Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Відповіді на питання ХІ ТЮЕ

Питання № 4. Як вплине відкриття холодного ядерного синтезу на світову економіку?

Ю. Погуляєв, Н. М. Данильченко, м.Харків


Питання забезпечення людства потужними джерелами енергії наразі є актуальним. З часу буріння першої нафтової свердловини у 60-х роках ХІХ сторіччя залежність людства від нафти й газу стала дуже сильною. Зважаючи на те, що це — вичерпні джерела енергії та їх виробництво шкодить екологічному стану нашої планети, людство постійно звертається до пошуків альтернативних джерел, зокрема до використання сонячної, вітрової, енергії з біомаси та інших видів. Але витрати на її видобування переважно все ще перевищують вигоди, хоча й поступово зменшуються.

 

Ідея створення «вічного двигуна» ще з давнини тривожила вчених. Тому сама ідея отримання нового джерела енергії з мінімальними витратами відкриває перед людством широкі перспективи. Цією ідеєю є використання реакції холодного ядерного синтезу. Розгляньмо реальність цього процесу, можливість його керованості та впровадження результатів у життя.
 
Для кращого розуміння суті цього питання не завадить розібратися в термінології.
 
Отже, холодний ядерний синтез — гіпотетична ядерна реакція синтезу, яка мала б відбуватися без нагрівання робочої речовини до дуже великих температур.
 
Уперше ідея реакції холодного ядерного синтезу виникла в березні 1989 року. Авторами даної гіпотези були М. Флейшман і С. Понс. Їх експеримент не змогли відтворити інші вчені, що спричинило те, що до теорії холодного ядерного синтезу почали ставитися зі скептицизмом. Досі ця гіпотеза не знайшла практичного підтвердження, тож існування наведеного виду енергетики залишається під питанням.
 
Проте економічні перспективи цього джерела енергії є досить значущими, що може відбитися на світовій економіці загалом. Наведемо декілька прогнозів.
 
Під час аналізу економіки країни використовують модель сукупного попиту та сукупної пропозиції, або модель AD-AS, де AD — рівень цін (в нашому випадку — світовий), AS — потенційний ВВП. Розглядають сукупну пропозицію в короткостроковому періоді (SRAS) і в довгостроковому періоді (LRAS). Нас більше цікавитиме саме довгостроковий період, оскільки крива LRAS на вигляд як пряма, паралельна до осі ординат на графіку. Незалежно від рівня цін потенційний ВВП країн, що розглядають, залишається незмінним. Його зміни може спричинити лише зміна технології виробництва.
 
У нашому випадку ХЯС — технологія, а енергія, вироблена ним, — ресурс. Відповідно, ми отримаємо нову технологію виробництва енергії, що саме і спричинить зсунення кривої LRAS праворуч і збільшення потенційного ВВП країн — виробників енергії.
 
Винахід ХЯС різко змінить структуру енергетичного ринку. Зараз основними джерелами енергії є нафта і природний газ. На слайді ви можете побачити динаміку цін на нафту за осінь минулого року.
 
Нерівномірність розподілу цих енергоресурсів спричиняє те, що країни, які мають дані енергоресурси, можуть диктувати свої умови на ринку енергоресурсів. Щойно з’являється нова країна на енергетичних ринках, відбувається обвал цін на енергоресурси (прикладом є ситуація 1988 року, коли Саудівська Аравія почала експорт нафти, обваливши ринок, внаслідок чого СРСР не зміг отримати 2/3 прибутку).
 
Відкриття нового джерела енергії, яке має більшу ефективність, ніж наявні зараз, призведе до падіння цін як на енергію, так і на енергоресурси. Що, в свою чергу, спричинить зміни на світовому ринку, перерозподіл впливу між країнами, змінить стан світової економіки.
 
Звісно, що по всьому світу одночасно така ідея народитися не може. Тому ця технологія з’явиться в одній країні, у якої буде вибір — або експортувати енергію, або продати технологію. На думку нашої команди, врешті-решт, ця технологія потрапить до США. Оскільки світова економіка тримається на доларі, обвал цін на енергетичних ринках буде невигідним не лише США, а й усій економіці світу.
 
Також сьогодні гостро стоїть питання питної води. На очищення значної кількості солоної води з океану необхідна величезна кількість енергії, яку наразі виробити фактично неможливо. Оскільки питання питної води є досить гострим для певних країн, відкриття ХЯС дозволить їм зменшити державне фінансування в сферу добування води і дозволить спрямувати ці кошти на розвиток інших галузей.
 
Також з попереднього висновку випливає і те, що після очищення води її буде досить для обробки ораної землі, що спричинить збільшення сільськогосподарської продукції. Тобто буде вирішена проблема землеробства в країнах, у яких є недостача водних ресурсів. Таким чином, вирішують проблему світової продовольчої кризи. Це також спричинить розвиток проблемних країн і перерозподіл впливу між країнами.
 
Окрім цього, зміниться демографічна ситуація у світі.
 
Деякі сумніви викликає питання безпеки цього виду енергетики для навколишнього середовища. ХЯС — ядерна реакція синтезу, відповідно, повинно відбуватися опромінення. Автори ідей ХЯС говорять, що вони реєструють лише теплове випромінювання, проте, зважаючи, що експеримент не був підтверджений практично, залишаються сумніви щодо зовнішнього ефекту галузі енергетики.
 
Проте не слід забувати, що ХЯС — лише перспективний вид добування енергії, практичне існування якого не є доведеним. Думки фізиків, які займаються питанням енергії, розділяються. Якщо ХЯС буде винайдено — людство отримає вічне джерело енергії. А це буде великим стрибком у розвитку нашої цивілізації. Водночас людству необхідне таке джерело енергії, тому питання винаходу ХЯС — це не тільки можливість поштовху розвитку світової економіки, а й питання виживання планети.
Dounload PDF

Відгуки читачів