Електронна передплата!

Доступ до улюблених видань
у будь-який час,
за будь-який період,
з будь-якого пристрою
!

Оформити передплату

Роль громади у створенні умов для всебічного розвитку учнівської молоді

Н. О. Чекан-Шаніна, голова громадської організації «Гармонія» Демидівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів — ліцей», Рівненська обл.


Мабуть, кожному поколінню випадає свій складний час. Наш час також не виняток. Рівень бідності українців залишається високим, умови життя місцевого населення продовжують погіршуватись, а негативні соціальні тенденції часто залишають поза увагою. Але «чим скаржитись на всезагальну темряву, краще самому запалити маленьку свічку». Саме ці прості та досить влучні слова Ліни Костенко стали гаслом діяльності громадської організації (ГО) «Гармонія» селища Демидівка.

 

Нашу організацію створено рішенням загальних зборів громади від 19 лютого 2015 року. До неї входять понад 100 активних людей, не байдужих до проблем селища. Реалізуємо проекти, спрямовані на соціальний, економічний та екологічний розвиток громади.
 
Місія нашої ГО: запалити іскорку змін у житті людей, яка в подальшому переросте в багаття, яке дозволить людині розвивати себе та допомагатиме розвиватись іншим.
 
Що ж таке громадська організація? За визначенням, це об’єднання громадян, яке створюють для спільної реалізації спільних інтересів — професійних, культурних, економічних чи соціальних. Як свідчить практика, саме ГО можуть вирішити питання, де часто держава неспроможна це зробити. Спільними ознаками для всіх громадських орга нізацій є принципи добровільності, рівноправності, самоврядування та гласності. ГО самостійно обирають напрями своєї діяльності.
 
Новий закон, що набрав чинності 1 січня 2013 року, скасував недемократичні обмеження та надав ГО більше можливостей для діяльності. Тепер громадські організації можуть захищати інтереси не лише своїх членів, але права та свободи різних верств суспільства, незалежно від місця перебування.
 
Сьогодні для того, щоб утворити ГО, потрібно 7 робочих днів, мінімум 2 засновника, пакет із 5 документів. Якщо ви плануєте залучати кошти на діяльність організації, вам потрібен банківський рахунок, то ліпше обрати форму ГО із статусом юридичної особи.
 
Першими кроками нашої організації були участь у Всеукраїнській акції «Посади дерево» й організована активістами організації акція «За чисте довкілля та гармонію співіснування». В акції взяли участь учні місцевої школи та дорослі члени організації. В результаті було висаджено 70 березових саджанців та охоплено прибиранням вулицю 17 Вересня, територію селищного парку, ставка с. Лішня, берега р. Рача, ліцею та частково пекарні. За зверненням ГО «Гармонія» надала кошти на придбання медикаментів для Демидівської школи-ліцею.
 
Протягом липня–жовтня 2015 року ГО «Гармонія» працювала над реалізацією проекту щодо енергозбереження в Демидівській школі-ліцеї. 2008 року в Україні розпочав свою роботу проект під назвою «Місцевий розвиток громади» (МРГ). Цей проект надає громадам унікальну можливість для розвитку, покращення та створення соціально-економічних умов для всебічного розвитку учнівської молоді.
 
Мета проекту — розбудити громаду, спонукати її діяти, стати небайдужими, ініціативними, навчитись самостійно та в співпраці з місцевими органами влади покращувати своє життя в таких сферах, як:
  • охорона здоров’я;
  • енергозбереження й енергоефективність;
  • водопостачання;
  • охорона навколишнього середовища.
До участі в проекті залучено всі 25 регіонів України. За підсумками ІІ фази проекту було встановлено партнерство із 1109 сільськими радами та 264 районними організаціями влади. В результаті конкурсного відбору було сформовано 1108 ОГ за участі 541 133 чоловіків і жінок. 57,4 % членів громад становлять жінки. Загальна вартість проекту склала 125 млн 300 тисяч гривень. Переваги від цих проектів отримали 138 медичних закладів і 472 школи та ДНЗ.
 
Успішно працює проект ЄС/ПРООН на Рівненщині. До проекту долучились громади восьми районів. Протягом двох фаз проекту майже 98 тисяч мешканців області покращили умови життя через реалізацію 96 мікропроектів щодо відновлення 64 дитсадків і шкіл, 23 сільських медзакладів для доступу до якісної води та енергозберігального вуличного освітлення.
 
Місцеві ініціативи було успішно реалізовано завдяки проекту, об’єднанню зусиль мешканців сіл, місцевої, районної й обласної влади та спонсорів.
 
В листопаді 2014 року Демидівська районна влада підписала тристоронню угоду з ЄС/ПРООН про залучення регіону до ІІІ фази проекту, що розрахована на 2014–2018 роки із загальним бюджетом 23 млн 300 тисяч євро. Із них 23 млн фінансує Євросоюз.
 
З метою участі в проекті МРГ було створено ОГ у селах Малево, Боремель, Глибока Долина та Демидівка. ГО «Гармонія» на загальних зборах громади визначила пріоритетні напрями своєї діяльності. В результаті було складено план розвитку селища на 5 років, який містить різні типи мікропроектів: соціальні, економічні, екологічні. Це і створення спортивного комплексу на базі Демидівського НВК, спортивно-дозвіллєвого комплексу на базі Дублянського ДНЗ, завершення робіт із енергозбереження в ДНЗ «Сонечко», залучення інвестицій для розвитку підприємницької діяльності тощо. Пріоритет за № 1 отримав мікропроект «Впровадження енергозберігальних заходів у Демидівській школі-ліцеї шляхом капітального ремонту системи опалення».
 
Очікуваний результат від упровадження мікропроектної пропозиції — покращення нергозбереження школи. В результаті діти перебуватимуть у комфортних умовах, менше хворітимуть, а вчителі і техперсонал матимуть належні умови праці. Значно зменшаться витрати на опалення, а зекономлені кошти можна спрямувати на підвищення якості навчально-виховного процесу. В результаті буде досягнуто основної мети: забезпечення вимог санітарно-гігієнічних правил для учасників навчально-виховного процесу. Загальна кількість бенефеціарів, яка отримає перевагу від реалізації проекту: 412 домогосподарств із загальною кількістю 2572 чоловіків і жінок, серед них дітей віком до 18 років — 364 хлопчиків і 419 дівчаток.
 
Пропозиція стосовно розподілу витрат була такою:
  • організація громади — 19 200 грн;
  • селищна рада — 60 000 грн;
  • районна влада — 63 596 грн;
  • обласна влада — 31 250 грн;
  • ЄС/ПРООН — 206 500 грн.
 
Загальна вартість проекту склала 380 546 грн. У результаті активних, цілеспрямованих дій членів громади, тісної партнерської співпраці з органами місцевого самоврядування організація отримала повне фінансування мікропроекту та досягнула основної мети проекту.
 
Громадська організація «Гармонія» не зупинятиметься на досягнутому й закликає до подальшої співпраці. Адже життя не повинно бути статичним і чорно-білим. В ньому мають бути яскраві кольори, активність, рух і, звичайно, гармонія!
Dounload PDF

Відгуки читачів