Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою!

Оформити передплату

Як розмовляти з дітьми «про це»?

 

Наталя Шубенко

Еротикою в наш час нікого не здивуєш. Це в Радянському Союзі, як відомо, «сексу не було», а сьогодні… На екранах телевізорів, на барвистих плакатах, на листівках, картах, календарях ми можемо вільно бачити сцени найвідвертішого змісту. А разом з нами «цим» милуються й наші діти. І ставлять запитання, на які ми, червоніючи й ніяковіючи, вимушені відповідати.


Як розмовляти з дітьми «про це»?

Наталя Шубенко

Еротикою в наш час нікого не здивуєш. Це в Радянському Союзі, як відомо, «сексу не було», а сьогодні… На екранах телевізорів, на барвистих плакатах, на листівках, картах, календарях ми можемо вільно бачити сцени найвідвертішого змісту. А разом з нами «цим» милуються й наші діти. І ставлять запитання, на які ми, червоніючи й ніяковіючи, вимушені відповідати.

П

роблема очевидна: як розмовляти з дітьми на таку делікатну тему, щоб не лише не нашкодити, але й допомогти розібратися в складних нюансах стосунків статей? За порадою ми звернулися до кандидата психологічних наук, доцента кафедри психології ХНУ ім. Г. С. Сковороди Людмили Василівни Туріщевої.

Кореспондент. Людмило Василівно, з чого слід починати статеве виховання дитини?

Людмила Василівна. Насамперед слід памятати про те, що статеве вихованняце не навчання техніки статевих стосунків. Це найважливіший момент процесу формування цілісної особистості. А починати слід дуже рано, між 2,5 та 3,5 роками, коли діти отримують перші уявлення про речі, повязані зі статевою ­проблемою. У цьому віці дитина переслідує дорослих нескінченними «чому?». Чому хлопчики не такі, як дівчатка, і навпаки? Звідки беруться діти? І краще сказати правду, ніж вигадувати версію, яку потім доведеться змінювати. Спробуйте дати просту відповідь. Наприклад: «Дитина росте в спеціальному місці всередині мами». Якщо це задовольнить цікавість дитини, то поки що більше нічого казати не потрібно. Але рано чи пізно дитина продовжить свої запитання: «А як дитина потрапила всередину мами та як вона звідти виходитьЗвичайно, в цьому питанні йдеться зовсім не про зачаття і статеві стосунки. Поки що про таке дитина не підозрює. Її знання обмежуються тим, що в живіт потрапляє те, що люди їдять, і, можливо, вона вирішить, що дитина могла потрапити туди в такий спосіб. Найпростіша відповідь, що дитина виростає з крихітного насіннячка, яке було всередині мами завжди. Тобто цікавість дитини слід задовольняти на рівні її розуміння, не вдаючись до подробиць фізичного й емоційного аспектів статевих стосунків. Знаєте, є хороший анекдот на цю тему. Чотирирічний хлопчик питає тата: «Тато, звідки я взявсяТато, червоніючи, намагається популярно пояснити сину, звідки беруться діти. Син уважно слухає батька, а потім заявляє: «А у Вітька все просто. Він із Тамбова».

Кор. Іноді батьки говорять дитині, що її приніс лелека або її знайшли в капусті. Чи припустимо це?

Ні, краще не казати дитині неправди, щоб згодом вона не переконалася, що ви її обманули. Неправда може створити між вами барєр. Якщо ви не готові до подібної розмови, краще чесно сказати: «Я зрозумів(ла), що саме тебе цікавить, але давай повернемося до цієї теми пізніше». І в жодному разі не робіть із цієї розмови урочистої доповіді. Адже коли дитина питає у вас, чому небо блакитне або чому корабель не тоне, ви відповідаєте їй просто, без хвилювання. Постарайтеся зробити ваші відповіді про походження дітей і відмінності статей такими ж природними, щоб у дитини не виникало відчуття, ніби вона торкнулася «забороненого плоду». Адже це звичайнісінькі життєві речі, з якими рано чи пізно зіткнеться кожен. І якщо ваша дитина звикне вважати, що в цій темі є щось неприродне, соромітне, на користь її статевому вихованню це напевно не піде.

Кор. А коли старша дитина ставить конкретні питання? Як їй відповідати?

Л. В. Є дуже гарний спосіб обійтися мінімумом слів: у багатьох сімях є домашні тварини, які дають потомство. Якщо дитина побачить, як кішка народжує кошенят, багато питань стануть зрозумілими. Існу­ють станції юннатів, де діти доглядають за тваринами, спостерігаючи всі сторони їхнього життягодування, спарювання, народження потомства, вигодовування. Та й у дитячих садках і школах часто живуть тварини (кролі, морські свинки, білі миші). Спостерігати за тим, як це відбувається у тварин, не лише цікаво, але й корисно для статевого виховання дітей: вони підсвідомо починають розуміти природність цієї сторони життя. І ці відомості доповнять і пояснять те, що дитина дізнається від батьків, а деякі фізіологічні моменти взагалі не доведеться пояснювати.

Кор. Однак тваринивсе-таки не люди. Адже в нас, крім інстинкту, існує кохання, вірність, еротика і багато інших речей, що притаманні сексуальному життю людини. Цього у тварин не навчишся, чи не так?

Л. В. Безумовно. І тут дуже важливо навчити дитину бачити прекрасне в коханні. Найкращий спосібмистецтво. Розглядайте разом репродукції картин або картини видатних майстрівМікеланджело, Рембрандта, Гогена, Гойї, де зображено оголених чоловіка і жінку. Якщо в дитини виникнуть питання, ви зможете відповісти на них. Стимулюйте спілкування, яке обовязково усуне делікатність теми. Нормальне сприйняття оголеного тіла не лише допоможе в статевому вихованні, це ще й показник загальної культури.

Кор. Діти в певному віці по-різному проявляють цікавість до статевих проблем. Ранній статевий інтересце в межах норми?

Л. В. Так, це природне явище й одна зі стадій процесу розвитку, характерна для абсолютно нормальних, здорових дітей. Дитина хоче і має право отримати інформацію, яка допоможе розуміти власний організм, приймати розумні рішення, більш відповідально ставитися до свого здоровя, відокремлювати вимисел від реальності. Їй просто необхідно допомогти. Тому, навіть якщо вам незручно під час подібних розмов, ви все одно повинні робити це, бо саме ви для вашої дитиниголовне джерело інформації і саме ви регулюєте моральні цінності в сімї. А як відомо, що посієш, те й пожнеш.

Кор. Отже, резюмуємо. Про що насамперед слід памятати батькам?

Л. В. Потрібно розуміти, що дитині необхідно володіти достовірною інформацією. Слід створити таку обстановку, щоб дитина не соромилася питати, а навпаки, з будь-якою проблемою зверталася до батьків. Створити в сімї такі моральні цінності й установки, які згодом допоможуть дитині приймати рішення й обирати правильну лінію поведінки.

Кор. А чого в процесі статевого виховання слід уни­кати?

Л. В. Висміювати дитину, обманювати її, відмахуватися від її запитань. Сприймайте вашу дитину як рівноправного, просто менш поінформованого, співрозмовника. Довіра між вами, повага до питань дитини, увага до її думкиось запорука того, що виховаєте гармонійну, морально цілісну особистість.

Що ж, з усього виходить, що нам не слід боятися делікатної теми. Навпаки, потрібно обговорювати її з дітьми, адже чим менше між нами й дитиною недосказаного, тим більш міцними та здоровими будуть стосунки. А головнеми зможемо розраховувати на відповідну відвертість у підлітковому віці, коли дуже важливо «тримати руку на пульсі», щоб не припуститися помилок і вчасно надати допомогу. І не слід соромитися. Адже ми розуміємо, що ця непроста й неоднозначна тема приховує в собі найвище і найпрекрасніше, що є у світі: кохання і народження дітей. Саме це й треба донести своїй дитині, навчивши її відокремлювати вульгарність і непристойність від справжнього ко­хання.

 

Відгуки читачів