Бажаєте зекономити на передплаті?

Пропонуємо вам стати учасником програми лояльності «120 балів»!

 

Дізнатися більше

Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою!

Оформити передплату

Від сонця до писанки

І. О. Клід, вчитель-методист, Рогатинська загальноосвітня спеціальна школа-інтернат,

Івано-Франківська обл.

Яйцепочаток світу

Єгиптяни та індійці яйце вважали символом сонця та джерелом життя. Греки підкреслювали, що світ постав з яйця, яке знесла птиця Фенікс у святині Бога Сонця. У старовинних оповіданнях Фінляндії зазначалося, що світ по­став із сімох яєць.

Вірячи, що яйце є початком світу і навіть богів, пращури шанували його, вживали як поживу на свята, жертовну страву для добрих духів, яєчко було амулетом, за допомогою якого людина заворожувала в собі добрі сили, а лихі відвертала.

Наші предки святкували повернення життєдайного сонця. Це, звісно, відбувалось навесні, коли все розквітало, коли й кров у людей грала по-новому. Окрім різноманітних ритуальних танців, ігрищ, до цього щасливого дня розписувати яйця, причому дуже складними оберегамизнаками заклинання. Яйця здавалися тодішнім нашим пращурам чимось надто втаємниченим. Вдумаймося: щось схоже на камінець, наповнене жовто-білою рідиною, й дає життя птахам... Хіба не диво? Тільки після наукових досліджень геніального Леонардо да Вінчі людство хоч трохи почало розумітися на цих біологічних процесах.

Культ яйця був властивим й іншим народам, з тією лише різницею, що українці обрали його обєктом для розписування оберегами, заклинальними символами. Віра в них була великою.

 


Доступ до статей відкрито тільки для передплатників. Надішліть копію передпланої квитанції або оформте електронну передплату, і ви матимете можливість читати статті на сайті.

Якщо ви не передплачуєте наші видання, то ви можете купити цю окрему статтю. Оплата за допомогою

Відгуки читачів