Загальна характеристика відділу Покритонасінні. Класифікація покритонасінних

В. О. Головань, учитель біології І категорії Шаповалівської ЗОШ, Борзнянський р-н, Чернігівська обл.


Цілі уроку: продовжити знайомити учнів із будовою та процесами життєдіяльності насінних рослин; дати загальну характеристику і класифікацію покритонасінних рослин; розкрити еволюційне значення квіткових рослин; розвивати вміння учнів визначати біологічне значення квіткових рослин, порівнювати, робити висновки й узагальнення; виховувати бережливе ставлення до рослинного світу своєї місцевості та планети.

Обладнання: малюнки, схеми, таблиці, мультимедійна презентація.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форма уроку: урок-подорож.

 
Хід уроку
 
І. Організаційний момент
 
 
ІІ. Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів
 
1. Робота біля дошки
 
  • Завдання 1
(Учень повинен самостійно записати визначення пропонованих термінів.)
Насінний зачаток, пилковий мішок, пилок, спермій, яйцеклітина.
 
  • Завдання 2
Порівняйте чоловічі й жіночі шишки сосни.
 
 
2. Робота з класом
 
  • Завдання 3
Випишіть номери ознак, характерні для голонасінних.
1. Перші насінні рослини.
2. Є основні органи — корінь і пагін.
3. Стрижнева коренева система.
4. Пагони галузяться дихотомічно.
5. Є підземний пагін — кореневище.
6. Ріст стебла в товщину відбувається за рахунок збільшення деревини, а не кори.
7. Характерний вставний ріст.
8. Листки відсутні.
9. Листки не розвиваються й мають вигляд зубчиків.
10. Листки є виростами стебла.
11. Серед представників відділу є рівно- й різноспорові рослини.
12. Розмноження насіння.
13. Розмноження спорами.
14. Запліднення залежить від наявності води.
15. Запліднення не залежить від наявності води, оскільки чоловічі статеві клітини досягають яйцеклітини з допомогою пилкової трубки.
16. Гаметофіти утворюються й розвиваються на спорофіті за рахунок його поживних речовин.
17. У життєвому циклі переважає гаметофіт.
18. У життєвому циклі переважає спорофіт.
19. У насінині поєднані гаметофіт і спорофіт. 
 
(Відповіді: 1, 2, 3, 6, 12, 15, 16, 19, 17)
 
 
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
 
 
У ч и т е л ь
Люби природу не як символ душі своєї,
Люби природу не для себе — люби
для неї.
Квіти — це історія народу,
Квіти — це наша природа,
Квіти — це ми.
Вмійте природу любити,
В полі, у лузі, над яром —
Квіти, дерева і трави.
Цвіту не вирви задарма,
Гілки не втни для забави!
Бо людина у цьому світі
Лиш добро повинна творити.
 
 
ІV. Повідомлення теми й мети уроку. Вивчення нового матеріалу
 
У ч и т е л ь. Сьогодні ми з вами вирушаємо у країну Квіткову, де ознайомимося з чудовим і неповторним світом. Дізнаємося, як живуть квіткові рослини, як спілкуються між собою, яке їхнє значення. Подорож буде досить важкою. Але перш ніж ми вирушимо в дивовижну країну, ми маємо придбати білети. Для цього я кожному поставлю запитання.
 
1) Що таке шишка? (Вкорочений видозмінений пагін)
2) З допомогою чого розмножуються хвойні рослини? (Насіння)
3) Назвіть представника хвойних, який належить до листопадних дерев. (Модрина)
4) Що таке хвоя? (Особлива форма листка)
5) З допомогою чого відбувається запилення у хвойних рослин? (Вітру)
6) Назвіть трьох представників голонасінних рослин? (Сосна, ялина, ялиця)
7) Як називаються шишки роду Яловець, що схожі на смородину? (Шишкоягоди)
 
У ч и т е л ь. Добре, молодці! Ми всі разом із вами вирушаємо в подорож.
 
  • Зупинка «Знайомство»
Завдання. Кожен отримує шість ознак покритонасінних рослин. Потрібно визначити біологічне значення цих ознак (використовуючи підручник).
 
1. Виникнення нових органів:
а) квітка;
б) плід.
 
2. Подвійне запліднення.
 
3. Удосконалення тканин:
а) провідних;
б) покривних;
в) механічних.
 
4. Скорочення часу від запилення до запліднення, короткочасне дозрівання насіння.
 
5. Велика різноманітність вегетативних органів.
 
6. Вегетативне й насіннєве розмноження.
 
  • Зупинка «Хто краще?»
Розповідь учителя
Заповнити таблицю «Порівняльна характеристика одно- і дводольних покритонасінних» (див. с. 53).
 
Приблизна відповідь
До Дводольних належать близько 200 тис. видів. Їхні характерні ознаки:
  • зародок має дві сім’ядолі;
  • листки мають пірчасте або пальчасте жилкування;
  • судини розміщені одним великим масивом у центрі стебла або мають вигляд кільця між корою й серцевиною;
  • коренева система стрижнева;
  • комахозапильні.
 
До однодольних належить близько 50 тис. видів. Характерні ознаки:
  • у зародка одна сім’ядоля;
  • листки мають дугове або паралельне жилкування;
  • пучки судин розкидані по всьому стеблу;
  • коренева система мичкувата;
  • квітки переважно без справжньої оцвітини;
  • вітрозапильні.
 
  • Зупинка «Хто ми?»
Завдання: учні мають назвати, до якої родини належать рослини й за якими ознаками вони віднесли їх до тієї чи іншої групи. (Слайд)
 
  • Зупинка «Цікавинки»
Повідомлення учнями цікавої інформації про квіткові рослини
 
  • Зупинка «Фініш»
Тестові завдання зі взаємоперевіркою (слайд)
1. Насіння формують:
а) квіткові;
б) водорості;
в) мохоподібні;
г) хвощі.
 
2. Покритонасінні відрізняються від голонасінних:
а) здатністю утворювати насіння;
б) здатністю до подвійного запліднення;
в) здатністю утворювати пилкові зерна.
 
3. Більшості дводольних притаманне жилкування:
а) сітчасте;
б) дугове.
 
4. Більшості однодольних притаманне жилку- вання:
а) сітчасте;
б) дугове;
в) паралельне;
г) паралельне й дугове.
 
5. Серед дводольних не трапляються:
а) комахозапильні;
б) вітрозапильні;
в) ті, що розмножуються спорами.
 
6. У більшості однодольних коренева система:
а) мичкувата;
б) стрижнева.
 
7. У дводольних зачаток насінини має:
а) одну сім’ядолю;
б) дві сім’ядолі;
в) не має сім’ядоль.
 
8. У рослин дводольних коренева система:
а) стрижнева;
б) мичкувата.
 
9. До класу Дводольні належать родини:
а) Лілійні;
б) Капустяні;
в) Айстрові;
г) Злакові.
 
10. До класу Однодольні належать родини:
а) Лілійні;
б) Капустяні;
в) Айстрові;
г) Злакові.
 
 
V. Узагальнення й систематизація знань учнів
 
Дати обґрунтовану відповідь на запитання:
 
-Що дало змогу покритонасінним стати панівними серед рослин на Землі?
 
У ч и т е л ь. Ось і закінчилася наша подорож.
-Чи сподобалася вона вам?
-Що найбільше ви запам’ятали й чому?
 
 
VІ. Підбиття підсумків уроку
 
Учитель аналізує діяльність учнів на уроці, оцінює й коментує їхні навчальні досягнення.
 
 
VІІ. Домашнє завдання
 
Опрацювати матеріал за підручником, відповісти на запитання; підготувати повідомлення про значення родини Капустяні в природі та житті людини.
Dounload PDF

Відгуки читачів