Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою!

Оформити передплату

Мова взаємин між чоловіком і жінкою

Таку назву має книга Алана і Барбари Піз, яка вважається світовим бестселером, розкуповується рекордними накладами і, якщо хочете, є найбільш авторитетною з питань взаємин між чоловіком і жінкою. Книга з’явилась після того, як Алан і Барбара провели низку ток-шоу в Європі, що здобули неабияку популярність. Але, поцікавившись її змістом, дехто був розчарований.


Мова взаємин між чоловіком і жінкою

Таку назву має книга Алана і Барбари Піз, яка вважається світовим бестселером, розкуповується рекордними накладами і, якщо хочете, є найбільш авторитетною з питань взаємин між чоловіком і жінкою. Книга з’явилась після того, як Алан і Барбара провели низку ток-шоу в Європі, що здобули неабияку популярність. Але, поцікавившись її змістом, дехто був розчарований.

Праці цих американських психологів перекладені на більш ніж тридцять мов, авторів називають світовими експертами у взаєминах між чоловіком і жінкою, а їхні дослідження — «відкриттям сторіччя у психології». Наша редакція вирішила провести експеримент. Ми показували спеціалістам у різних галузях знань уривки з книги, не повідомляючи, звідки це і для чого нам потрібна їхня думка. Таким чином ми дізнались, чого насправді варті судження чи ствердження «розкрученої» пари психологів з Америки. Отже, пропонуємо Вашій увазі результати експерименту.

Чому в жінок кращі нервові зв’язки

«Права і ліва частини мозку зєднані пучком нервів, який називають мозолистим тілом. Цей кабель дозволяє одній частині мозку сполучатися з іншою і дає можливість двом півкулям обмінюватися інформацією. Спробуйте уявити, що у вас на плечах два компютери, зєднані кабелем. Цей кабель і є мозолисте тіло. Невролог Роджер Горський з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі підтвердив, що в жінок мозолисте тіло більш товсте, ніж у чоловіків, і жінка має на 30 % більше зєднань між лівою і правою півкулями мозку. Дослідження виявили, що утворенню більшої кількості зєднань сприяє жіночий гормон естроген, а результатом цього є більш вільна мова. Ця особливість пояснює також здатність жінки виконувати кілька не повязаних між собою справ, а також почасти відповідальна за жіночу інтуїцію. Жінка володіє більш повним комплектом сенсорних датчиків, а з огляду на багатоканальність нервових зєднань між півкулями стає зрозумілим, як саме жінка може складати настільки швидкі й точні судження про людей і ситуації на рівні інтуїції».

Думка експерта:

Костянтин Задорожний,
головний редактор журналів «Біологія» та «Хімія»

Сучасні біологи вважають, що ця відмінність не має істотного значення. Причому те, що мозолисте тіло більш товсте, остаточно ніким не доведено. Значну роль відіграє те, що в жінок два типи нервових клітин, а в чоловіків — один. Причому один із двох видів жіночих нервових клітин дезактивується у випадковому порядку. І саме цей факт є більш значним.

Чому чоловіки можуть займатися лише однією справою

«Зібрані дані досліджень стверджують: мозок чоловіка є спеціалізованим, розділеним на відділи. Його конфігурація сприяє концентрації на одному конкретному завданні в певний проміжок часу, і більшість чоловіків стверджують, що можуть займатися лише однією справою в цей час. Коли чоловік зупиняє автомобіль, щоб звіритися з картою шляхів, що він робить насамперед? Виключає радіоприймач! Більшість жінок не розуміють, навіщо він це робить. Вона може читати, водночас слухати й розмовляти, чому б і йому не робити так само? Чому він вимагає вимкнути телевізор, коли дзвонить телефон? «Чому він не чує, що я йому кажу, коли читає газету чи дивиться телевізійну програму?» — таку скаргу хоча б раз висловлювала майже кожна жінка. Відповідь полягає в тому, що конфігурація мозку чоловіка не дозволяє йому виконувати кілька справ одночасно через невелику кількість нервових зєднань між лівою та правою півкулями мозку, що розділений на відділи. Проскануйте його мозок, коли він читає, і ви побачите, що він практично глухий. Вона може займатися відразу кількома не повязаними між собою справами, її мозок ніколи не вимикається. Вона може розмовляти по телефону одночасно з приготуванням страви за новим рецептом, поглядаючи при цьому в телевізор. Вона може керувати автомобілем, накладати косметику й слухати радіо одночасно, не припиняючи при цьому розмови по телефону. Якщо ви заговорили з чоловіком у той час, коли він готує страву за новим рецептом, він напевно розсердиться, тому що не може слухати й виконувати інструкції, викладені в рецепті. Коли ви заговорите з чоловіком під час гоління — збільшиться ймовірність того, що він поріжеться. Багатьом жінкам доводилось вислуховувати обвинувачення на свою адресу в тому, що чоловік пропустив поворот на дорозі через її базікання. Одна жінка зізналася, що, розсердившись на свого чоловіка, помщається йому у такий спосіб: починає розмову в той момент, коли він забиває цвях

Думка експерта:

Наталя Харківська, історик, головний редактор журналу «Історія і правознавство»

В історії безліч прикладів того, як чоловіки могли виконувати багато справ одночасно. Це і Юлій Цезар, і Петро І, адмірал Нахімов, Шарль Моріс Талейран чи Наполеон. Та будь-яка видатна особистість в історії відрізнялась високим рівнем уміння розподіляти увагу, а також організаторськими здібностями. До цього можна лише додати, що сьогодні людина просто не зможе нічого в житті досягти, якщо не навчиться ще з дитинства цих найпростіших умінь. Адже ще в молодших класах цього навчають, і вчителі-початківці з легкістю підтвердять мої слова, віднайшовши в навчальній програмі відповідні моменти.

Від себе можу додати: скільки людей кожного дня чують музику в таксі і маршрутках. І скільки б водій-чоловік не роздивлявся карту або починав телефонну розмову чи навіть намагався зрозуміти побажання клієнта щодо маршруту, ніхто ту музику не вимикає, або якщо й вимикає, то значно рідше, ніж хотілося б. Більше того, наші водії примудряються вести машину, розмовляти по телефону, слухати музику, ще й здачу самостійно, без кондуктора, рахувати й повертати пасажирам! Ну, чим вам не Юлії Цезарі! Але чоловік не чує під час перегляду передачі або читання газети (і це Вам підтвердить будь-хто із домогосподарок без вищої освіти і світового визнання), чоловік не чує, коли йому кажеш «дай...», а коли «візьми...» — то обовязково почує! Тобто якщо захоче, то почує і крізь улюблений футбол, і незважаючи на найцікавішу газету. І мозок не треба сканувати! Якби так було, як вони собі оті психологи вигадали, то ми б жили у світі якихось напівінвалідів. Із чоловіків ніхто не зміг би стати ні хірургом, ні льотчиком, ні водієм, ні вчителем. Бо що ж це виходить: варто лише чоловікові-міліціонерові, ­наприклад, дати в руки газету — і все, він вже не почує оперативного зведення по рації? Нісенітниця якась.

Жінка як радарний детектор

«Жінка миттєво розуміє, коли інша жінка стривожена чи ображена; чоловіку для усвідомлення цього потрібні вагомі докази: потік сліз, биття посуду чи ляпас. Без них йому нізащо не здогадатися про те, що відбувається. Це повязано з тим, що жінка, як і більшість жіночих особин у ссавців, озброєна більш тонким чуттєвим сприйняттям, ніж чоловіки. Ця здатність необхідна жінці — берегині — для сприйняття найдрібніших змін у настрої та ставленні інших людей. Те, що відомо під назвою «жіноча інтуїція», насправді є загостреною здатністю помічати найдрібніші деталі та зміни в зовнішності й поведінці оточуючих. Упродовж історії людства ця жіноча здатність вражала чоловіків, їх ловили саме з її допомогою. Просторова орієнтація в більшості жінок розвинена недостатньо. Хранителька гнізда, яка забезпечує виживання родини, не може бути іншою. Вона повинна помічати незначні зміни в поведінці своїх дітей, які можуть сигналізувати про біль, голод, поранення, агресію чи депресію. Чоловіки — добувачі, ніколи не затримувалися в печері настільки довго, щоб навчитися несловесній сигналізації чи альтернативних способів міжособистісного спілкування. Нейропсихолог професор Рубен Гур з університету штату Пенсильванія провів дослідження з допомогою сканування мозку і зясував, що в чоловіка в стані відпочинку електрична активність знижується принаймні на 70 %. Сканування мозку жінки в тому ж стані показало лише 10%-ве зниження активності, що підтверджує важливу обставину: жінка безперервно отримує та аналізує інформацію, що надходить з навколишнього середовища. Жінка знає, хто товаришує з її дитиною, поінформована про сподівання, мрії, романи, приховані страхи дитини, здогадується, про що вона думає, що відчуває та які каверзи замислює».

Думка експерта:

Олександр Бурцев,
кандидат психологічних наук

Особисто я не дуже довіряю таким паралелям між сучасним життям і життям людини в камяний період. Увесь час тільки й чуєш: «Насправді чоловікам подобаються жінки з довгими ногами, бо така жінка, на думку самця, швидше втече від ворога і врятує дітей, довге волоссяним вона буде зігрівати  дитину від холоду, а великі очішвидше побачить ворогів  на горизонті. Це цілковита нісенітниця. Таке враження, що, крім камяного віку й сучасності, нічого в історії не було. Або якщо й були середні віки, епоха Відродження, епоха Просвітництва, історії Нового й Новітнього періодів та епоха науково-технічних відкриттів, то на формування людини всі перелічені періоди ніяк не вплинули. Зараз, наприклад, у чоловіків настільки різноманітні уподобання щодо жіночої краси, що я, як психолог-практик, впевнено можу стверджувати: цих первісних забобонів у чоловіків уже немає. Тоді на чому базуються типи стосунків? Один обирає собі жінку-матір, інший  жінку-однодумця або жінку-доньку. Тільки гніздово-печерними чи полювально-збиральницькими теоріями цього не поясниш. Тут треба замислюватись не над тим, чому в жінки така загострена інтуїція, а чому в чоловіка вона притуплена. Бо чоловік-мисливець не міг не мати навіть більш чутливої інтуїції, ніж у жінки. І я думаю, що чоловіки втратили її через науково-технічний прогрес і через більш активне суспільне життя, ніж у жінки.

Отже, я вважаю твердження цих психологів неправильними в корені. Американцям взагалі властиво все спрощувати й примітивізувати. Та це й не дивно. Тому їхні праці я, як і більшість серйозних психологів, вважаю бульварною популістською писаниною.

Чи є в неї очі на потилиці?

«Можливо, в прямому розумінні й немає, але щось близьке до цього є. Жінки не лише мають більшу кількість клітин в оболонці ока, але й більш широкий периферійний зір порівняно з чоловіками. У її мозок як хранительки гнізда закладена програма, що дозволяє чітко бачити сектор принаймні в 45 градусів з кожного боку голови, тобто вправо-вліво, а також угору і вниз. Ефективний периферійний зір багатьох жінок досягає повних 180 градусів. Очі в чоловіка більші, ніж у жінки, і його мозок забезпечує йому «тунельне» бачення, що означає здатність бачити чітко й виразно прямо перед собою, але на велику відстань, тобто його очі можна порівняти з біноклем. Чоловіку, як мисливцю необхідно піймати оком ціль і не випускати її з поля зору, причому на досить значній відстані. Його зір еволюціонував до майже обмеженого бачення, оскільки ніщо не повинно було відволікати його від здобичі. У той же час жінка повинна мати широке поле зору, щоб негайно побачити змію, що проникла в гніздо. Ось чому сучасний чоловік легко відшукає пивну, розташовану далеко «десь там», але не може відшукати певну річ у шафі, комоді чи холодильнику.

Мозок чоловіка, запрограмований на полювання, забезпечує вузьке поле зору. Жіночий мозок розшифровує інформацію з більш широкого вбік периферії сектора, оскільки їй потрібно було стежити за гніздом.

Наведена нижче розмова з чоловіком, який стоїть перед відчиненим холодильником, можливо, колись відбулася в кожної жінки у світі.

Девід. Де масло?

Яна. У холодильнику.

Девід. Я зараз дивлюся в холодильник, але ніякого масла там немає.

Яна. Воно там — я його поклала туди десять хвилин тому.

Девід. Ні, мабуть, ти поклала його кудись в інше місце. Ніякого масла в холодильнику немає. Це зрозуміло.

Після цих слів Яна заходить на кухню, засовує руку в холодильник, і, як у фокусника, в її руці зявляється пачка масла.

Недосвідчений чоловік подеколи почувається так, ніби над ним пожартували, і він обвинувачує жінку в тому, що вона весь час ховає від нього речі в шафі чи комоді. Шкарпетки, черевики, спідня білизна, варення, масло, ключі від машини, портмоне — всі вони лежать там, чоловік просто не може їх побачити. Маючи великий сектор обзору, жінка здатна охопити поглядом більшу частину простору холодильника, не повівши при цьому головою. Чоловік, навпаки, водить очима праворуч-ліворуч і вгору-вниз, ніби скануючи простір у пошуках обєкта, «що зник». Біологічні особливості зору чоловіка й жінки призводять до важливих наслідків у нашому житті. Жінка витрачатиме набагато менше нервів, якщо зрозуміє проблеми чоловіка, повязані з його особливостями зору. І для чоловіка буде менше причин нервувати, якщо після слів жінки «Ця річ у шафцівін повірить їй і продовжить пошуки».

Думка експерта:

Юрій Трубніков, офтальмолог

Щось я не чув, щоб окулісти, фотографи чи спеціалісти з оптики погоджувались з таким поділом; не чув, щоб виготовляли окремо окуляри чи оптичні прилади для чоловіків і для жінок. До речі, ці дурниці чомусь рознесені по цитатах у різних наукових соціологічних дослідженнях, не кажучи вже про психологічні, що дуже прикро. Ми отримуємо 96 % інформації про навколишнє середовище через зоровий канал. Для порівняння, звукові канали еволюційно не відшліфовувались. Тому комусь ведмідь на вухо наступив, а у когось таке диференційоване звукосприйняття, як у Леннона або Стравінського. У зоровій системі людини все радикально інакшеяк я вже сказав, 96% інформації людина отримує через зір. Тому якби справді була така суттєва різниця між зоровою системою сприйняття чоловіків і жінок, то homo sapiens, як вид, зник би ще на стадії кроманьйонця, а може, раніше. Зір 92 % чоловіків і 98?% жінок абсолютно ОДНАКОВИЙ.  А якщо якийсь чоловік не бачить масла в холодильнику або любить запитувати: «Люба, ти не бачила моїх штанів?» — то це проблеми уваги, виховання, міжособистісних стосунків, які завгодно, але не зорові. І якщо декому дуже зручно пояснювати власну незібраність саме тим фактом, що він, мовляв,  має нещастя походити від племені мисливців і тому не бачить нічого у себе під носом, то ці проблеми зовсім не зорові.

Ольга Адам

 

 

Відгуки читачів