяльності
 
Створення ситуації успіху
Слайд 6
— До вас завітав чарівник. Він каже: «Привіт, друзі! Я — чарівник-художник. Хочете зі мною потоваришувати й дізнатися, як мене звуть? Тоді виконайте мої завдання, я відкрию вам таємниці і своє ім’я».
— Відгадайте загадки чарівника.
 
Слайд 7
____ вуха, хвіст, ____ сам на зріст.
 
Я ____, ____ .
 
Відгадайте, хто такий?
 
— Чи можете відгадати хоч одну з загадок?
— Чому ні?
— Справа в тому, що пустунка Сніжинка позабирала слова із загадок.
— Можете відразу сказати, яких саме слів бракує? (Слів, що пояснюють, які вуха, який хвіст...)
 
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
 
Слайд 8
— Отже, на сьогоднішньому уроці ми почнемо вивчати слова, що відповідають на питання який? яка? яке? які?.
 
V. Сприймання й усв ідомл ення нових знань
 
1. Аналіз мовного матеріалу
 
Слайд 9
— Погляньте на малюнок-відгадку до першої загадки. (Заєць)
— Які слова слід додати? (Довгі, куций, невеличкий)
— На що вказують ці слова? (Розмір, зріст)
— Поставте до них питання.
— Погляньте на малюнок-відгадку до другої загадки. (Перець)
— Які слова слід додати? (Червоний, солоденький)
— Що називають ці слова? (Колір, смак)
— Поставте до них питання.
— Що означають слова, що ви вставили в текст загадок? (Це прикмети предмета, за якими його можна впізнати.)
— Отже, слова, якими відновлювали загадки,— це прикмети, або ознаки кожного з предметів, за якими їх можна впізнати, описати.
— За якими ознаками ми розпізнавали предмети? (Розмір, зріст, колір, смак)
 
2. Словникова робота
 
Слайд 10
— Запишіть і запам’ятайте нове слово, що дуже подобається чарівникові, це — ... (ознака).
— Як ви розумієте значення цього слова?
 
Ознака — це характерна риса, прикмета, за якою можна визначити що-небудь, відрізнити предмет від інших.
 
3. Складання схеми-опори
 
Слайд 11
слова — ознаки предметів
ЯКИЙ? ЯКІ? ЯКА? ЯКЕ?
 
— Які запитання ви ставили до слів, що називають ознаки предметів?
— Відновіть діаграму — і ви дізнаєтеся, як називаються ці слова, і як звуть нашого чарівника.
 
8 9 10 4 1 2 3 5 6 7
н и к к п р и м е т
 
прикметник
 
Слайд 12
— Як же звуть нашого чарівника?
— Отже, слова, що називають ознаки предметів, відповідають на які питання?
— Як називаються такі слова?
 
4. Заучування правила
 
Слайд 13
— Розгорніть підручник на с. 122.
— Прочитайте правило мовчки.
— Розкажіть одне одному в парі.
— Над якими словами ми почали працювати?
 
5. Індивідуальна робота за комп’ютером
 
Слайд 14
ЯКИЙ?     ЯКІ?      ЯКА?       ЯКЕ?
світла     тепле     зелені     чистий
 біла        м’яке     зимові     сивий
 
— Чарівник запрошує вас до комп’ютерного класу.
— На вас чекає гра «Розподіли слова».
— Прочитайте запитання.
— Ваше завдання: самостійно знайти хатинку для кожного слова, тобто розподілити слова за запитаннями.
— Прочитайте слова, що відповідають на запитання яка? який? яке? які?.
— Що називають ці слова?
— Якщо ми говоримо про ознаки одного предмета, то ставимо які запитання? (Який?..)
— Якщо ми говоримо про ознаки багатьох предметів, то ставимо які запитання? (Які?)
 
6. Розминка для очей
 
Слайди 15, 16
— Щоб очі відпочили, пропоную стежити за предметами.
 
VІ. Осмислення нових знань
 
1. Дидактична гра «Відгадай, хто я?»
 
Слайд 17
— Чарівник нам каже, якщо точно описати предмет за допомогою ознак, то його можна впізнати навіть тоді, коли ми його не бачимо. Пограймо у гру «Відгадай, хто я?».
— У скверику Творчості на вас чекає завдання-випробування від чарівника Прикметника.
— Упізнайте за словами-ознаками тваринок, які заховалися у зимовому скверику.
— Руда, хитра, хвостата — це... (лисиця).
— Вухатий, боязкий — це... (заєць).
— Мала, спритна, руда — це... (білочка).
— Спишіть речення, замінюючи малюнки словами.
— Чого ми вчилися, виконуючи цю вправу?
 
2. Поширення речень словами-ознаками предметів
 
Слайди 18, 19
— Ось ви і прийшли на подвір’я Розваг.
— Прочитайте перше речення.
— За допомогою яких слів можна його поширити?
 
Настала зима. Настала чарівна зима.
— Прочитайте друге речення.
— Самостійно поширте його словами, що називають ознаки предмета. Запишіть своє речення.
 
Випав сніг. Випав пухнастий сніг.
— Що означають слова чарівна, пухнастий..?
— Яка роль слів ознак-предметів у реченні?
 
VІІ . Підсумок уроку
 
Слайд 20
— Чи справдилися ваші очікування?
— З якими новими словами ви ознайомилися на уроці?
— Які ознаки називають ці слова?
— Чи потрібно вживати ці слова у мовленні?
— Чому?
— Ось і наша Сніжинка!
— Яка вона за кольором, формою, розміром, вагою? Тобто назвіть ознаки Сніжинки.
— Прочитайте, яка Сніжинка. (Біла, легенька, пухнаста, ніжна, шестикутна)
 
VIII. Домашнє завдання
 
— Удома, щоб добре запам’ятати, про що ми говорили на уроці, на с. 122 підручника вивчіть правило. Письмово виконайте вправу 320.
— Прочитайте завдання.
— Про що ви повинні пам’ятати, виконуючи цю вправу?
 
IX. Рефлексія
 
— Яку користь приніс вам сьогоднішній урок?
— Чарівник хоче подарувати вам за хорошу роботу чарівні різнокольорові зірочки. А ще він пропонує, щоб цими зірочками ви позначили свою роботу.
 
Отже, зараз ви зазначите зірочкою на ту сходинку, на якій стоїте після сьогоднішнього уроку. Піднімайте зірочку того кольору, якого кольору сходинка, що обираєте.
1. Мені все зрозуміло.
2. Потрібно попрацювати більше вдома.
3. Не зрозумів теми уроку.
— Я можу тільки сказати, що діти нашого класу — молодці! А чи дійсно ви обрали правильну сходинку, перевірмо наступного уроку.
   
Dounload PDF

Відгуки читачів

Залиште перший відгук.

Залишити відгук

Ваше ім'я
E-mail (не публікується)
Відгук
Введіть 1339
 
Догори