Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

УКУСИЛА ГАДЮКА. ЩО РОБИТИ?

К. М. Задорожний, редактор журналу «Біологія», ВГ «Основа»


Навіть у разі укусу найотруйнішої змії можна вижити. А померти від укусів наших українських змій узагалі складно. Хоча, неприємностей вони можуть завдати. Що робити, якщо вас укусила гадюка? І чого робити не можна? Як не помилитися під час надання першої допомоги? І як уникнути укусу? Читайте в цій статті.
 
Чому саме гадюка? Та просто «шансів» на зустріч з нею більше. Гадюка звичайна мешкає на величезній території. Від Англії на заході до Сахаліну на сході. І від Чорного моря на півдні до Баренцева моря на півночі. Гадюку звичайну можна зустріти й у лісі, і біля водойм, і в густій траві. Скрізь, де є гризуни, якими вона харчується. Інші види гадюк на цій території теж зустрічаються, але наслідки їхніх укусів особливо не відрізняються. Відповідно, і дії після укусу мають бути аналогічними.
 
А ось з іншими зміями й діяти часто треба поіншому. І сила отрути, і її дія можуть суттєво відрізнятися. Наприклад, отрута гюрзи, як і гадюки, руйнує клітини й тканини в місці укусу. Або там, куди її кров рознесе. Але сила отрути набагато більша, тому й небезпека вища. А ось отрута кобри діє не в місці укусу, а на нервову систему. Наприклад, паралізує роботу дихального центру мозку. Проте, розгляд дій у разі укусу таких екзотичних змій не є нашою задачею.
 
Повернімося до наших гадюк. Чи можна померти від укусу гадюки? Можна, імовірно. Але ДУЖЕ складно!
 
По-перше, гадюки на людину першими не нападають. Тільки захищаються, якщо ви на них випадково наступите або рукою схопите. 
 
По-друге, сила отрути гадюк на людину не розрахована. Вона у них «під гризунів» пристосована. А людина й миша істоти дуже різні. Тому реальних причин померти від укусу гадюки дуже мало. Це може статися в таких випадках:
 1. Найпотужніша алергічна реакція на білки саме отрути гадюки. Явище досить рідкісне, але зустрічається.
 2. Укус у шийну артерію (або просто в шию чи голову), і при цьому підвищена алергічна реакція на білки отрути, хоча й менш сильна, ніж у пункті 1. Але такий укус потрібно ще й отримати! Як? У стані сп’яніння буцатися з гадюкою? Спати з нею в одному ліжку й випадково придавити? Хоча, у житті й не таке трапляється. Наприклад, гадюка може заповзти в намет.
 3. Неправильна допомога в разі укусу гадюки та її наслідки. Це, до речі, найпростіший і найпоширеніший спосіб померти від укусу гадюки.
 
А тепер коротко про те, що слід і чого не слід робити, якщо людину вкусила гадюка, і як правильно надати першу допомогу.
 
ЩО СЛІД РОБИТИ:
 • не панікувати!
 • якщо гадюка вкусила крізь одяг, слід звільнити від нього місце укусу й видалити краплі отрути зі шкіри й одягу;
 • якщо в роті немає ранок, отруту бажано відсмоктати (часто спльовуючи й ополіскуючи рот водою). У такий спосіб можна видалити до 40 % отрути. Для відсмоктування отрути можна використати звичайний пластиковий шприц, передня частина якого зрізана так, щоб він міг щільно прилягати до шкіри навколо місця укусу. Висмоктування отрути слід припинити, щойно місце укусу почне набрякати, або через 5–15 хвилин;
 • знезаразити місце укусу антисептиком;
 • каблучки, браслети, годинник і все інше, що надіто на уражену кінцівку, обов’язково зняти! (це дозволить запобігти проблемам у разі набряку);
 • можна накласти на уражену кінцівку шину. Це обмежить її рухливість і зменшить рознесення отрути по організму з лімфою та кров’ю; 
 • укушена кінцівка повинна перебувати нижче рівня голови!
 • для полегшення стану укушеного можна використовувати антигістамінні (наприклад, лоратадин чи цетиризин) або гормональні протизапальні (дексаметазон) препарати;
 • необхідно пити дуже багато рідини (але не через силу). Найкраще теплий чай або сольові розчини (регідрон). Із потом і сечею виводиться маса «погані», яка утворюється в організмі внаслідок укусу;
 • за першої можливості необхідно доставити укушеного в медичний заклад.

 

ЧОГО НЕ МОЖНА РОБИТИ:

 • розрізати місце укусу (під час розрізу місця укусу значно збільшується небезпека інфікування рани і посилюється дія отрути); це актуально в разі укусів і набагато небезпечніших змій;
 • пити спиртні напої (дія отрути посилиться);
 • припікати місце укусу (дія отрути посилиться);
 • накладати тугі пов’язки (дія отрути посилиться);
 • прикладати холод (збільшується ризик занесення інфекції в місце укусу).
 
Про використання протизміїної сироватки не пишу — навряд чи вона буде під рукою у звичайної людини. А в лікарні медики й самі розберуться.
 
Бажаю вам ніколи не мати приводу для використання цих рекомендацій!
 
Чудового всім настрою!
 
Dounload PDF

Відгуки читачів