Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою!

Оформити передплату

ПІДКОВА — ЩАСТЯ, СТВОРЕНЕ ВЛАСНОРУЧ

О. М. Кизименко, учитель української мови та літератури, С. В. Кодацька, учитель трудового навчання, ЗОШ № 142, м. Харків


Мета:

—  ознайомити учнів зі значенням та походженням різних оберегів, зокрема підковою як оберегом будинку;

—  поглиблювати знання учнів у галузі декоративно-ужиткового мистецтва;

—  розвивати бажання дізнатися про традиції оформлення житла, почуття прекрасного, художній смак, образне мислення, творчі та комунікативні здібності;

—  прищеплювати інтерес до наслідків власної праці;

—  виховувати шанобливе ставлення до звичаїв і традицій українського народу, культури Батьківщини,до предметів народного побуту, почуття патріотизму, усвідомлення своєї національної неповторності.

 

Обладнання: зразки виробів (підков), ілюстрації, інструкції щодо виготовлення підкови, презентація «Схема виготовлення підкови», таблиця з правилами безпеки під час роботи з ножицями і клейовим пістолетом, записи українських пісень.

 

Інструменти та матеріали: картон або гофрокартон, мішковина, шпагат з льону, ножиці, клей ПВА, «гарячий» (клейовий) пістолет, декоративні елементи. 

 
ПЕРЕБІГ ЗАХОДУ
 
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОЇДІЯЛЬНОСТІ
На дошці записано тему й епіграф заходу.
 
ІІ. ВСТУП
1. Слово вчителя
— Доброго дня! Я рада бачити вас у нашій імпровізованій оселі. Сподіваюсь, що сьогодні в нас з вами буде дуже цікаве заняття, яке принесе усім нам задоволення і нові знання. Ми багато дізнаємось про обереги свого народу, а один оберіг — підкову — зробимо своїми руками.
Наші давні предки обожнювали природу і вірили в існування добрих і злих сил у ній. Намагаючись захиститися від зла, люди створили для себе цілу систему оберегів.
 
2. Ігровий прийом «Посилка від бабусі Одарки із села»
Учитель. Бабуся Одарка хоче подарувати вам свої давні обереги: рушник, який вишила сама, ікону Божої Матері з бісеру, трав’яний віночок, писанку, вербову гілочку, освячену в церкві, стрічки та вишиванку, іграшку-домовичка, підкову. Усі ці речі — хатні обереги, які охороняють людину. Поняття «оберіг» знайоме нам з дитячих років.
 
ІІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Виступ групи учнів-дослідників
1-й учень. Берегиня, обереги — це давні добрі символи. З їхньою допомогою народ зберіг свою родовідну пам’ять, історію, культуру. Людський світ має потужну добру силу — вогонь у печі, який іде від сонця. Щоб зло не проникло в людський світ, над вхідними дверима вирізали символи-обереги: кола, розетки, хрести, вішали підкови.
 
2-й учень. Оберіг — найдавніший амулет щастя і добробуту, чарівний предмет, що призначений захищати свого власника. Також вважається, що він може принести удачу, попередити про небезпеку, поліпшити стан здоров’я. Через це обереги зажили неабиякої популярності ще з давніх-давен. Люди пов’язували віру в добро, успіх, щастя з певними символами в оберегах.
 
3-й учень. Обереги завжди мали захищати людей і їхній світ від негараздів: нечисті, нещастя, злиднів, захворювань, смерті худоби, псування харчів тощо. Оберіг призначений для того, щоб створити захисне поле між своїм власником і небезпекою, магічно захистити його, зробити невидимим і невразливим до неї. Або ж відстрашити небезпеку чи наділити те, що він охороняє, захисними властивостями, здатними чинити опір злу. Нині прикрашати свої будинки оберегами уже не тільки традиція, а й певна модна тенденція.
 
4-й учень. Найчастіше обереги виготовляють з природних компонентів, що символізують для людини здоров’я, затишок у родині, любов та щастя. Не випадково в народі існує повір’я, що часник, перець, вироби з солоного тіста відганяють від хати біду та нещастя. Біла лляна сорочка
є символом єдності в родині. Колоски жита та вівса — обереги краси. Мак охороняє нас від різних наврочень. Горох, гречка, квасоля символізують гарний урожай, тобто добробут, горіх — міцне здоров’я.
 
5-й учень. Також досить часто в будинках був присутній «мішечок достатку», що висів у житлі і наповнював сімейну чашу багатством та достатком. На цьому оберегові обов’язково повинні бути присутніми кукурудза, горох або квасоля, що символізують багатство і достаток у домі, різнотрав’я, що означає довголіття, червоний перець (гаряча любов) і насіння (сімейне щастя).
 
6-й учень. Дзвін також є оберегом. Він означає жіноче начало й одночасно небесне склепіння. Як талісман він здатний відвести і навіть знищити зло. А ще він символізує хід часу, а його звук — молитву, весілля і перемогу. У тих частинах країни, де є ліси, біля входу в хату вішають оленячі роги, які також символізують достаток і силу. В інших районах цю роль виконують декоративні віники з аплікаціями-символами. Подібні віники здавна прикрашали стрічками, сухоцвітом, горішками, горохом, зернами різних злакових культур.
 
7-й учень. Кожне доповнення мало давній символічний сенс, відповідно до якого воно приносило в будинок багатство, здоров’я, сімейне щастя. Так віник ставав оберегом дому. А ще його часто давали в руки фігуркам-зображенням домового — щоб утримував будинок в чистоті, а всю нечисть вимітав. Уважалося, що під час переїзду на нове місце потрібно обов’язково захопити із собою старий віник, оскільки домовик переїжджає разом зі своїми господарями. Мало значення навіть те, як і де розміщується оберіг.
 
Учитель. Отже, ви дізналися, що кожний оберіг має свою символіку і своє призначення у побуті. Людське життя завжди сповнене тривог, клопоту. Що б не відбувалося в родині, батьки завжди намагаються захистити своїх дітей, рідних. Кожен прагне убезпечити власне життя від випадковостей. Обереги допомагають повірити в себе, у те, що все буде добре. Особливою силою наділяються речі, які переходять від покоління до покоління. Підкова, українська вишиванка, писанка, вербова гілочка, освячена в церкві, дерево калини, сніп жита чи пшениці, соняшник біля хати завжди вважалися сильними оберегами. До деяких з них люди так звикли, що й не звертають уваги на їхню магічну дію, використовують у побуті для краси, для лікування.
 
2. Бесіда «Старовинний-сучасний оберіг підкова»
Учитель. У наших житлах майже не залишилося старовинних предметів. Поступово їх замінили інші, сучасні. Замість печі в нас зараз газова плита, замість лави — стільці, скрині — шафа, колиски — ліжко.
 
Однак із давніх-давен залишається в оселях людей потужний давній амулет успіху й багатства — підкова. Вона є одним із найбільш відомих талісманів на удачу. Знайти на дорозі підкову непросто, така знахідка символізує велику удачу і гроші. Ця прикмета йде з тих часів, коли кінь був найбільшою господарською цінністю.
 
В Європі вважають, що чарівну силу підкова набула завдяки богам, адже за формою вона нагадує місяць. Знайдену підкову вішають над дверима.
 
А чи знаєте ви, як вішати підкову? Ріжками вгору або вниз? І де саме вішати підкову?
— На Сході, в Європі і Латинській Америці підкови вішають на стіну ріжками вниз — щоб щастя лилося на вас.
— Англійці та ірландці переконані, що треба вішати підкову ріжками вгору, щоб щастя не витікало.
— Мексиканська підкова, прикрашена стрічками, монетами й ликами святих, висить високо — чіпати її нікому не можна.
— Італійці, навпаки вішають підкову так, щоб кожен, увійшовши, її зачіпав.
— У Росії вішають ріжками вниз. Є й інші думки — підкову вішають ріжками вгору, щоб будинок був, як повна чаша.
 
Носять підкови на собі, прибивають над вхідними дверима, вішають на стіни і навіть на щогли морських та річкових суден. А ще її закопують у землю біля порогу.
 
Як бути? Вішати підкову опуклою стороною догори як прийнято на Русі або навпаки? Пропонуємо вам повісити так, як вам більше подобається і поспостерігати.
 
Якщо ви відчуєте, що вам більше щастить і гроші у ваш будинок тягнуться, так і залиште. Якщо ж усе навпаки — переверніть підкову.
 
3. Легенда про підкову в аудіозаписі
Учитель. Існує незвичайна легенда, яка розповідає про те, що підкова є не тільки символом удачі, а й оберігає від злих сил.
 
ЛЕГЕНДА
Давним-давно жив один єпископ Кентерберійський, звали його Дунстан. Але був він не тільки людиною глибоко віруючою, але й славився по світу, як майстерний коваль. Одного вечора до нього в кузню прийшов сам Сатана і став просити коваля підкувати йому копито. Дунстан трохи здивувався такому дивному візиту, однак погодився взятися за справу за умови, що Сатана дозволить прикувати себе до стіни. Він пояснив непроханому гостю, що ці запобіжні заходи необхідні, тому що процедура дуже болюча і коваль побоюється, що Сатана вдарить його копитом.
 
Одержавши від нечистого згоду, Дунстан взявся за справу, і незабаром нова підкова була готова. 
 
Вона чудово підходила до копита, і ковалеві залишалося тільки поставити її. Помолившись про те, щоб все пройшло добре, коваль почав забивати перший цвях у копито. І тут Сатана завив від пекельного болю, адже будь-яка справа, благословенна молитвою, була для нього болючою. Відчуваючи жахливі муки, невідомі людям, Сатана прохав Дунстана відпустити його, залишивши справу незавершеною.
 
Однак коваль, побоюючись, що про нього піде погана слава, не послухав його і став стукати по цвяху з новою силою, щоб довести розпочату справу до кінця.
 
Диявол завив так, що затремтіли стіни, і ще дужче став просити коваля, відпустити його на свободу, обіцяючи виконати будь-яке бажання. Дунстан подумав і взяв із Сатани обітницю, що той ніколи не зайде до хати, на дверях якої буде висіти підкова.
 
Відтоді вважається, що нечиста сила не тільки обходить стороною будинки, у яких живуть ковалі, але й не сунеться в будинки, у яких над дверима висить підкова.
 
4. Огляд різних зразків підків
Учитель. Щоб підкова виконувала свої «функції», є тільки один варіант, як її повісити: вниз кінцями на цвяшку з вуличної сторони над дверима. При цьому потрібно вбити цвях не у виріб, а так, щоб талісман вільно висів на фіксаторі.
 
Підкова — це зігнута металева пластина, яка повторює контур краю копита тварини і запобігає його стиранню, обламуванню, травмам. Напівкруглий виріб створює своєрідну вхідну рамку — енергія кожної людини, яка переступає поріг, надходить спочатку в один кінець підкови, а виходить з другого.
 
Таким чином, ваш гість отримує бумерангом те, із чим він до вас прийшов.
Уважається, що якщо гість приходить в будинок зі злом, підкова падає з гвіздка.
 
Правда, існує думка, що оберіг можна вішати ніжками вгору. Але в такому випадку потрібно вішати підкову не зовні будинку, а всередині, щоб у домі була «повна чаша».
 
Також всередині підкови слід закріпити інші символи добробуту — монети. У що вірити — вирішувати виключно вам, однак змішувати традиції і прикмети в одному місці не слід.
 
III. ПРАКТИЧНА РОБОТА
(РОЗГЛЯД СХЕМИ ВИКОНАННЯ РОБОТИ ТА ПОЯСНЕННЯ ВЧИТЕЛЕМ ПОСЛІДОВНОСТІ ВИКОНАННЯ РОБОТИ)
 
1. Мотивація практичної діяльності
Учитель. Знайдена підкова здатна принести її власникові щастя і любов, подарує успіх у справах, посприяє збереженню здоров’я, буде захищати від нечистої сили і злих намірів людей, що приходять у будинок. Уважають, що найбільшим магічним ефектом володіють підкови, зроблені руками майстра-коваля. У сучасному житті не кожному пощастить знайти підкову, а зробити оберіг самому — цілком під силу кожному. І тут треба дотримувати таких правил:
 
— не можна створювати оберіг для себе;
— наміри повинні бути чистими і добровільними: нікого не можна змусити або вмовити подарувати амулет;
— найсильніші обереги ті, що подаровані вашими рідними: батьками, сестрами, братами, можливо, чоловіком, якщо сім’я гармонійна і щаслива;
— слід серйозно поставитися до вибору матеріалу: часто те, що підходить одному, може нашкодити іншим;
— під час створення оберегу слід думати про цю людину, згадуючи її характер, потреби, відчувати її енергетику.
 
2. Психологічний тренінг.
Мотиваційний настрій
— Перед початком роботи свій оберіг зарядимо своєю позитивною енергетикою і вірою в щасливе майбутнє. Усі підібрані матеріали для амулета покладіть на кругле дзеркало, обведіть по контуру палаючою восковою свічкою й заплющте очі на 20 секунд. Не розплющуючи очей, візьміть матеріал в руки і «поспілкуйтеся» з ним, дослухаючись до своїх відчуттів. Згадуйте тільки все добре, думайте про те, як цей оберіг буде вас захищати.
 
3. Виготовлення декоративної підкови
Для виготовлення учні використовують покрокову інструкцію.
 
ІV. ЗАВЕРШАЛЬНА ЧАСТИНА
Учитель. Пропоную вам виконати ще одне цікаве завдання під назвою «Рекламний ролик». Учні повинні підготувати сценарій ролика, у якому було б розрекламовано їхній оберіг. Учитель аналізує виконані учнями роботи, звертаючи увагу на їхню оригінальність, демонструє кращі роботи.
 
V. ПІДСУМКОВЕ СЛОВО ВЧИТЕЛІВ
— Ось і готовий ваш оберіг — підкова на удачу. У ньому сила, яка буде оберігати власника від усіх бід. Головне — вірити в те добро, яке вона вам принесе. А кожному дається по вірі!
 
Діти обирають найкращі обереги-підкови та за згодою відсилають їх для поранених бійців АТО.
 
ЛІТЕРАТУРА
1. Антонович Є. А. Декоративно-прикладне мистецтво : навч. посібник для пед. ін-тів. — Львів : Світ, 1992.
2. Антонович Є. А. Художні техніки у школі. — К. : ІЗМН, 1997.
3. Булашов Г. Український народ у своїх легендах та віруваннях. — К. : Довіра, 1992.
4. Воропай О. Звичаї нашого народу : Етнографічний нарис. — Х. : Фоліо, 2005.
5. Дмитренко М. К., Дмитренко Г. К. Уроки з народознавства. — К. : Редакція газети «Народознавство», 1995.
6. Ігнатенко І. Етимологія для народу. — Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2016. — С. 111–121.
7. Кравець О. М. Сімейний побут і звичаї українського народу : історико-етнографічний нарис. — К. : Наукова думка, 1966.
8. Лозко Г. С. Українське народознавство. — 3-тє вид. — X. : Див, 2005.
9. Лукашенко Т. Українські обереги своїми руками. — Х. : Віват, 2015.
10. Потапенко О. І., Кузьменко В. І. Шкільний словник з українознавства. — К. : Український письменник, 1995.
11. Українське народознавство: навчальний посібник / за ред. С. П. Павлюка, Г. Й. Горинь, Р. Ф. Кирчіва. — К. : Знання, 2004.
12. Файник Т. Житло та довкілля: будівельні традиції українців Карпат. — Львів : Інститут народознавства НАН України, 2007.
13. http://ladyespro.ru/nepiznane/prikmeti/18132pidkova-simvol-shhastja-abo-oberig-vid-zlih-sil.html
14. http://svitohlyad.com.ua/duhovnyj-rozvytok/oberehyzhlybyny-stolit-yak-vishaty-pidkovu-na-schastya/
15. http://babakytsya.com.ua/ua/shop/details/746oberig-pidkova.html
Dounload PDF

Відгуки читачів