Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Виявлення та задоволення освітніх потреб учнів, батьків, громади

О. Є. Токарчук, заступник директора з навчально-виховної роботи Сарненської гімназії Сарненської районної ради


Сьогодні зрозуміло всім, що не тільки держава робить своє замовлення щодо високоосвіченої особистості з високим творчим розвитком і можливістю застосування сформованих практичних навичок, щоб у подальшому бути високопрофесійною особистістю, але й громадськість має своє значуще замовлення. Якщо запитати представників батьківської громадськості, що вони хочуть отримати від навчального закладу в кінцевому результаті, то переважно можна почути, що це комфортні умови перебування дитини в колективі та в цілому у навчальному закладі, високий рівень знань, що дає можливість застосовувати їх під час вступу до вищого навчального закладу. Але, як правило, мало хто з батьків розуміє в молодших і навіть середніх класах, де, за яким напрямом дитина якнайкраще, найвдаліше може професійно реалізуватись.

 

І саме для розв’язання цієї проблеми відкрито заклади нового типу. Крок за кроком, працюючи над тим, щоб максимально задовольнити запити батьків, розкривши можливості дітей, ми дійшли висновку, що тільки в співдружності із закладами, що передують гімназії, — дитячі садочки, початкова школа — можна досягнути належних результатів. Тому ми намагаємося супроводжувати своїх дітей, починаючи з їх перебування в дошкільних закладах та особливо в початковій школі. Одна справа починати працювати з дитиною в ранньому віці, інша — продовжувати розвиток дитини в потрібному напрямі, співпрацювати з учителями початкової ланки. Зустрічі, круглі столи, педради є системними в нашій спільній роботі: садочок – початкова школа – гімназія – батьки.
 
Анкетування дітей ще в період навчання в початковій школі, запрошення на різні заходи до себе і до них, екскурсії до нашого закладу, відвідування мистецьких виставок, конкурсів, батьківських зборів у початковій школі, садочках завжди є результативним. А чого варті благодійні концерти! Дивлячись на маленькі таланти, спостерігаючи за ними на великій сцені, ми прогнозуємо напрями розвитку кожної дитини, а запрошуючи дітей та батьків початкової школи до себе, демонструємо їм те, що можемо запропонувати на майбутнє дітям.
 
Сьогодні зрозуміло, що найбільше мистецтво, якого ми можемо навчити дітей, — мистецтво жити. Надати допомогу батькам віднайти шлях, яким мають іти діти до успіху, — це і є наше завдання. Добре відомо, що додаткова освіта є сьогодні обличчям сучасного закладу. Саме тому під час складання навчального плану закладу ми і запровадили поглиблене вивчення окремих предметів із 8 класу й англійської мови з 5 класу. Запити батьків і дітей переважно зупиняються на англійській філології, математиці, українській філології, біології.
 
Не всі батьки і діти на ранньому етапі навчання розуміють, що в майбутньому потрібно буде їхнім дітям. Під час розподілу хтось тримається за класний колектив, інші розуміють, що у них ще буде багато часу попереду, щоб визначитись. Доводиться роз’яснювати, що 8 годин математики, які мають учні в поглиблених класах, дають 160 додаткових годин на рік, а на кінець 11-го класу різниця становитиме 720 годин.
 
Тому ми абсолютно переконані, що поглиблене вивчення окремих предметів потрібно починати якомога раніше.
 
Значною допомогою з виявлення та підтримання дітей була багаторічна робота в «Лабораторії творчо обдарованої дитини» при РОІППО «Обмін досвідом з даного питання», коли ми мали можливість побувати в більшості навчальних закладів області, презентувати свої напрацювання на семінарах, конференціях, зустрічах на всеукраїнському рівні — це чимала практична допомога. Іноді здається, що слідкуєш за усіма новинами в освіті та й досвід роботи ніби свідчить, що все знаєш і можеш, але, зустрічаючись з іншими колективами, черпнеш чимало цікавих речей, які можна застосувати в своїй роботі. Досвід зустрічей із представниками «Відроджених гімназій України» є теж н6еабиякою допомогою під час розв’язання багатьох проблем.
 
Від перших днів свого існування ми зрозуміли ще одну закономірність: без успішної співпраці з вищими навчальними закладами не обійтись. Тому неодноразово запрошували до співпраці науковців Києва, Харкова, Рівного, які надавали реальну допомогу під час вирішення багатьох нагальних питань.
 
Розвиток професійної орієнтації через механізм виявлення та підтримання здібностей дітей є найдієвішим у роботі закладу.
 
Іноді виникає питання: а як же рівність в освіті? Але ж рівне право на освіту не означає отримання однакових знань. Право кожного на освіту є правом на отримання знань таких, яких дитина дійсно потребує.
 
Ми можемо поставити собі будь-яку межу в роботі з дітьми, але реалізувати її буде неможливо, доки вона не співвідноситиметься з потребами учнівської та батьківської громадськості.
 
Ви знаєте, що сьогодні демонстрація суспільства досягла того рівня, коли кожна соціальна група може висловити своє замовлення керівництву навчального закладу. Тому необхідно вміти прогнозувати це замовлення. Всім відомо, що випускник сучасного закладу, щоб бути успішним у житті, повинен вміти не тільки самостійно здобувати знання, бути компетентнісною особистістю, здатною самореалізуватись, але й застосовувати їх на практиці. Тому тільки та школа буде ефективною, яка всіє максимально враховувати запити суспільства, батьків, учнів.
 
З огляду на результати опитування громадськості міста видно, що створення індивідуальної освітньої траєкторії кожного учня наразі є необхідністю.
 
Нам добре відомо, що потреби залежать від рівня розвитку людини, суспільства, держави. Задоволення одних потреб формує появу нових. І саме нам потрібно їх регулювати на кожному етапі. Держава повинна мати прибуток. Нашим прибутком є підвищення іміджу закладу та попит на наших випускників. Сьогодні ми маємо високий ступінь відповідальності перед потребами ринку освітніх послуг. Підготувати конкурентоспроможних випускників — наше найважливіше завдання.
Dounload PDF

Відгуки читачів