Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Як викорінювати негативні думки з подружніх відносин?

В. Ф. Калошин, кандидат технічних наук, доцент, заслужений працівник освіти України, старший науковий співробітник Інституту професійно-технічної освіти НАПН України

Негативні думки досить часто призводять до неадекватної поведінки та викликають більшість емоційних конфліктів у сім’ях. Наведемо приклади початку таких конфліктів:
- «Він мене ніколи не слухає»;
- «Ти не поважаєш мене»;
- «Ти збираєшся обманути мене»;
- «Всі неприємності виникають через тебе»;
- «Ти запізнився, тому що не любиш мене».
 
Вони руйнують взаємовідносини і надто обмежують здатність чоловіка і жінки радіти життю разом.
 
Позитивні ж думки сприятливо діють на поведінку, взаємовідносини подружжя. Саме тому й на них потрібно зосередитися в процесі розвитку сімейних взаємовідносин. Проте нас не вчили позитивно мислити, обмірковувати свої думки. І ми діємо рефлекторно (як бджоли, які жалять, а потім гинуть), досить часто вбиваючи ті святі та чисті почуття, які були на початку шлюбу.
 
Здавалось би, це така проста річ: думки завжди перебувають поряд із нами і в нас, більше того, саме ми їх створюємо. Здавалося б, залишається один крок і до керування ними (позитивного мислення). Але… Тоді виникає питання, чому ми примушуємо школярів зубрити теореми з геометрії, але майже не вчимо їх навичок позитивного мислення? Більшість людей не розуміють важливості думок і залишають розвиток думок на долю випадку. Чи знаєте ви, що думки матеріальні? Вони впливають на кожну клітину вашого тіла, настрій, успіх вашої справи, добробут сім’ї. Коли ваш розум обтяжений негативними думками, то зменшується ваша спроможність навчатися, спілкуватися, погіршується здоров’я тощо.
 
 
СПОСОБИ ПІДТРИМАННЯ ДОБРОЗИЧЛИВОСТІ В СІМ’Ї
 
Саме тому навчання подружжя контролювати свої думки та надавати їм позитивного спрямування — один із найефективніших способів відновлення та підтримання доброзичливих відносин у сім’ї.
 
Нижче наведемо деякі характеристики мислення, засвоївши які, партнери починають розуміти необхідність позитивного мислення і досягають більшого контролю над своїми почуттями й поведінкою.
 
Чи знаєте ви, як функціонує наш мозок?
1. Ви про щось думаєте. Ваш мозок виділяє хімічні речовини і між клітинами виникають електричні імпульси. Потім ви усвідомлюєте те, про що думали. Думки реальні та досить сильно впливають на наші почуття і поведінку.
2. За кожної сердитої, недоброї, сумної думки ваш мозок виділяє «негативні» хімічні речовини, які погіршують стан вашого тіла. Згадайте, як ви почувались, коли востаннє були роздратовані. Як реагувало ваше тіло? Коли людина роздратована, її м’язи напружуються, серце починає битися швидше, тиск підвищується… Ваше тіло реагує на кожну негативну думку.
 
Щоразу, коли ви думаєте про щось добре, світле, ваш мозок виділяє хімічні речовини, які поліпшують стан вашого тіла. Згадайте той момент, коли ви востаннє були щасливими. Як почувалося ваше тіло? Коли людина щаслива, її м’язи розслаблюються, серце б’ється повільно, тиск знижується. Ваше тіло теж реагує на добрі думки.
 
3. Думки мають могутню силу. Вони примушують ваш розум і тіло почуватись дуже добре або дуже погано. Кожна думка впливає на кожну клітину вашого організму. Тому люди, які страждають на емоційні розлади, досить часто скаржаться на нездужання. Є відомості, що люди, які звикли до негативного мислення, частіше хворіють. Думаючи про позитивні речі, ви почуваєтесь значно краще. Можна уявити своє тіло як екологічну систему (вода, суходіл, люди, рослини тощо). Негативні думки сприяють забрудненню вашої екосистеми. Як забруднення басейну річки впливає на процеси в навколишньому середовищі, так і негативні думки забруднюють ваш розум і тіло.
 
4. Якщо ви не слідкуєте за своїми думками, вони з’являються автоматично, або «просто приходять». Ці думки не обов’язково «правильні». Тому ви не зобов’язані вірити будь-якій думці, яка виникає у вашій голові. Важливо знати, допомагає вам певна думка чи шкодить. Якщо ви ніколи не обмірковуєте свої думки, то сприймаєте їх як непорушну істину.
 
5. Ви можете навчитися мислити позитивно й відверто, або дозволити негативним думкам псувати вам настрій. Навчившись контролювати свої думки, ви можете почуватись добре або погано, як побажаєте. Вибір — за вами. Ви можете навчитися змінювати свій напрям думок, а отже, і свої почуття. Змінюючи негативні думки, ви усуваєте їхню владу над вами. Якщо ви не зробите цього, ваша свідомість вважатиме їх правильними, і тіло відреагує на них відповідним чином.
 
6. Негативні думки зазвичай з’являються автоматично, або «просто приходять». Думайте про них як про мурах, які проникли у ваш розум, подібно до того, як справжні мурахи проникають повсюди, коли ми знаходимось на відпочинку в лісі. Одна негативна думка, як і одна мураха, — це не проблема. Дві-три негативні думки вже починають дратувати нас. Десятьдвадцять негативних думок, подібно до армії мурах, м ? ожуть зіпсувати вам відпочинок. 
 
Щоразу, коли ви помічаєте негативні думки, потрібно намагатися позбавитися їх, інакше вони зіпсують ваші відносини з партнером, ваш настрій і навіть усе життя.
 
Досить часто людині шкодять стандартні негативні думки, які примушують бачити багато речей у негативному світі. Думайте про них як про певні різновиди шкідливих комах. Розібравшись із ними, ви зможете розпочинати усувати ту владу, яку вони мають над вами. Так як ви слідкуєте за своєю зовнішністю, слідкуйте й за своїми думками, бо від них, як ви побачили, багато що залежить. Учіться розпізнавати негативні думки, ставте собі питання: чи корисно це для мене, чи не нашкодять вони нашим відносинам, чи допоможуть досягнути сімейного щастя? тощо.
 
 
НЕГАТИВНІ ДУМКИ
 
Нижче розглянемо деякі стандартні негативні думки, які найчастіше псують вам настрій, сімейне щастя.
 
Рутинне мислення. Коли ви думаєте, що певна подія повторюватиметься регулярно, то потрапляєте в пастку рутинного мислення. Наприклад, якщо ваша дружина роздратована, ви можете подумати: «Вона завжди кричить на мене», хоча насправді це відбувається не так уже й часто. Щоразу, коли у ваших думках виникають такі слова, як «завжди», «ніколи», «ніхто», «всі», ви опиняєтесь у замкненому колі рутинного мислення. У подружніх відносинах можна знайти безліч прикладів: «Він постійно принижує мене», «Вона ніколи не любила мене».
 
Негативне зосередження. Воно виникає, коли ви бачите в ситуації тільки погане й ігноруєте її позитивні впливи. Зосередившись на негативних рисах нової ситуації або людини, ви заважаєте собі пристосовуватися до неї й активно та щасливо жити.
 
Передбачення долі. Це виникає, коли ви передбачаєте найгірший результат в будь-якій ситуації. Наприклад, перед тим як обмірковувати важливе питання зі своїм партнером, ви заздалегідь упевнені, що його не цікавить ваша думка. Одна лише думка про це примушує вас відчувати напруження. Ось приклад. Ви повертаєтесь із роботи і думаєте, що дома буде цілковитий безлад і ніхто не зрадіє вашому приходу. До того часу, коли ви приходите додому, ви вже готові до сварки. Якщо ви бачите за такої попередньої підготовки хоча б одну річ не на місці або помічаєте, що ніхто не біжить вам на зустріч, ви влаштовуєте сварку і псуєте собі та вашим близьким весь вечір.
 
Читання думок. Коли ви вважаєте, що знаєте, про що думає інша людина, хоча й вона не говорить вам про це, то займаєтесь «читанням думок». Багато хто з людей читає думки (або думає, що робить це) і, як правило, це призводить до негативного результату. Чому? Бо ви часто поведінку партнера «бачите через свої окуляри» і тому починаєте діяти неадекватно. Тому якщо ви чогось не розумієте, поставте питання, але утримайтесь від читання думок. Це дуже небезпечно.
 
Мислення на рівні почуттів. Як і думки, почуття іноді теж обманюють нас. Але багато людей сліпо довіряють своїм почуттям, хоча не мають доказів, щоб підкріпити їх. Мислення на рівні почуттів, звісно, починається зі слів «мені здається». Наприклад, «мені здається, що я невдаха», «здається, тепер ніхто не повірить мені». Щоразу, коли ви відчуваєте сильні негативні емоції, перевіряйте їх. Є для них вагомі причини чи ви проектуєте на теперішні обставини старі почуття, пов’язані з подіями минулого? Шукайте реальні факти, які пояснюють ваші почуття.
 
Ярлики. Коли ви чіпляєте ярлик на себе або іншу людину, ви втрачаєте здібність чітко бачити ситуацію. Ось деякі приклади негативних ярликів: «придурок», «невдаха», «безвідповідальний». Негативні ярлики шкідливі, оскільки щоразу, коли ви називаєте себе або когось «придурком», «невдахою», то автоматично надаєте людині всі відомі негативні якості певного ярлика, і в результаті більше не матимете нормального спілкування з нею. Уникайте чіпляння негативних ярликів.
 
Персоналізація. Люди іноді сприймають невинні події життя близько до серця: «Чоловік не поговорив зі мною вранці. Мабуть, він сердитий на мене». Або людина починає вважати себе причиною всього поганого, що виникає в її оточенні. Наприклад: «Мій син потрапив в автомобільну аварію. Це я винен. Я повинен був як слід навчити його керувати автомобілем». Але ж окрім усіляких причин, безпосередньо пов’язаних із вами, у людей може бути (та і є) безліч інших пояснень своєї поведінки. А оскільки ви не можете знати точно, чому люди діють так чи інакше, безглуздо сприймати їх поведінку близько до серця.
 
Докори і звинувачення. Чимало шлюбів розпадаються саме тому, що один партнер звинувачує іншого в усіх нещастях і невдачах. Такі люди мають дуже слабке почуття особистої відповідальності. Коли щось погане виникає вдома або на роботі, вони намагаються знайти винних і не визнають власного внеску у створення проблеми. Звісно, ви можете почути від інших такі ствердження:
- «Я не винен, що…»;
- «Звідки я міг знати…»;
- «Це ти винен у тому, що…».
 
 
СПОСОБИ УНИКНЕННЯ НЕГАТИВНИХ ДУМОК
 
Щоразу, перекладаючи на іншого вину за свої проблеми, ви безсильні що-небудь змінити. Багато хто з подружжя грає в гру «Хто винен?», але це рідко допомагає. Уникайте докорів і особисто відповідайте за свої проблеми. Лише в цьому випадку у вас з’явиться можливість розв’язати їх.
 
Щоразу, коли ви помічаєте свої негативні думки, намагайтесь уникати їх. Станьте експертом з «відловлювання» негативних думок, інакше вони зіпсують вам життя. Але ж як «відловити» їх? Ось декілька способів.
  • Найпростіший: терміново зайнятися якоюсь справою. В мозку не може одночасно перебувати декілька думок — лише одна. В цьому випадку її буде пов’язано з розпочатою вами справою.
  • Або… подумки уявіть успіх, що був у вашому житті, відчуйте звуки, які супроводжували його, ваші емоції й інші почуття. Чим детальніше ви уявите свій успіх, тим швидше вами опанують думки, які супроводжували його. Звісно, вони були позитивними, радісними. Отже… негативні думки ви подолали.
  • Ще один спосіб позбавитися негативних думок — просто посперечатися з ними. Досить часто у процесі цієї суперечки ви доводите, що не все вже й так погано, а іноді зовсім негатив трансформується у позитив.
  • Ваше тіло добре реагує на позитивні думки: посмішка, гордовита піднята голова, впевнені кроки тощо. Тому якщо вами запанувала негативна думка, витягніть її за допомогою тіла. Почніть із посмішки. Спробуйте. Ось бачите… За нею прийшла позитивна думка. А далі допоможіть собі всім тілом.
 
Ваші думки та думки вашого партнера мають неабияке значення. Усувайте негативні думки, які виникають у ваших відносинах. Якщо їх залишити без уваги, вони викличуть зараження, яке з часом розповсюджуватиметься на всі сфери ваших відносин, вашого життя.
Dounload PDF

Відгуки читачів

  • Олена Видрик

    29 липня 2016

    Дуже гарна та доступна стаття!Прості речі, на які ми не звертаємо уваги. Дякую!