Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Про компетентністний підхід в освіті

 

Переклад та літературна обробка Н. В. Третякової за матеріалами www.assignmenthelp.net

 

Компетентнісно-орієнтована освіта — освіта з урахуванням успіхів учня — наразі набуває популярності у світі освітніх технологій, її обговорюють вздовж і впоперек. Вона відрізняється від традиційного стилю навчання тим, що за цією методикою учень не зобов’язаний відсидіти на заняттях певну кількість часу, щоби отримати залік. А за традиційною системою саме сумлінне відвідування уроків уважають чи не найголовнішим мірилом успіхів у навчанні. Компетентнісно-орієнтована освіта — це традиційна освіта, перевернута догори дригом. Тут залік отримують ті учні, які можуть довести, що набули навичок, вмінь і знань з певної теми.

 

Компетентнісний підхід надає учневі практично необмежені можливості, використовувати його в найзручніший для себе спосіб. Але є одна ключова навичка, необхідна тим, хто планують навчатися за цим методом. Це САМОДИСЦИПЛІНА. Так, вона потрібна скрізь, у  всіх сферах життя. Й  у  школі, де потрібно готуватися до іспитів, і у вищих навчальних закладах, де все вирішуєте ви самі, самодисципліна є  надзвичайно важливою рисою. 
 
Компетентнісний підхід вимагає сильної самодисципліни і  на додаток нестримного бажання здобути цю освіту. Тут недостатньо буде просто прийти на кілька уроків і послухати кілька лекцій. Отож тільки той, хто живе в  шаленому ритмі, працює і  водночас хоче здобути освіту або диплом, зможе впоратись із навчанням з  таким підходом. Ця  система не для всіх, адже тут немає розкладу уроків, лекцій та іспитів, і  завдання ви можете виконувати тоді, коли вам заманеться. Таким чином, тільки ті, хто вміють тримати себе в  руках, самодисципліновані володарі свого часу зможуть успішно навчатися за такою програмою.

 
Якщо коротко: за компетентнісного підходу до навчання учня оцінюють за тим, що він знає і що вміє. Тут зосереджуються на тому, щоб визначити, скільки саме учень навчався, а не скільки часу він просидів над навчанням. У багатьох установах зараз застосовується саме цей підхід — навчання на основі компетентності і вочевидь його використання зараз стає дедалі доцільнішим.
 
 
Коли учні приходять до класу, кожен з них уже має певні знання з предмета, який вони збираються вивчати, і до того ж усі вони навчаються з різною швидкістю. У компетентнісному підході до освіти враховується ця реальна картина, і досягнення оцінюються відповідно до особистісних характеристик та здібностей учнів. Крім того, він дозволяє дорослим учням повернутися до класу і застосовувати знання, здобуті як завдяки формальній освіті, так і через життєвий досвід. За ефективного використання така освітня модель може бути найкращим варіантом, якщо заняття проводять водночас для дітей та дорослих, для групи учнів із різним рівнем підготовки — завдяки такому підходу можна поліпшити якість навчання, знизити витрати, скоротити час, необхідний для вивчення матеріалу, та забезпечити все необхідне для здобуття знань.
 
 

Переваги компетентністного підходу до навчання

 
Ця ідея видається особливо привабливою для учнів, у яких не надто багато часу для навчання — наприклад, на курсах із підвищення кваліфікації, де займаються дорослі працівники із напруженим графіком, які мають чудові практичні знання та навички, але жодного документа про освіту. Багатьом з них потрібен такий документ, щоб отримати підвищення по службі або навіть просто більш високу зарплатню. Таким людям необхідна більш гнучка система освіти, за якої вони могли б отримати диплом на своїх власних умовах. Вигоду, яку вона принесе їм, важко переоцінити. Та й для інших учнів вона має повнісінько принад. До переваг цієї моделі належать:
 

1 Гнучкість

Жодних уроків! Жодних семестрів! Така гнучкість дозволяє починати і закінчувати навчання, коли ви самі захочете, працюючи над здобуттям освіти онлайн. Ваш розклад завжди на першому місці, навчатися можна у зручний для вас час.
 

2 Особистісний підхід

Тут визнають і поважають раніше здобуті знання, даючи можливість одержати оцінку за те, що ви вже знаєте. Ви вивчаєте лише предмети, що стосуються галузі, яку ви хочете опанувати, від вас не вимагають гризти граніт купи непотрібних наук лише тому, що вони незрозуміло як опинилися у вашому розкладі. Крім того, викладач працює з вами особисто, складаючи навчальний план з урахуванням того, що ви вже знаєте, і того, що ще хочете знати.
 

3 Свій власний темп

Ви можете самі обирати терміни та виконувати контрольні роботи тоді, коли готові до них. Довівши, що знаєте те, що потрібно, ви отримуєте залік і продовжуєте навчання, не чекаючи наступного семестру і навіть наступного уроку.
 

4 Підтримка

Навчаючись за цією системою, ви отримуєте особистого наставника — досвідченого інструктора, що порадить вам найкращий спосіб підготовки до контрольної чи залікової роботи. Іще вам надають вдосталь довідкового матеріалу, інтернет-сайти або підручники, з яких ви зможете отримати всю потрібну інформацію.
 
В основі компетентнісного підходу лежать уміння учнів. Ви працюєте в галузі, якою прагнете оволодіти. У цій системі оцінюють навички та вміння, володіння якими ви здатні продемонструвати. Вам не доведеться рвати жили, намагаючись опанувати перевантажену програму, ви не проводитимете безсонні ночі над стосами книг. Ви отримаєте оцінку своїх знань і навичок, якими хочете оволодіти.
 

5 Доступність

Замість того, щоб викидати купу грошей, ви сплачуєте лише за період, необхідний вам, щоб навчитися. Тобто замість того, щоб оплачувати кожний урок, присутність на якому необхідна для отримання заліку, учні можуть контролювати свої витрати на навчання, сплачуючи лише за той час, що потрібен їм, аби  опанувати матеріал.
 
Досвідчені у виучуваній галузі та цілеспрямовані учні зможуть швидше завершити «навчальний курс» і, скоротивши тривалість свого навчання, зекономити грошей.
Різноманітні переваги цієї навчальної системи допоможуть учням виграти дуже багато. Вони зможуть зосередитися саме на тих знаннях та вміннях, які прагнуть опанувати, і вивчити їх настільки поглиблено, як самі захочуть. Отриманий у такий спосіб науковий ступінь незабаром визнають серед роботодавців та наукових кіл, і він сприятиме вашій кар’єрі, адже саме такий підхід є в більшості корпорацій основою для підвищення та кар’єрного зросту.
 
 

Компетентнісний підхід проти традиційного підходу

  • За компетентнісного підходу учні мають постійний доступ до інформації про найновіші навички та знання в галузі, яку вони вивчають.
  • Компетентнісно-орієнтована освіта може допомогти розкрити весь потенціал відділів освіти, шкіл і вищих навчальних закладів, досягти відповідності їх до вимог щодо навчання, можливості пропонувати індивідуальні навчальні програми та мотивацію для самовдосконалення.
  • Компетентнісно-орієнтована освіта, звичайно, стане найкращим вибором для учнів, які прагнуть навчатися у власному темпі, в будьякий час і в будь-якому місці. Це дає їм можливість працювати водночас із навчанням, і не заважає професійному життю та кар’єрі.
  • Компетентнісний підхід — найкращий вибір для навчального простору, у якому втілюються найновіші досягнення та революційні технології освіти, що стосуються особистісного підходу та адаптивного навчання.
  • Компетентісна модель освіти — просто мрія для учнів, що мають піклуватися про свою родину, особливо для тих, які на інших умовах не вступили б до традиційного навчального закладу через жорсткий розклад, суворі вимоги і величезну вартість навчання.
Dounload PDF

Відгуки читачів