Заняття-казка у середній групі
Л. О. Очеретяна, вихователь-методист, спеціаліст вищої категорії, старший вихователь; Н. Б. Горідько, вихователь, ДНЗ №19 «Світлячок», м. Сміла, Черкаська обл.
Мета: розвивати пізнавальні здібності дітей, навички креативного конструювання; закріпити вміння лічити в межах 5 (кількісною та порядковою лічбою), знання геометричних фігур; формувати вміння розрізняти поняття «широкий — вузький», «високий — низький», «великий — малий», їх відносність; учити орієнтуватись у просторі, описувати положення предметів один відносно одного; удосконалювати навички виконання самостійних дій з предметами, орієнтування на площині, уміння доводити власну думку, робити висновки; стимулювати розвиток творчої уяви, логічного мислення; виховувати дружелюбність, культуру спілкування, інтерес до логічних та креативних завдань.
Обладнання: різні заввишки дрібні іграшки; палички для лічби; набори геометричних фігур; 3 обручі; дидактичні картки до гри «Що — спочатку, а що — потім»; магнітофон; аудіозапис.
Хід заняття
Звучить таємнича музика.
Вихователь. Сьогодні ми полинемо до чарівної казкової країни і перетворимося на дивомайстрів: умілих, розумних, талановитих. Ми самі сконструюємо математичну казку і дізнаємось усі таємниці її героїв.
-
Інтерактивна пізнавальна казка
В одній казковій країні жили два друга: один високий, другий — низький.
— Оберіть собі героїв вашої казки. (Діти обирають.)
Настали холоди, тому їм знадобилися будиночки, щоб ховатися від негоди.
— Який будиночок ви побудуєте вищому героєві? (Вищий) Нижчому? (Нижчий)
— Скільки паличок ви використали під час побудови вищого/нижчого будинку? (Міркування дітей.)
— На скільки паличок один будинок вищий за інший? (Відповіді дітей.)
— Якої форми будинки? дахи? (Відповіді дітей.)
— Стало тепло і затишно їм у будиночках. Проте почастішали дощі. Почав пролітати сніг. Брудно стало у їхній країні. Вони вирішили, що потрібно побудувати доріжку, щоб можна було гостювати одне в одного.
— Допоможіть друзям. (Діти будують доріжки.)
— У кого доріжка довша? коротша? вужча? ширша? (Відповіді дітей.)
— Зі скількох паличок побудували доріжку? (Відповіді дітей.)
— Сусіди по столу, порівняйте доріжки! У кого
довша? На скільки паличок? (Відповіді дітей.)
-
Рухлива гра «Знайди свій будиночок»
Діти обирають геометричні фігури за власним бажанням. На килимі лежать три обручі — «будинки». В одному — круг, у другому — квадрат, у третьому — трикутник.
Звучить музика. Діти бігають між «будинками». Після припинення звучання музики вихованці займають свої «будинки» згідно з геометричними фігурами. Грають тричі. Щоразу вихователь змінює геометричні фігури в будиночках.
— У дворі казкової країни біля будинків росло високе-високе дерево, вище за будиночки героїв. Воно влітку захищало від пекучого сонця, восени — від вітру.
— Побудуйте дерево біля будинків, що найвище. (Діти виконують завдання.)
— Яке дерево ти побудував? (Клен, ялинка, береза)
— Де воно знаходиться? (Між будинками; праворуч, ліворуч від будинків; біля високого, низького будинку.)
— Друзі досить часто гуляли у дворі, граючись у різні ігри, читаючи книги, розглядаючи цікаві картинки у чарівних книжках.
— Побудуйте лавочку для друзів. З яких частин побудували лавку? (Сидіння, ніжки)
— Скільки паличок використали на сидіння, ніжки лавки? (Відповіді дітей.)
— Які кольори використали? (Відповіді дітей.)
— Що вище: лавка чи будинок? (Будинок)
— Сидячи на лавочці у дворі своєї чудової казкової країни, герої полюбляли гратися у ігри з фігурами.
Зараз вони запрошують пограти разом з ними.
-
Дидактична гра «Що — спочатку, а що — потім»
Діти отримують серії картинок та викладають їх у певній послідовності.
Діти беруть набори геометричних фігур.
1. Відрахуйте 5 кружечків, порахуйте навпаки. Який за порядком жовтий кружечок? червоний? (Відповіді дітей.)
2. До правої руки візьміть два квадрати, до лівої — один. Скільки квадратів в обох руках? (Відповіді дітей.)
3. Складіть два трикутники так, щоб утворився квадрат. (Діти виконують запропоноване.)
— Ще друзі люблять виконувати цікаві завдання. Спробуємо!
1. Яка геометрична фігура має три сторони?
2. Яка геометрична фігура не має кутів?
3. Який день розпочинає тиждень?
4. Скільки вух у двох зайців?
5. Назвіть сусідів чисел 2; 3.
Діти складають картинки у певній послідовності.
— Як ви вважаєте, чого бракує будиночкам у їхньому дворі? (Міркування дітей.)
— Добудуйте споруди, поясніть свій вибір. Придумайте назву казковій країні.
— Куди ви сьогодні подорожували?
— З ким познайомилися?
— У які ігри вам сподобалося грати з жителями казкової країни?
— Які труднощі виникли під час конструювання?
Аналіз діяльності дітей.