Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою!

Оформити передплату

У мене з’явився молодший братик

Наталя Шубенко

Мрія про братика або сестричку стала реальністю. І що? Замість нової гарної іграшки в домі з’явилась якась істота, що постійно верещить, заважає, бруднить усе навколо та ще й забирає частину батьківської любові, яка раніше геть уся належала єдиній дитині.


У мене зявився молодший братик

Наталя Шубенко

Мрія про братика або сестричку стала реальністю. І що? Замість нової гарної іграшки в домі з’явилась якась істота, що постійно верещить, заважає, бруднить усе навколо та ще й забирає частину батьківської любові, яка раніше геть уся належала єдиній дитині.

Н

е всі діти справляються з цією непростою ситуа­цією, і не в усіх батьків вистачає тактовності, любові, педагогічного таланту зробити появу другої дитини моментом щастя для першої. Найсумніше те, що проблема загострюватиметься, якщо не розвязати її на початковому етапі. Наслідки можуть бути непередбачуваними й небезпечними для атмосфери в сімї та психічного здоровя ваших дітей. Як побудувати стосунки в багатодітних сімях?

Поради дає кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології ХНУ ім. Г. С. Сковороди Людмила Василівна Туріщева.

Кореспондент. Людмило Василівно, чому народження молодших дітей у сімї часто стає проблемою для старших?

Людмила Василівна. Поговорімо спочатку про позитивний аспект цього явища, адже дітице щастя, і ми маємо безліч прикладів абсолютно щасливих і гармонійних багатодітних сімей. По-перше, в багатодітних сімях діти легше вчаться протистояти труднощам, вони більш самостійні й незалежні, ніж єдина дитинасвоєрідна оранжерейна квітка, яку всі (мама, тато, бабуся, дідусь) захищають від бур і потрясінь. По-друге, дошкільнята часто симпатизують тим, хто потребує їхнього заступництва й захисту, наявність молодшого чудова можливість відчути себе дорослою, відповідальною людиною. Старша дитина може доглядати малюка, гуляти з ним, читати йому книжки. Взаємна прихильність і любов виникають природно і стають основою взаємин на довгі роки, адже ми відповідальні за тих, кого приручили. Памятаєте Екзюпері? А якщо відбувається навпаки: між дітьми виникає неприязнь і навіть ворожнеча, то причина переважно одна неоднакове ставлення батьків до старших і молодших дітей.

Кор. Хіба це можливо по-різному любити дітей? Адже це рідні діти.

Л. В. Ідеться не про різну любов, а про різне ставлення. Батькам, природно, однаково дорогі всі діти, незалежно від їх кількості. Просто на певних життєвих етапах увага до дітей розподіляється по-різному. Уявіть: у сімї новонароджений малюк, пелюшки, годування по годинах, прогулянки. Цілком природно, що на старшого часу не вистачає. Нехай цей період триває недовго, однак його може бути достатньо, щоб між батьками й старшими дітьми (а це, як правило, дошкільнята) виникло відчуження, а ще більш небезпечно зявиться озлобленість до малюка, який нібито відняв батьківську любов. У таких ситуаціях старші здатні на все, щоб привернути до себе увагу батьків: навмисно кричать, коли молодші сплять, вередують, капостять, не бажаючи підкорятися вимогам дорослих. Дитина може стати некерованою, і, що найгірше, цю відчуженість згодом важко подолати.

Кор. Якою має бути поведінка батьків?

Л. В. Батьки не повинні забувати, що старші діти, як малюки (хоча вони й не такі безпомічні та слабенькі), такою ж мірою потребують батьківських пестощів, уваги й любові. Не слід ставити перед старшою дитиною завищені вимоги (мовляв, ти дорослий, тож повинен зробити, відмовитися, поступитися тощо). Та й молодшому не піде на користь, якщо він довше, ніж треба, залишатиметься «ще маленьким». Може виникнути й протилежна ситуація: старшому наша підвищена вимогливість буде на користь, він стане більш відповідальним, зібраним, самостійним, а от життя молодшого ми, самі того не бажаючи, зіпсуємо. Тож неоднакове ставлення небезпечне для всіх дітей у сімї. До речі, психологічні дослідження свідчать про те, що старші діти частіше виростають вольовими, цілеспрямованими, а молодшібільш нервовими, розбещеними. Спробуйте регулювати піклування старшого над молодшим, яке з віком має слабшати. Надмірне опікування старшого гальмуватиме активність молодшої дитини й може створити, як це часто спостерігається, своєрідну форму тиранства малюка щодо старшого брата чи сестри.

Кор. Це дуже складнопостійно конт­ролювати свою поведінку, адже батькизвичайні люди, які працюють, розвязують різні проблеми. Вони можуть у будь-який момент втратити контроль, «зірватися», звичайно, на старшу дитину, а не на малого нетяму. І що ж, стосунки будуть зіпсовані?

Л. В. У сімї всяке трапляється, але подібні ексцеси не повинні ставати нормою. Ваша дитина любить вас, вона налаштована на позитив, готова прощати рідним людям помилки. Головне, щоб ви це оцінили й виправили. Врешті-решт слова «Я був неправий» в устах батьків, сказані доречно в складній ситуації, зовсім не нашкодять іміджу мами чи тата, а навпаки, можуть зблизити, «розтопити кригу». Головне зробити висновки й не перетворювати це на систему. А взагалі, старшу дитину слід заздалегідь готувати до появи малюка, причому не зображати йому «райське життя», а відверто поговорити про можливі ускладнення, які, звичайно ж, виникнуть, але потьмяніють на тлі любові, яка подолає всі перешкоди. Якщо ваша старша дитина зрозуміє, що ви любите її не менше, ніж до появи молодшої, а молодшу ви навчите якнайраніше відповідати за свої вчинки й не перекладати проблеми на старшого брата чи сестру, вас можна привітати ви розвязали важке й дуже важливе завдання.

Підібємо підсумки. Отже, у жодному разі не можна винуватити старшу дитину в тому, що вона змінилася на гірше після народження малюка. Памятайте, що це лише ваше особисте упущення, тобто саме ви недогледіли, недорозповіли, а може, й недолюбили. У народі кажуть: пальців на руці пять, але який не відріж, однаково болить. Так і з дітьми. А якщо спробувати навпаки? Обєднати всі пальці, переплести? Виходить кулак символ міцності та єдності. Опора вашої родини.

 

 

Відгуки читачів