Зростаємо громадянами України. Права дитини

Розробки уроків варіативного курсу. 1-й клас

Г. О. Артамонова, учитель початкових класів, спеціаліст вищої категорії, старший учитель;

І. В. Савчук, учитель початкових класів, спеціаліст І категорії,

О. Д. Семикіна, заступник директора з НВР, спеціаліст вищої категорії, учитель-методист,

О. А. Федорова, учитель початкових класів, спеціаліст вищої категорії, старший учитель


Шановні читачі!

Пропонуємо вашій увазі розробки уроків авторського варіативного курсу «Зростаємо громадянами України. Права дитини» у 1-му класі (35 годин на рік). До уроків складений робочий зошит на друкованій основі, кольорові сторінки якого ви, як завжди, зможете побачити на нашому сайті у рубриці «Фаховий сервер» (щомісяця у кожному третьому випуску журналу).

Отже, заздалегідь потурбуйтеся про оформлення передплати на майбутні місяці, аби мати у своїй фаховій скриньці ще одну корисну папку із дидактичними та роздавальними матеріалами, що можуть стати у пригоді як на уроках з основних дисциплін, так і в позаурочній виховній роботі. Залишайтеся з нами!

Урок 1
Тема. Що таке Батьківщина?
 
Мета: розвивати в учнів бажання бути чемним громадянином України; допомогти зрозуміти та усвідомити поняття «Україна», «Батьківщина», «держава»; сприяти формуванню правової свідомості молодших школярів; виховувати любов до рідного краю. 
 
Обладнання: картини краєвидів України; вірші про Батьківщину; папір для малюнків; музичні мелодії рідного краю; зошит на друкованій основі.
 
Хід уроку
І. Організаційний момент
У всьому світі, кожен зна,—
Є Батьківщина лиш одна.
І в нас вона одна-єдина —
Це наша славна Україна.
 
ІІ . Мотивація навчальної діяльності учнів
1. Бесіда
— Як ви розумієте слова «рід», «народ»?
— За що ми любимо свій народ?
— Так, діти, наша рідна земля та її народ — прекрасні.
 
Глянь навкруги, яка твоя земля:
Красива, дивовижна і єдина.
Усе тут дороге: ліс, гори і поля,
Бо це Вітчизна наша — Україна!
 
2. Розглядання малюнків про Україну, її поля, ліси, річки, гори Карпати тощо.
Звучить українська мелодія.
 
ІІІ . Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні ми поговоримо про рідний край, рідну землю — нашу Батьківщину, що зветься... (Україна).
 
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя
— Наша Батьківщина розташована в центрі Європи. Через усю Україну, з півдня на північ, протікає могутній Дніпро — одна з найбільших річок Європи. На березі Дніпра розташоване найкрасивіше місто — Київ, столиця нашої держави.
 
Великі ліси на півночі — Полісся, а просторі степи — на півдні України. Ось яка дивовижна природа нашої країни!
 
2. Робота в зошиті. Складання вірша за римою (с. 4)
 
Україно, земле рідна!
Земле західна і східна,
І південна, і північна.
В нас любов до тебе вічна!
 
— Чи любите ви свою Батьківщину?
 
3. С кладання речень
— Складіть 2–3 речення про своє ставлення до України.
 
V. Фізкультхвилинка
 
Ми мандруєм, ми мандруєм,
Україною крокуєм.
Ось побачили Карпати.
Як вершину нам дістати?
Заглянули в озерце,
Не дістати нам дінце!
Так ми довго-довго йшли.
І до школи знов прийшли!
 
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
 
1. Гра «Де хто живе?» (робота в зошиті, с. 5)
 
У Києві — кияни.
У Харкові — харків’яни.
У Львові — львів’яни.
В Одесі — одесити.
У Полтаві — полтавчани.
У Донецьку — донеччани.
У Херсоні — херсонці.
 
2. Малювання рідного міста (робота в зошиті, с. 4)
 
3. Розучування прислів’я
— Назва держави — Україна — вперше вжито в літописі 1187 року. Найсвятіші слова для кожного — «мати», «Батьківщина», «Україна».
 
— Людина без Вітчизни, як соловей без пісні.
 
VІІ . Підсумок уроку
— Як називається країна, у якій ти живеш?
— Оберіть правильну відповідь.
 
Столицею України є:
а) Львів; б) Київ; в) Харків.
 
— Назвіть відомі вам міста України.
— У яких ви вже побували?
 
Урок 2
Тема. Символи нашої Батьківщини
Мета: формувати в учнів первинне уявлення про державні символи України; розвивати мовлення; розкривати красу та мелодійність рідної мови; учити не бути байдужим до рідного краю; виховувати шанобливе ставлення до українських державних символів, повагу до її законів.
 
Обладнання: таблиці «Символи України»; аудіозапис Гімну України; ліричний музичний супровід; зошит на друкованій основі.
 
Хід уроку
І. Організаційний момент
 
Любіть Україну, як сонце, любіть,
Як вітер, і трави, і води,
В годину щасливу і в радості мить,
Любіть у годину негоди.
Володимир Сосюра
 
ІІ . Актуалізація опорних знань
1. Повторення відомого про країну
— Як називається наша країна?
— Як називається столиця України?
— Яка річка протікає через Київ?
— Які моря є на Україні?
— Назвіть найбільші гори України.
 
2. Пояснення та колективне обговорення прислів’їв
— Всякому мила своя сторона.
— Людина без Батьківщини, як соловей без пісні.
 
ІІІ . Повідомлення теми та мети уроку
— Українці мають славну історію і традиції. Цілий світ поважає їх за це. Маємо і свою державу, а кожна держава має свої національні символи, що люди шанують і бережуть. Сьогодні ми дізнаємося про три основних національних символи України — герб, прапор, гімн, що мають давню і цікаву історію.
 
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя. Розглядання символів України
— Герб — золотий тризуб на блакитному фоні. Як символ влади, його запровадив київський князь Володимир Великий ще 1000 років тому.
 
Наш герб — тризуб.
Це воля, слава й сила.
Прапор (в Україні його ще називають хоруг-
вою, або знаменом) синьо-жовтого кольору.
Синьо-жовтий
Прапор маєм:
Синє — небо,
Жовте — жито
Прапор свій
Оберігаєм,
Він — святиня,
Знають діти.
 
— Поміркуйте, чому саме ці два кольори вибрано для нашого прапора?
— Що, на вашу думку, символізує жовтий колір? (Жовтий колір — це колір пшеничної ниви — зерна, що дарує життя всьому живому на землі.)
— А синій колір? (Це колір синього, чистого неба, колір живлющої матері — води. Без неї не визрів би й не заколосився хліб, не було б життя на землі.)
— Отже, жовтий колір — колір хліба, життя, а блакитний — це колір неба, миру, джерельної води. Тому народ України обрав поєднання цих кольорів для свого національного прапора.
— Третім символом України є гімн. Це урочиста пісня, прийнята як символ державної національної єдності.
 
Національним гімном України стала пісня «Ще не вмерла України...», текст до якої написав український поет і вчений Павло Чубинський, музику склав композитор, священик Михайло Вербицький. Гімн звучить як ознаменування сили, слави і могутності держави. Слухати гімн слід стоячи, мовчки, з гордо піднятою головою.
 
2. Слухання аудіозапису Гімну України. 
Розучування напам’ять.
 
Ще не вмерла України і слава, і воля,
Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.
Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.
Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.
Душу й тіло ми положим за нашу свободу,
І покажем, що ми, браття, козацького роду.
 
V. Фізкультхвилинка
 
Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Нумо дружно присідати,
Сонечко розвеселяти.
Встали-сіли! Встали-сіли!
Бачте, як розвеселили!
 
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота з прислів’ям
— Кожному мила своя сторона.
— Як ви розумієте це прислів’я?
 
2. Робота у зошиті (с. 7)
— Розфарбуйте Прапор та Герб України.
 
3. Творче завдання
— Якщо змішати жовтий та синій кольори фарби, то отримаємо зелений, а зелений колір — це колір життя. Змішайте кольори та намалюйте своє майбутнє життя в Україні. Наприклад: де я хочу жити? ким я хочу стати?  яким я бачу майбутнє України?
Звучить лірична музика.
 
VІІ . Підсумок уроку
— Як люди виявляють пошану до державних символів?
— На яких спорудах нашого міста ви бачили прапор України?
— Вивчіть із батьками Гімн нашої держави, дізнайтеся про походження державних символів України. Опрацюйте «Скриньку цікавинок» у зошиті (с. 8).
 
Урок 3
Тема. Я — людина
Мета: учити дітей розповідати про себе, називати прізвище, повне ім’я та ім’я по батькові; формувати уявлення про дитину, про її достоїнства та недоліки; розвивати розуміння своєї індивідуальності, поняття «громадянин», «народ»; виховувати почуття до себе самого, бажання робити добро людям.
Обладнання: м’яч; картки для тестування; зошит на друкованій основі.
 
Хід уроку
І. Організаційний момент
 
Струмок серед гаю, як стрічечка.
На квітці метелик, мов свічечка.
Хвилюють, малюють, квітують поля —
Добридень тобі, Україно моя!
 
ІІ . Повторення вивченого матеріалу
1. Тестування
— Обведіть букву з правильною відповіддю.
 
1. Прапор України:
а) жовто-синій;
б) синьо-жовтий.
 
2. Урочиста патріотична пісня, що славить країну:
а) гімн;
б) марш.
 
3. Коли звучить гімн на урочистостях, необхідно:
а) сидіти;
б) стояти.
 
4. Головний знак держави:
а) герб;
б) прапор.
 
2. Розучування вірша Павла Тичини
 
Ми є діти українські —
Хлопці і дівчата.
Рідний край наш — Україна,
Красна та багата.
Рідне небо, ясне сонце,
Місяць, зорі срібні,
Рідний народ — українці,
Всі до нас подібні.
 
— Так, діти, ми — українці.
— Яке місто є столицею України?
— Велика чи мала Україна?
— Чим багата Україна?
 
ІІІ . Повідомлення теми та мети уроку
— Чим ми всі подібні?
— А що в кожного з нас є індивідуальним, оригінальним?
— Сьогодні ми про це дізнаємося.
 
ІV. Робота над новим матеріалом
1. Робота над загадкою
—Нас не було — воно було,
Нас не буде — воно буде;
Ніхто і ні в кого його не бачить,
А в кожного воно є. (Ім’я)
 
2. Розповідь учителя
— Слово «ім’я» дуже давнє. Воно зберегло своє первісне значення — назва. Прізвище дитина одержує від батька, а по батькові — від імені свого батька. Імена різні. Більшість із них запозичено з латинської, грецької та інших мов.
 
3. Гра «Діти різних народів». Робота в зошиті (с. 9)
Діти розповідають, що спільного і відмінного між ними.
 
4. Розучування вірша (колективно)
 
Спільного у нас багато,
Та не треба забувати:
Кожен має особливе.
Ми не схожі — це важливо!
 
— Що означає ваше власне ім’я?
— Як звуть вашу вчительку?
— А як звуть її батька?
 
5. Тематична бесіда «Імена»
— Тобі подобається твоє ім’я?
— Чи хотів би ти, щоб тебе назвали інакше? Як?
— Чи знаєш ти, що імена «ростуть» разом з дітьми?
— Що таке по батькові? Як звучить твоє повне ім’я та по батькові?
— Які імена та по батькові у твоїх батьків?
— Що означає твоє ім’я?
— Як називає тебе мама, коли хоче приголубити?
 
Висновок. Кожна дитина має право на ім’я і громадянство з моменту народження.
 
І дівчатко, і хлоп’ятко
Мають право на ім’я.
Ти — Надійка, я — Василь,
А оцей малюк — Максим.
Мають Дмитрик і Оленка
Ще й по батькові ім’я.
«Я — Дмитро Ілліч Орленко!» —
Каже впевнено хлоп’я.
І дівчатко, і хлопчина,
І великі, і малі
Мають власну Батьківщину,
Найріднішу на землі.
Мають право називати
Україну словом мати,
Бо вона усіх завжди
Оборонить від біди.
 
V. Фізкультхвилинка
 
Ця цікава Варвара
Гляне вліво, гляне вправо,
Вгору очі піднімає,
На підлозі щось шукає,
Ви погляньте лиш, малята:
Наче дзиґа, оченята.
Гляне прямо — не моргне,
Научила і мене.
 
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Розповідь учителя
— Наша Земля велика. На ній живуть різні люди. Разом вони утворюють людське суспільство. Коли людина живе в суспільстві, вона проявляє своє суспільне, або громадянське Я.
 
2. Знайомство з Хомкою. Робота в зошиті (с. 10)
Хтось дарує гарні вам листівки, 
Ну, а я дарую власну візитівку,
Щоб про мене ви дізнались
І зі мною привітались.
 
Візитівка хом’яка
Про себе: мене звати Хома.
Друзі називають: Пухлик.
Мій зріст: 5 см.
Моя маса тіла: 200 грамів.
Я люблю: гратися з друзями, малювати, співати, займатися спортом.
 
3. Складання візитівки свого класу
 
4. Робота над прислів’ям
— Хто добра бажає, той і сам добро має.
— Так, найбільша цінність для людини — творити добро. Як ви вважаєте, чому?
— У вас попереду — ціле життя. Необхідно бути справжнім громадянином своєї держави, прожити своє життя так, щоб нікому не завдати шкоди, болю та страждань, щоб ваші рідні та близькі вами пишалися, щоб ваше ім’я звучало і прославляло нашу українську землю.
 
VІІ . Підсумок уроку
— Про що ми сьогодні говорили?
— Запам’ятайте, що не ім’я славить людину, а людина славить своє ім’я.
— Як потрібно ставитися до людей?
— Послухайте вірш та зробіть висновок.
 
Один раз життя нам дається —
Дарунок прекрасний з небес,
Як сонечко гарно сміється!
І стільки навкруг дітвори!
Тому все життя будь чесним
І всім лиш добро твори!
 
— Разом із батьками складіть візитівку своєї сім’ї (зошит, с. 10).
 
 
 
   
Dounload PDF

Відгуки читачів

Залиште перший відгук.

Залишити відгук

Ваше ім'я
E-mail (не публікується)
Відгук
Введіть 7641
 
Догори